Grzesiek  Dołączył: 26 Kwi 2006
negatywy B&W
Witajcie. Zwracam się do Was z prośba o pomoc w wyborze filmu. Do tej pory robilem na Pan400 i fomkach, polypan-ie i nie robilem większych powiększen jak A4. Teraz mam dylemat ponieważ planuje robic zdjęcia pod wystawe w formacie okolo 60x90 cm i nie wiem czy inwestowac w inne lepsze filmy czy te w zupełności mi wystarczą. Napiszcie kilka zdań co do kilku najpopularniejszych filmow ilforda, agfy itp. Z góry dziękuje, pozdrawiam
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Moim zdaniem - wystarczą.
Jak rozdzielczość obiektywu nie popsuje zdjęcia, to wymienione przez Ciebie filmy będą OK.
Zresztą zajrzyj na stronę z testami Alkosa.
Chyba,. że chcesz jeszcz poeksperymetować, to spróbuj Rolleja. Ponoć bardziej ostry.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Nie znam sie na takich powiekszeniach niestety ale moze Fotonyf zaraz Ci cos podpowie ;-) Alkos moze cos z Polypana duzego wolal :?:

IMHO wzialbym do takich powiekszen (o ile to mozliwe) niskoczule, bardzo ostre i malo ziarniste filmy (zreszta nie wiem co focisz?) jak Pan F50, APX 25 (chyba juz nie kupisz) itp a w dodatku najlepiej by bylo zmieniac aparat na MF :mrgreen:

Pzdr
Spinner
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Grzesiek napisał/a:
Teraz mam dylemat ponieważ planuje robic zdjęcia pod wystawe w formacie okolo 60x90 cm i nie wiem czy inwestowac w inne lepsze filmy czy te w zupełności mi wystarczą.


Powiem tak: ja robiłem na wystawe odbitki 50x60 z Trixa 400 forsowanego do 1600 i wiekszosc z F50/1.7 na pelnym otwarciu. Wszystko bylo w zasadzie i miekkie, i ziarniste - i wiekszosci sie podobalo ;-) :-D

Wez taki film, jaki znasz :!: i jakim najwygodniej bedzie ci zrobić materiał - i wywolaj go w czyms sprawdzonym przez siebie. Najwazniejsze, zeby zdjecia mialy kopa, reszta drugorzedna.

A jesli mialbys czas nauczyc sie nowego materialu, to polecam ze wzgledu na kombinacje ostrosc/male ziarno:

iso < 100 - Adox CMS 20 ( http://www.jandcphoto.com...PROD&ProdID=471 )

iso 100 - delta 100

iso 400 - delta 400 / tmax 400

iso 1600 - delta400 w xtolu 1+3 :-)

aha - moje testy są tu: http://stefanski.one.pl/~alkos/menu.varia.html , ale nie testowałem różnych filmów pod względem ziarna (oprócz polypana i apxa100)
 
Grzesiek  Dołączył: 26 Kwi 2006
Fotografować będe na K1000se + A50/1,4 oraz A70-210/4. Podpowiedzcie coś na temat Fuji Neopan 400 (lepszy od Pan400?) Jest niewiele drozszy od pan400 wiec moze na nim cos porobic.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Neopan 400 jest świetny, ma tylko troche wieksze ziarno od Δ400, ale moim zdaniem potrafi przycinać swiatla i lepiej go - w xtolu - niedowołać ok. 10%.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Widzialem gdzies foty + 100% cropy z jakiegos wysokoczulego filmu (1000/1600/3200) "gotowanego" w wywolywaczu.....- ekstra.......

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach