White  Dołączył: 31 Paź 2008
  HDR - moje próby
HDR - technika, która ma wielu przeciwników jak i sympatyków. Generalnie służy do zarejestrowania dużej rozpiętości tonalnej sceny przekraczającej możliwości rejestracji matrycy. Mnie się zaczęła bardzo podobać. Powód jest prosty. Nie przepadam za szarymi połówkami, a bardzo lubię przedstawiać na zdjęciu zwykłe tematy sfotografowane w taki sposób by zaciekawić widza i zachęcić go do nieco innego spojrzenia na banalne otoczenie. Na podstawie prób i błędów zobaczyłem, że oprogramowanie też znakomicie daje sobie radę ze składem chmur i wody w ruchu. Tworzy efekty w miarę realne i miłe dla oka. Umiejętne wykorzystanie i doświadczenie mz spowoduje jeszcze lepsze wrażenia.

Przykład.
To samo miejsce, ta sama scena co opisana, w tym wątku Jak robić zdjęcia portfelem. Jedyna różnica to czas. Zdjęcia zostały wykonane kilkanaście minut wcześniej. Niebo było znacznie bardziej atrakcyjne. Kolorowe i dynamiczne.




Wykonujemy kilka ekspozycji o różnym stopniu naświetlenia. Tutaj 5 klapnięć o różnicy 1 ev.
Korzystamy z komendy Merge to HDR i zaznaczamy nasze 5 zdjęć (program PS CS2). Ważne jest wskazanie ptaszkiem wyrównania zdjęć.




Program po wykonaniu wstępnego połączenia zdjęć wyświetla nam takie okno.




Poprawiamy punkt bieli przesuwając suwak w prawo. Ja dążę do w miarę realnego wyglądu jaki zapamiętałem. Po wykonaniu operacji rozsądnie jest zapisać 32 bitowy plik.




Następny etap to konwersja do 16 bit.
Otrzymujemy taki nieco koszmarny rezultat.




Nie boimy się jednak i zabieramy się za modyfikację. Wybieramy metodę konwersji na Local Adaptation i pracujemy nad krzywą. Suwaki radius i threshold ustawiamy na najniższą możliwą wartość by ograniczyć efekt halo wokół krawędzi.




Rezultat. Wygląda nie do końca atrakcyjnie, ale jest to fotografia o dużej rozpiętości tonalnej sceny ze znakomicie naświetlonymi cieniami i światłami. Zero szumu i innych problemów.




Mamy taki "surowiec", który w 16 bitach znakomicie poddaje się manipulacjom i jest jakby tworzywem wysokiej jakości do nadania mu własnego charakteru, i obróbki. Ja sobie troszkę poeksperymentowałem i uzyskałem taki efekt :D



Kilka przykładów wykorzystania tej techniki.

Most Milenijny we Wrocławiu. 5 klatek.



Zachód słońca nad Jeziorem Turawskim. 5 klatek



Łodzie nad Jeziorem Mietkowskim. HDR ekstremalny 2 klatki, pierwsza 2 minuty, druga 8 minut :evilsmile:


Tak więc jeśli kogoś ta technika interesuje to zachęcam do dyskusji i wymiany doświadczeń. Jeśli ktoś posiada większą wiedzę to jak najbardziej uwagi i przykłady mile widziane.
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
White, widzę że mnie w temacie uprzedziłeś i założyłeś wątek o technice High Dynamic Range. HDR(ki) mi się osobiście podobają. Zarówno takie (nazywam je) „klasyczne” służące do poprawy jakości zdjęcia (gdzie jak to opisała firma nVidia: jasne rzeczy są naprawdę jasne, ciemne rzeczy są naprawdę ciemne a detale widać doskonale w obu) jak i wszelkiego rodzaju pseudo HDR'y (bardziej „rzucające się w oczy”). Tak jak widać na Twoich zdjęciach, umiejętnie stosowana technika ta sprawdza się doskonale i nadaje zdjęciu nowego wyrazu i „pełnej mocy”. :mrgreen:
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
to może jako przeciwnik techniki się wypowiem - jak widać na załączonych fotkach technika broni się, ale należy ją stosować z umiarem i w odpowiednim momencie. Most OK, łodzie webest ! reszta be.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
rychu napisał/a:
technika broni się, ale należy ją stosować z umiarem i w odpowiednim momencie


Tak, to bardzo ważne co napisałeś. Powinno się poznać różne sposoby i w decydującym momencie umieć wybrać właściwy. Nawet jak jest czas sfotografować scenę kilkoma różnymi technikami. To bardzo dużo uczy.
 

bobek  Dołączył: 26 Mar 2008
cale szczescie ze zjadliwe spodziewalem sie po tytule juz jakis "maximum-local-contrast koszmarow", fajne przejscia
 

korkotrampek  Dołączył: 26 Lut 2008
za rychu :)
 

el Burakos  Dołączył: 12 Gru 2009
z jednego rawa będzie taki sam efekt?
 

barto125  Dołączył: 11 Lut 2010
Licz się z zaszumionym zdjęciem.
 

maxbreak  Dołączył: 09 Cze 2009
barto125 napisał/a:
Licz się z zaszumionym zdjęciem.


Dlatego tez ja czasami bawiąc się w hdr, przed wrzuceniem do programu hadeeryzującego ;) odszumiam poszczególne ekspozycje, jest lepiej i robi się ciekawy efekt.
 

BAN zamach  Dołączył: 21 Paź 2010
Sprawa jest niezwykle delikatna :-/ .
Testowałem,testowałem na programie do tworzenia HDR oraz z pozimu aparatu,podparłem się jakąś ameycką książką :jak zrobić dobry HDR fota.
I niestety niczym się nie pochwalę,już lepsze fotki mi wyszły na filtrze cyfrowym w aparacie:duży kontrast,
ale badam ,badam ...
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
el Burakos napisał/a:
z jednego rawa będzie taki sam efekt?


Nie. HDR generalnie służy do poradzenia sobie ze sceną, której rozpiętość tonalna przekracza możliwości rejestrujące matrycy. Jest jedną z metod, obok użycia szarej połówki. Można także niedoświetlić cienie zachowując światła i następnie w postprocesie je wyciągać. Można też stosować technikę DRI.

bobek napisał/a:
spodziewalem sie po tytule juz jakis "maximum-local-contrast koszmarow"


:evilsmile:

[ Dodano: 2011-01-17, 21:26 ]
zamach, HDR to nie jest wykręcony softowo koszmar gdzie świecą cienie tylko zwykła technika fotograficzna mająca swoje wady i zalety jak wszystkie inne. Sięgnij do definicji, bo to co niektórzy w necie nazywają niekiedy hadeerem jest zwykłym przegięciem z suwaczkami. Dobrze zrobiony hdr nie różni się zbytnio od zdjęcia z np. filtrem połówkowym.
 

BAN zamach  Dołączył: 21 Paź 2010
White napisał/a:

zamach, HDR to nie jest wykręcony softowo koszmar gdzie świecą cienie tylko zwykła technika fotograficzna mająca swoje wady i zalety jak wszystkie inne. Sięgnij do definicji, bo to co niektórzy w necie nazywają niekiedy hadeerem jest zwykłym przegięciem z suwaczkami. Dobrze zrobiony hdr nie różni się zbytnio od zdjęcia z np. filtrem połówkowym.

Dzięki za radę ,zapewniam Ciebie,że do każdego wyzwania podchodzę poważnie,
czytam ,słucham oglądam ..
co i tak za sobą przeważnie sukcesów nie niesie ...
na razie :-B
pzdro
 

ulro  Dołączył: 14 Lip 2009
Bardzo fajny tutorial, White. Dzięki. Nigdy się za HDRy nie brałem, ale Twoją metodę wypróbuję.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
zamach, bo niestety, żeby coś zrobić to trzeba wykonać najpierw masę dobrej nikomu niepotrzebnej roboty :-B

ulro, zachęcam. :-)
 

jacoz  Dołączył: 08 Sty 2010
Może komuś się przyda taki poradniczek http://www.trochetechniki....-1,t,678.html, który podstawowe rzeczy wyjaśnia, sam próbowałem się w hdr-y bawić używałem dynamic-photo hdr i najlepszy efekt dają co najmniej trzy jpg-i. Z jednego RAW-a ciężko coś wycisnąć a HDR z puszki to jakaś porażka jest.
 

Janusz Gdula  Dołączył: 08 Gru 2008
White, dzięki za podzielenie się wiedzą. Pełen szacunek :)
czy w przyszłości można się spodziewać innych tego typu tutoriali od Ciebie? Przyjemnie się je czyta a jeszcze lepiej ogląda zamieszczone przykłady różnych technik. :)
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
takie HDRy to można oglądać z przyjemnością, bo nie wyglądają na HDRy :)
 

me_how  Dołączył: 06 Lis 2010
Pozwolę sobie podpiąć się pod temat ze swoją pierwszą próbą HDR - chciałem osiągnąć efekt braku ewidentnego użycia tej techniki. Proszę o ocenę osób śmigających dłużej w HDR-ach czy jest to akceptowalne zdjęcie i co można by poprawić.

 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
No cóż, tacy, którzy nie bardzo lubią widocznych efektów hdr będą zachwyceni, bo ich nie widać, zaś bardziej złośliwi stwierdzą, że do takiego zdjęcia nie jest to w ogóle potrzebne, bo można je zrobić bez hdr...
A tak poza tym, to dodatkowo emanuje tu taki spokój, że aż ręka sama pcha się do suwaka, żeby trochę udramatyzować to i owo :-D
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
me_how, mz jest ładnie zrobione i nie widać w jaki sposób wykonano zdjęcie. Za to widać dobrą ekspozycję, dobrze naświetlone poszczególne tony i plany.
a_czacha napisał/a:
do takiego zdjęcia nie jest to w ogóle potrzebne

Pewnie tak. Ale to już wybór fotografującego. Teraz chyba nowoczesne matryce oferują już takie możliwości, że można ze 3 działki z cieni wyciągać.

a_czacha napisał/a:
A tak poza tym, to dodatkowo emanuje tu taki spokój, że aż ręka sama pcha się do suwaka, żeby trochę udramatyzować to i owo :-D

I można tak zostawić lub jeszcze popracować. Materiał jest do obróbki w świetnej jakości.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach