Mazurkiewicz  Dołączył: 13 Sie 2011
Wywolywanie w procesorze (JOBO CPA2)
Witam,

Od niedawna jestem wlascicielem w/w procesoru. Niedlugo skoncze slajd i zamierzam go wywolac. W zwiazku z tym mam nastepujace pytanie:
Na procesorze sa nastepujace wartosci obrotów: F, 3, 4, P, 6, 7.
Jak Predkosc obrotu wplywa na czas wywolywania? Da sie to jakos obliczyc? Czy czasy podane na E6 Tetenala odpowiadaja jakiejs konkretnej predkosci?
I jak jest w stosunku do wywolywania czarnobialych materiałow której predkości używa się do czego?

Pozdrawiam
 

temol  Dołączył: 01 Cze 2007
Hej

Zaglądnij tutaj, i tutaj.

T.
 
Mazurkiewicz  Dołączył: 13 Sie 2011
Dzieki wielkie za material. A czy filmy traktowac tak samo jak wydruki papierowe?
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Mam stary CPE-2, który teoretycznie ma na stałe 75 obr./min. W rzeczywistość, z powodu luzów, raz zwalnie, raz przyspiesza. Nie zauważyłem różnic w wynikach wywoływania, a używam go od ponad 15 lat. Sądzę, że nie ma to większego znaczenia. Dla E-6 podstawowe znaczenie ma rzeczywista temperatura pierwszego wywoływacza wewnątrz koreksu, dlatego na początku podciągam temperaturę łaźni do 39 stopni i pozwalam na nagrzenie koreksu z wlaną wodą. Po jakichś 5 minutach wlewam wywoływacz i przekręcam gałkę regulatora temperatury na 38,3 stopni. Lepiej jest trochę przewołać, niż niedowołać.
Drugą sprawą, na którą należy zwrócić uwagę, jest odczyn wywoływacza barwnego.
W „czystym” wywoływaczu zawsze wychodzi mi lekko różowy zafarb, więc aby temu zaradzić, na 300 ml roztworu muszę dodawać 2 ml 20% NaOH. Dotyczy to tak samo chemii Tetenala jak Fuji Hunt. (zestawy 3-kąpielowe). Ty musisz sprawdzić na pierwszym filmie, jak wyjdzie i ew. przy następnych skorygować ph.
Przy wywoływaniu filmów cz/b należy skrócić czas o 15% w stosunku do procesu ręcznego (z mieszaniem co 1 min.).
Tu są potrzebne tabele: http://www.ilfordphoto.co...s/page.asp?n=87

[ Dodano: 2012-10-29, 15:31 ]
I jeszcze jedna ważna rzecz: termostat jest mało dokładny, więc temperaturę łaźni trzeba mierzyć osobnym termometrem – elektronicznym albo prezyzyjnym laboratoryjnym. Ja używam termometru od psychrometru Asmana
 
Mazurkiewicz  Dołączył: 13 Sie 2011
Wielkie dzięki za odpowiedź. Czyli reasumujac obroty nie maja decydujacego wplywu na wywolanie. Czyli predkosc ustalić trzeba na szybsza.
Pozdrawiam
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tak. Na wolnych obrotach można puścić kąpiel stabilizującą, aby się nie spieniła, chociaż najlepiej to zrobić poza maszyną, obracając powoli koreks w rękach.
Po wywołaniu w E-6 film będzie mętny, co wcale nie znaczy że nie został utrwalony. Sklaruje się trakcie schnięcia.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach