Szakal  Dołączył: 18 Gru 2006
A moja lampa z jednym stykiem wcale nie chce ruszyć z K100 :-/ - z analogiem wszystko OK
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Szakal napisał/a:
A moja lampa z jednym stykiem wcale nie chce ruszyć z K100 :-/ - z analogiem wszystko OK


Zamień podłączenie przewodów w lampie i powinno zadziałać.
 

Szakal  Dołączył: 18 Gru 2006
tzn podłączyć odwrotnie stopkę ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tak
 

Szakal  Dołączył: 18 Gru 2006
Dzięki za pomoc :-) :-B
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Ja mam pytanie: pokażcie mi, proszę, między którymi stykami ma być to napięcie? Bo ja nie bardzo wiem.
 

LukD  Dołączył: 25 Wrz 2006
Meggido napisał/a:
Ja mam pytanie: pokażcie mi, proszę, między którymi stykami ma być to napięcie? Bo ja nie bardzo wiem.

biegun (+) ma być na środkowym styku stopki
biegun (-) ma być na takiej sprężystej blaszce z boku stopki, która po założeniu lampy styka się z obudową sanek.
Pozdr.
 

Szakal  Dołączył: 18 Gru 2006
LukD napisał/a:
biegun (+) ma być na środkowym styku stopki
biegun (-) ma być na takiej sprężystej blaszce z boku stopki, która po założeniu lampy styka się z obudową sanek.
Pozdr.


chm, u mnie czerwony kabelek był na pinie (na spodzie) czyli powinien być plus i lampa z K100 nie działała, za radą Plwk zmieniłem bieguny i teraz błyska

pozdrawiam
 

Arczibandit  Dołączył: 25 Maj 2007
Pozwoliłem sobie odświeżyć wątek...

LukD napisał/a:

Napięcie na stopce powinno wynosić tyle, ile napięcie z baterii minus spadek napięcia na ledzi optotriaka - czyli przy baterii 6V, w zależności od rezystancji woltomierza 5.1 - 5.9 V


LukD napisał/a:

Jeżeli na stopce masz napięcie wyższe, niż daje bateria w lampie, to:
- masz uszkodzony woltomierz (oby.......)
- wykonany przez Ciebie układ ma zwarcie i wysokie napięcie przechodzi na stronę stopki.


Z elektroniką jestem na bakier, więc nie mam zamiaru się sprzeczać...

Ciekawi mnie tylko jakim cudem lampa AF280T zasilana 4 x AA (4 x 1,5V) ma napięcie na stopce bliskie 8V - podane podobno przez Pentaxa i zweryfikowane przez pomiary innych użytkowników (więc nie jest to jak się wydaje wynik zwarcia).

 

LukD  Dołączył: 25 Wrz 2006
Arczibandit napisał/a:
Ciekawi mnie tylko jakim cudem lampa AF280T zasilana 4 x AA (4 x 1,5V) ma napięcie na stopce bliskie 8V

Wiesz, układ pokazany powyżej to tylko jedna z możliwości. Zapewne obwód stopki w tej lampie jest rozwiązany w innej technice (czyli bez separacji od obwodu wys. napięcia). Tym niemniej, skoro ktoś zadał sobie trud, aby obniżyć napięcie, na pewno zrobił to właśnie po to, aby lampa była bezpieczna dla aparatów z elektroniką.
Pozdr.
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
Odświeżę stary temat, szukam informacji, jaki maksymalny prąd może płynąc w czasie zwarcia przez element sterujący w stopce /triak, tyrystor/
LukD napisał/a:
Prawdopodobnie po błysku element wyzwalający (triak lub tyrystor) w Kasetce pozostaje w stanie przewodzenia (nie "wyłącza się"). Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zbyt duży prąd płynący przez stopkę Kasetki w momencie wyzwolenia.
Ze schematów i przeróbek opisanych wcześnie i na podstawie powyższego cytatu wynika, że prąd ten jest raczej mały max rzędu kilkudzięśięciu [mA] a najlepiej nie więcej niż 15-20 [mA]

To teraz drugie pytanie, jak długo trwa "zwarcie" czyli czas działania elementu sterującego / triaka lub tyrystora/zwierającego styki wyzwalania lampy w stopce, czy czas ten jest zależny od długości czasu migawki, czy jest on raczej podyktowany innym warunkami, / wykluczam tutaj zwłokę zadziałania triaka/ chodzi mi o to jak to wygląda np przy czasach dłuższych, czy styki są cały czas w stanie zwarcia, może ktoś z kolegów elektroników coś wie na ten temat.

Chcę wyzwolić sam błysk lampy z dosyć dużym poborem prądu, napięcie zakładem małe bo 4,5 - max 9 [V], ale prąd dosyć spory w impulsie do 1000-1500 [mA]. Prawdopodobnie będę musiał zastosować układ optotriaka do separacji i triaka do sterowania samą lampą.
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
predoo napisał/a:
1000-1500 [mA]
predoo, specyfikacji nie znam, ale prąd, który podałeś to już nie przelewki, bez separacji to bym w ogóle nie podchodził do tematu. Przypuszczam, że element wyzwalający jest SMD, żaden tam porządny ajzol na radiatorze. Tym bardziej, że znanym jest ograniczenie napięcia na stopce lampy.
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
Fakt, z prądem przesadziłem i nie sądzę aby było inaczej niż piszesz. Bez separacji się nie obejdzie, nie mam zamiaru sprawdzać czy jest inaczej.

Co do czasu zwierania styków wyzwalających lampę, sprawdziłem i okazało się że styki są zwarte przez cały czas otwarcia migawki, przynajmniej tak jest na dłuższych czasach, krótkich nie mam jak sprawdzić, multimetr ma zbyt dużą bezwładność.
 
pba1  Dołączył: 10 Gru 2006
a w temacie K100D i starej lampy - szukam specyfikacji komunikacji aparatu z lampą w P-TTL
(myślałem o zrobieniu czegoś na mikrokontrolerze - ale obawiam się że przy P-ttl będzie to wymagało prawie zrobienia lampy od nowa (elektronika)
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
pba1, a spróbuj napisać do suportu Pentaxa, co Ci szkodzi. Może nie trzeba wyważać otwartych drzwi...
 

jacekkar1  Dołączył: 12 Sty 2008
pba1 napisał/a:
a w temacie K100D i starej lampy - szukam specyfikacji komunikacji aparatu z lampą w P-TTL
(myślałem o zrobieniu czegoś na mikrokontrolerze - ale obawiam się że przy P-ttl będzie to wymagało prawie zrobienia lampy od nowa (elektronika)


Mam podobny pomysł - niestety opisu komunikacji lampy z aparatem nigdzie nie udało mi się znaleźć, pozostaje więc podglądnięcie transmisji oscyloskopem. Robiłem już kiedyś coś takiego dla lampy dedykowanej dla Minolty i bez kłopotu udało mi się rozszyfrować interesujące mnie funkcje. Niestety ostatnio w pracy nie mam czasu na odwalanie prywaty więc lampa pentax czeka na lepsze czasy. Planuję kiedyś dorobić konwerterek do lampy SUNPAK (dedykowanej Minolcie) tak aby mogła włączyć wspomaganie AF.
Jak uda Ci się zdobyć jakieś informacje na ten temat to napisz na grupie - może uda się to pożytecznie wykorzystać.
 
pba1  Dołączył: 10 Gru 2006
Napisałem narazie do Pentax Europe , jestem sceptyczny do kontaktów z molochami bo czasem obsługę klienta robi im firma zewnętrzna ograniczająca się do standardowych procedur obsługi...zobaczymy jak to działa w Pentax Europe

o samym TTL widziałem tylko to http://kmp.bdimitrov.de/t...shoe/index.html o P-TTL bez śladu ... hehe drugi email musial bym wysłać do Metza zeby mi powiedzieli jak komunikują się stopki SCA3000 z lampą :-) ale zawsze można to wszysko obejść....
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
pba1, a ja mam taki pomysł, skoro kombinujesz z mikrokontrolerami. Może spróbuj wykombinować bezprzewodową transmisję pełnej dedykacji na linii aparat - lampa. Żeby lampa działała tak, jak wpięta w aparat, tylko że parę metrów dalej i bez kabelka.
Taki patent możesz zrobić dla różnych systemów i chyba miałby niezły zbyt.
 
pba1  Dołączył: 10 Gru 2006
Powiem tylko że dostałem odpowiedź z Pentax.de - że nie dysponują takimi materiałami i widać że pan z BOKu próbował szukać pomocy w Googlach i podesłał mi link do strony Rice Higha ... nie pisałem jeszcze do .jp bo chwilowo wciągnęły mnie w elektronice tematy audio i motoryzacja (megasquirt)

System bezprzewodowy to już trochę zabawy bo trzeba uwzględnić opóźnienia modułów radiowych (nie wiem czy takie opóźnienia są) (dostępne w handlu są uniwersalne moduły do transmisji danych - coś podobnego jak sterowniki bram itp) - bo to co chciałbym zrobić to konwersja P-TTL na dwa sygnały sterujące TTL (jest wiele niewiadomych - czy lampa się "wyrobi", jaki jest stosunek czasów dla błysku pomiarowego i głównego, kiedy mają występować no i jak komunikuje się aparat z lampą ...
(po cichu liczę że może ktoś np. gdzieś na wschodzie przerobi firmware tak że przyzwoicie będzie sterował TTLem)
 
art75  Dołączył: 08 Cze 2007
widzę, że odkopałem prastary wątek :)

k100d używam od początku i wciąż bardzo lubię ten aparat.
problem: gdzieś w piwnicy znalazłem starą lampę LONDA (2 palniki) od Zenita i dziś podłączyłem (po delikatnym wyprofilowaniu stopki lampy bo była za długa i nie stykało)

zrobiłem kilka zdjęć, kilka razy błysnęła samoczynnie (mam nadzieję, że to wyraz działania zabezpieczeń, o których wspominał LUK.D )

potem dopiero zacząłem się zastanawiać czy tak wolno (łączyć stare z nowym) - wyjąłem próbnik, pokazał 154V i dlatego tu jestem :)

PENTAX dalej działa bardzo prawidłowo i jego lampa wbudowana też.
pytanie - czy czegoś nie uszkodziłem tą głupią zabawą (a wyjdzie potem) ?

Art
PS. przymierzam się do przeróbki tej lampy, bo ładnie błyska... :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach