korba6  Dołączył: 17 Mar 2007
[*istDS] No to teraz kilka pytań odnoścnie mojego gx-1s :P
Elo. Aparacik dotarł w sobotę no i ogólnie jestem zadowolony, choć troszkę przyzwyczaiłem się to obsługi poprzedniego panasonica i z tym mam jeszcze kilka problemów. A ponieważ pojawiło się DUZO nowcyh opcji to mam kilka pytań:
Coś dziwnego się u mnie dzieje, bo w priorytecie przysłony zawsze mam niedoświetlone zdjęcia i musze korygować czas migawki ręcznie oO Może w dzień jest inaczej ale jak teraz się bawiłem to cały czas było wskazanie -3EV oO Czy to normalne i w takiej sytuacji musze sam zmienic ISO? Myślałem, ża po wybraniu wartości A aparat sam dobierze resztę, bo zdjęcie było naświetlone ok:/
Kolejna sprawa - co daje przycisk AE LOCK?:P Wiem, że zapamiętuje dane ustawienia no ale po co mi to skoro jeśli nie wcisnę go, to i tak za pomoca pokrętła mogę je zmienić jak po wćiśnięciu?! No chyba ze źle rozumiem jego działanie, to prosze o sprostowanie.
I jeszcze jedno - jak wybrać punktowy pomiar światła tak żeby dało się określić ten punkt? Jest taka opcja?
PZDR
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Coś dziwnego się u mnie dzieje, bo w priorytecie przysłony zawsze mam niedoświetlone zdjęcia i musze korygować czas migawki ręcznie oO Może w dzień jest inaczej ale jak teraz się bawiłem to cały czas było wskazanie -3EV oO Czy to normalne i w takiej sytuacji musze sam zmienic ISO? Myślałem, ża po wybraniu wartości A aparat sam dobierze resztę, bo zdjęcie było naświetlone ok:/

Musiałeś sobie pokręcić kółeczkiem przy wciśniętym przycisku +/- (tym koło spustu). I ustawiłeś sobie korekcję na -3EV. To dlatego masz niedoświetlone. Pokręć w drugą stronę, by wskazywało 0 i będzie git :-)
Cytat
Kolejna sprawa - co daje przycisk AE LOCK?:P Wiem, że zapamiętuje dane ustawienia no ale po co mi to skoro jeśli nie wcisnę go, to i tak za pomoca pokrętła mogę je zmienić jak po wćiśnięciu?!

AE-L działa tak, że mierzy Ci światło w momencie naciśnięcia, dobiera ustawienia i zapamiętuje. Działa tak, jak pomiar światła w momencie robienia zdjęcia, z tym, że możesz zmierzyć sobie w innym punkcie, przekadrować i zrobić zdjęcie - przydatne, jeśli główny motyw nie znajduje się w centrum kadru.
Cytat
I jeszcze jedno - jak wybrać punktowy pomiar światła tak żeby dało się określić ten punkt? Jest taka opcja?

Nie wybierzesz, zawsze jest w środku. I właśnie po to masz przycisk AE-L, o który pytasz :-)
 

korba6  Dołączył: 17 Mar 2007
Cytat
Musiałeś sobie pokręcić kółeczkiem przy wciśniętym przycisku +/- (tym koło spustu). I ustawiłeś sobie korekcję na -3EV. To dlatego masz niedoświetlone. Pokręć w drugą stronę, by wskazywało 0 i będzie git

Łoo sorry - sprawdziłem jeszcze raz i w A jest inny problem - max czas migawki zawsze ustawia na 1/600s chyba - nie ustawi na dłużej?
Z tym niedoświetleniem jest tak, że gdy włączam manual i wciskam AE Lock (ustawione tak, żeby dobierało czas to przesłony) to owszem dobiera, gdy schowana jest lampa. Gdy ją otworzę, wyskakuje -3EV no ale lampa doświetla. Rozumiem, że tak ma być?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
korba6, mimimalny czas synchronizacji z lampą to 1/180 sek - to wynika z budowy migawki szczelinowej. Więc jeśli otworzysz lampę, to nie ustawi mniej. Z tym, że to powinno skończyć się raczej prześwietleniem... Co do tego 1/600 to też nie rozumiem - nie powinno być ograniczeń. Poddaję się - może ktoś inny odpowie :-)
 

Lebiad  Dołączył: 20 Lut 2007
Trochę się gubię w tych Twoich problemach, ale AE-L to jedna z ciekawszych funkcji. NIe wyobrażam sobie bez nije pracy.

Ogólnie, choć wiem, że to pain (ból) radzę zagłębić się w manual.
 

korba6  Dołączył: 17 Mar 2007
Ołki, już wszystko jest ok. Znów posprawdzałem i smiga jak cholera:P A manual żaden ból bo na fz20 tylko tak fotografowałem :mrgreen: Wczoraj pierwszy raz w życiu chyba włączyłem priorytet przyslony :-P
 

Lebiad  Dołączył: 20 Lut 2007
manual (podręcznik), czyli instrukcja.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
Lebiad nie pisz slangiem, to i nie bedziesz pozniej musial tlumaczyc swoich slow. :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach