Artooro  Dołączył: 11 Sty 2007
  A jak Panie u Was z ostroscia ?
Ciekaw jestem jaka ostrosc (bez zadnej cyfrowej obrobki) jestescie w stanie wycisnac z Waszych sprzetow. Najbardziej interesuja mnie fotki robione kit-em (18-55). Uprzejmie dopraszam sie linkow lub zdjec wyjetych z puszki.
Temat jest wynikiem mojej zazdrosci... Ogladam Wasze fotki i zastanawia mnie czasem ta ostrosc. Czy jest ona wynikiem przede wszystkim uzytego szkla czy macie jakies szczegolne sztuczki magiczki w programach. Jak bede to wiedzial to sie domysle co ze mna jest nie tak ;-)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Artooro, nie da się bez cyfrowej obróbki - w tym cały myk. Bo jak nie ty obrabiasz (RAW), to aparat za Ciebie (JPG). Domyślne ustawienia na "zero" wyostrzają zdjęcie. Właśnie tak. Ja tego nie lubie - więc przy wołaniu RAWów najczęściej ustawiam -3 (chyba, że zapomnę :-P ).
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Ależ proszę bardzo.

























Są to foty jpg.
 

zenza  Dołączył: 22 Kwi 2006
Sorry - ale zasada jest taka, że jak zmniejszasz zdjęcia do Netu, to trzeba wyostrzyć, bo zmniejszenie powoduje stratę ostrości. Dlatego wstawianie zdjęć zmniejszonych do Netu bez wyostrzenia uważam za coś błędnego. Co innego jakbyśmy bezpośrednio z aparatu na papier robili. :-/
 

Artooro  Dołączył: 11 Sty 2007
zenza a ja bylem ichyba nadal jestem przekonany ze zmniejszanie foty wyostrza ja (z autopsji: LCD aparatu i monitor daja rozna ostrosc)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Artooro, nie bardzo. Pomniejszając zdjęcie, dokonujesz jego interpolacji. W dół. Poprzez to krawędzie są rozmywane.
 

zenza  Dołączył: 22 Kwi 2006
No to jesteś w błędzie :mrgreen:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
zenza napisał/a:
Sorry - ale zasada jest taka, że jak zmniejszasz zdjęcia do Netu, to trzeba wyostrzyć
Zależy z jakiego szkła :)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
zenza napisał/a:
Sorry - ale zasada jest taka, że jak zmniejszasz zdjęcia do Netu, to trzeba wyostrzyć
Zależy z jakiego szkła :)


Nie zalezy :)
 

Alfx  Dołączył: 25 Sty 2007
Wg mnie:

zmniejszanie wielkości/rozmiaru/rozdzielczości (niepotrzebne skreślić) zdjęcia zawsze wiąże się z utratą jakości.

Utrata jakości zależy od wielkości/rozmiaru/rozdzielczości źródłowego pliku graficznego oraz stopnia kompresji.

Im większa kompresja/zmniejszenie - tym większa utrata jakości.

Efektem jest wyraźne rozmycie zdjęcia - utrata szczegółów fotografii. Konieczne jest delikatne wyostrzenie zdjęcia.
Chyba, że komuś to nie przeszkadza.

Aby nie stracić na jakości trzeba wykonać kilka drobnych operacji w PS lub wykonać zdjęcie w mniejszej rozdzielczości, tak aby procent kompresji był jak najmniejszy.


To jest moja osobista koncepcja i nie oczekuję zrozumienia... ;-)

Przyjemności!
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Nie zalezy :)

Zależy. Ale nie od szkła, ale od algorytmu :-) Zmniejszanie zmniejszaniu nierówne. Ja używam przeglądarki Imagine, która jest super (choć trochę spartańska). Ma ona zaimplementowanych kilka algorytmów skalowania. Standardowe Bilinear, bicubic, lanczos itp, ale też jest Blackman, który nie powoduje subiektywnej (bo to jest subiektywne wrażenie) utraty ostrości. Inne programy też mogą to mieć - spróbujcie.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Alfx napisał/a:
Wg mnie:

zmniejszanie wielkości/rozmiaru/rozdzielczości (niepotrzebne skreślić) zdjęcia zawsze wiąże się z utratą jakości.

Utrata jakości zależy od wielkości/rozmiaru/rozdzielczości źródłowego pliku graficznego oraz stopnia kompresji.

Im większa kompresja/zmniejszenie - tym większa utrata jakości.

Efektem jest wyraźne rozmycie zdjęcia - utrata szczegółów fotografii. Konieczne jest delikatne wyostrzenie zdjęcia.
Chyba, że komuś to nie przeszkadza.

Aby nie stracić na jakości trzeba wykonać kilka drobnych operacji w PS lub wykonać zdjęcie w mniejszej rozdzielczości, tak aby procent kompresji był jak najmniejszy.


To jest moja osobista koncepcja i nie oczekuję zrozumienia... ;-)

Przyjemności!


e, nieprawda
zeskanoway film w 3200 dpi i resiozwany w dół na np. 800x600 ma dużo większą jakość
niż zrobiony od razu w ok.1.5mpx zdjęcie
tak samo jest z cyfrowymi zdjęciami, jak robisz w mniejszej roździałce to tracisz detale i basta, nie odzyskasz ich. a zmniejszane w dół zdjęcie też traci, ale dużo mniej.

poza tym zdjęcie w 6mpx (nie wspominając o 14mpx ze skanera) prezentuje się na komputerze dużo gorzej niż to samo zmniejszone do ekranowej roździałki, tak samo przy odbitkach -> jak puścisz na maszyne do druku zdjęcie w 700 dpi jak maszyna ma 400 (np dlab) to też będzie syf.

czyli - rozmiar fotografii trzeba zmieniać zależnie od sposobu prezentacji,a robić na najwyższej możliwej roździelczości zawsze!
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:
Jarek Dabrowski napisał/a:
zenza napisał/a:
Sorry - ale zasada jest taka, że jak zmniejszasz zdjęcia do Netu, to trzeba wyostrzyć
Zależy z jakiego szkła :)

Nie zalezy :)
No nie wiem. Foty z 77 były pierwszymi, których nie wyostrzałem po zmniejszeniu. Zwykle wyostrzam ~200/0.2/0 - i takie parametry już były spora przesadą w tym przypadku.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
No nie wiem. Foty z 77 były pierwszymi, których nie wyostrzałem po zmniejszeniu. Zwykle wyostrzam ~200/0.2/0 - i takie parametry już były spora przesadą w tym przypadku.


Autentycznie? Tez tak wyostrzam.

Moze kwestia motywu? Portret?
 

Alfx  Dołączył: 25 Sty 2007
ok, nie wiem, nie znam się.... zarobiony jestem :-)

może coś źle robię....
ale dotychczas jeśli zmniejszałem rozdzielczość, to zdjęcie traciło na jakości....


albo to moje subiektywne wrażenie...

Pozdrawiam
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:
Cytat
No nie wiem. Foty z 77 były pierwszymi, których nie wyostrzałem po zmniejszeniu. Zwykle wyostrzam ~200/0.2/0 - i takie parametry już były spora przesadą w tym przypadku.
Autentycznie? Tez tak wyostrzam.
Moze kwestia motywu? Portret?
Pamiętaj, że dużo zależy jeszcze od trzech czynników:
1. Czy ostrzysz w ACR/Lightroomie (domyślne 25%). Ja ostrzę, to po prostu usuwa "mgiełkę" z filtra AA. W przypadku ostrzejszych szkieł czasami zmniejszam do 15.
2. Jakim algorytmem zmniejszasz (bicubic i inne). W sumie to nie wiem, czy to jest przypadkiem tylko do interpolacji w górę.
3. Najważniejsze. Gust. Co się jednemu podoba, drugiemu może wydac się za ostre lub wręcz przeciwnie.

Żeby nie byc gołosłownym, wziąłem na tapetę poniższy obrazek. To jest 77/1.8@9, oryginałowi w powiększeniu 1:1 napewno nie można zarzucić braku ostrości. Wywołałem do tifa w Lightroomie, z drobnymi korekcjami, sharpening zostawiony na domyślnym 25. W PS zrobiłem kopię, obydwa pomniejszyłem do 700pix w pionie, zapis for web z jakością 85. Drugi obrazek przed zapisem potraktowałem USMem 200/0.2/0.
I teraz pytanie, co się komu podoba.

Bez wyostrzania:


Z wyostrzaniem:


[ Dodano: 2007-03-30, 01:22 ]
PS. Już obalam argument o tym wstępnym ostrzeniu (domyślnym 25). Powtórzyłem procedurę z powyższym zdjęciem, bez ostrzenia, na żadnym etapie. Wynikowy jpg praktycznie nie różni się od tego wstępnie ostrzonego, różnica w wielkości to 3kB (to może dać jakieś pojęcie). Nie chce mi się już go teraz wystawiać, jak trzeba będzie, to mam przygotowany.
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
Najwyższy czas na off-topic :) Meggido, gdzie robisz takie fajne fotki kolejowe, najbardziej podoba mi się ET23 i "Helmut" z jednym wagonem, co to za obyczaj żeby mocować tablice z wielką czerwoną jedynką do SM42?
 

Artooro  Dołączył: 11 Sty 2007
no ale mnie tu nie bylo i dyskusja potoczyla sie troche w zlym kierunku
rzecz w tym ze jestem mocno zaintrygowany ostroscia zdjec jakie niektorzy uzyskuja z samego aparatu przy zastosowaniu kit-a
moje pytanie bylo bardziej skierowane w strone: JAK ONI TO ROBIA ?
kombinuje jak moge z moim sprzetem ale tylko niewielka czesc fotek ma te ostrosc (przewaznie te robione na manualnym szkle, ze statywu i bez potwierdzania ostrosci)
zebym jeszcze robil pod slonce to rozumiem ale nie
to co pomozecie ? ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
3. Najważniejsze. Gust. Co się jednemu podoba, drugiemu może wydac się za ostre lub wręcz przeciwnie.


Mogles oszczedzic reszty. O to chodzi :-P
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Artooro napisał/a:
moje pytanie bylo bardziej skierowane w strone: JAK ONI TO ROBIA ?
kombinuje jak moge z moim sprzetem ale tylko niewielka czesc fotek ma te ostrosc
Pokaż te, które Ci się podobają.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach