waskiwidze  Dołączył: 22 Mar 2007
Przesiadka DSC-H5 -> k100d
witam wszystkich serdecznie. fotografika zajmuje sie od okolo 4 lat (teraz mam 18). aktualnie mam sony h5. powaznie zastanawiam sie nad kupnem taniej lecz dobrej lustrzanki cyfrowej. moje pytanie: czy jesli dobrze opanowalem h5 na pelnym manualu to czy dam sobie rade z pentaxem k100d ?(bo wlasnie nad jego zakupem sie zastanawiam) i czy roznica miedzy owym pentaxem a h5 bedzie duza ?(pomijam zoom w h5). z jakim obiektywem wybrac k100d ? czy ten > http://allegro.pl/item176...nowa_cena_.html jest godny uwagi ? pozdrawiam
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
... chyba nawet będzie ci łatwiej (bo manul lustrzankowy, to prawdziwy manual, no i w wizjerze widzisz kadr, a nie jego elektroniczną wersję). Zestaw z allegro spoko wart uwagi. Ale jak cię stać poszukaj może z dwoma obiektywami: szerokim i długim kitem.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
był gdzieś tutaj wątek o różnicy między kompaktami a lustrem... gdzie to było...
w każdym razie różnica dośc spora w jakości zdjęć :mrgreen: , ale co do ustawiania parametrów ekspozycji nie ma różnicy.
Na początek dual kit:
DA18-55 + DA50-200
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
tref napisał/a:
Na początek dual kit:
DA18-55 + DA50-200
Albo parka Pentax 16-50/2.8 SDM oraz 50-135/2.8 SDM :-P .

[ Komentarz dodany przez: tref: 2007-03-22, 17:27 ]
hehe jak spaść to z wysokiego konia :-P może od razu Kadyszka i komplet limitedów do tych DA*? W sumie to przesiadka z kompaktowego sony... :mrgreen:
 
waskiwidze  Dołączył: 22 Mar 2007
zalezaloby mi na jak najszerszym i najjasniejszym obiektywie najlepiej w kicie body + szklo).niestety fundusze :-/ jeszcze pytanie dotyczace szumow bo z uwagi na mala matryce w h5 przy iso 400 mam juz szum nie do zniesienia a jestem chyba perfekcjonista i esteta. wszystko przemawia za k100d. nawet opcja zasilania AA a nie aku bardzo mnie cieszy. moze ktos mial do czynienia tak z k100d jak i z sony h5 ? takie porownanie w pigulce ?bede bardzo wdzieczny


k10d odpada gdyz po 1:jest dla mnie na chwile obecna zbyt drogi.po 2:nie ma stabilizacji a mi zalezy na robieniu zdjec w mroku z reki
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
K10D ma stabilizację i to chyba lepiej działającą niż w K100D. Ale to tak na marginesie. Szumy w K100D są opanowane moim zdaniem optymalnie - użyteczne ISO to nawet 1600 (szum co prawda już widać, ale nie jest ohydny i nie powoduje znaczącej utraty detali na zdjęciu). Jeśli masz mało kasy - weź k100d z podstawowym, szerokim kitem i zapoluj sobie potem na jakiejś giełdzie czy allegro np. na sigmę 70-300, czasami można dostać za 200-300 zł.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
waskiwidze napisał/a:
k10d odpada gdyz [...] nie ma stabilizacji
TV kłamie. K10D ma stabilizację. I to jaką.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
waskiwidze, oczywiscie z tymi nowymi szkiełkami to był żart.
waskiwidze napisał/a:
jeszcze pytanie dotyczace szumow bo z uwagi na mala matryce w h5 przy iso 400 mam juz szum nie do zniesienia a jestem chyba perfekcjonista i esteta.

Tutaj masz sample z 800 i 1600 ISO robione przeze mnie, jak jeszcze miałem K100D
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
szumy w kompakcie to inna bajka niż szumy w lustrze, będziesz miłe zaskoczony :mrgreen:
popatrz na tablice przy różnych iso
LINK

aha ciekawa fotka:
400mm iso200 SR

 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
TV kłamie. K10D ma stabilizację. I to jaką.
W dodatku wróble ćwierkają, ze trochę lepszą.

[ Dodano: 2007-03-22, 17:43 ]
Ups...fotki robione już K10D. Sorry, ale z K100D wysokie ISO jest nawet trochę lepsze.
 
waskiwidze  Dołączył: 22 Mar 2007
masz racje cypris k10d ma SR.moje niedopatrzenie. kocham robic zdjecia i h5 sprawdza sie wszedzie poza zdjeciami w slabym swietle. ma jednak macro (mam do niego konwerter raynoxa wide z rozkreceniem do macro). jak wyglada sprawa macro w k100d ?domyslam sie ze trzeba dokupic obiektyw prawda ?

[ Dodano: 2007-03-22, 17:51 ]
w sumie to nie dziwne, ze na forum pentaxa nie spotkam zadnego uzytkownika h5:)najbardziej interesuje mnie roznica w szerokosci kata widzenia miedzy H5 a k100d z 18-55. uwielbiam szerokie zdjecia. z "beczka" nie powinno byc klopotow ?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
waskiwidze napisał/a:
jak wyglada sprawa macro w k100d ?domyslam się ze trzeba dokupic obiektyw prawda ?
Ja wiem ? Może wystarczy odpowiedni słoik( tref coś próbował z soczewką. nawet było coś widać i działało potwierdzenie ostrości :mrgreen: ).
Sam do macro używam Tamrona 90, ale jest chwalony także Soligor/Cosina/Pentax 100mm/3,5. W dodatku dużo, dużo tańsza. Są jeszcze pierścienie, twój Raynox itd. Ale o tym pewnie , najlepiej, napisze Marek Wyszomirski. Dla mnie osobiście Expert przez duże E w kwestii macro ( ale wazelina :-) )
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
nie pozostaje mi napisać nic innego, jak:
czytać, czytać, czytać...
dział korpusy cyfrowe oraz obiektywy i akcesoria, wątki z k100d i kit w temacie... jest tego maaaasa.

ps. potwierdzenie ostrości działa nawet ze starszymi od k100 korpusami :mrgreen: , możesz podkręcić słoik po majonezie i też będzie ok. [na potwierdzenie moje testy LINK->szczególnie ostatni post na zakładce nr1] :mrgreen:

 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
waskiwidze napisał/a:
w sumie to nie dziwne, ze na forum pentaxa nie spotkam zadnego uzytkownika h5:)


nie no bez przesady. To nie jest forum maniaków - tyle, że mając np. K100D H5 staje się zbędny - za to mniejszy, poręczny kompakcik i owszem - ja np. na rowerowe wypady często zabieram canonika A700.

waskiwidze napisał/a:
najbardziej interesuje mnie roznica w szerokosci kata widzenia miedzy H5 a k100d z 18-55. uwielbiam szerokie zdjecia. z "beczka" nie powinno byc klopotow ?

trochę zniekształca, nie ma bata, ale efekty są i tak, jak na standardowy obiektyw, baaardzo zadowalające. Jedyne co mnie w nim denerwuje, to skłonność do winietowania na max szerokim kącie, ale da się z tym żyć...
co do makro - na pewno w kompaktach jest wygodniej, ale coś za coś. ;-)
 
eryk Dołączył: 18 Lip 2006
Nie znam się na razie na makro , ale z tego co czytałem w necie to dobre opinie zbierają Sigma 105 i Tamron 90 i Pentax 100 i 50/ 2.8
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
eryk napisał/a:
Nie znam się na razie na makro , ale z tego co czytałem w necie to dobre opinie zbierają Sigma 105 i Tamron 90 i Pentax 100 i 50/ 2.8
Zbierają, zbierają. Ale kosztują 3/4 ceny K100D body. Sam mam tamrona 90mm/2.8 i sobie bardzo chwalę.
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
Miałem do czynienia z h5 i powiem Ci, że:

1. Sprzedaj jak najszybciej soniaca.
2. K100d powinien w zupełności wystarczyć.
3. Już nigdy nie dotkniesz kompakta, chyba, że Cie kto zmusi siłą ;-)

Rozwijając h5 ma jak dla mnie fatalne kolory, duże aberracje, wolny AF i mylny w słabym świetle AF.

Czym Cię zachwyci k100d:

- wyglądem
- kształtami
- wizjerem
- jak porównuję kolory z soniaciem to czuję sie jak w niebie :mrgreen:
- szumik cacy - tak jak pisali, często mnie coś nachodzi i focę bez statywu na starym mieście nocne zdjęcia i to po :-B :-B :-B (to tak również w kwestii stabilizacji :mrgreen: )

Co może odrobinę denerwować? Nieszczególny balans bieli i chyba tyle, ale można sobie z tym poradzić.

Co należy zrobić jak najszybciej po zakupie - dokupić manualną pięćdziesiątkię (Pentax M 500 f1.7 od 120 do 170 zł.) - jak kupisz to zobaczysz dlaczego i wtedy będziesz też wiedział co Ci jeszcze potrzebne do tego aparatu.

Ps. Zacznij odkładać pieniążki bo szkiełka wciągają jak chodzenie po bagnach. :mrgreen:
:mrgreen: :mrgreen:

[ Dodano: 2007-03-22, 18:23 ]
Oczywiście pentax M 50 a nie 500.
 
waskiwidze  Dołączył: 22 Mar 2007
a moze ktos podac w liczbach kat widzenia w k100d z 18-55 ? niezbyt swobodnia wladam jeszcze oznaczeniami...wiec tak mam h5>F 2,8 - 3,7 ogniskowa 36 - 432 w przeliczniu. moj raynox jest oznaczony 0,7X/macro 58mm.jak to co mam wyglada w konfrontacji z k100d + 18-55(i co oznacza to 18-55..) nie znam sie prawie wcale na szklach gdyz odkad robie zdjecia uzywam kompaktu a tam sprawa obiektywow jest mniej wazna.licze, ze ktos mi to wyjasni i doradzi
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
A ja mam SMC FA 100/3,5 macro, co tego jeszcze soczewki makro +1, +2 i +3 i w zasadzie nie jest źle. Co prawda oka mrówki tym zestawem raczej się ładnie nie sfotografuje, ale skala odwzorowania jest zadawalająca dla kropelek rosy czy rybika cukrowego ;-)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Dane techniczne DA18-55:

* Elementy/grupy: 12/9
* Przysłona: f/3,5 - f/5,6 (f/22 - f/38), 6 listków
* Kąt widzenia: 76 - 29°
* Minimalna odległość ostrzenia: 0.25m
* Maksymalne powiększenie: 0.34
* Średnica filtra: 52mm
* Seria: SMCP-DA
* Wymiary (średnica x długość): 68 mm x 67,5 mm
* Masa: 225g
przeliczenie tych x z kompaktowego zoom na ogniskowe obiektywów tez gdzieś na forum się pojawiło

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach