vivooo  Dołączył: 23 Mar 2007
K10D i szkła M42
Witam Wszystkich


Noszę się z zamiarem zakupu k10d w przyszłym tygodniu....

Chciałem zapytać jak wygląda sprawa z mocowaniem szkieł M42.... Pytam z ciekawości bo mam trzy obiektywy stałoogniskowe na M42 i chcial bym je z ciekawości założyć i zobaczyć co z tego będzie.... :)

Jak to wygląda od strony technicznej, tzn potwierdzenie ostrości, ekspozycji itp...


Sprawa dwa.

Jaka jest jakość kitowego obiektywu, na początek wystarczy, będę zadowolony czy lepiej kupić samo body i obiektyw do tego....???


Pozdrawiam
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
vivooo napisał/a:
Chciałem zapytać jak wygląda sprawa z mocowaniem szkieł M42.... Pytam z ciekawości bo mam trzy obiektywy stałoogniskowe na M42 i chcial bym je z ciekawości założyć i zobaczyć co z tego będzie.... :)


czesc. bedziesz mial potwierdzenie ostrosci, ostrzenie na nieskonczonosc, musisz tylko kupic odpowiednia przejsciowke za ok.30 zl. Dla obiektywow M42 nie znajdziesz chyba na dzien dzisiejszy lepszego systemu.

vivooo napisał/a:
Jaka jest jakość kitowego obiektywu, na początek wystarczy, będę zadowolony czy lepiej kupić samo body i obiektyw do tego....???


IMHO obiektyw kitowy nie jest zly. Zajdz na moja stronke www i popatrz sobie. tam wiekszosc fotek jest zrobiona wlasnie tym obiektywem.
 
vivooo  Dołączył: 23 Mar 2007
Dziękuję za odpowiedź... tak szybką.. ;)

Jeszcze dwa pytania jak mogę....

Jak wygląda matówka, tzn ma może tzw kliny ostrości jak były w zenitach, bardzo kochałem ten bajer ostrzyło się idealnie... ;)



Zewnętrzna lampa błyskowa....

Do tej pory fociłem takim "paściem", olek c5000 i on miał stopkę pod lampę (przyznam że za to go kochałem) jak zapiołem z ciekawości moją stara lampę od zenita z czujnikiem światla to foty wychodiły zajefajne (oczywiście wszystko manual po za ostrością). no jedyny mankament to format 4:3 bo nie doświetlało dołu kadru ale sobie z tym poradziłem...
A pytanie brzmi... Czy do czasu jak nie kupię lampy mogę jej używać bez obaw??? styk synchronizacji jest na środku... ;)

Pozdrawiam
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
vivooo napisał/a:
Jak wygląda matówka, tzn ma może tzw kliny ostrości jak były w zenitach, bardzo kochałem ten bajer ostrzyło się idealnie... ;)


niestety matowka nie ma klinow ani rastra, ale ostrzy sie komfortowo, zwlaszcza jasnymi obiektywami. Poza tym sa dwie inne matowki wymienne do K10d, ale jaki to niestety nie wiem.
Co do lampy, to nie jestem pewien ale bedzie pracowala prawdopodobnie tylko w manualu z pelna moca. Ale tu moge sie mylic, poniewaz lamp nie uzywam, wole swiatlo zastane
 
vivooo  Dołączył: 23 Mar 2007
No w sumie racja, takim body to można focić w ciemniejszych miejscach, tamtym "jasiem" bym nie poszalał.... :)

Tak lampę chce na full manual tak jak to było w zenicie... :) Jakoś mi to pasowało, to myślenie i pamiętanie o wszystkim podczas fotografowania... :)

tak jescze....

http://www.pentax.org.pl/...der=asc&start=0

co to jest to FF/BF SR ????
gdzie zdobyć taki wzornik do fotek, do pomiaru i korekcji tego... :)
 
witsu  Dołączył: 28 Lut 2007
FF/BF to wada, polegająca na tym że AF ostrzy przed albo za obiektem.
SR - system redukujący drgania.
 

nichiren  Dołączył: 18 Lis 2006
vivooo napisał/a:

co to jest to FF/BF SR ????


Forumowy słownik - bardzo pomocny :)
 
vivooo  Dołączył: 23 Mar 2007
O wielkie dzięki, nie zauważyłem że jet tu słownik... :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
vivooo, pamiętaj jeszcze o napięciu na stopce lampy. Dla K10D nie może przekroczyć bodaj 10V. W innym przypadku można podsmażyć body.
 
vivooo  Dołączył: 23 Mar 2007
hmmm tylko jak to zmierzyć skoro tam impuls trwa od 1/10000 do bodaj 1/1000s.. :(

A z drugiej strony chyba tam nie będzie wysokiego napięcia bo czas błysku reguluje tyrystor, więc gorący punkt wyzwala tyrystor, a nie zamyka obwód lampy....

No muszę to sprawdzić......

I jeszcze skoro Olka C5000 nie uwaliłem to chyba powinno byc ok...??? co myślicie?
 
witsu  Dołączył: 28 Lut 2007
Kiedyś na cyberfoto pisali jak mierzyć napięcie na lampie. Było to na pewno w dziale Fuji, ale więcej szczegółów nie pamiętam. Poszukaj, może znajdziesz.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Napięcie na stopce lampy mierzy się na włączonej i naładowanej lampie niepodłączonej do aparatu. Jest to napiecie stałe. Trzeba uważać - bywa to dość wysokie napięcie (spradycznie nawet ponad 400V może sie zdarzyć, przy starszych lampach około 200V to wielkosć całkiem częsta).
 
vivooo  Dołączył: 23 Mar 2007
Tak już znalazłem dzięki podpowiedzi @Witus.

Jak by kogoś interesowało w przyszłości to zostawiam linki:

http://www.cyberfoto.pl/t...api%EAcie+lampy

Spis lamp i ich napięć:
http://www.botzilla.com/photo/strobeVolts.html

[ Dodano: 2007-03-23, 12:47 ]
A mam jeszcze jedno pytanie, nie chce zakladać nowego tematu...

Ile wejdzie zdjęć na kartę 4GB w trybie RAW i tak +- w jpg.... ? oczywiście 10Mpx
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
vivooo napisał/a:
Ile wejdzie zdjęć na kartę 4GB w trybie RAW i tak +- w jpg.... ? oczywiście 10Mpx
samych RAWow w formacie DNG wejdzie ~240; RAWow w formacie PEF od 240 do 400 (srednio mozesz liczyc na 300 z hakiem). JPEGow wejdzie powyzej 1000.
 
vivooo  Dołączył: 23 Mar 2007
Dzięki,

Czy RAW DNG lub RAW PEF można edytować a Linuxie? Pytam bo w domu używam wyłącznie Linuxa... :)


Z definicji RAW jest bezstratny, więc jeśli zapiszę pliki w PEF to nie będzie gorzej niż w DNG???
 
witsu  Dołączył: 28 Lut 2007
Można w linuksie. Sam w domu mam Ubuntu. Zobacz do działu Lightromm. Są tam wątki poświęcone pracy pod Linuksem.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
vivooo napisał/a:
Czy RAW DNG lub RAW PEF można edytować a Linuxie? Pytam bo w domu używam wyłącznie Linuxa... :)

Z definicji RAW jest bezstratny, więc jeśli zapiszę pliki w PEF to nie będzie gorzej niż w DNG???


DNG to "publiczny" format Adobe, jest opublikowany wiec dostepnosc narzedzi do jego obrobki jest wieksza. PEF to "prywatne" format Pentax wiec dostepnosc programow zalezy tylko od zaciecia potencjalnych autorow do reverse-engneering. Konkretow nie podam bo w zasadzie nie korzystam z Linuxa, ale byl watek na forum Lilghtroom na temat wywolywania RAW pod tym OS. Co do bezstratnosci - oba formaty DNG i PEF to RAW, PEF jest bezstratnie kompresowany i ma rozmiar pomiedzy 10-16MB . DNG (w wykonaniu Pentaxa) nie jest kompresowany, ale za to zawiera dane kalibracji matrycy czyli gwarantuje kolory zamierzone przez producenta.
 
vivooo  Dołączył: 23 Mar 2007
No dobra mam 198V na stykach lampy no powiedzmy 200V.....

Usmażę tym korpus K10D czy wytrzyma jak mój poprzedni Olek C5000????

Jak myślicie????

Zastanawiam się czy nie zrobić testu i nie dać z ciekawości opór w szereg i czy wyzwoli lampę....
Qrde nie mam schematu od niej bo bym sobie z tym poradził w 20 min.... :/



A może ma ktoś instrukcję i możę sprawdzić, choć nie wydaje mi się aby o tym pisali... :(

Acha mam taką lampę: http://www.acris.pl/produkt.jsp?pid=6076
 

rytmisk  Dołączył: 23 Paź 2006
raczej korpus pójdzie z dymem

zobacz to : LINK
 

wish  Dołączył: 03 Mar 2007
co do wymiennych matówek to są tylko 2. jedna z siatką a druga z celownikiem jak w peryskopie u-boota.mikrorastra czy klina nie ma. ale wszystko ładnie widać i potwierdzenie ostrości naprawde działa.

no ja bym tej lampy raczej nie podłączał. chyba że jesteś uzależniony od zapach smażonej elektroniki

z kolei z m42 jest tylko jeden problem.
dość czesto kadyszka nie doświetla przy dużych otworach przesłony.
sprawę oczywiście załatwia kompensacja ekspozycji w trybie Av.

a tak to jest suuuuuuuuper :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach