Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
A mnie się dzieje coś takiego, ze na Single AF migawka wyzwala się dopiero wtedy kiedy AF się dostroi natomiast w Contnous AF pstryknie od razu nawet jeśli tylko mgłę widze w wizjerze.
Spust wymaga dużego wyczucia - ciut za daleko i pstryk bez ostrzeżenia.
Dałoby się też tak C-AF zestroić żeby nie pstrykał bez wyostrzenia?
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Kfan napisał/a:
Dałoby się też tak C-AF zestroić żeby nie pstrykał bez wyostrzenia?
na tym polega sama idea dzialania AF.C ze aparat caly czas ostrzy i pozwala w dowolnym momencie wyzwolic migawke. Jezeli tego nie lubisz, to przelacz aparat w AF.S .
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Bronek napisał/a:
Kfan napisał/a:
Dałoby się też tak C-AF zestroić żeby nie pstrykał bez wyostrzenia?
na tym polega sama idea dzialania AF.C ze aparat caly czas ostrzy i pozwala w dowolnym momencie wyzwolic migawke. Jezeli tego nie lubisz, to przelacz aparat w AF.S .


Zgoda, jak wspomniałewm mam niecu"zużyty" przycisk który jest trudno wyczuwalny i jak to przy zdjęciiu akcji można za nerwowo tj za głęboko go wcisnąć co kończy się nieudanym zdjęciem. Nie ma wyjścia musze poćwiczyć :/
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Kfan, też na początku to miałem, że wciąż strzelałem "artystyczne" ujęcia chcąc zablokować AF i to w nowej kasetce ;-) Kwestia wprawy. Największa masakra jest w rękawiczkach - nic nie idzie wyczuć.
 
andyR  Dołączył: 12 Lut 2007
Bronek napisał/a:
pilot napisał/a:
czy coś źle robię?
probujesz robić zdjęcia w ciemności :evil:

Robiłem zdjęcia Kasetką w zupełnej ciemności, ale z założoną lampą Sigma EF-500 DG Super, zoom 28-200, AF ostrzył bardzo dobrze, przy różnych ogniskowych na odległość ok. 4m. Lampa wspomagała rzucając czerwony wzorek przez diody. Działa to lepiej niż błyski lampy wbudowanej.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
dobry aparat powinien miec mozliwosc przy ustawieniu AF-C wyboru co sie liczy priorytet ostrosci lub wyzwolenia migawki - chyba kiedys nikony mialy taki fjuczer....nie wiem jak teraz...
Pentax ze swoim dupnym systemem AF i brakiem mozliwosci jego "dostrajania" do wlasnych potrzeb - NIE jest dobrym systemem AF
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Fafniak napisał/a:
dobry aparat powinien miec mozliwosc przy ustawieniu AF-C wyboru co się liczy priorytet ostrosci lub wyzwolenia migawki
o ile pamietam, to Minolta ma tak przy AF.S ; przy AF.C zawsze priorytet migawki.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
a podejrzewam ze dodanie tego fjuczera to kilka linijek kodu.... :evil: :-(
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Bronek napisał/a:
Fafniak napisał/a:
dobry aparat powinien miec mozliwosc przy ustawieniu AF-C wyboru co się liczy priorytet ostrosci lub wyzwolenia migawki
o ile pamietam, to Minolta ma tak przy AF.S ; przy AF.C zawsze priorytet migawki.
Chyba w kadyszce też tak jest, nie? :shock:
[edit] Znaczy mam na myśli, że przy AF-S jest priorytet ostrości, a przy AF-C nie czeka na ustawienie ostrości. Też teraz nie sprawdzę... :-/
Wyboru to_czy_to to nie ma na bank.

 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Gwiazdor napisał/a:
Bronek napisał/a:
Fafniak napisał/a:
dobry aparat powinien miec mozliwosc przy ustawieniu AF-C wyboru co się liczy priorytet ostrosci lub wyzwolenia migawki
o ile pamietam, to Minolta ma tak przy AF.S ; przy AF.C zawsze priorytet migawki.
Chyba w kadyszce też tak jest, nie? :shock:


hm, chyba nie ale nie pamietam i nie sprawdze teraz.
 

Tomaszttr  Dołączył: 23 Lut 2007
Nie kumam Was, przecież w K10d AF-S to priorytet ostrości. AF-C to priorytet migawki. Po co w AF-C priorytet ostrości i migawki ?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tomaszttr, - nie i tylko ALBO (w zaleznosci od twoich preferencji)
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
ale czym AF-C z priorytetem ostrości różniłby się od "zwykłego" AF-S? :-/
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
cypis, ?
Np. tym ze masz ciagly AF ale wyzwolisz migawke tylko jezeli ostrosc jest nastawiona.....
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
cypis, to mogło by działać tak: dopóki trzymasz spust wciśnięty do połowy, AF cały czas dostraja się np do poruszającego obiektu. Po dociśnięciu - kończy się dostrajać i dopiero wtety zwalnia spust. Mogło by, ale ja nie widzę sensu takiego rozwiązania, bo:

1. AF-C używa się do focenia poruszających się (szybko) obiektów

2. Jeśli AF nadąża za obiektem - nie ma sprawy, bo obiekt jest cały czas ostry, zwykłe AF-C wystarczy. Musi się tylko wyostrzyć na początku, ale po to mamy ficzer nazwany "beep" - czekamy aż zrobi beep i wtedy już obiekt jest śledzony.

3. Jeśli AF nie nadąża za obiektem nigdy go nie dogoni, więc czekanie aż się wyostrzy jest bez sensu. Cała idea AF-C polega przecież na tym, że lepiej zrobić nieostre zdjęcie niż w ogóle.

Reasumując - AF-S, AF-C oraz potwierdzenie ostrości - dla mnie to wyczerpuje występujące w przyrodzie przypadki. AF-C z priorytetem ostrości mogło by się przydać w jakiś szczególnie wyrafinowanych sytuacjach (no nie wiem... obiekt zwalnia, albo nie możemy/nie potrafimy użyć potwierdzenia), ale z drugiej strony, komplikowało by proces decyzyjny i obsługę aparatu - jest wystarczająco dużo rzeczy w cyfrówkach, o których trzeba pamiętać, dziękuję za jeszcze jedną "fajną" opcję. Dla mnie taki ficzer byłby jak 11 pól AF - zbędny bajer dla napompowania specyfikacji.

[ Dodano: 2007-03-29, 09:23 ]
Cytat
Np. tym ze masz ciagly AF ale wyzwolisz migawke tylko jezeli ostrosc jest nastawiona.....

Fafniak, ok, ale napisz, w jakiej sytuacji jest to logiczne, bo ja tego nie rozumiem - patrz wyżej.

 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
wciąż nie rozumiem w czym taki AF-C z prior. ostrości miałby być fajny, ale w sumie nie ma się o co spierać. I tak wolę AF-S. ;-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
bEEf, - zapominasz ze po biiip nastepuje reakcja TWOJEGO organizmu i zanim nacisniesz jest czesto po ptakach......
Jezeli nadaza AF to nie ma sprawy priorytet ostrosci jest ok. dostajesz tylko najlepiej wyostrzone foty.....
jezeli nie nadaza to po kiego ............ mam dostac nieostre zdjecia????
Mi taki fjuczer by odpowiadal....najwazniejsza jest mozliwosc wyboru.....
jest to duzo bardziej przydatne niz debilny "zielony" auto magiczny wybor pol AF..... :evil:

[ Dodano: 2007-03-29, 09:27 ]
bEEf napisał/a:
Fafniak, ok, ale napisz, w jakiej sytuacji jest to logiczne, bo ja tego nie rozumiem - patrz wyżej.
- juz czesciowo napisalem
Ale :
jest pokaz mody....dodatkowo uzywasz flesza.....Na cholere nieostre foty + wypalenie flesza i ew. brak mocy na ostrej focie....
To sytuacja wzieta z zycia....nie wymyslona....
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
jezeli nie nadaza to po kiego ............ mam dostac nieostre zdjecia????
Fafniak, rozumiem, możliwość wyboru itd, ale moje rozumowanie opiera się na założeniu, że w fotografii istnieje coś takiego, jak bezwzględny priorytet kadru :-P Jeśli scena jest dynamiczna, to ten kadr zależy również od czasu. Nie widzę sensu, żeby to AF decydował, kiedy kadr jest właściwy, by zrobić zdjęcie. Jeśli to ja zdecyduję, że już, a AF nie zdążył - to kupa, ale i tak wolę zrobić niż nie zrobić, może będę miał fart i np GO da radę... Za 0.5 sek. będzie ostro i co z tego, konik uciekł. Poza tym w awaryjnych sytuacjach i tak lepiej strzelić serię.

Ok, więc ja bym tego ficzera raczej nie używał - może sobie być tam gdzieś w menu - ale źle, gdyby go wyciągnęli na korpus i trzeba by było za każdym razem pamiętać, by go nie ustawić.

[ Dodano: 2007-03-29, 09:37 ]
Cytat
jest pokaz mody....dodatkowo uzywasz flesza.....Na cholere nieostre foty + wypalenie flesza i ew. brak mocy na ostrej focie....
To sytuacja wzieta z zycia....nie wymyslona....

No coś w tym jest - to może być ta specyficzna sytuacja :-) Obiekt lezie na Ciebie - kadr się za bardzo nie zmienia, seria traci sens ze względu na flesza - ok, teraz kumam.
 

Tomaszttr  Dołączył: 23 Lut 2007
A jednak chyba cię nie rozumiem Fafniak :shock:
Mamy AF-S i AF-C, czyli możemy pracować tak ALBO tak.
Będąc w AF-C jeżli chcemy mieć priorytet ostrości musimy przełączyc na AF-S.
Czy to nie to samo jak będąc w AF-C mieć możliwość wyboru pomiędzy priorytetami :shock: Masło maślane? Tak czy siak trzeba coś przełączyć, obojętnie w którym trybie AF się jest :-/
Aczkolwiek moim zdaniem zaczynamy rozbijać stolec na atomy, mnie tam te dwa tryby wystarczą :-D
Focić trza, a nie tam gadać o AF...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tomaszttr, - poczytaj i pokombinuj...... :-P
podpowiem ze czasem musialem pracowac na AF-S naciskajac co chwila guzik spustu....zamiast AF_C z priorytetem sotrosci...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach