Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 021
O co chodzi?
Wszystko jest w tym wątku:
http://manufactura.home.p...opic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania, dzielić się wątpliwościami i takie tam.

RAW do ściągnięcia: http://prc.dojarek.com/raw/rc021.pef

Ciągle czekam na kolejne Wasze RAWy.

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge <-at-> gmail ->dot<- com
wyjątkowo do soboty, 31.03.2007, do północy czasu wschodniobiałostockiego.
Najprawdopodobniej nie będę mógł zająć się RC w niedzielę - postanowiłem więc skrócić o jeden dzień ten odcinek. Nowy, 22-gi, też pojawi się w nocy z soboty na niedzielę.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili (wszystko jest wyjaśnione w wątku z początku tego posta).

Jpgi proszę pakować w zipa, i nazywać:
- rc021_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc021_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc021_nick.zip - załączony zip
Maile prosze tytułować podobnie - [rc021]_nick.

Miłej zabawy.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
"Pies jest jedyną istotą na świecie, która bardziej kocha Ciebie niż siebie samego"

Duże zdjęcia są tu: http://jarekdabrowski.net/prc/rc021.html

1. bEEf
PPL + Gimp. W PPL-u lekko zmniejszyłem kontrast i pokręciłem balansem bieli - chciałem uzyskać soczystą zieleń trawy. W Gimpie tylko przeskalowałem i lekko wyostrzyłem miniaturkę filtrem NL.


2. Bronek
ACR 3.7 - pokręciłem odrobnię balansem bieli (jako ogólną wskazówkę przyjąłem kilka szarych pixeli na obroży), poprawiłem ekspozycję (+0.9EV), podniosłem lekko poziom czerni. Ustawiłem odszumianie luminancji (stosunkowo wysokie - ze względu na cienie pod drzewami) i chrominancji (malutko). W kalibracji podkręciłem nasycenie czerwieni i otworzyłem w PS. USM wg. przepisu Benjamina Kanarka - najpierw 200%/0.3px , potem 10%/60px (to drugie powoduje widoczne zwiększenie kontrastu) i tyle. Przy zmniejszaniu do 700px dodatkowe wyostrzanie. Porównałem efekt na laptopie i po raz kolejny się ucieszyłem że nie muszę na nim wywoływać zdjęć :-)


3. Jarek Dabrowski


4. Markus
Wywołanie UFRAW
+2,0 ev
WB daylight
-saturation +10 %
Neat
Resize


5. Michu
RSE + Elements. W pierwszym wyciagałem szczegóły z cienia, w drugim poprawiłem trochę zieleniznę CtrlU i zapisałem.


6. Nichiren
Lightroom. Staralem sie dobrac naturalne kolory natury. W PS CS wyostrzanie mniejszego zdjecia.


7. PiotruśP


8. Valdis62


9. Witsu
Tym razem do obróbki próbowałem użyć LightZone. Niestety nie byłem zadowolony z otrzymanych efektów, więc wróciłem do UFRaw i GIMPa.


10. Zdano


11. Zorzyk
Ostrość poszła na zarośla, ale usprawiedliwieniem jest że to było z ręki, zoom, a do tego na 200 mm (albo coś takiego). Obróbka: usunąłem nadmiar zółtego z trawy. Dla cienia zastosowałem rozjaśnienie (Shadows and Highligts).

 

nichiren  Dołączył: 18 Lis 2006
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: bhahahah.... :mrgreen: juz dawno z samego rana nie mialem takiego humoru.
Ale do rzeczy, badzmy powazni.
Mysle, ze soczysta zielen trawy bEEfa najbardziej mi przypadła do gustu, podoba mi się tez praca Witsu - lubie ziarno a'la ISO3200.
Zapomnialem dodac, ze w swoim zdjeciu zapisalem jpg z jakoscia -15, jak widac udalo sie :lol:
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Valdis chyba tym razem najlepiej poradził sobie z tym zadaniem. Chocaiz może troszeczkę przeszkadza mi nazbyt jednolita ściana lasu. Ale to chyba właśnie dzięki temu zdjęcie ma klimat. Zorż jak zwykle najbardziej nautralnie, ale niestety poprzez to zdjęcie zatraca swoją specyfikę, nastrój.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
:shock: :?: :?: :shock: :evil: :evilsmile: 8-) :mrgreen:

A w tej edycji ewidentnie na pudło załapuje się Witsu.
Zgadzam się z opinia nichirena - " soczysta zielen trawy bEEfa " robi warażenie. :-D
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
CO to jest?! :shock: Normalnie się gapię i gapię i mam wrażenie, że mnie się monitor spierniczył :-P Aż nie wiem, które mi pasuje ;-)
I chciałem veto wystosować w sprawie nieoczekiwanych zmian terminu. Wczoraj jak wieczorem wróciłem z pracy, to nawet znalazłem przypomnienie o deadline. Ale jakoś mi się tylko pół pliku ściągneło, późno było, ze 200 widomości do przeczytania i jakoś tak nie zdążyłem :-P
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cóż Matb, nie da się ukryć, że był to wyjątkowo trudny RAW. A o terminie Jarek informował tydzień temu - gdzieś wyjeżdzał czy cośtakiego - poszukaj w pierwszym poście tego wątku.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Ale mi wyszło z tą trawą, nie? :mrgreen: Tyle się człowiek nauczył od czasu pierwszego RC..

[ Dodano: 2007-04-01, 12:58 ]
Podoba mi się praca Zdano. Jest taka... radosna.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
bEEf napisał/a:
z tą trawą,


Wyszła Ci trawa w kolorze nadziei człowieka w depresji :-)
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
:shock:
imo Witsu wywołał tego raw-a chyba najlepiej.

mygosia, to ap czy siostra jest? :mrgreen:
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
macioh, nie mam siostry ;-)
 
witsu  Dołączył: 28 Lut 2007
A ja tu czuję jakiś podstęp ;-)
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
mygosia napisał/a:
nie mam siostry

ło ho hoooooooo :mrgreen:
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
ojej, po prostu mygosia na wiosnę trochę zmieniła image, a już się robi szum.....

co do fot - tym razem oglądam je na laptopie (wciąż nie wróciłem przed swoje biurko ;-) ) i...nic nie widzę, wszystko jest inaczej niż w opisach "twórców". Aż dziwne. Wniosek: oglądając foty na laptopie szkoda czasu i sił na wypowiadanie się o ich jakości. Nie wypowiadam się więc.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
bEEf napisał/a:
Podoba mi się praca Zdano. Jest taka... radosna

Prawda, że mi wyszła wyjątkowa :roll:
A tak naprawdę, chyba trzeba iść do okulisty.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
a ja w zeszłym tygodniu złamałem sobie okulary. Niby zrobione z tytanu, a tu - pyk! i złamane. Na szczęście mam zapasowe, ale teraz widzę że one jakieś felerne są :shock:
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Bo do okularów to trzeba używać odpowiedniej ściereczki. Wtedy dobrze widać :mrgreen:
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
zorzyk napisał/a:
Bo do okularów to trzeba używać odpowiedniej ściereczki. Wtedy dobrze widać

Wezmę to pod uwagę :mrgreen:
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Ja mam odpowiednią ściereczkę ;-)
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Do Jarosława D.,
Chciałbym złożyć oficjalny protest przeciwko dyskryminowaniu mojego zdjęcia. W dniu wczorajszym (tj. dzisiejeszym, ale o tym zaraz ;]) wyslałem na adres podany przez Jarosława D. swoją wersję zdjęcia, które to zdjęcie nie zostało jednak upublicznione w tym wydaniu czelendża... Tak, prawdą jest, że zdjęcie to wysłałem kilka minut po północy, ale to dlatego, bo, ponieważ, albowiem... zapomniało mi się. Uważam, iż zastosowana wobec mnie kara jest nieadekwatna do zaniedbania jakiego sie dopuściłem.




:-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach