frugon  Dołączył: 28 Mar 2007
Pytania o lampe (zdjęcia ślubne)
Witam!
Mam zadaniczy problem dotyczący zdjęć ślubnych, kumpel poprosił mnie żeby robił u niego zdjęcia śłubne (sierpień) kościół, plener, wesele.Nawet mi za to zapłacił, kase wziąłem tylko ze względu na to że nie miałem dobrego do tego celu aparatu (Minolta Z10).A więc stary sprzęt sprzedałem i kupiłem Pentaxa K100 + KIT za wielką wodą (ok. 1600 zł), no ale z upływem dni moje dylematy są coraz większe.
W związku z tym mam kilka pytań
1. Czy lampa wbudowana coś pomoże kościół ma oświetlenie górne jak na kościół średnie (żarówki białe)
i witraże,na lampe P-TTL mnie nie stać a innej nie mam,jeśli tak to przy jakim ISO i przesłonie najlepiej pstrykać no i odległość wyliczyłem że przy ISO 200 to tylko sześć metrów daje wbudowana lampa to może lepiej obyć się bez niej?
2.Czy lepiej zrobić więcej kościelnych zdjęć "bez" czy "z" lampą?
3.Czy statyw w kościele się przydaje?
4.Czy ISO 1600 jest użyteczne przy odbitkach 13X18 ?
5.Czy lampa TTL która z Pentaxem K100 działa tylko "na maxa" nie była by lepsza od wbudowanej?
6.Czy jest jakaś tania lampa która daje z tym modelem dobre efekty.
Z góry dzięki z odpowiedzi (tylko nie piszcie żebym lepiej się za to wogóle nie brał bo ja tak kumplowi mówiłem ale on się uparł no i teraz to już pozamiatane)
[/size][/size]

 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
CO to za wielkosc czcionki wogole?
Na te pytania znajdziesz odpowiedz na forum.
Dobrym rozwiazaniem bedzie wypozyczenie w sigma pro centrum 18-50/2.8.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Czyżby Śmierć we własnej osobie ;-)

A co do pytań - w kościele jednak z lampą, ktoś tu pisał więcej o tym. ISO 1600 jak najbardziej użyteczne, choć ja bym lekko odszumił w NeatImage (no i należy pamiętać o dobrym naświetleniu, bo wyciągać już nie ma sensu).

[ Dodano: 2007-03-28, 11:11 ]
O, już lepiej
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Vitaj Frugon.
Zadaj pytanie - może ktoś z forum Ci pożyczy lampę na ten czas (za piwo np. - będziesz miał swoją sesję w kościele, koledzy popatrzą jak szalejesz po kościele - co zapewne może być wysoce ciekawym doznaniem - a po mszy plenerek w pubie wraz z piwkiem i rozmową na temat focenia ślubów.
Możesz też kupić lampę z własną automatyką - tańsza, choć trudno mi coś rzec o możliwościach takich konstrukcji.
Przy foceniu tego typu (sufit za wysoko, więc lampa na wprost) stanowczo przydałby się jakiś rozpraszacz - nie bęzie wówczas ostrych, cieni.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
bEEf czyżby miłośnik Terr'ego Pratchett'a :?:
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
awakqwq, ano ba ;-) A wiesz - że chyba sobie nawet kupię jakiś tomik Świata Dysku, bo mam niezłe zaległości. Ali ciiii, bo mega-offtop idzie.

Ekhm, przychylam się do zdania Micha o rozpraszaczu. Gdzieś tu obok jest wątek o takim prostym patencie. O, tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=3556
Wbudowana lampa daje raczej średnie efekty. Jako dopalenie pysków przy niezłym świetle zastanym - ok. Ale jak będzie głównym źródłem światła, to raczej poracha. Wyjdą zdjęcia jak z taniego kompaktu - cienie, przepały, czerwone oczka itp.
 

xant  Dołączył: 04 Paź 2006
frugon napisał/a:
Nawet mi za to zapłacił, kase wziąłem tylko ze względu na to że nie miałem dobrego do tego celu aparatu (Minolta Z10).A więc stary sprzęt sprzedałem i kupiłem Pentaxa K100 + KIT za wielką wodą


To może trzeba go było skasować i za lampę :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
(żart oczywiście)
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
bEEf OT :?: na tym forum :?: po trzykroc niemożliwe :evilsmile:

1. Wbudowana lampa będzie raczej bezużyteczna. P-TTL Sigma 500ST to jakieś 800zł, jeżeli planujesz używać lampę warto się zastanowić.
2. Zależy od rodzaju zdjęć, w ciemnym kościele pewnie lepiej użyć lampy.
3. Tak niedawno poznałem fotohobbyste (wiek na oko 70 lat) który na komunii wnuka strzelał z analogia z manualnymi szkłami właśnie ze statywu, więc dać się da. Sugerował bym rozważenie monopodu bardziej mobile rozwiązanie i nie trzeba tyle wolnej przestrzeni co na rozłożenie statywu.
4. Jeżeli nie będzie problemu z niedoświetleniem (wtedy ostro wyłazi szum) to tak
5. nie wiem nie sprawdzałem
6. P-TTL Sigma 500ST

bEEf twój naj bohatyr Pratchetta :?: :evilsmile:
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
frugon, jezscze dodam, że jeśli ta sigma to jednak dla Ciebie za drogo, to weź jakąś tanią, używaną lampkę z własną automatyką. Tylko dobrze, jeśli sprzedawca zaznaczy, że nadaje się do współpracy z cyfrankami (chodzi o napięcie na stopce - nie może być za duże - też była o tym mowa na forum).

awakqwq, yh, nie wiem, ale obiecuję, że się zastanowię :mrgreen:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na allegro chodzi regularnie nowa Amity dwupalnikowa z głowicą podnoszoną/opuszczaną i obrotową pod cyfrę za 199 ale pewniejsza chyba jednak Sigma 500 ST za niecałe 700.
Tutaj ta aukcja http://www.allegro.pl/ite...topka_nowa.html
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
To może się podepnę - ta Amity wygląda zachęcająco, zważywszy na cenę - czy ktoś może używał/miał styczność? Wprawdzie zdjęć z lampą nie lubię - ale za taką cenę kupiłbym choćby do zabawy i testów - a nuż się przekonam ;-)
 

superkomornik  Dołączył: 02 Sty 2007
Na cyberfoto ktoś testował tą Amity (z Fuji s9500). Nie polecam. Świeci okropnie nierówno. Lepiej dołożyć, choćby do tańszej sigmy.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Jest to duzy problem naprawdę nie wiem czy sigma jest w połowie tak dokłana jak org Pentax.Jeśli będzie tak jak z Metzami do analogów to dziękuję za takie przepały i dokładność itp.Może jednak sigma nie będzie taka zła mam złe doświadczenia z poprzednią generacją serii MZ.Czego nie robiłem nic nie pomagało-portrety do kosza. W kościele konieczność absolutna to silna dokładna lampa.Przy K100 wchodzi w grę albo tzw.Komputer z osobnym układem pomiaru światła albo dedykowana.Niestety tylko 540FGZ tragedia przerwali dostawy na europę.Nie wiadomo kiedy wznowią mozna dowiedziec się szczegółów w Pentaxsie lub u P Piotra Sawickiego.Wprawny fotograf da sobie radę stosując lampę starej generacji stosując jednak tryb manual.I tutaj uważać trzeba namożliwość przepaleń od okien.Patrzeć co pokazują czujniki.Zreszta tryb auto stosuję osobiście tylko na polu i to nie zawsze a więc to nie jest problem.Problemem jest odpowiednie rozproszenie światła aby było zblizone do naturalnego ,a przy tym lampa nie raczyła przepalać z bliskiego dystansu.Gdy światła jest w miarę sporo należy migawkę tak ustawić aby czas był co najmniej 1 albo i 2 EV krótszy od potrzebnego aby flesz załatwił resztę.W razie koniecznosci dodatkowo podnieść i zasłonić żarnik chustką lub trzymanym w ręku kawałkiem białego plastiku ze starej reklamówki.Jednak mieć aparat to strasznie mało-jak łódka na ocean.Kursy liturgiczne ważne momenty współpraca z kamerzystą, wyłączenie w diabły AF i głebia ostrości,zdjęcia pozowane gdzie tez należałoby dopalić z flesza ale pytanie jak to zrobić.To niestety tak jak wsadzić za kierownicę dziecko i wysłać go np docentrum Łodzi.To dziecko zostałoby kiedyś niezłym kierowcą a tak spowoduje najprawdopodobniej kraksę i zostanie uraz.Jęśli juz lampa za mały grosz to może poprzednik Metza Agfatronic 302CS tani i da radę takiej uroczystości kosztuje mniej jak 100zł bywa na Allegro na styku 5V i pracuje równomiernie w całym zakresie(pozwala robić portrety).Życzę szczęścia będzie ono potrzebne.Może lepszy byłby jednak stary DS.Sam zrobiłem nim 130000tyś cykli i przestałem liczyć.Pozdrawiam
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
frugon, szkło jasne weź (oprócz monopodu). Stałka 50/1,7 powinna być całkiem OK. Byłeś już w kościele światło pomierzyć? Może warto się przejść i sprawdzić, na co możesz liczyć, bo z jasnością w kościołach to różnie bywa.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
matb napisał/a:
Może warto się przejść i sprawdzić,


To podstawa... Bo jesli pojdziesz i zostaniesz zaskoczony sytuacja to stracisz z 5 minut na dobor optymalnych ustawien...
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
frugon gdybyś się zdecydował na Sigmę, to pamiętaj, że pełna współpraca z kasetką jest dopiero od któregoś tam numeru seryjnego (musisz poszukac na forum), inaczej zostanie ci tylko pełny błysk i manualne ustawienie aparatu.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Znalazłem - "Wszystkie lampy o numerach seryjnych powyżej 8063038 współpracują z nowymi lustrzankami Pentax". To fragment z odpowiedzi serwisu sigmy którą ktoś wczesniej umieścił na forum zapisałem sobie.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Przydałoby się ten numer gdzieś przykleić.
Optuję po raz kolejny za zamkniętym wątkiem z najczęściej zadawanymi pytaniami.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
A propos zdjęć ślubnych - dzisiaj po pracy przekartkowałem w sklepie najnowszy numer Chip Foto-Video. Może i ameryki tam nie odkrywają (nie wiem, nie wczytywałem się), ale może warto przejrzeć?
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Michu mozesz go (ten numer) wstawić w stopkę to Ci nie zginie. ;-)
Nie jestem przekonany czy taki watek się sprawdzi, ale chyba waro zaryzykować. Administrator zamiast pisać "użyj opcji szukaj" napisze "patrz do wątku.." :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach