Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Internet security
OKI - jestem po zakpuie nowych gratow.....
zainstalowalem sobie lezacego Norton internet security...no i.... wlasnie....problem bo mam wrazenie ze jednak system zwolnil.... :roll:
Co mozecie polecic (z licencja na firme) firewall i antywira? Ale takiego co by sie specjalnie nie meczyc........z konfiguracja....
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Ja moge poradzic brak zabezpieczen, ewentualnie jakies sprzetowe proxy czy firewalla. Ja mam tylko zabezpieczony router, bo uwazam ze nie ma sensu kombinowac, jesli sie 'z glowa' korzysta z komputera.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Z antywirem zawsze Ci system zwolni i to znacznie. Firewall jest w Windzie, jak mu nie ufasz, to zainstaluj jakiegoś, ale AntyVir-a ja bym sobie odpuścił... Chyba, że klikasz gdzie popadnie i otwierasz załączniki z maili o temacie "Re: important software update" :-) Nie daję rady pracować z jakimkolwiej antyvirem, szlag mnie trafia. Od 5-ciu lat nic nie złapałem bez AntyVir-a. Czasem tylko przeskanuję system Ad-Aware i styka.

[ Dodano: 2007-03-21, 09:36 ]
milo, wyraziłeś dokładnie to, o co mi chodzi :-) Nakręcanie schizy na "konieczność" posiadania AntyVir-a to dobry marketing producentów i dystrybutorów tychże. Moim rodzicom bym zainstalował dla świętego spokoju (choć bez przekonania - kompletny laik i tak rozwali system prędzej czy później, nie ma to tamto), ale każdemu choć trochę kumatemu w temacie szczerze odradzam.

[ Dodano: 2007-03-21, 09:37 ]
Fafniak, a jak się łączysz z netem? Rozumiem, że stałka, ale dokładnie? Jaki modem?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
firewall - kerio personal firewall 2.15

totalny minimal, jesli chodzi o interfejs jak i pozerane zasoby :-) Jak chcesz, rzuce ci na maila, bo to freeware.

Co do antywirusa - mam starego Symanteca Corporate Edition - bazy danych na biezaco, natomiast silnik po wylaczeniu skanowania otwieranych plikow (skanuje tylko nowe - tylko te zapisywane i pobierane z sieci) nie zwalnial zauwazalnie nawet Pentiuma II 450mhz ;-) , na ktorym go ostatnio instalowalem... :-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
mam astercity modem kablowy poprzez router ktory jakims cudem skonfigurowalem ale juz sie do niego nie moge dostac
musze spadac do roboty
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Fafniak, jak masz router, to na 99% on ma sprzętowego firewalla domyślnie włączonego. Olej to - ściana wbufowana w Windę to w takiej sytuacji aż nadto, no może być ten Kerio, jeśli faktycznie jest szybki.
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Kerio nie jest freeware.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Meggido napisał/a:
Kerio nie jest freeware.


2.15?
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Też się zastanawiam, co zainstalować, bo kończy mi się licencja Pandy Titanium. Miałem kiedyś Nortona, ale tak zamulał system, że się normalnie pracowac nie dało.
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Jest coś takiego jak AVG na http://www.freeavg.net/ Całkiem nieźle się sprawuje.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Ok, jak lubicie się przez 100% czasu męczyć z Antyvirem, po to, żeby raz na milion może coś uratował to proszę bardzo :-P Powtarzam - od 5 lat nie miałem żadnego wirusa. Żeby zabezpieczyć dane, to się robi backupy, bo co, że wirusa nie będzie, jak dysk padnie. To i tak się kiedyś stanie. Szansa, że przy normalnym (czyli z głową) użykowaniu kompa utracimy dane z powodu wirusa jest i tak tysiąc razy mniejsza niż to, że sami przypadkiem skasujemy coś ważnego... Był jeden okres, że wirusy namieszały - słynny sasser/blaster. I co - antyvir wtedy pomógł? A guzik - bo update'y pojawiły się po fakcie. Jak wirus jest sprytny, tak jak tamten - antyvir nic nie zdziała. Jak nie jest sprytny - antyvir niepotrzebny.

[ Dodano: 2007-03-21, 11:39 ]
A jak się ma podejrzenia, że coś w kompie siedzi, to zawsze pozostają darmowe skanery w sieci.
 

GRZESIO  Dołączył: 05 Mar 2007
Fafniak jeśli net będziesz miał na jednym kompie to tak jak bEEf napisał, sprzętowy firewall z routera wystarczy. Ale jeśli będziesz chciał sieć na kilka kompów to bez softwerowego firewalla sie nie obejdzie - w 90% przypadkach ataki są z wnętrza sieci. Co do Antywira to według uznania ja osobiście nie używam.

bEEf widzę, ze mamy podobne poglądy co do antywirusów, bo ja tez nie używam, ale ja srednio raz na pół roku robie backup całego systemu, tak dla pewności.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
GRZESIO, dokładnie. Backup to postawa, nawet częściej. Ja nagrywam na płytkę, która idzie w bezpieczne miejsce (bardzo bezpieczne). Pół roku temu źli ludzie weszli mi do chałupki i wynieśli wszystkie dane (razem z komputerami). To skrajny przypadek, ale dobrze ilustruje bezsens korzystania z antyvira. Backupy i tak trzeba robić - jest milion powodów, dla których można stracić dane. Skoro się robi regularnie backupy - po kiego grzyba mulić sobie dodatkowo system czymś, co może pomóc w 0.000001% przypadków. Wbrew pozorom wirusy "same" nie wchodzą. A jak wchodzą - (sasser-jak wyżej), to antyvir na nic, bo ich tempo rozprzestrzeniania się jest za duże. To nie są czasy przenoszenia "dooma" na dyskietkach.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Testowałem Kasperskiego i był OK dopóki nie przesiadłem się na NODa. Zabiera bardzo mało zasobów - na benchmark.pl był ostatnio test z którego wynikało że jest to najlepszy i najmniej zasobożerny antywirus - i bardzo przyjemnie się z nim pracuje. Z zapór ogniowych używam freewarowego ZoneAlarma - prosty i skuteczny. Jednak jeśli masz Viśtę to rzeczywiście zastanawiałbym się nad sensem instalowania dodatkowej zapory. Co do innych programów - poza wspomnianym już Ad-Awarem polecam dodatkowo stosować Spyboota. Ad-Aware pomija czasem niektóre szkodniki, które wyłapuje Spyboot (zwłaszcza te spowalniające łącze). Oczywiście najlepiej przesiąść się na Ubuntu ;-)
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
jak firewall to ten wbudowany w winde - dziala skutecznie i nie zawraca dupy glupimi komunikatami.
jesli antywirus, to tylko NOD - jest bardzo szybki, w zasadzie nie czuc jego obecnosci w systemie.
Ja w domu jestem za routerem, wiec firewalla sobie odpuszczam. Antywirus jednak sie przydaje.
 

Janes  Dołączył: 26 Gru 2006
używam antyvirusa i nie uważam tego za zbytek.....bo wirusów może pojawić się mnóstwo (szczególnie jak dostęp do komputera ma kilka osób (a tak u mnie jest)).
Natomiast co do rozprzestrzeniania się wirusów "typu" sasser.....
Wyłaczyłem podgląd otrzymywanych wiadomości (tak instalował się saser wystarczylo ze zawartosc maila pojawila sie w podgladzie) oraz od razu usuwam bez sprawdzania treści wszelkie maile od osób nieznanych z tytułami po angielsku. Jak dotąd wirusów poza sławetnym saserem nie zlapałem. A antyvir???kilka razy wychwycił że ktoś prubuje podrzucić mi jakieś swinstewko. I nawet dla tych kilku razy uważam że warto.
Jeśli chodzi o archiwizację to zgadzam sie to jest rozsądne wyjście, i tak powinno sie robić (tyle, że człowiek leniwy jest).
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kaspersky Internet Security 6 (lub w wersji korporacyjnej Kaspersky Anti Virus 6 for Windows Workstation). Na poskiej stronie www.kaspersky.pl można pobrać wersję trzydziestodniową i sprawdzić.
 

Dancer  Dołączył: 05 Wrz 2006
Re: Internet security
Fafniak napisał/a:
OKI - jestem po zakpuie nowych gratow.....
zainstalowalem sobie lezacego Norton internet security...no i.... wlasnie....problem bo mam wrazenie ze jednak system zwolnil.... :roll:
Co mozecie polecic (z licencja na firme) firewall i antywira? Ale takiego co by się specjalnie nie meczyc........z konfiguracja....


Też to zaobserwowałem u siebie...

obecnie posiadam Avasta z którego jestem nadzwyczaj zadowolony i jego właśnie polecam....
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Dancer napisał/a:
obecnie posiadam Avasta
Także go mam i nie zauważyłem, by zamulał.
 

Janes  Dołączył: 26 Gru 2006
Re: Internet security
Fafniak napisał/a:
Co mozecie polecic (z licencja na firme) firewall i antywira? Ale takiego co by się specjalnie nie meczyc........z konfiguracja....

Jeśłi chodzi o system antywirusowy to polecam NOD32 f-my ESET - niestety płatny ale moim zdaniem bardzo dobry i co najważniejsze nie zamula (mam go w firmowych laptopach i wogle służbowych kompach) jeśli chodzi o firewalla to poleciłbym Outpost Firewall. Obydwa programy do kupienia tutaj

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach