RockShock  Dołączył: 30 Kwi 2008
Coś jakby FF/BF z nową matówką z klinem w K10d
Hej!

Szukałem, szukałem i nie znalazłem... tzn znalazłem, ale do k100, a nie k10d.

Włozyłem nową matówkę do K10d i mam pewność, że źle widać na niej ostrość.

Gdy obraz na matówce jest ostry, to de facto trzeba na obiektywie przesunąć pierścień ostrości tak, by celował nieco bliżej (jednocześnie zapala się potwierdzenie ostrości). Jeśli focę jak klin pokazuje, to wówczas jest mydełko na F=1.8.

W k100d rozwiązaniem były podkładki, z moją matówką podkładek nie dostałem - może jest jakiś chałupniczy sposób żeby to poprawić?

Dzięki
RSck
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
RockShock napisał/a:
W k100d rozwiązaniem były podkładki
Można sobie wyciąć z folii i podkładać
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
wyciac podkladke ?
 

RockShock  Dołączył: 30 Kwi 2008
Ok :) Też tak myślę, tylko nie wiem z czego wycinać... Po prostu nie wiem o jaki rząd wielkości chodzi... czy folia aluminiowa, czy folia przezroczysta do zawijania (taka "lepiąca")... Choć w sumie ok, sprawdze z aluminiową i zobaczymy... :)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
generalnie jak najciensza - zobacz taka sztywna przezroczysta folie
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
popróbuj z foliami do drukarek, są sztywne
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Można też użyć jakiejś starej klatki z filmu analogowego - w każdym labie ci pewnie wytną z jakichś resztek negatywu.
 

RockShock  Dołączył: 30 Kwi 2008
Kurdefelek, spróbowałem taką wyciąć z tekturki od kopert na zdjęcia z Saturna, ale ni cholery nie mogę domknąć klapeczki i ząbek nie zaskakuje. Nie mam pojęcia jak to dociąć, żeby pasowało - juz widzę, że mi się ta ramka trzymająca matówkę zaczęła wyginać.. :(

może są gotowe podkładki do K10d, bo moje zdolności manualne to najwyrazniej są nikłe...? :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ramka nie jest zamknięta lecz tylko wzdłuż boków krótkich i długiego od strony zapinki. Szerokość około 1,5 mm.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Tu masz fotki jak wyglądaja ramki http://pentax.org.pl/view...=9684&start=100
 

RockShock  Dołączył: 30 Kwi 2008
Dzięki za cenne informacje JackDeJack i plwk! Tylko tak myślę, czy jeśli ramka jest na bpku od zapinki, to czy te saneczki się zamkną. Matówka ma taką wypustkę za którą się chwyta pęsetą, i o ile dobrze widziałem ta wypustka wchodzi chyba w jakieś wycięcie w korpusie, bo na odwrót matówki nie można włożyć. Nie wiem, czy ramka od strony zapinki nie uniemożliwi wskoczenia wypustki w otwór. Wydaje mi się, że miałem teraz taki problem z tekturową... No chyba, że zrobiłem może za szeroką ramkę, albo krzywo to włożyłem...
ale nic, bede próbował.... :)
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
0,2-0,3mm to maks jaki powinienieś potrzebować.
Nie włożyłeś matówki odwrotnie ?
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
RockShock napisał/a:
Nie wiem, czy ramka od strony zapinki nie uniemożliwi wskoczenia wypustki w otwór.

Spróbuj po prostu przesunąć zatrzask trzymający podstawkę matówki (zapinkę) w stronę matrycy. Przy wymianie miałem problem z zamnięciem właśnie z tego powodu. Myślałem, że on sam wraca na swoje miejsce ale okazało się, że niestety nie. 15 minut się męczyłem i kombinowałem, zanim to do mnie dotarło :oops:
 

RockShock  Dołączył: 30 Kwi 2008
Matówkę wkładam OK i przy samej matówce problemu nie mam z zamknięciem. Po prostu jak podłożyłem ramkę z tekturki to sie nie dało domknąć. Poza tym teraz, nie wiem czy to po moich operacjach, czy tak juz było od początku podświetlenie potwierdzenia ostrości nie jest w centrum klina, tylko wypada gdzieś na jego obwodzie...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Matówka musi się opierać na takim stopniu na ramce. Jeśli spadnie z tego stopnia to ramki nie da się nawet domknąć.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
a wystarczylo tylko zainwestowac we wlasciwa matowke (nie od chinczyka)
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Jeżeli można się wtrącić: może najlepsym rozwiązaniem byłoby wycięcie tego z folii samoprzylepnej. Jast cienka, można skleić kilka warstw. Myślę, że wycięcie paru kompletów na ploterze nie stanowiłoby problemu. Zresztą robię to codziennie...
 

sioux  Dołączył: 14 Kwi 2008
RockShock, czy kupiłeś coś takiego?: http://cgi.ebay.co.uk/Dia...0503111002r9456

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach