mysikrolik  Dołączył: 31 Sie 2007
Czyszczenie powierzchni chwytnych na pierścieniach obiektywu
Podczas eksploatacji "gumowe" powierzchnie na pierścieniach obiektywu Sigma EX... w bruzdach antypoślizgowych, pokryły się szarym nalotem (pot, sól, tłuszcz...)
Czym to najlepiej zmyć żeby przy okazji nie uszkodzić obiektywu?. Ma ktoś jakiś sprawdzony pomysł?
Z góry dziękuję za pomoc.
 

barto125  Dołączył: 11 Lut 2010
Spirytus powinien wyciągnąć tłuszcz i nie zrobić nic z gumą.
 
bigt  Dołączył: 25 Kwi 2011
nie wiem tylko jak z powłokami itd....
Lepiej izopropanol, tylko najpierw wypróbuj na jakimś kawałku.
 

Perkoz_1  Dołączył: 16 Lut 2011
Ja mam metodę łopatologiczną ale wysoce skuteczną. Co prawda jest też ona bardzo upierdliwa i czasochłonna, ale za to wszystkie szkła mam dosłownie sterylne. Po prostu: płócienna szmatka nawilżona ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń, nasadzam ją na paznokieć i czyszczę bruzdę po bruździe po kilka razy w międzyczasie zwilżając szmatkę ciepłą wodą. Traktuję z cierpliwością tą czynność jako "wysublimowane" spełnienie fotograficznego hobby. Po prostu uwielbiam mieć sterylnie czysty sprzęt foto. Taka to moja przypadłość :->
 
bigt  Dołączył: 25 Kwi 2011
Tylko lepiej uważać żeby ta woda z detergentem nie trafiła do mechaniki.
 

Mariusz Sułek  Dołączył: 16 Lut 2009
A ja polecam nasączane chusteczki - takie do pilęgnacji niemowląt. Sprawdzają się doskonale.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Za pomocą obiektywów można również robić zdjęcia.
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
Raven napisał/a:
Za pomocą obiektywów można również robić zdjęcia.

W życiu nie zhańbiłem się czyszczeniem gumy na obiektywie... :mrgreen: Dlatego mam frajdę z robienia zdjęć.
 
mysikrolik  Dołączył: 31 Sie 2007
Dzięki za odpowiedzi. Coś mam przeczucie Mariuszu, że te chusteczki dla niemowląt powinny zadziałać.... :-)
 

Mariusz Sułek  Dołączył: 16 Lut 2009
mysikrolik, dotychczas sprawdzały się podczas czyszczenia dźwigienek kierunkowskazów w aucie ( w moim maja podobna fakturę jak pierścienie obiektywu - tylko drobniejszą ) oraz podczas czyszczenia rąk po naprawach roweru itp.

Pozdrawiam
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Powrót Indiany Jonasza i królestwa pustej głowy.
Nie wszystkie obiektywy mają gumowe wykończenie- czym polecilibyście wyczyścić metalowy sprzęt?
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
PK napisał/a:
czym polecilibyście wyczyścić metalowy sprzęt?

Piaskownica do felg załatwi wszystko :mrgreen:
A poważnie to wykałaczka i potem patyczek do uszu z izopropanolem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach