Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
ISO deklarowane a ISO rzeczywiste
Obiło mi się już dawno temu o uszy, ze producenci lustrzanek trochę oszukują, zaniżając rzeczywiste ISO. Cały wic polegać miał na tym, że na LCD wyświetla się nam ustawiona czułość np. ISO 800, choć w rzeczywistości mamy ISO nieco większe. Czyli coś, jak przekręcanie licznika w sprzedawanym samochodzie. Nie przykładałem do tego większej wagi, bo sądziłem że przekłamywania te mają marginalny charakter - jakieś 20-40 ISO, i to pewnie nie w każdym aparacie.

Wczoraj jednak, zainspirowany pewną kłótnią na portalu aptecznych, sprawdziłem jak się sprawy mają. I byłem w lekkim szoku. Według DxOMark większość aparatów przekłamuje czułość, i to nie o kilkadziesiąt ISO, ale o 1/2 do 1 EV. Aparatów, które nie łżą, jest stosunkowo mało, tyle co kot napłakał.

Taki Nikon D300s oszukuje równe 1/2 EV na każdej czułości (z wyjątkiem ISO 100) :shock:



Nikon D700 oszukuje mniej, ale i tak jest to jakieś 1/3 EV. Przy końcu skali dochodzi jednak do większego oszustewka, bo jego ISO 12800 to w rzeczywistości ISO 9600, a słynne ISO 25600 w Nikonie d700 to tak naprawdę ISO 12800:



Dla porównania sprawdziłem kiksa, i okazuje się, że tutaj kombinowanie też występuje, ale jego skala jest nieporównywalnie mniejsza niż u Nikonów:



I teraz pytam się - jaki sens mają badania szumów, srumów itp. przeprowadzane np. przez aptecznych, skoro w ich trakcie nie bierze się poprawki na tego typu machlojki? :?:
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Jak brzmiał ten hymn?
"Spalmy Nikona..." :mrgreen:
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Benek, Pocieszam się że K200D trzyma 10% margines błędu :-P
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
JackDeJack napisał/a:
Benek, Pocieszam się że K200D trzyma 10% margines błędu :-P

Marne to pocieszenie, skoro mój k-7 szachrai prawie tak samo jak d700. :cry:

P.S. A może to właśnie pocieszenie, że k-7 szachrai tak jak d700? :mrgreen:
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Benek napisał/a:
arne to pocieszenie, skoro mój k-7 szachrai prawie tak samo jak d700. :cry:

chyba jednak nie do końca
na niskich ISO jest podobnie, ale na wysokich to d700 szachrai zdecydowanie bardziej
 
teo  Dołączył: 15 Mar 2010
Ciekawe, czy różne odchylenia mają różne egzemplarze, czy tylko różne modele.

A w D700 to wygląda tak, jakby ISO200 miało niższą czułość niż ISO100.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
teo napisał/a:
A w D700 to wygląda tak, jakby ISO200 miało niższą czułość niż ISO100.

złudzenie optyczne - jak wejdziesz na stronę DxOMark i sprawdzisz wartość na wykresie, to dla obu kategorii (ISO 100 i 200) zmierzona wartość to ISO 162
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
opiszon napisał/a:
na niskich ISO jest podobnie, ale na wysokich to d700 szachrai zdecydowanie bardziej

...wężykiem, wężykiem...
;-)
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Swoją drogą ciekawe, że nikt się tego nie czepia nawet dpreview, które w niektórych testach pisze o tej kwestii nie traktuje tego jako wada sprzętu. Ja rozumiem pewne odchylenia ale 1/2 EV to już jednak sporo.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Zdemaskujcie jeszcze ogniskwe i przysłony obiektywów :-)
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
jorge.martinez o ogniskowych i przysłonach to chyba wiedza wszyscy ;-)
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
jorge.martinez napisał/a:
Zdemaskujcie jeszcze ogniskwe i przysłony obiektywów :-)


Zdemaskujemy towarzyszu, zdemaskujemy!
I postawimy pod pręgierzem naszej pentaksiarskiej rewolucji!
:evilsmile:

 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
Benek napisał/a:
Nikon D700 oszukuje mniej, ale i tak jest to jakieś 1/3 EV. Przy końcu skali dochodzi jednak do większego oszustewka, bo jego ISO 12800 to w rzeczywistości ISO 9600, a słynne ISO 25600 w Nikonie d700 to tak naprawdę ISO 12800:


To nie jest istotne, że czułości są inne niż podawane przez producenta. Ważne jest, że jak się ustawi na aparacie 25600 ISO, to się człowiek lepiej czuje. Chodzi o zdrowie i dobre samopoczucie właściciela a nie o drobiazgi ;-)
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
Jacek S napisał/a:
Ważne jest, że jak się ustawi na aparacie 25600 ISO, to się człowiek lepiej czuje.

A do tego ma mniejsze szumy od innych na "takiej samej" czułości...

Może z innej beczki - w przypadku skanerów najważniejszym parametrem według mnie jest gęstość optyczna. I tu pojawiają się niezłe jaja, bo wielu producentów w przypływie fantazji podaje sporo zawyżone wartości gęstości, tym bardziej że jeszcze niedawno (nie wiem, jak jest teraz) nie było żadnych norm. No cóż - potem widać to na skanach...
 

schwefel  Dołączył: 17 Gru 2007
Co ciekawe im starszy aparat tym mniej przekłamuje, bo np taki S3 Pro ma wręcz idealne wyniki.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Nic tylko prosto ze sklepu iść do sądu.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Pooglądałem sobie z nudów jak jesteśmy pompowani w balon. No i tak sobie myślę, że listę przekręciarzy otwiera Olympus 600, który robi nas w konia przeszło 2/3 EV.



Choć z drugiej strony e-3 jest czysty jak łza:




Nikony oszukują paskudnie, 1/2 EV: D90


oraz D5000




W butelkę nabija Sony i to więcej niż o 1/3 EV w @700


oraz @900




Canon robi nas w konia nowszymi modelami, 550D;


także 7D


Stary dobry 5D prawie nie szachrai:




Pentax oszukuje w droższych puszkach jakby mniej od konkurencji ;-) Tutaj k-7



tutaj k20D


Możemy być dumni zwłaszcza z tak niedocenianej km:




Konica-Minolta była chyba zbyt dobra, i dlatego zniknęła z rynku.


Taki lajf...
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
A dla filmów też mają taki teges?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
matb napisał/a:
A dla filmów też mają taki teges?
Tak. Najgorzej wypada "Nad Niemnem".
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
W D700 akurat mnie to nie dziwi. Od 200 do 6400 jest w miarę ok, bo są to rzeczywiste czułości matrycy. ISO100 i ISO powyżej 6400, to są programowe badziewia, stąd ten wynik.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach