sebcz  Dołączył: 16 Wrz 2006
EF 500 Super - zdalnie, do uzytkowników
Witam!
Czy ktoś z użytkowników EF 500 Super i k100 może mi pomóc w temacie:
Problem - nie mogę 'złapać' na zdjęciu błysku o mocy 1/1 i 1/2, mniejszą są obecne. Czemu tak się dzieje ? Może coś źle robię ?
Aha, chodzi oczywiście o lampę wyzwalaną zdalnie za pomocą wbudowanej.
Seb
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
sebcz, a masz już tą sigmę z odpowiednim SN? Bo jeśli nie to może tu leży przyczyna.
 

sebcz  Dołączył: 16 Wrz 2006
Tak, jest odpowiedni. W trypie pttl wszystko gra i mruczy, zdalnie też jest ok, z tym małym wyjatkiem - na pełnej mocy i połowie błyska, ale ja tego błysku nie widzę na zdjęciu...
Seb
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
sebcz napisał/a:
Aha, chodzi oczywiście o lampę wyzwalaną zdalnie za pomocą wbudowanej
Wbudowana błyska dwa razy (P-TTL). Pierwszy błysk jest pomiarowy, ale wyzwala Ci Sigmę. Kiedy ustawisz ją na mniejsza moc niż 1/2, starcza jej pary by błysnąć dwa razy - kiedy więcej, błyska tylko raz, jeszcze przy zamkniętej migawce.
 

sebcz  Dołączył: 16 Wrz 2006
O, brzmi logicznie. Tzn, te dwa błyski to jakoś tak chyba blisko siebie są ? ;) Bo oczy moje widzą jeden...
Czyli nie obejdę tego ograniczenia raczej ?
Pstrykam teraz mnóstwo próbnych, i, co dziwne, CZASAMI, uda mi się złapać ten błysk, ale to tak raz na 10 razy i nie wiem od czego to zależy...
Seb
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
sebcz napisał/a:
Tzn, te dwa błyski to jakoś tak chyba blisko siebie są ? ;) Bo oczy moje widzą jeden...
Przyjrzyj się uważnie w wizjerze (zamknij drugie oko) - widać błysk przed zrobieniem zdjęcia.

Musisz zmusić wbudowaną błyskotkę do pojedynczego błysku. Jeśli masz obiektyw ze stykami (i pierścieniem przysłon z pozycją A) - to po prostu zrób z niego manuala - ustaw pierścieniem przysłonę, a z aparatu wybierz czas (stosowanie zielonego / AE-L guzika - do pomiaru światła - raczej mija się z celem, bo aparat dobierze ekspozycję dla światła zastanego, a zakładam, że chcesz jednak jakoś ten błysk Sigmy wykorzystać). Aparat w trybie M i oczywiście w menu Using Aperture Ring na Permitted.

Uważaj wtedy na jedno - lampa błyśnie z pełną mocą - pewnie będziesz musiał ją jakoś zakneblować, żeby wyemitowała tyle, żeby ją Sigma zobaczyła.

Właśnie sprawdziłem z K10D - taki sposób działa. Lampa wali raz, pełną mocą.

Jeśli masz szkło DA lub FAJ (bez pierścienia przysłon), to nie znam sposobu. Tzn. znam - kup jakiegoś pleśniaka bez styków :)
 

sebcz  Dołączył: 16 Wrz 2006
Wielkie dzieki, sprawdzę wieczorkiem z drugim obiektywem, bo z kita manuala nie zrobię.
Seb

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach