Jasiek Matacz  Dołączył: 17.01.2008
Trochę nie pisałem, przepraszam, zamknąłem się w piwnicy i pojąłem jakim mały w stosunku do potęgi tego świata. Dopiero co żem śmiał wychylić się na parter do komputera by napisać co czuję. Jeszce nie śmiem wyjść na dwór.*

*FA 64545-85mm przyszła i zmieniła moje życie...

wuzet  Dołączył: 12.08.2009
Jasiek, nie przezywaj tak, tylko idz robic zdjecia ;-)
Ja dorwalem w ubieglym tygodniu u jednego japonczyka oryginalna przejsciowke 67 do 645. Zakupilem do tego Takumara 67 105/2.4 i tez jest git :-) . W planie mam dokupic jeszcze z 2-3 szkla od P67 i pobawic sie nimi na P645. W miedzyczasie bede sie rozgladal (polowal) za jakims okazyjnym P67.

mam jeszcze jedno-obiecuje już ostatnie dziwne pytanie. Czy tylko mój 645N jeśli się spróbuje zrobić zdjęcia bez kliszy to mimo że nie liczy klatek to po pewnej liczbie klapnięć(zaobserwowałem że najczęsciej po 15 ale czasem zdarza się mu po 6 lub innej liczbie) próbuje zacząc zwijać kliszę której nie ma(tzn.zaczyna i zaraz przestajje pracować zębatkami)? Po założeniu kliszy wszystko jest ok i bez problemów działa :roll:

Jasiek Matacz, nawet jeśli tak jest, to w czym Ci to przeszkadza ?

tak się pytam bo zastanawiam się nad różnicami w egzemplarzach ;-) A jak ktoś nie ma filmutco szkodzi mu sprawdzić? :-B

Iza  Dołączyła: 01.10.2007
Ciekawa recenzja. I udało się napisać bez specjalnego działu na forum. Szacun!

jorge.martinez  Dołączył: 16.05.2007
Miałem przez moment szwunga na 645, oczywiście jako uzupełnienie dla 67. Wiadomo, nieco bardziej mobilne i ma się 4 bonusowe klatki.

W końcu zrezygnowałem i dokupiłem Mamiyę c330s. Bo po prostu lubię patrzeć w kominek i jakoś urzeka mnie kwadrat. No i TLR jest nieco bardziej mobilny jednak.

Format to w sumie tylko skrawek. Film ten sam (jednak czuć różnicę przy skanowaniu: 135 a 120).

Zastanawiałem się nad jakimś "projektowym" uzasadnieniem 645 i nie znalazłem. Może gdybym zaczynał od małego-średniego to bym na to inaczej patrzył. Zaczynałem od kwadratu i niżej nie schodzę :-P

Z drugiej strony zupełnie nie kusi mnie 6x9. Bo ten ordynarny format 3x2 jest strasznie nudny. Za to 6x7 jest w sam raz. Tak jak 6x6 na swój sposób.

PiotrB.  Dołączył: 19.04.2006
A co powiesz na 6x8?

PiotrB. napisał/a:
A co powiesz na 6x8?
Wszystkie kompakty mają taki format :-P

Stachu  Dołączył: 27.04.2007
Nie format, tylko proporcje. Poza tym, to źle? 645 też takie ma.

Stachu napisał/a:
Poza tym, to źle?
Ależ oczywiście że nie. Bardzo dobrze. Wyśmienicie rzekłbym.

gilby  Dołączył: 28.02.2007
Ja właśnie próbuje się z 6x4,5. Miałem kiedyś mamiye 645 ale nie została u mnie długo. Teraz jako uzupełnienie do 6x6 kupiłem dalmierz Broniki 6x4,5.
Pracuje się bardzo przyjemnie - mały, cichy, zaawansowany sprzęt. Trudno zepsuć technicznie zdjęcie.

gilby napisał/a:
jako uzupełnienie do 6x6 kupiłem dalmierz Broniki 6x4,5.
No właśnie widziałem na Fejsie.

gilby napisał/a:
mały, cichy, zaawansowany sprzęt. Trudno zepsuć technicznie zdjęcie
Brzmi przekonująco, nawet mimo tego formatu :-P

Ja właśnie nie zdecydowałem się na P67 ze względu na format- z jednej strony straszliwie dziwaczny a z drugiej strasznie podobny do kwadratu(toż to prawie 6:6 się zdaje wg. proporcji) więc ani to kwadrat ani 2:3 a do tego zostanie strasznie dużo skrawków przy wołaniu. A z kolei kupować P67 i kadrować do kwadratu to barbarzyństwo ;-)

matth  Dołączył: 21.04.2008
Jasiek Matacz, 67 jest daleki od kwadratu. Sprawdź sobie jaki masz wymiar faktycznego zdjęcia. 60mm to wysokość filmu nie gotowego zdjęcia.

55X70, to jest rozmiar klatki w 6x7.

maxis  Dołączył: 22.10.2008
Bawiłem się 6x6 i 6x7. Ten drugi format zdecydowanie bardziej mi odpowiadał. Jak dla mnie różnica bardzo duża.
Obecnie poszedłem nieco na łatwiznę i z uwagi na rozmiar i wagę sprzętu pozostawiłem sobie tylko 645.
Niby średni format, ale mnie bardziej przypomina jednak mały obrazek. Powrót do 6x7 kusi. ;-)

Za namową matth'a dokupilem 645n i teraz to jest mój podstawowy aparat spacerowy. Dlaczego ? .... Mniejszy i lżejszy i poreczniejszy od 67, który jest na specjne okazje. Robi się nim 16 klatek. Czyli zachowując jakość średnioformatowca, mam najekonomiczniejsze wykorzystanie filmu ;-) . I kolejna zaleta ....podpinam szkła od 645 oczywiście + przejsciowki i zapinam szkła od P67, PSixa i Hasselblada.

maxis  Dołączył: 22.10.2008
A mnie na Pentaxa 645, jak bym się nie starał zawsze wchodziło tylko 15 klatek. Może to wina kasety z filmem. Odstępy pomiędzy klatkami były dość duże.

Bo to było chyba jakoś tak zabawnie że dopiero N lub NII wyciągały o jedną klatkę więcej tylko nie pamiętam czy z 120ki czy z 220ki ;-)

Skocz do: