bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Tomaszttr, jedyne uzasadnienie - to z tym pokazem mody, do mnie nieco trafiło. Ale i tak priorytet ostrości w AF-C można sobie zrobić samemu czekając na potwierdzenie beepem, jak napisałem. Będzie to dokładnie to samo. Fafniak pisze o czasie reakcji człowieka na to beep - racja, ale to naciągany argument. Bo w sytuacjach, gdy to opóźnienie miało by znaczenie, i tak trzeba by użyć zwykłego AF-C, bo to oznacza, że scena jest zbyt dynamiczna. Na pokazie mody spoko zdążysz. Potwierdzenie daje Ci elastyczność - możesz go posłuchać, albo nie, decyzję możesz podjąć w ułamku sekundy. A taka opcja jak chce Fafniak... i przełączaj ją teraz podczas dynamicznej akcji.
Więc, po zastanowieniu, nadal nie jestem przekonany :-) Ale ok, nie fociłem pokazów mody - może bym zmienił zdanie, kto wie. Na razie mi dwie opcje wystarczają.
 

Tomaszttr  Dołączył: 23 Lut 2007
Tak, masz rację Fafniak. Ostatnich postów nie czytałem. Odnosiłem się do Twojego postu z 8:45. Teraz rozumiem rozterki Fafniakowe :mrgreen:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
chodzi mi tylko o to zeby byla mozliwosc wyboru.....

[ Dodano: 2007-03-29, 18:36 ]
a pokaz mody nie jest jedynym przypadkiem gdzie taki fjuczer moze sie przydac...

[ Dodano: 2007-03-29, 18:37 ]
a jak kiedys pracowaliscie z pulapka ostrosci to wyobrazcie sobie wygode takiego rozwiazania z AF.... :-P
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
A właśnie, jak to było z tą pułapką ostrości? Jak to niby ustawić w kadyszce? :-?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Gwiazdor, ostrzysz manualem z przełącznikiem ustawionym na AF-S (nie na manual). Przyciskasz spust - nie robi zdjęcia, dopóki nie uzyska potwierdzenia.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Taaa, ale jak to zrobić ze szkłem DA?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Gwiazdor, aa, to nie wiem - ficzer pułapki dotyczy (chyba) tylko manuali. W sumie logiczne - po Ci to przy AF? Jeśli wyłączasz AF przy obiektywie AF, to znaczy, że nie ufasz potwierdzeniu. A jeśli ufasz - to przy AF-S silniczek kręci za Ciebie i robisz zdjęcie.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Gwiazdor napisał/a:
Taaa, ale jak to zrobić ze szkłem DA?

Tak jak by powiedzieli matematycy, wyłączyć AF i sprowadzić zadanie do poprzedniego.
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
bEEf napisał/a:
Gwiazdor, ostrzysz manualem z przełącznikiem ustawionym na AF-S (nie na manual). Przyciskasz spust - nie robi zdjęcia, dopóki nie uzyska potwierdzenia.

czyli w K10d jest pulapka ostrosci z manualami?J atak robie zdjecia makro z z1 i szklem makro i metzem, wciskam spust, najezdzam calym zestawem na robala, w momencie jak zlapie ostrosci, aparat foci i z Metza idzie blysk, robal plonie.... :mrgreen: a ja mam zdjecie....
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
bEEf - brakuje przełącznika MF/AF na obiektywie ;-)

plwk - nie da się :-) Po przełączeniu na MF (na korpusie) migawka nie czeka na nic.

Z kolei z M42 też nie czeka, bo mysli, że niby ja wiem lepiej. Muszę sobie M-ke kupić czy jak? :-?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Gwiazdor, chyba się nie zrozumieliśmy :-) Jeszcze raz.
1. Nie o przełącznik na obiektywie chodzi, a na korpusie. AF-S to nic innego jak blokowanie migawki do czasu potwierdzenia ostrości. W przypadku obiektywu manualnego nic się w tym algorytmie nie zmienia - tylko Ty robisz za napęd AF. Dlatego właśnie masz nie przełączać na MF, jak chcesz mieć pułapkę.
2. W przypadku obiektywu AF pułapka nie ma żadnego logicznego uzasadnienia - po to jest silnik, żeby kręcił obiektywem zamiast fotografa - a tylko tym różnił by się ten tryb od zwykłego AF. Zaklej przeniesienie napędu AF (śrubokręt) plastrem, coby się schował w obudowie i nie napędzał obiektywu - będziesz miał pułapkę z obiektywem AF - ale to bez sensu, sam przyznasz?
3. Z M-42 pułapka działa dokładnie tak samo.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
bEEf chyba się zrozumieliśmy :-)
Ad1 wiem o co ci chodzi, rozumiem itd. :-)
Ad2 dla ciebie, dla mnie ma ;-) Na ten przykład ustawiam aparat i czekam aż mi coś wejdzie w kadr.
Ad3 musze sprawdzić, to by mnie urządzało. 8-)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Na ten przykład ustawiam aparat i czekam aż mi coś wejdzie w kadr.

No jakiś pomysł to jest :-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
i na podobnej zasadzie AF-C z priorytetem ostrosci...jak jest ostro - wali klate nie jest ostro ....nie robi klaty.... :-P wedlug mnie wygodny fjuczer...
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Fafniak, musiałeś, czuję się pokonany :-P :mrgreen:
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
bEEf napisał/a:
Fafniak, musiałeś, czuję się pokonany :-P :mrgreen:
:mrgreen:

[ Dodano: 2007-03-31, 13:32 ]
bEEf napisał/a:
3. Z M-42 pułapka działa dokładnie tak samo.
Właśnie sprawdziłem, z obiektywami M42 nie działa. Uwaga, powtarzam, nie działa! :mrgreen: To znaczy zawsze, kiedy docisną migawkę to robi zdjęcie i ma w nosie potwierdzenie ostrości, niezależnie od pozycji przełącznika AF. :evil:
 

starymada  Dołączył: 09 Lis 2006
A ja korzystajac z okazji chcialem dolaczyc do grona posiadaczy :-D

Do tej pory tylko pisalem, teraz juz mam - kadyszke
Pozdrawiam wszystkich serdecznie

A by nie bylo ze nie w temacie, wlasnie wzialem swoj sprzet (z smc-fa 50/14) na pierwsze zdjecia. Pstryknalem kilka na myjce, w bardzo slabym swietle. Troche sie niby gubil ale ... zobaczcie co wyszlo:

http://picasaweb.google.p...entax1stGallery
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
starymada, - dziwisz sie ze sie gubil w takich warunkach i motywach? Ja sie nie dziwie....K10D nie ma jeszce mod. do czytania mysli :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach