Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
Corel PaintShop Pro
Witam
Przymierzam się do zakupu K100. Ale to w niedalekiej przyszłości, a teraz chcę kupić program do obróbki fotek. Miałem jakiś czas zainstalowaną wersję trialową Corel PaintShop Pro. Podoba mi się ten program, ale czy on potrafi "wywoływać" format RAW z aparatów Pentax'a (chodzi właśnie o K100 i K10).
Bo np. Capture One, który jest teraz w promocji "karcianej" nie obsługuje RAW z tych aparatów.
Pozdrawiam
Mirek
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Razem z kasetką dostaniesz Pentax Photo Labolatory, które służy właśnie do wywoływanie PEFów. MSZ jest niewygodny mocno :-p RAWy z kasetki obsługiwane są też przez liczne darmowe (i nie takie złe) programy. Między innymi UFRaw (ten od GIMPa), Picasa2, InfranView, XanaView (tego akurat nie sprawdzałem osobiście), RAWtherapee i sam nie wiem co jeszcze. Każdy ma swoje wady i zalety. Ja sobie na RawCHallenge różne testuję i na razie się jeszcze nie zdecydowałem, w co zainwestować. Wersja beta lightrooma też mnie jakoś nie do końca przekonała.
Czy Elements ma jakąś wbudowaną obsługę RAWów? Sprawdza się toto?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
czy on potrafi "wywoływać" format RAW z aparatów Pentax'a (chodzi właśnie o K100 i K10).

Mirek, potrafi, potrzebny jest update ściągnięty ze strony corela (testowałem), ale kolory wychodzą tak do d...py, że w praktyce nieużyteczna opcja. PPL może jest trochę niewygodny (tu się zgadzam z matbem), ale idzie się przyzwyczaić, ja z niego korzystam i jestem hepi. Daje super jakość i jest za darmo. Natomiast PSP sam w sobie jest git i też się przymierzam do kupna - ale już nie jako program do wywoływania, ale do późniejszej obróbki.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
matb napisał/a:
Czy Elements ma jakąś wbudowaną obsługę RAWów? Sprawdza się toto?
Działa z ACR. Coś mi brzęczy pod czaszką, że jednak ACR pod PS Elements jest okrojony (mimo, że to ten sam plugin).
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
ACR pod PSE jest in fact okrojony: nie ma krzywej i nie jestem pewien obecności zakładki korekcji kolorów składowych.
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
Zakładki z korekcją też nie ma (jakiś czas temu dość intensywnie testowałem ACR w PSE 5 i PS CS2).
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
bEEf napisał/a:
Natomiast PSP sam w sobie jest git
:shock: mam go w pracy i nie dalej niz wczoraj kolezanka nazwala go paint shop gowno - nie widzialem mniej intuicyjnego i bardziej stresujacego programu graficznego. Uzywam go w robocie do lapania screenow i ich dalszej obrobki - screeny lapie sie swietnie - screen capture rodem z duzego Corela bardzo ladnie dziala, ale potem zaczynaja sie schody. Jak juz nie starczy mi cierpliwosci przelaczam sie na gimpa ;-) Nie lepiej Elements?

dz.
 
witsu  Dołączył: 28 Lut 2007
Używałem kiedyś PSP 9. Dla moich potrzeb był nawet OK, ale nie wywoływałem nim RAWów. Potem zainstalowałem trial kolejnej wersji, już po przejęciu firmy JASC przez Corela. I tu już program mi nie podszedł. Może to są wyłacznie moje subiektywne odczucia, ale nie polecam. Można znaleźć alternatywne oprogramowanie i to zupełnie za darmo. Po Windowsa radzę zainteresować się programem PAINT.NET (albo jakoś tak, poprawcie jeśli się mylę).
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
PAINT.NET ;-) też polecam. Baię się min od niedawna ale jest przyjazny w obsłudze i darmowy.
 
witsu  Dołączył: 28 Lut 2007
I chyba nawet można spolszczenie w sieci znaleźć.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Paint.NET jest fajny, ale tytanem możliwości bym go nie nazwał... Do prostych spraw - spoko.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach