darius_Er  Dołączył: 29 Sie 2006
[technika] Domowe studio do fotografi produktów
Mam pytanie do praktyków obytych z fotografią studyjną: chciałbym pomóc koledze amatorowi w sporządzeniu mini studia przeznaczonego do fotografi produktów - chodzi o buty - fotografie w dużych ilościach. Aparat którym on dysponuje to Samsung WB5500 http://www.recenzje.net.p...amsung_wb5500.1 (możliwość ustawiania balansu bieli wyrażonej w K, oraz focenia w RAW`ach. Wykonane w ten sposób pliki ja bym dostawał do końcowego obrobienia.

Mój pomysł to zakup 4 lamp biurkowych wraz z żarówkami o wspólnym cieple (np. 2700K), ustawienie aparatu na statywie, przysłona 11, buty ustawiane na białym tle (prześcieradle lub kartownie). No i uniknięcie innego źródła światła (jarzeniowego czy dziennego).

Poniżej zdjęcie poglądowe:

 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Re: Domowe studio do fotografi produktów
darius_Er napisał/a:
Mam pytanie do praktyków obytych z fotografią studyjną: [...]


No ale gdzie to pytanie?
 

darius_Er  Dołączył: 29 Sie 2006
No tak zapomniałem.

Pytanie brzmi: Dobre to bedzie ?
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
darius_Er, sam zobacz czy dasz rade, kup lampki np. w jakiejs castoramie, najwyzej oddasz :)
Nie zapomnij o czyms do rozpraszania/zmiekczania swiatla. No i ta "przysłona 11" to rozumiem taka przenosnia, z tego co kojarze to kompakty maja max swojej rozdzielczosci w okolicach pelnego otworu, do 11 przymykac nie radze, i tak bedziesz mial duza glebie ostrosci.
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Sebastian napisał/a:
Nie zapomnij o czyms do rozpraszania/zmiekczania swiatla

Kalka techniczna jest świetna.
 

philip100  Dołączył: 30 Paź 2010
Pobłyskałem sobie troche na stole i stwierdzam, że jednym z najniewdzięczniejszych obiektów w fotografii produktowej jest stal o wysokim połysku, gdzie właściwie nie przedmiot jest fotografowany, a samo odbicie w nim światła i otoczenia. Do tego - w przypadku małych przedmiotów - dochodzi jeszcze stackowanie żeby nie gubić szczegółów przy f/naście, oraz niekończące się stempelkowanie paprochów :-? ...

Kilka sampli.
W zasadzie wszystko poniżej było świecone dwoma softami (60cm) po bokach i odbijane blendą od tyłu po skosie (żeby rozświetlić krawędzie metalu tak aby nie ginęły w tle). Flash'a nie używałem, bo marnie wygląda na stali ;) .























...
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
philip100 napisał/a:
dochodzi jeszcze stackowanie żeby nie gubić szczegółów przy f/naście, oraz niekończące się stempelkowanie paprochów :-? ...


W niczym nie umniejszam Twojej pracy i uzyskanych efektów, gdyż wielce atrakcyjnie to wygląda.
Ale dla mnie byłaby to doskonała okazja do wykorzystania Illustratora i grafiki wektorowej. Absolutnie sterylny i dowolnie skalowalny wektor sprawdza się najlepiej w tego rodzaju projektach, choć to również pracochłonne i niełatwe zadanie.
Tym niemniej szacunek za zdjęcia w Twoim wykonaniu.
:shock: :-B
 

philip100  Dołączył: 30 Paź 2010
Tak mi się właśnie wydawało, że te wszystkie wymuskane "packshoty" są 100% produktem softwareowym (rendery i inne wektory).
Do wektorów się nie nadaję. Do tego potrzeba cierpliwości, doprecyzowanego planu - od początku aż do końca, zacięcia graficznego i lat spędzonych w tego typu oprogramowaniu - tak aby "myśleć palcami".
Ja właściwie każdym zdjęciem eksperymentuję bo daje mi to frajdę i jakiś tam element zaskoczenia z uzyskanych efektów ;-) .

Fajnie, że się podoba :-) :-B
 

DeKa  Dołączył: 09 Kwi 2008
philip100, świetne. Ja lubię takie sterylne zdjęcia.

Coś ode mnie.
1. f11 1/180 210mm iso 100


i setup do 1
Gołe lampy YN-560III. Ta z lewej ustawiona na 1/8 ta z prawej na 1/128
Lampy wyżej od "modelu" o 50 cm. Tło czarne.
2.


3. f20 2s 190mm iso 100


i setup do 3
Gołe lampy YN-560III. Jedna lampa prosto nad kroplami na wysokości około metra.
Ta druga na tym samym poziomie co kropelki. Nie pamiętam z jaką mocą błyskały.
Biały błyszczący blat na płasko i biały błyszczący blat z tyłu pod kątem 45 stopni.
4.
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
philip100,

Powiem Ci chłopie : WOW !!

Jestem pod wrażeniem tych zdjęć, aż mi się nasunęło na myśl, że to rendery ...

Brawo :-B

S.
 

philip100  Dołączył: 30 Paź 2010
sycamor, DeKa, dzięki :-)

espresso, w jakim sensie marny? :roll:

Ostatni pstryk (tu ewidentnie marny przedmiot :mrgreen: )
(klikany)

Stacking z 17 obrazków (K-5IIs + DFA100mm @5.6)

Dwa softy z tyłu, ponad obiektem, lekko po skosie.
Kontra z folii śniadaniowej po prawej, oraz kawałek folii z lewej, przed obiektem do delikatnego wyciągnięcia detalu z zakamarków.
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
@philip100
Zdjęcie cudne!
I dziękuję za schemat układu. Tego tu (na forum) brakuje właśnie.

Ale mam pytanie: softbox wystarczył do "niemania" blików/refleksów? Bo jednak plastik modelu nie jest aż tak matowo-matowy...

=
A co do marności przedmiotów - wszystko to marność nad marnościami...
 

philip100  Dołączył: 30 Paź 2010
Softy wystarczyły. 6D jest bardziej matowy niż pentax, a sigma jak to sigma - "welurowata" powłoka ;-)
Ale i tak staram się naświetlać na światła i resztę wyciągać/tłumić w postprocesie.

Schemat świecenia ten sam, tylko model lepszy :-P
(klikany)

Stacking z 21 obrazków (6D + S.150mm Macro @5.6)
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
philip100 napisał/a:
model lepszy


Mój zestaw! W ostatnie dwa tygodnie zrobiłem ponad 4.000 klapnięć lustrem! :)
 

philip100  Dołączył: 30 Paź 2010
2 softy po bokach, blisko przedmiotu + odbłyśnik od przodu.

 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
Bardzo pożyteczne rzeczy pokazujesz :-B

Będę do tego wątku zaglądał. Pokazuj co się da ;-)
 
gkeb  Dołączył: 28 Lut 2012
Takich technicznych wątków powinno być więcej.
Może napiszesz jak robisz stacking? Nigdy jeszcze nie stosowałem tej techniki, choć teoretyczne założenia znam :) Czym to składasz?
 

philip100  Dołączył: 30 Paź 2010
gkeb napisał/a:
Takich technicznych wątków powinno być więcej.
Może napiszesz jak robisz stacking? Nigdy jeszcze nie stosowałem tej techniki, choć teoretyczne założenia znam :) Czym to składasz?


Składam w Zerene + PS. Jako osobne programy, żaden z nich nie daje zadowalających mnie rezultatów.

Przykłady (100% crop).

Stack Zerene (PMax) :

Ładnie poskładany detal (nawet w ciemnych partiach) ale kontrastowe elementy zaczynają świecić.

Mieszanie warstw (stacking) w PS :

Kontrastowe detale są w większości ładnie poskładane i nie ma przy nich obwódek jak z Zerene. Niestety, w mniej kontrastowych i ciemnych partiach PS sobie nie radzi. Trzeba korygować maski i jest z tym od groma roboty.

Mix Zerene + PS :

Układam na warstwach obydwa stacki, wyrównuję warstwy i maskuję w obrazku z zerene kontrastowe elementy, zastępując je tymi z obrazka stackowanego w PS :-)

Roboty trochę jest, ale taki obrazek można później swobodnie oglądać w pełnym rozmiarze, bez cropowania i wyostrzania.

espresso,
Nie jest śmierdzący, jeśli przez kilka lat obyłeś się z gorszym smrodem.
Nie wytwarza dymu.
Nie może uzależnić jeśli jest się już uzależnionym.
Twój brak tolerancji wynika z niewiedzy n/t działania i przeznaczenia e-p. A jeśli piszesz to ze względu na e-palaczy, którzy ostentacyjnie dymają e-peta wszędzie gdzie się tylko da, zmuszając Cię do wdychania śmierdzącej pary (choć dla Ciebie zupełnie nieszkodliwej skądinąd), to Twój brak tolerancji powinien skupić się na braku kultury osobistej i złym wychowaniu tychże, a nie urządzeniu, które ma za zadanie pomóc w walce z nałogiem. ;-)
Temat rzeka ogólnie rzecz biorąc...
Poza tym, większość e-p z tych fotek to limitowane okazy kolekcjonerskie, chodzące nawet za ponad 1.K $ i ich się raczej nie używa :mrgreen:

[ Dodano: 2014-03-01, 12:18 ]


Światło:
Softbox za tłem + softbox z góry + odbłyśnik przed obiektem


Obróbka:
Głównie krzywe i nasycenie/jsakrawość koloru. Winieta naniesiona dopiero po scaleniu obrazka z krzywymi.


[ Dodano: 2014-03-02, 01:49 ]
-----------------------------------------------------------------------------



Softbox nad obiektem, lekko z tyłu + softbox z lewej + biały panel z prawej strony obiektu.
Obróbka: lekki cross, winieta i wyciągnięcie świateł z tylnej słuchawki (niestety odbiło się na szumach...)
 

philip100  Dołączył: 30 Paź 2010


Okno z frontu, soft+YN560 z lewej po skosie, sreberko po prawej.
Tło szparowane (poniekąd. Na tło oryginalne nałożony pattern z mieszaniem "brightness" + winieta).

[EDIT] Pattern z tła usunięty, wyglądało nazbyt sztucznie ;-) [/EDIT]






 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
WOW!
Kiedyś wezmę się do roboty, kiedyś wezmę się do roboty, kiedyś we.....

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach