pilot  Dołączył: 15 Wrz 2006
[ K10D] K10D i AF w słabym świetle
Kupiłem K10D z kitem i zauważyłem że AF często się gubi w slabym świetle (pokój, jedna żarówka 60W) i jest wolny. Jak włącze lampe błyskową to wysyła błyski wspomagające AF które nie zawsze pomagają.
Miałem raz taką sytuację że w zupełnie ciemnej łazience chciałem zrobić zdjęcie i pomimo wlączonej lampy błyskowej AF nie był w stanie ustawić ostrości i wyzwolić migawki :evil: (wspomaganie błyskiem nie wystarczało).
W związku z tym mam pytania:
-czy wymiana kita na zooma o stałym świetle 2.8 poprawi sprawę ?
-czy można jakąś techniką polepszyć skuteczność AF przy wykorzystaniu tego obiektywu który posiadam?
-czy coś źle robię? :roll:
-inne pomysły...

pozdrawiam
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
pilot napisał/a:
czy coś źle robię?
probujesz robić zdjęcia w ciemności :evil:
 

pilot  Dołączył: 15 Wrz 2006
Bronek napisał/a:
pilot napisał/a:
czy coś źle robię?
probujesz robić zdjęcia w ciemności :evil:


to była konieczność , wyjątkowa sytuacja, a nie miałem żadnej lampki pod ręką :-)
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
nie mam co prawda K10D lecz K100D, gdzie jednak problem jest ten sam-oczywiście można powiedzieć, że zdjęć w ciemnościach się nie robi, ale czasem chce się coś uwiecznić nawet gdy jest ciemno (miałem tak np. podczas pewnej imprezy w parku ;-) ). Niestety wspomaganie AF zupełnie się nie sprawdziło. Trochę pomogło ostrzenie ręczne (na czuja), ale kolega w tym czasie cykał kompkatem canona (A640), gdzie lampka wspomagnia AF na krótkich dystansach wpędziła mnie w lekki kompleks - miał trafione ponad 50 proc. zdjęć w zupełnej ciemności. Ja chyba z...10 proc. :-/ Od tego czasu nawet się nie silę, chyba, że mam jakieś źródło swiatła i podostrzę sobie ręcznie. ......
 

sebostek  Dołączył: 19 Kwi 2006
pilot napisał/a:
-czy wymiana kita na zooma o stałym świetle 2.8 poprawi sprawę ?

mój DS lepiej współpracuje (chodzi o AF) z 28-70/4 niż z F 50/1,7. po prostu wolniej chodzi AF ze stałką :/ Musimy sie do AF przyzwyczaić i to wszystko.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
pilot, - proponuje poczytac troche o tym jak AF dziala....i dlaczego lampy zewnetrzne rzucaja wzorek a nie doswietlaja spawarka - podpowiedz.... na co miales wycel;owany punkt AF....?
Co do konkurencji z kompaktem....tam glebia ostrosci jest gigantyczna to i liczba trafien lepsza......zmien nawet na lekkie tele.... (canon 670 chyba) i zaczenie sie dramat AF-u.....wiem po mialem okazje.....
Robienie zdjec w zupelnej ciemnosci:
AF na manual przeslona 5.6 i odleglosc ostrosci 1.5m do wiekszosci debilnych fotek imprezowych wystarczy - to w koncu tylko radosc z zarejestrowania sie liczy....
A jak jest to proba sfocenia golej kobity to lepiej z nia pogadac a nie z zaskoczenia focic ....
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Rozwiązanie w takim wypadku jarmarczny laserek za 5-10zł sprawdzil się kilka lat temu w Kodaku 6490 sprawdzi się i tutaj.Jednak niestety system Nikona jest niestety lepszy w takiej sytuacji.Swoją drogą możnaby podświetlić skalę odległosci i na głębię tak jak to robię.Ktoś kiedyś pytał dlaczego nie stosuje się wstecznej kompatybilności w K10 a no dlatego między innymi że lampy 500FTZ i 330FTZ były projektowane do starej serii Pentaxów gdzie uchwyt na lampę wysunięty był na bok a lampka światelko(tak można go nazwać niestety jest słabsze od konkurencji,ach ta dyskrecja)było dostosowane własnie do takiego ustawienia.Przyszło nowe i niestety bliskie plany nie są niestety w zasięgu zestawów DS,D z e starymi lampami.Lepiej moze być teraz K10 plus 540FGZ.W obecnej chwili wstrzymali dostawy lamp mam nadzieje że jest to spowodowane min poprawieniem pracy owego czerwonego wzorka.A tak na koniec rozwiązanie typu podświetlanie lampką błyskową nie da rezultatów wtedy gdy obiekt ma mały kontrast.Rozwiązanie Nikona jest lepsze ale tylko pozornie ponieważ wszyscy już wiedza co robi fotograf i np odradzam takie coś w kościele.Oczywiscie gdyby wyłączyć wspomaganie w Nikonie będzie on miał takie same kłopoty z ustawieniem ostrości jak Pentax.Jednak Nikon jest pewny siebie i postara sie ustawić ostrość i oczywiscie większość zdjeć będzie nieostrych.Co kto woli.Jednak przyznam że w Pentaxsie przydałaby sie wyłączana kontrastowa żarówka.Co do łapania ostrości to wydaje mi się że Pentax za dużo myśli kombinuje ze wszystkimi 11 punktami ostrosci a konkurencja nie zawraca sobie tym głowy.Środek klatki absolutny priorytet chyba żeby już nic nie mógł znaleźć.Wtedy łapie boki a nasz Pentax się gubi usiłuje za duzo myśleć.W starej serii Z i MZ chwalono Pentaxa za szybkość ustawienia AF.Mało punktów środek pola i już.Przy tym głośny AF.W trudnych warunkach sprawdzał się wzorek.Kiedyś nie miałem kłopotów z ostrościa teraz muszę kombinować.No cóż nie przeskoczymy,może następny model będzie lepszy.Tak jak powiedziano w serwisie wiek niemowlęcy K10 a gdy dorośnie spełni nasze oczekiwania.Konkurencja też ma wiele problemów na pociechę można pobawić się trochę Olympusem i wtedy pogadamy o AF.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
pawel1967, Ty zdaesz sie na autonmatyke wyboru AF?!!?????prosze........
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Fafniak napisał/a:
Ty zdaesz się na autonmatyke wyboru AF

Dla mnie to jest tylko marketingowy bajer. Chyba, że byłby połączony telepatycznie z moimi myślami.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Nie ma czasu na przestawianie,środkowy nie sprawdza się niestety.A AF uzywam tylko gdy mam czas,natomiast najlepiej i najzdrowiej w trudnych warunkach go wyłączać.Kolega próbował pracować zestawem Nikona D200 + lampa dedykowana i też wstyd,poprzepalane nieostre.Lepiej zrobiłby ostrząc na głębię ostrosci.A automatyka AF sprawdza się na polu(nie zawsze) lub przy portretach.My Pentaxsiarze mamy jeszcze jedną broń.Dziwne że nikt o tym nie mówi.Ręczne doostrzenie,wszak wizjery mamy najlepsze w tej kategorii cenowej.Niestety to się tyczy dobrych warunków.Pozdrawiam
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
pawel1967 napisał/a:
środkowy nie sprawdza się niestety

Dlaczego?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
BARDZO DZIWNE .....przyznam ze jedyny minus AF dla mnie w tej chwili to zbyt duzy czujnik AF .....ALE wedlug mnie sprawdza sie...
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Duży czujnik środkowy to był w starych MZ kach a w łaściwie trzy czujniki działały jakby był jeden razem a tutaj głowa w jednej części kadru jasna twarz,czarny garnitur,ciemny kościół.Urocze warunki,czujnik szuka jasnych miejsc.Środkowy niestety po przekadrowaniu lubi dalej szukać ostrosci a nie jest ustawiony na AF ciagły.Starsze analogi typu MZ były skuteczniejsze.Dlatego sie nie sprawdza,muszę kombinować i robię to- da się.Pozdrawiam
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
pawel1967, powiedz mi czy ty masz wlaczona ta automatyke wszystkich pol? Bo ja nie kapuje - ustawiam sobie srodkowy czujnik na paszcze uatawia mi ostrosc i juz.....
Ale wola bym miec mozliwosc definiowania szerokoscui tego czujnika...
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
pawel1967 napisał/a:
Środkowy niestety po przekadrowaniu lubi dalej szukać ostrosci a nie jest ustawiony na AF ciagły

Jeżeli blokujesz ostrość spustem, to jakim cudem szuka ostrości ?
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Niestety ma to do siebie że szuka i tyle poradzę,może przycisk szwankuje ale widziałem już w innych Pentaxach takie cudo.Chcę zrobić zdjęcie namierzam,przekadrowuje i maszynka szuka niewiadomo czego.Dlatego polecam to co robię, wyłączyć to w diably i robić na manualu.Pozdrawiam
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
pawel1967, - wiesz to historyjka jak z bajki..... nie znam takiego przypadku....chyab ze masz ciagly AF nastawiony.....
A nadal nie odpowiedziales jak masz wybor AF nastawiony....
 

brizz  Dołączył: 20 Kwi 2006
pawel1967 napisał/a:
Chcę zrobić zdjęcie namierzam,przekadrowuje i maszynka szuka niewiadomo czego.


Tak samo mialem w DS jak walniety byl spust. Odwiedzil serwis i jest ok :)

 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
Fafniak a mnie się zdaje, że jest to możliwe o ile aparat nie potwierdzi ustawienia ostrości. Poza tym, być może problem pawla1967 polega na tym, że wystarczy lekuchno popuścić spust migawki i wtedy blokada ekspozycji i AF ucieka. Może po prostu kolega ma za delikatne place? ;-)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
pilot, przełącz na MF, po to masz lustrzankę :-) A jeśli nie będziesz mógł naostrzyć, bo nic nie widać - to masz odpowiedź, czemu automat też nie daje rady.

Aha, i AF ma taką specyfikę, że w punkcie łapania ostrości musi się znaleźć jakiś konstrastowy wzorek. Jak będziesz celował w jednolitą ścianę, to nic z tego nawet przy dobrym świetle. Przy słabym ten efekt się tylko potęguje.

[ Dodano: 2007-03-25, 23:07 ]
cypis, jeśli nie uzyska potwierdzenia ostrości, to nie ma co blokować - ale to jest wtedy błąd operatora, a nie aparatu. Wystaczy się nauczyć, jak to działa ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach