vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
  [technika] Fotografia studyjna - błyskanie na tle
Kiedyś już powstał temat fotografii studyjnej. Niestety, nie dane mu było wyjść z pampersów...
Może warto byłoby wrzucać tu zdjęcia i diagramy oświetlenia? W tym wątku - setupy z 'błyskania na tle', w równoległym - z 'błyskania na stole'.
Link do pliku .psd (1,35 MB) z ikonami do tworzenia diagramów jest TUTAJ
Na dobry początek - 3 setupy z mojego studia. Myślę, że diagramy są czytelne. Gdyby były pytania - chętnie na nie odpowiem.
PS> Prosze o wrzucanie swoich setupów - a nie znalezionych w necie.





 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Dobry pomysł. Ja mam od razu małą prośbę - gdyby każdy "setup" (ohydne słowo :-P ) skomentować - co autor chciał uzyskać, dlaczego f/13 albo np jaki był stosunek mocy lamp (niekoniecznie ilość watów ale zwroty typu: kontra połowę słabiej a tło jeszcze połowę - można to sobie potem jakoś poukładać)
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
1.Zastanawiałem się nad podawaniem mocy lamp. Ale to chyba droga donikąd. Połowa moich lamp ma regulację mocy typu: 1/16-1/8-1/4-1/2 mocy, druga połowa lamp typu: 6-5,9-5,8-....1,1-1,0 . Więc to ślepa uliczka.
2. Co autor chciał pokazać - pewnie będzie widać na zdjęciach ;)
3. A poza wszystkim, schematy świateł mają być tylko poglądem, ściągą, jak uzyskać dany efekt. Bardzo trudno byłoby uzyskać te same efekty na tych samych ustawieniach jak w diagramie. Podkreślam: to tylko pomysł, idea - a nie gotowa recepta. Bo każdy z efektów można uzyskać na conajmniej kilka sposobów. Prezentowany na diagramie jest tylko jednym z nich.

[ Dodano: 2011-05-13, 21:46 ]
Jeden z kolegów żalił mi się, że w studio ma tylko 2 lampy, więc nie bardzo może poszaleć.
Moim zdaniem, on ma nie tylko 2 lampy, ale 2 lampy! Bo układ do portretu można z powodzeniem zestawić z zaledwie jednej lampy! Oto przykład:



Zachęcam innych do wstawiania swoich przykładów zdjęć i diagramów oświetleniowych.
 

tommi  Dołączył: 15 Lut 2011
HA HA no dzięki Vito :-/ No z tym żaleniem to chyba trochę pojechałeś :->

:-B :-B :-B
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
Musiałem trochę dramatyzmu dodać... :-B :-B :-B
 

rosa1992  Dołączyła: 28 Kwi 2011
Niedługo może uda mi się wpaść do studia to wykorzystam te podpowiedzi ;]
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
Nicole. Typowe oświetlenie glamour: duży softbox 140x70 i octa 120. Oświetlanie softboxem jako światłem głównym jest nieco bardziej kontrastowe niż octą, ale ma pewną wadę: w oku powstaje trochę nienaturalny, prostokątny blik.
W rzeczywistości octa stała nieco dalej, niż wynika to z diagramu.

 

marcin-t1  Dołączył: 19 Wrz 2008
vito157, wątek fajna sprawa w wolnej chwili sam postaram się coś wrzucić. Co do diagramów to brakuje na nich info na temat wielkości softboksów. Skąd u Ciebie taka rozbieżność w iso i czasach?
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
marcin-t1 napisał/a:
vito157, wątek fajna sprawa w wolnej chwili sam postaram się coś wrzucić. Co do diagramów to brakuje na nich info na temat wielkości softboksów.


Cieszę się, że uważasz ten wątek za fajny :mrgreen: :-B
Celowo nie piszę ani o mocy lamp, ani o wielkości modyfikatorów światła. Czasm jedynie o tym wspominam - jeśli miało to akurat znaczenie. Pisałem już o tym wcześniej, że lampy nie mają jednolitego systemu regulacji mocy, więc informacja, że była to np. lapma 500 WS ustawiona na '4,2' i 400 WS ustawiona na 1/16 niewiele Ci dadzą. Podobnie z wielkością softboxów.
Cała idea była taka, żeby prezentować układ świateł który ma być inspiracją, a nie schematem do kopiowania. Jeśli zamiast softboxa użyjesz parasola - to efekt będzie się różnił tylko minimalnie (np. w głębokości półcieni), ale generalny rozkład świateł nie ulegnie zmianie.

marcin-t1 napisał/a:
vito157, Skąd u Ciebie taka rozbieżność w iso i czasach?


Generalnie pracuje na 100 i 200 ISO. Prezentowane zdjęcie z ISO 400 wzięło się stąd (o ile sobie przypominam), że powastało poza studiem, niejako na marginesie zupełnie innej roboty i miałem ze sobą tylko lampy 100 WS, a więc maleństwa.
Rozbieżności czasowe - to pozostałość po czasach, gdy biegałem z aparatem po różnych 'oficjałkach'. Naświetalając dłużej niż nominalne 1/180s, lekko doświetlam tło. Mam świadomość, że to bardziej iluzja niż prawda, ale tak mi pozostało... :mrgreen:

Z utęskieniem czekam na Twoje schematy.
 

marcin-t1  Dołączył: 19 Wrz 2008
Z serii jednolampowych.

Lampa softbox i cyrlkulator. ISO 100 1/180 f... obiektyw manualny, więc brak danych.

[ Dodano: 2011-05-26, 18:14 ]

ISO 100 1/180 f 2-3,5 obiektyw manualny, ale jakoś tak.
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
Marcin-t1, na pierwszym jeszcze dmuchałeś?
 
WojtekKawecki  Dołączył: 01 Cze 2010
Nie wiem czy to odpowiednie miejsce ale chciałbym prosić o praktyczną poradę. Chciałbym zrealizować kilka pomysłów i mam pytanko o konkretną rzecz. Czym/jaką lampką/żarówką doświetlić tło/tył kadru aby uzyskać tak delikatny efekt jak na zdjęciu poniżej?

http://files.myopera.com/...b1a74148bd5.jpg
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
Odnoszę wrażenie, że zdjęcie powstało przy jednej lampie. Być może część światła jest odbita, ale część na pewno świeci frontalnie. Świadczą o tym dość ciemne cienie za modelką.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
WojtekKawecki, wg mnie to jakiś grid na lampie, ew odbita lustrem część światła z oświetlenia głównego
 

nazirus2411  Dołączył: 19 Lip 2009
vito157

Zaczynam sie bawic parasolkami i mam prosbe , czy moglbys polecic jakies budzetowe tla , dostepne na wyspach ? Czy lepsze sa jakies materialowe , czy jakies inne wynalazki ?
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
nazirus2411: polecam Ci tła papierowe. Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie kosztują one okolo 50 EUR (te węższe) lub 100 EUR (szersze). Sprowadzać z PL się nie opłaca, bo różnicę w cenie - z nawiązką - pochłonie transport.
Nie polecam Ci teł z polipropylenu. One mają fakturę, która czasem (dobre, ostre szkło i duża głębia ostrości) wychodzi na zdjęciu.
Możesz ewentualnie kupić 'gnieciuchy'. Ale one mają zastosowanie właściwie przy szeroko rozumianym portrecie. To Ci już się opłaca ściągnąć z PL.
Nie wiem czy Ci tym pomogłem, ale takie są moje doświadczenia.
 

nazirus2411  Dołączył: 19 Lip 2009
Dzieki , znalazlem przypadkiem , blisko mnie , hurtownie tekstyliow . Maja tam chyba wszystko , od polipropylenu do weluru , moge sobie tam isc i uciac nawet metr z 3 metrowej rolki . Dlatego ciekawi mnie , czy oplaca sie cos od nich wziasc . Stad pytanie o materialy nadajace sie do studia . Oczywiscie do typowej amatorki . :-P
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
Czarny aksamit jest świetny na tło, bo pochłania bardzo dużo światła.
Musisz przekalkulować, czy bardziej Ci się opłaca kupić np. 6m aksamitu o szerokości 3 m, czy rolkę papieru Lastolite za jakieś 80 punds. Jedno jest wielorazowe, drugie nie... Zależy co robisz i jak często.
 

nazirus2411  Dołączył: 19 Lip 2009
Cytat
Czarny aksamit jest świetny na tło, bo pochłania
bardzo dużo światła.


Wielkie dzieki , o ta informacje mi wlasnie chodzilo . :-B
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
Cieszę się, że mogłem Ci pomóc. :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach