wyrzykus  Dołączył: 28 Lis 2008
Konkurs Oczko czyli 21 dni na fotografię - Edycja I
Zapraszam do udziału w I edycji konkursu Oczko, czyli 21 na fotografię.

Temat I edycji to Architektura/Miasto/Krajobraz.

Idea konkursu to kontynuacja porzuconego od początku roku konkursu na zdjęcie miesiąca w nieco zmienionej formie. Cel to wyłonienie najlepszych zdjęć wykonanych przez użytkowników forum Pentax@PL.

Jako że od początku roku minęło już trochę czasu i formuła „comiesięczna” się wykoleiła, harmonogram poszczególnych edycji konkursu wygląda nieco inaczej i zakłada 10 edycji, każda to tytułowe „Oczko”, czyli 21 dni – 10 na nadsyłanie, jeden na przygotowanie galerii i ankiety, 10 na głosowanie.

Kryteria zgłoszeń

Każdy uczestnik może zgłosić jedno zdjęcie w edycji. Technika, tonalność oraz orientacja zdjęć - dowolne. Zgłaszamy zdjęcia wykonane stosunkowo niedawno, nie dawniej niż 3 miesiące od daty ogłoszenia kolejnej edycji. Praca raz zgłoszona do Konkursu nie może brać udziału w kolejnych edycjach.

Sposób zgłoszenia

Zdjęcia nie powinny posiadać podpisu autora.

Zdjęcia w formacie JPG, o rozmiarze 700 pikseli na dłuższym boku, wysyłamy na adres oczko@pentax.org.pl

Pliki nazywamy wg szablonu:
konkurs_nrEdycji_nick.jpg
np:
konkurs_I_wyrzykus.jpg

W temacie emaila, proszę napisać:
konkurs nrEdycji nick
np
konkurs I wyrzykus

W treści maila, proszę podać datę kiedy zdjęcie zostało zarejestrowane. Prace, które zostały wykonane wcześniej niż 3 miesiące wstecz od ogłoszenia danej edycji, zostaną automatycznie odrzucone. Obowiązuje zasada wzajemnego zaufania. Jeśli ktoś chce oszukiwać z datą, trudno żeby ktoś prowadził dochodzenie w tej sprawie.

Zdjęcia przyjmowane są do końca 19 kwietnia (wtorek), następny dzień to przygotowanie galerii i ankiety. Głosowanie rozpocznie się 21 kwietnia.

Szczegółowy regulamin znajdziecie w wątku:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=35905

Pozdrawiam
Piotr
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Temat konkursu jest moim zdaniem nieco niejasny, chodzi głównie o krajobraz. Można to zrozumieć dwojako. W pierwszej chwili zasugerowałem się że ten krajobraz musi być powiązany z krajobrazem miejskim. Ale możliwe że się mylę i tematyka konkursu jest baaardzo szeroka czyli dwie wąskie tematy Architektura i Miasto połączone z szeroką tematyką krajobrazu (krajobraz może być dowolny: miejski, polny, leśny, górski, morski itp.) W pierwszym przypadku zdjęcia będą ze sobą spójne tematycznie a w drugim przypadku przykładowo jakaś stara kamienica będzie konkurować z pięknym widokiem gór.

Proszę w tym przypadku o uściślenie.
 

wyrzykus  Dołączył: 28 Lis 2008
Nie za bardzo rozumiem, nie wiem też czemu wg Ciebie chodzi głównie o krajobraz. Temat edycji to Architektura lub Miasto lub Krajobraz. Zgłaszamy fotografie należące do tych szufladek, wszystkie one powiązane są ze sobą tym, że przedstawiają w jakiś sposób przestrzeń. Myślę że resztę wątpliwości rozwieje regulamin.
 

hrynek  Dołączył: 27 Gru 2007
wyrzykus gratuluję pomysłu. Dużo większe tempo konkursu niż w cyklu miesięcznym, no ale to chyba dobrze.
Zdjęcie wysłałem.
 

zipzip  Dołączył: 06 Sty 2010
wyrzykus napisał/a:
10 na nadsyłanie, jeden na przygotowanie galerii i ankiety, 10 na głosowanie.

Również przyłączm się go gratulacji, nie mniej martwi mnie trochę ten jeden dzień na przygotowania.
Gdyby konkurs nazywał się "Paragraf 22", byłbym spokojniejszy.

Pozdrowienia Krzysztof
 

Masaho  Dołączył: 31 Sie 2008
Fajny pomysł, zamierzam się w nim zauczestniczyć ;-)
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
wyrzykus napisał/a:
Temat edycji to Architektura lub Miasto lub Krajobraz.
I tyle na temat. Dzięki. ;-)
 

wyrzykus  Dołączył: 28 Lis 2008
Zbyszek, mam nadzieję, że podział tematyczny, próba zawężenia poszczególnych edycji to nie problem. Pięć tematów w konkursie ma obejmować całość tematów podejmowanych w naszych fotografiach. Zamysł jest taki:

Architektura/Miasto/Krajobraz - czyli wszystko co związane z przestrzenią
Przyroda/Fauna/Flora/Makro - otaczający nas "żywy" świat, natura
Portret/Człowiek/Akt/Moda/Glamour - ogólnie pojęta fotografia "ludzka"
Reportaż/Street/Wydarzenie/Sport - emocje, sytuacje w których się znajdujemy, chwile
Martwa natura/Abstrakcja/Detal/Technika - otaczający nas "nieożywiony" świat, kreacje, poszukiwania
 
Nightcom  Dołączył: 09 Maj 2008
Z tymi podziałami tematycznymi to z jednej strony fajny pomysł z drugiej nie bardzo :)bo wątpię żeby ludzie byli tak wszechstronni, przynajmniej ja nie jestem. Wyjdzie na to że mogę zgłosić zdjęcie co najwyżej do Architektura/Miasto/Krajobraz i Reportaż/Street/Wydarzenie/Sport a to i tak nie jest pewne... większość osób nie będzie miało po prostu co zgłosić do konkursu :(

Tym bardziej że jest wprowadzone ograniczenie 3 miesięcy co jeszcze bardziej zawęża wybór zdjęcia. Nie wiem zresztą ile zdjęć wejdzie do kalendarza - zakładam że 12 co daje 5 x 2 + 2 czyli 2 razy zdąży przelecieć te 5 tematów a co z tymi 2 pozostałymi ?
I jak liczymy 3 miesiące od stycznia czy od lutego ? bo nie wiem czy liczyć kwiecień czy nie...
:evilsmile: mnie jakoś bardziej stara forma przekonywała... ale to tylko moje widzi mi się :)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Nightcom, nie ma obowiązku zgłaszania zdjęć w każdym z konkursów.

Zaproponowane kategorie oraz fakt, że powtarzają się 2 razy, sprawiają, że każdy ma szansę zaproponować coś swojego.

[ Dodano: 2011-04-11, 12:34 ]
Przynajmniej ładne buzie dzieci nie będą konkurować ze streetem albo architekturą.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Nightcom napisał/a:
bo wątpię żeby ludzie byli tak wszechstronni,

I właśnie dlatego mi sie to podoba.

Każdy ma równe szanse :-)
No i nie trzeba wybierać między świetnym steetem i świetnym portretem, kiedy to ja osobiście oceniam to pod różnymi kryteriami.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Nightcom napisał/a:
Nie wiem zresztą ile zdjęć wejdzie do kalendarza - zakładam że 12 co daje 5 x 2 + 2 czyli 2 razy zdąży przelecieć te 5 tematów a co z tymi 2 pozostałymi ?
Przecież jest napisane, że ten konkurs nie wyłoni zdjęć do kalendarza.
 

wyrzykus  Dołączył: 28 Lis 2008
Nie mam nic do dodania, sam raczej nie wezmę udziału we wszystkich edycjach...

A tak swoją drogą - Nightcom, jeśli chcesz tak aktywnie uczestniczyć w każdej edycji, to czy określenie tematyki nie jest najlepszą okazją do rozwoju?
 
Nightcom  Dołączył: 09 Maj 2008
Jarek Dabrowski napisał/a:
Nightcom napisał/a:
Nie wiem zresztą ile zdjęć wejdzie do kalendarza - zakładam że 12 co daje 5 x 2 + 2 czyli 2 razy zdąży przelecieć te 5 tematów a co z tymi 2 pozostałymi ?
Przecież jest napisane, że ten konkurs nie wyłoni zdjęć do kalendarza.


Ok... mój błąd... to było założenie :) że po to jest ten konkurs

wyrzykus napisał/a:
Nie mam nic do dodania, sam raczej nie wezmę udziału we wszystkich edycjach...

A tak swoją drogą - Nightcom, jeśli chcesz tak aktywnie uczestniczyć w każdej edycji, to czy określenie tematyki nie jest najlepszą okazją do rozwoju?


No ja nie mam zamiaru brać w większości udziału... :) poza tym dziwi mnie łączenie np architektury z krajobrazami - to dla mnie tak jakby stawiać w szranki portret i reportaż :) ale to tylko moje widzi mi się :)

Mnie by bardziej pasowało coś w stylu Architektura/Miasto/Detal albo Miejski Krajobraz
 

Karo  Dołączyła: 30 Cze 2009
Fajna idea i wreszcie coś z moim zawodem :-D

[ Dodano: 2011-04-11, 16:24 ]
Z tym detalem, to było by faktycznie ciekawsze...
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Moim zdaniem podzial jest w sam raz. Krajobraz to bardzo przereklamowany, przediwydalny i dosc schematyczny temat. Wymieszanie go z miastem architektura, sprawi tylko, ze edycje przestrzenne nie beda nudne jak flaki z olejem. Moim zdaniem, oczywiscie. Wystarczy sobie obejrzec prace zglaszane na kalendarz 2010.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Nightcom napisał/a:
Tym bardziej że jest wprowadzone ograniczenie 3 miesięcy co jeszcze bardziej zawęża wybór zdjęcia.


....dżiiiiiii :(( - dlaczego w pierwszym (i pewnie nie tylko pierwszym) odruchu od razu trzeba przeczesywać archiwum, zamiast pomyśleć nad czymś nowym? Tym bardziej że lista tematów jest podana z dużym wyprzedzeniem i jest czas na pokombinowanie.

Rozumiem, że nie można być kreatywnym 24/7/365, ale pisanie później w klimacie "że się niczego nie wstawiło, bo nie dało rady dopasować z archiwum" akurat na forum amatorsko-fotograficznym po prostu razi.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
wyrzykus, życzę cierpliwości :-) Nie przejmuj się maruderami. IMHO tematy ś aok, można je rozumieć bardzo szeroko i naprawdę nie powinno być problemów ze zrobieniem zdjęcia pasującego do trzech/czterech słów składających się na "zadanie".

Wcześniejsze ogłoszenie tematów pozwala zaplanować sobie nie tylko czas na zrobienie zdjęcia, ale też rozpisać cały plan sesji łącznie z wysokością słońca na nieboskłonie w popołudnie trzeciej soboty sierpnia, kiedy to piękna brunetka przechadzać się będzie środkiem torowiska, a jej zwiewna suknia przyciągnie wzrok 100 mężczyzn za kierownicami pojazdów poruszających się bezsensownie wytyczoną równolegle do linii tramwajowej ulicą jednokierunkową. Jak się postarać to można też zaplanować wieczorny przelot ptaków wracających z żerowiska, które to równie zwiewnie jak sukienka zasnują kawałek nieba. Szerokim łukiem miną rozłożyste drzewo rosnące po lewej i lotem koszącym zaatakują latarnie, które nieśmiałym, bladym światłem zaczynają przedzierać się ze swym bytem do świadomości przechodniów co chwilę wpadających w dziury nierównego chodnika. Srający pod latarnią pies również może być wkomponowany w ten kadr odpowiednio wcześniej, bo przecież wyprowadzająca go pani robi to codziennie, a czworonóg powtarza rytuał znaczenia terenu każdego letniego wieczora. Idąc tym tropem mogę zaplanować reakcję odbiorców fotografii - jedni zachwycą się prześwitującym stanikiem niewiasty, inni zarumienią na samą myśl o tym, że gdyby migawkę wyzwolić chwilę później ich oczom ukazałby się psi stolec. Rozgorzeje dyskusja nad wyższością szarej połówki nad szkiełkiem spawalniczym, a tref przyczepi się do nierównoległych linii równoległych, które faktycznie nieco chwieją kadrem. Gdyby tak jeszcze mieć wpływ na poprawne naświetlenie tego zdjęcia, to byłby ideał planowania. No, ale wiadomym jest, że nie można mieć wszystkiego, a ustawianie ostrości, kadrowanie i pomiar ekspozycji nie idą w parze, bo to diehardowi nie przystoi, a trio to nie para.
 
Nightcom  Dołączył: 09 Maj 2008
Mertz napisał/a:
....dżiiiiiii :(( - dlaczego w pierwszym (i pewnie nie tylko pierwszym) odruchu od razu trzeba przeczesywać archiwum, zamiast pomyśleć nad czymś nowym? Tym bardziej że lista tematów jest podana z dużym wyprzedzeniem i jest czas na pokombinowanie.

Rozumiem, że nie można być kreatywnym 24/7/365, ale pisanie później w klimacie "że się niczego nie wstawiło, bo nie dało rady dopasować z archiwum" akurat na forum amatorsko-fotograficznym po prostu razi.


No dobra jak ktoś robi zdjęcia pod konkurs to może i racja ... ale ja robię zdjęcia bo lubię :) i jak trafi się jakieś dobre to chciałbym z niego skorzystać jeśli nadarzy się taka okazja :) proste, poza tym bierz pod uwagę że większość ludzi, ma jakieś konkretne preferencje fotograficzne...
Ja aż tak wszechstronny nie jestem żeby robić wszytko, wszędzie i o każdej porze :) kreatywność tu nie ma nic do rzeczy :)
 

wyrzykus  Dołączył: 28 Lis 2008
Nightcom, jeśli myślisz że przeciętny użytkownik forum robi zdjęcia bo tego nie lubi i wyciąga aparat tylko po to by uczestniczyć w konkursie to raczej jesteś w błędzie ;)

Dlatego, że większość ludzi ma jakieś konkretne preferencje fotograficzne, wprowadzenie tematów ułatwia sprawę. Twoje fotografie architektury nie muszą toczyć bitwy z piękną nagą modelką zmysłowo pozującą do aktu.

Z tego co widzę w fotoprezentacjach nie powinieneś mieć najmniejszych problemów ze zgłoszeniem, więc zapraszam, zachęcam i proszę - przysyłaj...

To ma być konkurs dla wszystkich, a jeśli chcesz konkursu o wąskiej tematyce odpowiadającej temu co sam najchętniej fotografujesz - zorganizuj konkurs, to nic trudnego, a ja na pewno wezmę udział.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach