pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Fajnie to wygląda z celownikiem od Kieva 35 . Są orginalne plastikowe 35 do Zorek i Fedów jeśli nie kupować uniwersalnego . Industar 61 jest niezły ale kontrast ma spory a już z lantanem to po prostu kontrastowy szał . Jest na allegro do kupienia (allegro) piękny obiektyw do Zorkii Jupiter 3 . Jest wystawiony jako Jupiter 1,5/50 . To jest piękne szkło wczoraj osiągnęło cenę 222zł . Zorka ma celownik uniwersalny jak i obiektywy jupiter 8 , 3 , 9 , 11 od Contaxa są to Sonnary te starsze lepiej złożone (kontrola jakości)
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Mam do tego I -22,I-50, I-61, J-9 i J-12. Ciekawostka jest ten celownik, ma szczelinę na wskazówke swiatłomierza i lustrzana powierzchnię refleksyjna. Wystarczy wstawic w to miljsce szkiełko z wyklejoną czymś błyszczącym odpowiednią ramką np. z zaznaczonym polem widzenia J-9 i już .

 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Mam te wszystkie obiektywy i ze 40 Zorek i Fedów ale takiego celownika nie widziałem . Przyznam że ciekawy . Miałem kilka rozwalonych Kievów 35 i jeden sprawny . Rozwalone wyrzuciłem widzę jednak że niesłusznie . Mam Minoxa wierny wzór tego Kieva optycznie nie odbiega od Kieva 35 . Tak samo przyjemny obiektyw do większych odległości , jest dosyc szczególowy . Z blska mam kłopot z trafnym ustawieniem ostrości dopiero od 2 m wszystko jest idealnie . dalmierza nie chcę nosić . Polecam obiektyw o nazwie Fed ale z końca lat 40tych początku 50tych -50mm . To jestciekawa optyka . Podobna wyglądem do Industara 22 ale po wysunieciu okazuje sie trochę krótsza , jednak w tych latach produkowano prześliczne bursztynowe powłoki . Zdjęcia wykonywałem zorką z wkreconym Fedem . Zdjęcia powiększone do 20x30 były sliczne . Po prostu od nich nie można było wzroku oderwać . Rosjanie w ramach wymiany wysyłali te obiektywy do Niemiec gdzie pod inną nazwa były sprzedawane . Była to rosyjska konstrukcja znakomita zresztą . Były jeszcze 100mm wspaniałe portretówki Feda o duzej rozdzielczości ale tego nie mam i nie testowałem . Polegam na tabelach i porównaniach obiektywów z lat 50tych . Ktoś powie że nie były obiektywne . Robiąc zdjecia (i powiększajac) optyką starego Feda mogę stwierdzić że jednak były . Mam nawet wersję powiększalnikową optyki Zorki i Feda Industara 22Y , Industara 26(bez Y bez skali odległości) , Industar 23Y (wersja Moskwy 2,3,4)powiekszalnikowa inaczej Novar lub Novonar
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Mam taką ładną starą Zorkę, ale nie widać w niej plamki dalmierza. Po prostu nie widać. Co mogę z tym zrobić?
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Poszukaj w necie, gdzieś było jak to rozebrać wyregulować i złożyć, były rysunki itd. Ta śruba koło celownika jest powiązana z dalmierzem
Industarów też mi się samo naskładało kilka. Podobają mi sie małe zorki, sa bardzo dyskretne. Kiedys wziąlem to do pracy, nikt nie skojarzył, że fotografuję, aparat schowany w dłoniach, myśleli, że coś mi wpadło do oka. Właśnie sposobię się na jakiś pięciopak, może Rollei retro właśnie do tej zorki.
Elmar to nie Tessar. Myslę że stare FEDy (obiektywy) pochodzą od Elmara, a Industary są wprost kopią Tessara. Pewnie dlatego inaczej rysują.
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
wojtekk, którą zorkę ? 4 ?
Zajrzyj tu: przydatnych informacji mało, w zamian bardzo dobre odnośniki.
JacekK napisał/a:
Elmar to nie Tessar

Wszystkie- Elmar, Tessar oraz Industar- mają formułę 1-1-|-2. Podobno ktoś produkował 2-|-1-1 z przyczyn patentowych ?
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Niby tak, ale piszą, że http://www.aparaty.tradyc..._pokaz.php?f=24 Elmar to uproszczony Heliar Voigtlandera, całkiem inaczej obliczony niż Tessar. Ile tu licencji poetiki autora tego artykułu to już nie wiem. :-)
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Fed jest zupełnie inny jak I-22 mimo że oba to obiektywy typu tessarowskiego . Rosjanie według opisów sami opracowali tego pierwszego Feda nie mogliby go sprzedawać gdyby to był tessar . Tessar wydaje mi sie że ma mniejszą rozdzielczość od Feda . Z może ośmiu metrów widziałem dokładnie maleńkie szwy na ubraniu a film wcale nie był rewelacyjny . Robiłem w latach 90tych na tym co wpadło w ręce . W80 tych zresztą też . Testowałem masę optyki dla samej zabawy
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Zakładanie filmu do :

Cytat


Зарядка пленки в Зоркий-1
http://www.youtube.com/wa...feature=related
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
M.W, To zbyt piękne by było prawdziwe. Zwykle trzeba zdjąć obiektyw, ustawić czas B, otworzyc migawkę i zablikować ją obrotem spustu i wtedy dopiero manewrować kasetką filmem i szpulką pomagając paluchem przez otwartą migawkę tak aby wszystko znalazło się na swoim miejscu,a i tak nie jesteś pewien czy wszystko zatrybiło. Przeszkadza przy tym zbyt silny docisk płytki. W warunkach polowych na kolanie - koszmar. I tak kocham Zorkę, chociaz nie pamietam za co.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
JacekK napisał/a:
pomagając paluchem przez otwartą migawkę tak aby wszystko znalazło się na swoim miejscu,a i tak nie jesteś pewien czy wszystko zatrybiło.
To znaczy, że masz niekompletny aparat :-P W oryginale na wyposażeniu, chowana do kieszeni w tylnej części futerału była plastikowa płytka (trochę większa od karty kredytowej),którą wsuwało się do środka aparatu (pomiędzy prowadnicę i płytkę dociskową) i po tej płytce film wchodził jak po maśle. Weź jakąś starą kartę (najlepiej Visa Gold :-P ) i potrenuj, a zobaczysz jakie to łatwe.

 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Dada napisał/a:
Weź jakąś starą kartę (najlepiej Visa Gold ) i potrenuj, a zobaczysz jakie to łatwe.

Po czarnym Dinners Clubie lepiej idzie...
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
JacekK napisał/a:
To zbyt piękne by było prawdziwe.
Ważne jest odpowiednie przycięcie końcówki filmu: jak jest odpowiednio długa to nie trzeba kombinować, sama wchodzi tam gdzie trzeba..
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Ewentualnie tak jak na filmiku z Youtuba wydłuż podcięcie początkowej części filmu, tak aby było pza płytką dociskową. Stare filmy miały dłuższy ten języczek i łatwiej się wkładały, za to wymagały większej ilości klatek "na pusto".
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Dada, :roll: Nie wiedziałem nawet o takim gadżecie, a film to przycinam.
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
No to właśnie tak robię, ale o tej karcie to nie wiedziałem.M.W, Fajny materiał poglądowy. Dzięki
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Młody wie co dobre :-D
A, tak na serio, to Zorka 4 daje dużo więcej radochy z focenia i obywania się z tym sprzętem niż jakakolwiek Bessa :!:
Moja jest w idealnym stanie mechanicznym, plamka, wizjer jasny i klarowny, wszystko pięknie widać :-)
Feeling jak w Lajce :mrgreen:
Z minusów to głośna jest i kółko czasów upierdliwe, a także przydałaby się taka dźwignia naciągu jak w modelu 4K, poza tym to ideał.

 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Ba, a jaki celownik odlotowy w Zorki 3 i 4 za to koszmarny w starszych
5 i 6 maja długa baze dalmierza co pewnie przekłada się na dokładność.

feeling .... ech nie ma to jak stare zabawki z centralna migawką. Altix ... albo lustra dwuobiektywowe
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
JacekK napisał/a:
feeling .... ech nie ma to jak stare zabawki z centralna migawką. Altix ... albo lustra dwuobiektywowe


choćby takie jak to...
- sprawny ci mój, tylko światłomierz - niestety - już nie "robi"...


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach