vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
Zestaw - marzenie
Niejaki Tom Hogan (nie mam pojęcia, kto to jest), ułożył podstawowy zestaw dla miłośnika fotografii. Oto i on:
    Pentax K-5 DSLR
    Pentax 16-50mm f/2.8
    Pentax 50-135mm f/2.8
    Pentax 15mm f/4
    Pentax 35mm f/2.4
    Pentax 55mm f/1.4

Całość - wg autora - kosztuje 4300 USD.
Jeśli ktoś chce poczytać więcej na ten temat - pełny tekst jest TUTAJ.
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Trochę sprzeczność - to ma być w końcu zestaw marzenie, czy zestaw podstawowy?
Jeśli zestaw marzenie, to bez pełnych limitedów 31, 43 i 77mm nie ma mowy o zestawie marzeń :-)
Do zestawu z moich marzeń dołożyłbym też obiektywy z serii A: SMC-A* 85mm/1.4 i SMC-A* 135mm/1.8.

Widzę, że autor bloga też do tego doszedł, bo napisał:
Cytat
Actually, I've been thinking about this kit for a long time, though if I were to go Pentax it would be with a different tact... focusing on primes. I would pick up the K-5 with the 15mm f/4, the 31mm f/1.8 and the 77mm f/1.8.

Now that would be a killer lineup.

Czyli przemyślał sprawę i skupiłby się na stałkach. Zestaw K-5 + 15mm + 31mm + 77mm byłby dopiero prawdziwym kilerem :-)


Ps. Autor bloga i autor pierwszej listy to jednak inne osoby, a więc mające również inne poglądy. Ale zamieszałem :-)

 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
@gebi
Rzeczywiście, miał to byc zestaw podstawowy. Co nie zmienia faktu, że i tak jest to... zestaw marzeń...
 

marcin-t1  Dołączył: 19 Wrz 2008
Zestaw podstawowy do czego? Nie widzę tu szkieł ponad 135mm a szkoda :]
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
marcin-t1 napisał/a:
do czego?


Do 99% zastosowań.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
jorge.martinez napisał/a:
Do 99% zastosowań.
ja bym nawet dodał ,9 ;-)
trochę czasu i 3 obiektywy (70-300, 50-200, 120-400) zajęło mi ostateczne zrozumienie faktu, że powyżej 135-150mm to się za dużo zdjęć nie robi - no chyba że ktoś jest wyspecjalizowanym fotografem (ale to jest to 0,01% zastosowań)
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Zdecydowanie brakuje czegoś szerokiego i czegoś długiego :-P
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Hmm, DA15mm przy DA*16-50 jest bez sensu. Zamiast tej stałki lepiej chyba zakupić coś szerszego, np. DA12-24.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Meggido, ja to widzę tak:

To taki zestaw zamienny: 2 zoomy lub 3 stałki.

Zakładane wymiennie robią Ci dobrze przy niemal każdej okazji.

Ale w moim odczuciu to strasznie kompromisowa zbieranina. Jedyne bezkompromisowe szkło to DA15. Reszta to nuda :-)

Z drugiej strony to dobry punkt wyjścia dla dalszych decyzji. Bo po jakimś czasie człowieczyna odkryje, że czegoś nie potrzebuje, albo zamiast nudnego DA55/1,4 woli FA77, i na cholerę mu długa gwiazdka.

Itp, itd.

Dla mnie z kolei DA35/2,4 gryzie się z gwiazdką.
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
@opiszon, i tu się z Tobą zgodzę. Mam obiektywy do 300 mm i rzadko, naprawdę rzadko po nie sięgam.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Meggido napisał/a:
DA15mm przy DA*16-50 jest bez sensu. Zamiast tej stałki lepiej chyba zakupić coś szerszego, np. DA12-24.
jak ktoś lubi wszędzie ciężkie zumy nosić, to czemu nie

ja po prostu czasem pakuję w torbę aparat z podpietym jednym limitedem i ruszam - nic więcej mi do szczęścia nie potrzeba

z tego zestawu Toma Hogana, to rozumiem 3 szkła
- 16-50 i 50-135 jako zestaw uszczelnionych zoomów z dobrym światłem
- 15 Ltd jako "szkło bezkompromisowe" (jak to jorge napisał)

kompletnie nie rozumiem wyboru DA 35/2.4 i DA 55 (ten pierwszy pewnie dlatego że tani, a ten drugi nie wiem po co :-P )
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Miałem kiedyś arcy-mega-miodnego Sonnara 200/2,8.

Przez 2 lata użytkowania może kilka razy wychodziłem z nim na spacer. Zrobiłem nim jedno zdjęcie, które mi się podoba i jest godne powiększenia. Było robione w domu :-)

Sprzedałem, bo raz o mało nie wyrwałem bagnetu w K-m'ce, a w MZ-5n zepsułem pierścień przeniesienia przysłony.

SMC-M 135/3,5 też używam od wielkiego dzwonu. Ostatnio wtedy, gdy pożyczyłem komuć Falcona 85/1,4.

Myślę, że wymieniony zestaw podstawowy wystarczyłby każdemu fotopstrykowi ślubnemu. Przy czym ci leniwi 90% zdjęć robiliby krótką gwiazdką.
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
vito157 napisał/a:
Mam obiektywy do 300 mm i rzadko, naprawdę rzadko po nie sięgam.

To niedobrze ;-)
Chociaż ja też najczęściej jedynie przeglądam swoją kolekcję, bo na robienie zdjęć czasu brakuje.

 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
opiszon napisał/a:
ten drugi
portretówka. Trzeba mieć portretówkę.

Tę wyróżnia to że ma 1,4, SDM i uszczelnienia.
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
jorge.martinez napisał/a:
opiszon napisał/a:
ten drugi
portretówka. Trzeba mieć portretówkę.

Tę wyróżnia to że ma 1,4, SDM i uszczelnienia.


Portretówkę wyróżnia ogniskowa (ok. 85mm), pożądane jest duże światło. I nic więcej. Ani SDM ani uszczelnienia nie stanowią o jakości obiektywu portretowego. Co najwyżej mogą świadczyć o onaniźmie sprzętowym. :mrgreen:
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
vito157 napisał/a:
Portretówkę wyróżnia ogniskowa (ok. 85mm)


Niestety w czasach matryc APS-C nie jest to takie proste.
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
jorge.martinez napisał/a:
vito157 napisał/a:
Portretówkę wyróżnia ogniskowa (ok. 85mm)


Niestety w czasach matryc APS-C nie jest to takie proste.

Zgoda. Czyli coś z zakresu 50-85. Ja akurat używam samyanga 85/1,4. I muszę dawać radę.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Tak na marginesie. Żaden z wymienionych obiektywów nie działa z MX-em. Ani to podstawa, ani marzenie.
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
jorge.martinez napisał/a:
Tak na marginesie. Żaden z wymienionych obiektywów nie działa z MX-em. Ani to podstawa, ani marzenie.

Racz proszę zauważyć, że przez Toma Hogana (wciąż nie wiem, kim on jest) został wymieniony pewien model aparatu...
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
vito157 napisał/a:
ostał wymieniony pewien model aparatu...


Bardzo krótkowzroczny ten Tom.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach