szaniut  Dołączył: 25 Cze 2010
Chyba wsadziłem kij w mrowisko. Nie widzę nic zdrożnego w tym, że komuś fotografia Shore'a odpowiada. Kwestia indywidualnego podejścia i gustu. Wyobraźcie sobie jednak, że forumowicz szaniut wrzuca tą symboliczną już chyba panienkę w ogródku na plastikowym krzesełku i prosi o ocenę. Tak obiektywnie, jakie byłyby komentarze
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
kolouker napisał/a:
Fantastyczne są te zdjęcia. (Te modowe nieco mniej do mnie przemawiają).

Ja też wolę te nie-modowe. Dla mnie osobiście to taka fotografia kontemplacyjna :-)

[ Dodano: 2011-04-10, 13:25 ]
szaniut napisał/a:
Wyobraźcie sobie jednak, że forumowicz szaniut wrzuca tą symboliczną już chyba panienkę w ogródku na plastikowym krzesełku i prosi o ocenę. Tak obiektywnie, jakie byłyby komentarze

szaniut, napisałem na ten temat tak ze dwa posty do tyłu i nawet podrzuciłem linki ;-)
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
bEEf napisał/a:
Genialne zdjęcie może zrobić (przypadkiem)

Skąd u Ciebie jest przekonanie, że dobre zdjęcie zrobione przez "kogoś" jest przypadkowe, a zdjęcie wykonane przez "znane nazwisko" jest przemyślane?
Może być całkiem odwrotnie.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Zdano napisał/a:
Skąd u Ciebie jest przekonanie, że dobre zdjęcie zrobione przez "kogoś" jest przypadkowe, a zdjęcie wykonane przez "znane nazwisko" jest przemyślane?

Ależ ja nie mam takiego przekonania. Ja tę kompozycję i przemyślenie widzę na tych zdjęciach. Widziałeś linki do zdjęć Stacha? Jestem ich fanem. Dlatego zapytałem - czy Stachu już wyrobił sobie nazwisko? :-)
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
bEEf napisał/a:
czy Stachu już wyrobił sobie nazwisko?

Jeżeli znajdzie bogatego sponsora, który zafunduje mu wystawy, wyda albumy to dlaczego nie.
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
bEEf napisał/a:
czy Stachu już wyrobił sobie nazwisko?
Ja się też zapisuję do fanklubu :-D

A jeśli chodzi o zdjęcia z tego wątku (nie oglądałam ich na żywo, ani na ścianie, ani w albumie), dla mnie bardzo nierówne. Modowe zupełnie na nie. Z kolei "obrazki miejskie" naprawdę świetne.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
dajcie juz spokoj tym modowym zdjeciom, bo to ciekawostka, wygrzebany wybryk. A tak poza tym przemawia przez was etos fotoamatora ignoranta. Zero refleksji i proby wyjscia poza schematy. Pikuś. Zapakowac na pake kamere 8x10, szlajac sie 1,5 roku po stanach, troche znajomosci i mamy jeden z najwazniejszych cykii dokumentalnych w historii, ktory do dzisiaj jest punktem odniesienia. Patrz, jakie to latwe...
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
dzerry napisał/a:
A tak poza tym przemawia przez was etos fotoamatora ignoranta. Zero refleksji i proby wyjscia poza schematy.

Co ciekawe, za każdym razem padają takie same argumenty, ba, nawet takie same zdania, a piszący je wydają się być przekonani, że są w mniejszości, która idzie pod prąd. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie.
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
dzerry napisał/a:
dajcie juz spokoj tym modowym zdjeciom
dzerry, spokojnie. Nie każdy ma tak dużą wiedzę jak Ty, żeby móc odbierać twórczość danego autora całościowo (albo chociaż całymi cyklami). Po prostu czuć na kilometr dysonans pomiędzy pierwszą i drugą grupą zdjęć zaprezentowanych w tym wątku.
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
Bo tak naprawde, zrobienie tych zdjec to zadna filozofia :-)
Wielki format kupimy za 4000 - 5000 zl. Podobna kwote wydamy na materialy. Potem jakies 4 lata jezdzenia po Polsce. Oczywiscie nie wystarczy przyjechac na miejsce i cyknac foteczke. To co zwrocilo moja uwage u Shore'a to prawie na kazdym zdjeciu genialne swiatlo. Po pierwsze takie swiatlo trzeba umiec zauwazyc, co wcale nie jest takie oczywiste, no i wyczekac :-) Potem dlugie godziny w ciemni, selekcja, ulozenie i mamy poltora setki zdjec na wystawe i album.
Jakiego fotoamatora na to stac? :)
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
Cicho, bo jeszcze Gudzowaty przeczyta :mrgreen:
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
alekw napisał/a:
zrobienie tych zdjec to zadna filozofia

No nie do końca. Trzeba chcieć, wiedzieć jak, i mieć wystarczająco dużo czasu i środków. Że o pomyśle nie wspomnę.
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
bEEf, dzerry, MZ, nie mylicie się- coś jest w tych zdjęciach; daje się zauważyć rytm, wzór, sekwencje elementów, które wykluczają przypadkowość kadru... ale (poza "kilkoma" wyjątkami z podanych w odnośnikach galerii) uważam te zdjęcia za obrzydliwe
Zykzak napisał/a:
Tematem są ulice, budynki, przydrożne bary, motele, stacje benzynowe – czyli to, co widzi każdy jadąc przez amerykańskie prerie, wioski i miasteczka
- może przez to, co przedstawiają- aż czuje się unoszony z brudnego betonu kurz. Mimo wszytko obejrzałem wszystkie, które mogłem ;-) .
Czy chciałbym zobaczyć je "na żywo", w ich "przyrodzonym" formacie ? Nie wiem...
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Shore'a na półce leży mi "American surfaces" i beret gnie, oj gnie. Facet ponad 30 lat temu wydłubał coś, co musiało być wielkim szokiem dla skostniałej fotografii czasów Wielkich Stritowców. Miód!
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Z fotografią Joel Sternfeld, Stephane Shore, Martin Parr, Lewis Baltz, William Christenberry, Garry Winogrand, William Eggelston, Eugene Atget, Diane Arbus, to jest trochę jak z muzyką jazzową i klasyką.
Ja to nazywam cięższą odmianą fotografii , trudniejszą w odbiorze itp.

Dla szaniut polecam:



W tej książce nie ma zachodów i wschodów, zdjęć bobasów, cukierkowatych portrecików z małą głębią ostrości, zdjęć domowych pupili. W tej książce jest Stephan Shore i wielu innych arcy mistrzów :evilsmile:

Jak dla mnie ta książka to 8/10 (pomimo małych wpadek)
 

me_how  Dołączył: 06 Lis 2010
Ja myślę że do pewnych rzeczy trzeba dojrzeć.

Żeby docenić muzykę takiego Tomasza Stańko czy Charlesa Mingusa trzeba najpierw długo chłonąć wszelakiej maści dźwięki, uwrażliwiać się na pewne rzeczy, trzeba zostać świadomym słuchaczem a nie tylko zwykłym odbiorcą. Myślę, że podobnie jest z fotografią.

Te zdjęcia mogą się nie podobać, ale nie docenianie ich i porównywanie do zwykłych pstryków amatora jest totalną ignorancją.
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
Ja myślę że do pewnych rzeczy trzeba dojrzeć.

Żeby docenić muzykę takiego Tomasza Stańko czy Charlesa Mingusa trzeba najpierw długo chłonąć wszelakiej maści dźwięki, uwrażliwiać się na pewne rzeczy, trzeba zostać świadomym słuchaczem a nie tylko zwykłym odbiorcą. Myślę, że podobnie jest z fotografią.


Dokładnie.

Cytat
Jak dla mnie ta książka to 8/10 (pomimo małych wpadek)


aż się prosi o kontynuację (część 2):
Nadar, W. Eugene Smith, Jeanloup Sieff, William Klein, Martin Parr, Richard Avedon, Irving Penn, Nobuyoshi Araki, Jindřich Štreit, Ralph Gibson, Weegee, Josef Koudelka, Elliot Erwitt, Hiroshi Sugimoto, Guy Bourdin, Brenice Abbot, Jan Saudek , Alfred Eisenstaedt, Don McCullin, James Nachtway, Philip Jones Griffiths, Nan Goldin, Sebastiano Salgado, Arno Fischer, Willy Ronis, Sally Mann, Imogen Cunningham, Yousuf Karsh, Robert Mapplethorp, Trent Parke, Helmut Newton, Harry Callahan, Eikoh Hosoe, Kishin Shinoyama, Nojima Yasuzo.
 

ojek  Dołączył: 03 Lis 2007
...super! za naście lat wszyscy dołączymy do tej listy :mrgreen: wow!
 

fotostopowicz  Dołączył: 06 Lut 2009
me_how napisał/a:
Ja myślę że do pewnych rzeczy trzeba dojrzeć.

Żeby docenić muzykę takiego Tomasza Stańko czy Charlesa Mingusa trzeba najpierw długo chłonąć wszelakiej maści dźwięki, uwrażliwiać się na pewne rzeczy, trzeba zostać świadomym słuchaczem a nie tylko zwykłym odbiorcą. Myślę, że podobnie jest z fotografią.

Dojrzewanie o którym piszesz dotyczy nie tylko muzyki i fotografii, ale również książki,filmu, malarstwa i wiele innych dziedzin sztuki.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
Klimat tych zdjęć jest niesamowity.
Wczoraj specjalnie powlokłem się do księgarni i obejrzałem album.

Naprawdę robi duże wrażenie, szczególnie jak widzi się cały zbiór tych zdjęć.

Choć są takie zdjęcia, które mogły by swobodnie istnieć w pojedynkę.

Np. to:



Na tym zdjęciu jest taki klimat, taka gęsta atmosfera, że patrząc na to zdjęcie, boje się, że zaraz się coś wydarzy.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach