bako  Dołączył: 07 Mar 2007
RAW
Witam...
Od Paru dni cieszę się ist dl2...
Obecnie walcze z rozpracowywaniem go..I próbuje pstrykac w formacie RAW
niestety nie potrafie go otworzyć w fotoshopie...
jak sobie poradzic
pozdro
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jakiego masz PS? Jeśli CS - to musisz ściągnąć plugin Adobe Camera RAW (chyba 2.4 - nie wiem, czy będzie dostępny na www Adobe), jesli CS2 - to najnowszy - 3.7. Plik .8bi wrzucić do podkatalogu Plugins w Program Files/Adobe... i tak dalej.

Jesli masz wersję niższą, niż CS to chyba się nie da (poprawcie mnie, jeśli bzdury gadam).
 
bako  Dołączył: 07 Mar 2007
cs mam
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
bako, pytanie, czy to, co chcesz zrobić to faktycznie "otwarcie raw-a w PS". Jeśli chcesz po prostu obrobić zdjęcie, to najpierw wywołaj Raw-a do 16-bitowego Tiff-a za pomocą PPL (Phentax Photo Labolatory). Da Ci on lepszą jakość niż ACR, przede wszystkim, jeśli chodzi o kolory. Potem baw się w PS.
 
bako  Dołączył: 07 Mar 2007
no tak to jest jak sie pierwszy raz robi fotki w raw...zupełnie nie wiem o co chodzi słyszałem tylko że jakość dobra to wszystko co narazie wiem..
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
bako, a więc tak: raw to taki format specyficzny dla aparatu, zawierający dane prosto z matrycy. Jakość rzeczywiście lepsza, ale nic za darmo - trzeba parę razy więcej kliknąć. Z tym, że jest to właśnie jednocześnie zaleta RAW-a - daje Ci możliwość obróbki, korekty balansu bieli bez utraty jakości itp. Możesz też np "wyciągnąć" niedoświetlone zdjęcie, które w jpg dało by Ci kaszanę, a tak jest spoko, bo nie ma artefaktów kompresji i jest więcej danych do "wyciągania"

Na płycie dołączonej do aparatu masz program Pentax Photo Labolatory. On otwiera RAW-y. Wystarczy otworzyć w nim plik i zapisać jako 16-bit tiff (format zapisu wybiera się rozwijanym przyciskiem na pasku narzędzi). Tiff już jest czytany przez PS-a. To tak na początek. Później można pokusić się o zabawę w PPL z korekcją zdjęcia, nawet bez PS.

PPL jest trochę niewygodny w obsłudze, więc możesz spróbować Adobe Camera RAW, tak jak polecił Jarek - on Ci pozwoli otworzyć RAW-a w PS-ie (a tak naprawdę zrobi "w locie" konwersję przy odtwarciu), ale jakość kolorów będzie trochę gorsza.
 
bako  Dołączył: 07 Mar 2007
Dzieki bardzo mimo wszystko jeszcze mi to nie działa ale spróbuje powalczyc

[ Dodano: 2007-03-21, 16:45 ]
a tak z ciekawosci bo w sumie juz teraz ne rozumiem ale poco w rawach robic jak od razu go w tiffie zapisuje czyli z tego co rozumiem to cala szansa popraw balansu bieli itd idzie w .....
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
bako, aparat nie zapisuje TIFF, to PPL moze zapisac TIFF juz po korekcji rozmaitych parametrow w tym np. WB. Generalnie roznica miedzy fotografowaniem w RAW a JPEG jest taka jak wlasnorecznym robieniem odbitek z negatywu a robieniem zdjec Polaroidem czyli w ogole bez kliszy . Nie ma formy posredniej, tj. odbitki z kliszy owszem ale z labu, poniewaz nie ma labow przyjmujacych RAW, jak mi sie wydaje. W skrocie RAW to klisza, JPEG to gotowa odbitka.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
bako, nic nie idzie w...., bo ten tiff ma 16 bitów na kanał, a jpg 8, poza tym jest kompresowany stratnie. Na dodatek ta opcja jest "na początek". Wszystko napisałem powyżej.
 
bako  Dołączył: 07 Mar 2007
sciągam plugina do mojego photoshopa i nic ciagle go nie widzi cos tu nie gra
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
bako, a ummieciles go w folderze do pluginow?
Jak jest nadal problem to pomoc techniczna - wimal... to powinni wiedziec
 
bako  Dołączył: 07 Mar 2007
tak umiescilem w folderze pluginów...zainstalowalem sobie tez s7raw i tez ten program nie widdzi raw u mnie...
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
CS nie widzi RAWów z DLa, więc tymbardziej z DLa2. Na forum wala się Jarka program do zmiany nagłówka pliku - polecam.
 
bako  Dołączył: 07 Mar 2007
haloooooo haloooo jest tu JArek...??????????
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Po co się męczyć,z tego co wiem nasi zdolni komputerowcy już dali sobie radę z plikami uzupełniającymi z internetu do CS2. Obecnie jest już pełna wersja w naszym ojczystym języku.Nabyć ja można prawdopodobnie na każdym szanujacym się bazarku.Ale jestem frajer że kupiłem legalną wersję.Pozdrawiam
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Ale jestem frajer że kupiłem legalną wersję

Pozwolę sobie nie skomentować :-P
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
CS nie widzi RAWów z DLa, więc tymbardziej z DLa2. Na forum wala się Jarka program do zmiany nagłówka pliku - polecam.

Albo zamienic na DNG w darmowym DNG converter i potem CS to otworzy :-) DNG converter do sciagniecia dla Windows tutaj:
http://www.adobe.com/supp...latform=Windows
 
bako  Dołączył: 07 Mar 2007
......................

 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
bako, gratuluję.

Może przemyśl przenosiny na forum onetu? Albo gdzieś indziej?
 
bako  Dołączył: 07 Mar 2007
Mógłbyś rozwinąć...Czym Cie wkurzyłem?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach