vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
  [technika] Fotografia studyjna - błyskanie na stole
Kiedyś już powstał temat fotografii studyjnej. Niestety, nie dane mu było wyjść z pampersów...
Może warto byłoby wrzucać tu zdjęcia i diagramy oświetlenia? W tym wątku - setupy z 'błyskania na stole', w równoległym - z 'błyskania na tle'.
Link do pliku .psd (1,35 MB) z ikonami do tworzenia diagramów jest TUTAJ
Na dobry początek - 3 setupy z mojego stołu:



Do drugiego zdjęcia - między octę a kieliszki - dołożyłem żaluzję:





Myślę, że diagramy są czytelne. Gdyby były pytania - chętnie na nie odpowiem.
PS> Prosze o wrzucanie swoich setupów - a nie znalezionych w necie.
 

deckard  Dołączył: 01 Lut 2008
Na marginesie: wyszła książka w temacie: http://www.galaktyka.com.pl/product,,469.html
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
Dziś kolejny schemat oświetlenia na stole. Zatytułowałem go 'Spa'.
Dwa słowa wyjaśnienia: kamienie zostały ze sobą sklejone przy pomocy SuperGlue, storczyk także został przyklejony - bo sie inaczej nie chciał trzymać. Woda i refleksy zostały dorobione w postprocesingu.



Czekam na pierwszego odważnego, który zamieści swój diagram. Mam nadzieję, że wówczas już jakoś ruszy ten wątek - bo na razie idzie jak przysłowiowa krew z nosa. :mrgreen:

[ Dodano: 2011-05-22, 14:17 ]
I jeszcze jeden diagram: tym razem o fotografowaniu dymu. Najlepsze jest kadzidełko, tło oczywiście czarne; w postprocesingu dokonałem inwersji kolorów i zmieniłem kolorek dymu na inny i znów dokonałem inwersji.



[ Dodano: 2011-05-22, 20:57 ]
Większa wersja 'Fiery Dancer' jest tutaj:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=36529
 

tommi  Dołączył: 15 Lut 2011
Jak będę miał coś sensownego do pokazania to nie ma problemu :)
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
Dziś diagram oświetlenia stołu. 'Tylny' softbox 140x70 - tak naprawdę - był ponad całym stołem, lekko z tyłu. Dopełnienie świateł stanowiła przeźroczysta parasolka oraz dwie białe zastawki do rozjaśnienia cieni.
Bliki w szkle (słabo widoczne - bo zdjęcie małe, ale uwierzcie mi na słowo: to są ośmioramienne 'gwiazdki') zostały dorobione w postprocesingu.

 

rosa1992  Dołączyła: 28 Kwi 2011
No mam nadzieję, że kiedyś uda mi się to wykorzystać ;] Szczególnie opcję z dymem bo bardzo mi się to podoba :)
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
Wyjątkowo prosty setup: tylko jedna lampa bez jakichkolwiek modyfikatorów światła. Takie oświetlenie daje ostre, kontrastowe światło, służące do podniesienia dramatyzmu zdjęcia.



[ Dodano: 2011-05-29, 14:25 ]
Płyta DVD.
Walczyłem z tym zdjęciem ze dwie godziny. Planowałem pierwotnie co innego, ale mimo że biegałem ze światłem (najpierw jednym, poźniej dwoma) dookoła stołu, mimo że zmieniałem modyfikatory - nie udało mi się osiągnąć takiego efektu, jaki zaplanowałem. Ale to co wyszło, też - moim zdaniem - najgorsze nie jest.
Jedno źródło światła spowodowało powstanie prążków biegnących od lewej do prawej. Prążki z góry na dól - uzyskałem doświetlając płytę przy pomocy wklęsłego lusterka.
Próbowałem płyty CD i DVD - i ta ostatnia wychodzi o wiele lepiej na zdjęciach.

 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
Witam,

bardzo ciekawe propozycje i opisy ... Myślę, że trzeba samemu się do tego przymierzyć, każdy zrozumie to po swojemu wówczas i potem kolejne modyfikacje nie będą się wydawać strasznie trudne do zrobienia ...

Idę samemu coś popróbować, jak się uda, to wrzucę fotkę i opis ...

J.
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
Czosnek
Czarne tło, szyba na której leżał czosnek, softbox 60x80 z prawej, z lewej biała blenda do rozjaśnienia cieni. I nic więcej.

 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
Witajcie,

w końcu odważyłem się sam spróbować wykonać coś podobnego, pomimo tego, że posiadam tylko jedną zewnętrzną lampę ...

Zastosowałem układ prawie identyczny, jak vito157, z wyjątkiem tego, że zamiast softboxu użyłem lampy Sigma EF 610 DG Super z opuszczonym fabrycznie dyfuzorem + dodatkowo pomiędzy lampą a obiektem tkanina w kolorze białym, stosowana na tła z tanich, chińskich zestawów do makro, jakich wiele na znanych portalach aukcyjnych ...

Tło także stanowi ta sama tkanina, tylko w kolorze czarnym, na wierzchu niej leży szyba z ramki na foto 20x30 cm. Za blendę robi biały kartonik półmat z jakiegoś pudełka.

Efekt poniżej :


Zdjęcie powstało przy znaczącej pomocy i wsparciu vito157, za co serdecznie dziękuję :-D :-B

ps. poproszę o uwagi nt mojego zdjęcia ...
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
sycamor: no fajnie Ci ten czosnek wyszedł... Kto nastepny?

Suzuki. Na stół wysypałem trochę pisaku z plaży, postawiłem wypożyczony od syna model suzuki. Jedna lampa z tyłu pod kątem 45 stopni w pionie i w poziomie, srebrna blenda z lewej strony (patrząc od strony kamery), wklęsłe lusterko z prawej strony. I tyle.

PS. Srebrna blenda - to połączone ze sobą przy pomocy plastra dwa kartoniki (żeby dawały się składać), na które przykleiłem zwykłą kuchenną folię.

 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
vito157 napisał/a:
wypożyczony od syna model suzuki

A właśnie miałem się pytać jak ci się udało tyle piachu wokół motocykla nasypać :->
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
Naszyjnik. Był to dość tandetny (moim zdaniem - bo dziewczyny mogą mieć inny pogląd na tę sprawę) naszyjnik: połaczenie drewna z 'żelozem' udającym srebro. Ale sfotografować go trzeba było...
Naszyjnik sobie wisiał na wysięgniku, za nim było czarne tło, po lewej - od tyłu - goły reflektor, po prawej od przodu - softbox. Celowo ustawiałem światło tak, żeby powstały bliki. Gwiazdki na zdjęciu - to już oczywiście efekt postprocesingu.



I setup:

 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
vito157,

Twoja być WIELKA :!: :-B

J.
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
vito157, według mnie przez te gwiazdki dołożone w PSuju ten tandetny naszyjnik stał się tandetny do kwadratu.
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
vito157, czym robisz schematy oświetlenia?
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
Sebastian: masz prawo do własnego zdania. Rozumiem jednak, że masz pomysł na zrobienie zdjęcia równie tandetnemu naszyjnikowi. A zatem - do dzieła! I pokaż nam efekty swojej pracy.
romeoad: w pierwszym poście tego wątku zamieściłem link do ściągnięcia pliku psd, w którym można robić schematy. Każda warstwa - to inne 'ustrojstwo' do oświetlania, więc w PS pracuje się na tym dość łatwo i intuicyjnie.
sycamor: Twoja mocno flancować! :-B
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
vito157 napisał/a:
w PS pracuje się na tym dość łatwo i intuicyjnie

Nie doczytałem (albo raczej przeczytałem dawno temu i zapomniałem), ale to niewiele zmienia, bo nie używam PS. A tłukło mi się po głowie, że to jakiś konkretny soft jest. Ech...
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
romeod, przykro mi... Ale jak chcesz, moge ci to przekonwertowac na przyklad na TIFFa - on tez ma warstwy. Tyle ze bedzie to dosc duzy plik...
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Nie ma po co konwertować, na pewno jest inna metoda. Poszukam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach