matb  Dołączył: 02 Lis 2006
  Jak robić fotki sportowe?
Wtam,

w najbliższym czasie mam zamiar wybrać się na mecz koszykówki i _przy okazj_ porobić kilka fotek, ot - tak dla wprawy, zabawy i potestowania nowej kasetki. Tyle, że doświadczeń ani wiedzy żdanej nie mam, więc liczę, że kilka może uwag i wskazówek dostanę, żebym "na dzień dobry" nie spaprał wszystkich pstryknęć na amen ;-)
Pewne ograniczenia to fakt, że nie będę miał raczej możliwości ani chęci, żeby zabierać kilka słoików i się w przekładanie bawić oraz niemożność użycia statywu (bo onie bardzo jest jak, nie bardzo jest gdzie i nie bardzo mam). A robć zdjęcia raczej z trybun będę. No i lampy nie przewiduję.
I tu kilka pytań technicznych. Jaki obiektyw wziąźć? Wydaje mi się, że najlepiej byłoby telezooma - w moim przypadku SMC F 100-300, choć AF w nim dość żółwiowaty jest :-p Ale może jednak coś bardziej standardowego - czyli np. kitowe SMC F 35-80 4,0-5,6? Bo "standardowy" kit do k100 to chhyba za krótki będzie? Nestety, "długiej" stałki (na razie) nie posiadam.
Czy tryb "sport" do czegoś się nadaje, czy lepiej w ogóle go nie używać? A jeśli już to raczej prymat czasu, czy raczej przysłoną kręcić? Na bawienie się manualem chyba nie będzie czasu? Cykać fotki raczej z AF w trybie AF.S czy AF.C? I ostrość jak ustawiać? Jaką metodę pomiaru światła najlepiej wybrać? Czy seryjne zdjęcią w fotografowaniu dynamicznej gry mają większy sens, czy też z założenia zanim się drugie zdjęcie z serii zrobi to akcja będzie już w zupełnie innym miejscu?
Może jeszcze jakieś uwagi lub wskazówki?
Pytania może są naiwne, głupie lub trywialne - ale, cóż, ja jestem początkujący w te klocki. No i raczej nie będę miał okazji, żeby się koncentrować na robieniu zdjęć i zabawy z aparatem (bo jeszcze pociechy pilnować będę musiał), i wolałbym mniej więcej ustawić sobie wszystko z gubsza za wczasu, a skupić się na szukaniu fajnych kadrów ;-)
A potem to sobie już efekty pooglądam, poanalizuję, mam nadzieję jakieś nauki na przyszłość wyciągnę.

pozdrawiam
matb
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
tak odpowiadajac w kilku slowach... wlacz program sport, a w miedzyczasie poczytaj troche literatury, no i instrukcje obslugi aparatu - jest czarno na bialym napisane jak dziala sport...
Swiatlo mierz matrycowym, raczej af-c
 

Encor  Dołączył: 27 Gru 2006
Z tym AF-C to nie koniecznie, bo jeśli stosuje tradycyjną technikę przekadrowania to będzie miał masę nieostrych zdjęć.
Generalnie przed pierwszym razem ciężko jest coś powiedzieć, bo fotografia sportowa wymaga zarówno sporych umiejętności fotograficznych, jak i np. zdolności przewidywania akcji itp.
Moje zdanie jest takie: weź 100-300 jako podstawowe szkło i na wszelki wypadek weź 35-80 dla zrobienia szerszego planu w spokojniejszym momencie gry.. Idź z nastawieniem, że raczej popełnisz dużo błędów. Rób rzeczywiście na programie sportowym. Po powrocie przejrzyj zdjęcia i zacznij się zastanawiać, co było nie tak, gdyż wtedy dopiero będziesz miał materiał do analizy. Jeśli Cię to wciągnie, będziesz wiedział, jakiej wiedzy szukać przed następnym foceniem.
I pamiętaj taką zasadę fotografii sportowej, że jeśli zobaczyłeś jakieś ciekawą sytuację, to na zrobienie jej zdjęcia jest już za późno :mrgreen:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
w pentaxie zrezygnowac mozesz z trybu AF - szcegolnie w przypadku koszykowki....
gdzie masz zamiar byc /blisko kosza / przy lawce zawodnikow?
Jezeli uda ci sie byc blisko koszta to zdecydowanie bralbym kitowy obiektyw - jest ostry i daje mozliwosc ekstremalnie szerokiego kata focenia........
dlugie szklo tak ciemne jak posiadasz to na naszych slaach jest pomylka....f4 to maks.....
1600ASA i f4-5.6 a wypadaloby miec przynajmniej 1/150 1/200..........
Jezeli beda to zawody z prawdziwego zdarzenia to moga cie nie wpuscic blisko kosza BEZ gumowej oslony na obiektyw....

[ Dodano: 2007-01-04, 09:19 ]
ale tak czy inaczej wez obydwa szkla zobaczysz co mozna....
 

Encor  Dołączył: 27 Gru 2006
Sądzę, że zbyt blisko to go nie dopuszczą - zakładam, że to są rozgrywki klasy np. ligowej. Bez dłuższej rury nie zrobi żadnych rozsądnych zbliżeń.
 
Andee  Dołączył: 19 Gru 2006
A co myslicie o zastosowaniu do fotografii zblizonej tematycznie obiektywu SMC-FA 300/4.5 ?
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Cytat
A co myslicie o zastosowaniu do fotografii zblizonej tematycznie obiektywu SMC-FA 300/4.5 ?


troche ciemny, i jak na hali nie bedize dobrego osiwetlenia bedziesz musial posilkowac sie wyzszym iso i delikatnie nie doswietlac
 
Andee  Dołączył: 19 Gru 2006
To oczywiste :)

Bardziej mi zalezalo na opinii na temat samego szkla (ale nie sprecyzowalem tego), jego ostrosci na pelnej dziurze, szybkosci AF, itp. itd...
 

bogusz  Dołączył: 25 Kwi 2006
Hej!

To moze troche opisze z doswiadczenia wlasnego :-) . Moje spostrzezenia dotycza siatkowki, ale to tez sport halowy :-) .

1. Bardzo duzym problemem jest swiatlo z dwoch powodow:
- balans bieli - najlepiej RAW i potem proby przy "wolaniu", swiatlo jest bardzo dziwne na halach, wymieszane, o nieciaglym widmie itp. mozesz tez sprobowac z biala kartka.
- dluzsze czasy niz 1/250 s, bedziesz mial mocno poruszone zdjeca. Staram sie trzymac 1/500, przy koszykowce moze byc jeszcze dynamiczniej.

2. Czulosc - powyzej 1000 ISO (przynajmniej u mnie) robi sie nieciekawie. Staram sie utrzymac 800.

3. Zmierz swiatlo, zrob kilka prob (sprawdz histogram) i dalej rob zdjecia na manualu, odblyski, rozne koszulki zawodnikow, kolor "parkietu" powoduja, ze bedziesz mial bardzo roznie naswietlone ujecia pozornie tego samego. Ja robie kilka zdjec, ustalam parametry i jazda :mrgreen: ,

4. Obiektyw o swietle 2.8 to minimum. U mnie na hali (Nafta PIŁA) to wystarcza. Uzywalem dotychczas wlasciwie tylko jednego obiektywu - Tamrona 2.8/90 macro. Swietnie sie sprawdza, ostry juz przy 2.8 i idzie rozmyc widownie :-)

5. Teraz sie pochwale, w weekend ide przetestowc nowy nabytek AF-a 2.0/135. Chyba bede mogl zejsc do 400 ISO z czasami 1/500 s. Bajka :mrgreen: :mrgreen:
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
bogusz napisał/a:
Teraz się pochwale, w weekend ide przetestowc nowy nabytek AF-a 2.0/135. Chyba bede mogl zejsc do 400 ISO z czasami 1/500 s. Bajka :mrgreen: :mrgreen:


a czy przy dynamicznych akcjach nie badzie za plytka GO?
 
Andee  Dołączył: 19 Gru 2006
To ja chyba zostane przy swoim sprawdzonym 2.8/200
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Andee napisał/a:
To ja chyba zostane przy swoim sprawdzonym 2.8/200


To szkło Pentaxa?
 

bogusz  Dołączył: 25 Kwi 2006
milo, sie okaze w weekend. Moze byc tak, ze faktycznie bedzie za plytko i bede musial przymknac do 2.4 albo 2.8. Siatkowka to troche inna dyscyplina (w sensie fotograficznym) od koszykowki, mozna latwiej zaplanowac polozenie zawodnikow :-) . Nie znam tez do konca mozliwosci tego szkla przy pelnej dziurze, chociaz pierwsze zdjecia pokazuja, ze potrafi sporo.

Andee, swietne szkielko.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Andee, ja widzę, że masz całkiem ładną szklarnię! Podłączam się pod pytanie fotonyf'a, to SMC?
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
bogusz napisał/a:
milo, się okaze w weekend. Moze byc tak, ze faktycznie bedzie za plytko i bede musial przymknac do 2.4 albo 2.8. Siatkowka to troche inna dyscyplina (w sensie fotograficznym) od koszykowki, mozna latwiej zaplanowac polozenie zawodnikow :-) . Nie znam tez do konca mozliwosci tego szkla przy pelnej dziurze, chociaz pierwsze zdjecia pokazuja, ze potrafi sporo.


Tak sie sklada ze orientuje sie w temacie siatkowki i niestety wyglada to tak ze przy f4 jest dopiero sensownie, bo ostrzysz sobie na siatke i czekasz na odpowiedni kadr, a dzieki takiej przyslonie mamy glebie siegajaca bloku i ataku.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
wypowiem sie w temacie łyżew/lodowiska - masakra. Mialem cosine 100/3.5 i przy iso 1600 prawie nic nie dalo sie zrobic. AF deela dawal ciala non stop - przeszedlem na manuala. Fakt, ze swiatlo bylo slabiutkie - balans bieli chyba lepiej bylo recznie ustawic. Warunki ekspozycji bardzo dziwne - wiecej dolu i mamy czasy rzedu 1/500. Troche do gory i nagle robi sie 1/6. Podlamalem sie tymi zdjeciami na lyzwach :-(
 

bogusz  Dołączył: 25 Kwi 2006
milo napisał/a:
Tak się sklada ze orientuje się w temacie siatkowki i niestety wyglada to tak ze przy f4 jest dopiero sensownie, bo ostrzysz sobie na siatke i czekasz na odpowiedni kadr, a dzieki takiej przyslonie mamy glebie siegajaca bloku i ataku.


Czasem lubie, jak np. blok jest ostry, a atakujacy (ujety z tylu) juz nie :-) .
Jak ustrzele jekies fajne ujecia to po weekendzie pokaze ;-) .

l_uka, dlatego musisz pomierzyc swiatlo i zostac w manualu, niestety do lodu musialbys miec szary polowkowy do gory nogami ;-)
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Cytat
dlatego musisz pomierzyc swiatlo i zostac w manualu

i to jest chyba najlepszy pomysl do zdjec sportowych w hali :-)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Dziękuję wszystkim za uwagi i wskazówki. Przemyślę i postaram się zastosować, w miarę możliwości. Choć tak jakoś wypadło, że przyjdzie mi siedzieć daleko od boiska, więc tylko z konieczności ciemny zoom wchodzi w grę :-/ Ale zobaczymy jak wyjdzie. Przy okazji Wasze posty mnie zainspirowały - bo koło domu mam małą jalę / większą salę, gdzie reguralnie różne, amatorskie a i jakieś ligowe też zawody się odbywają. To przecież mogę zabrać statyw, różne szkła i potrenować pstrykanie - nawet na parkiet wchodząc, bo kibiców to na palcach jednej ręki można pliczyć ;-) Więc się wkrótce chyba przejdę i porobię wprawki :-D

pozdrawiam

matb
 
Andee  Dołączył: 19 Gru 2006
fotonyf napisał/a:
Andee napisał/a:
To ja chyba zostane przy swoim sprawdzonym 2.8/200


To szkło Pentaxa?


Nie, to szklo Zeissa, tak samo zreszta jak cala reszta szkiel ktore posiadam...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach