Marek Wyszomirski  Dołączył: 18.04.2006
Rozważałem- i bezlusterkowiec z małą matrycą wydaje się tu być dobrym rozwiązaniem. Niestety Pentax Q ma do takich zastosowań kilka wad. Po pierwsze - brak odchylanego ekranika LCD powoduje, że kadrowanie przy makro staje się dość problematyczne. Po drugie - brak w ofercie obiektywów systemowych nadających się do makro. Można wprawdzie podpinać obiektywy od większych formatów przez przejściówkę, ale wtedy musimy ręcznie operować przysłoną- co przy makro jest poważnym problemem. Z kolei brak wizjera powoduje, że aparat nie nadaje się do robienia zdjęć bez użycia statywu z dłuższymi obiektywami - to też w/g mnie poważna wada - i pośrednio będzie ona również wpływała na zastosowanie do makro - bo makrokonwertery Raynoxa najlepiej pracują z dłuższymi ogniskowymi.

Blesso  Dołączył: 24.09.2007
Dwa dosyć stare testy pentaxowego malucha : 1 i 2 .

[ Dodano: 2012-04-05, 21:54 ]
W najnowszym wydaniu miesięcznika DFV pojawił się 5-stronicowy test pentaxowego brzdąca.
Parę konkluzji wieńczących to dzieło :
Q- nie jest dla stomatologa. AF nie trafia w zęby.
Q- jest doskonałym aparatem do nauki fotografowania dla dziecka.
Q- jest milusi , ale system niepewny.
W Q można się zakochać od pierwszego wejrzenia , ale ta miłość jest zbyt kosztowana.
Ergonomia jest poniżej średniej, ale za to ergonomia jest na dobrym poziomie ;).
Z Q ciężko się rozstać, no chyba, że się jest kolekcjonerem, wtedy powinno się go mieć.
Specyfikacja techniczna Q nie zachęca do testowania, ale za to aparat zabija już na pierwszy rzut oka.
W aparacie jest wszystko a w systemie prawie nic.
I ogólnie - małe wow!

gebi  Dołączył: 05.05.2006
Dawno nic nie było o Q i choć nadal uważam, że ma małą matrycę (tej samej wielkości ma moja siostra w kompakcie RS1000 za 200zł) to cenowo stał się zdecydowanie atrakcyjniejszy, a i wygląda jak dla mnie zdecydowanie lepiej niż K-01 choć i możliwości mają inne.
W Polsce ceny spadły również, ale na innym forum zauważyłem wątek o ciekawej ofercie w zakupach grupowych (nie u nas). Zamieszczam tu linka, żeby pokazać, że przy ciekawej cenie (349$ w kicie) ten aparacik cieszy się jednak pewnym zainteresowaniem (aktualnie 520 zestawów kupionych):
http://www.groupon.com/de...3&c=deal_button

[ Dodano: 2012-08-29, 13:52 ]
O już kolejne 10 sztuk się sprzedało :-)

modrzew  Dołączył: 07.12.2008

gebi  Dołączył: 05.05.2006
Tak wyglądał mój GX-1s jak podpinałem pod niego Telemegora 300mm/4.5 :-)

Podsumowując mój wcześniejszy wpis, to na wymienionej akcji sprzedało się 770 zestawów Q ze stałką 01, czyli całe mnóstwo Pentaksów lata sobie teraz po świecie.
Ciekawe ile tak naprawdę zestawów Pentax sprzedał, skoro jednak zdecydowali się wydać nowy korpus Q10 i obiektywy w tym systemie?

cube007  Dołączył: 12.03.2009
gebi napisał/a:
Podsumowując mój wcześniejszy wpis, to na wymienionej akcji sprzedało się 770 zestawów Q ze stałką 01, czyli całe mnóstwo Pentaksów lata sobie teraz po świecie.
Ciekawe ile tak naprawdę zestawów Pentax sprzedał, skoro jednak zdecydowali się wydać nowy korpus Q10 i obiektywy w tym systemie?
Akcja na gruponie to klasyczna wyprzedaz sprzetu zalegajacego w magazynie. Fajnie ze poszli po rozum do glowy i Q10 jest wyraznie tanszy na wejsciu, niz poprzedni model.
Q sprzedaje sie przyzwoicie chyba tylko w Japonii...

MAX581  Dołączył: 18.03.2010
Nie wiem czemu tak niektórzy narzekają na ten model - jak na rodzaj i wielkość matrycy radzi sobie nieźle, a jako nowość - też nieźle kosztował. W sumie aparat bardziej przypominający zabawkę czy szpiegowskiego "Minoxa" z ery analogu (i zimnej wojny) , dający fotki przyzwoitej jakości . Wielu użytkowników kompaktów z takimi matrycami też nie narzeka , mimo oczywistej różnicy w jakości optyki, więc tym bardziej można uznać eksperyment Pentaxa za udany. Siłą rzeczy - następcy będą tańsi - bo ich produkcja nie wymaga już takich nakładów jak uruchomienie pierwowzoru systemu. :-B

teta  Dołączył: 28.04.2006
Jeśli dobrze pamiętam, to Pentax zapowiadał adapter z bagnetem K do Q. Jakoś nie mogę tego znaleźć w sprzedarzy. Zaznaczam, że nie interesują mnie żadne protezy tzw. producentów niezależnych. Czy ktoś wie co się dzieje w tej sprawie? Jeśli taka przejściówka się pojawi, to poważnie rozważę Pentaksa Q jako telekonwerter 5x.

wuzet  Dołączył: 12.08.2009
teta, w tych ostatnich nowościach ogłoszonych przez Pentaxa przed Photokina, jest ta przejsciowlka. Możesz ja zobavzyc na stronie amerukanskiego Pentaxa, lub na B&H-u. Cena 250$

wuzet, Wielkie dzięki. Znalazłem wreszcie w B&H :-D

wuzet  Dołączył: 12.08.2009
Dość ciekawe ustrojstwo, z własna migawka i regulacja przyslony.

Jeszcze nie rozkminiłem tego do końca, ale coś mi mówi, że można tego będzie używać z zewnętrzną lampą błyskową z rozsądnymi czasami synchronizacji.

Pentagram  Dołączył: 21.09.2006
Muszę przyznać, że tę małą matrycę całkiem nieźle oprogramowali.

Q10:
http://www.pentax.jp/japan/products/q10/ex/
Q:
http://www.pentax.jp/english/products/q/ex.html

Szkoda tylko, że ten Q i Q10 mają tak wysokie ceny. No, ale za markę się płaci.

Jacek S  Dołączył: 28.04.2008
Pentagram napisał/a:
Szkoda tylko, że ten Q i Q10 mają tak wysokie ceny

1190 za Q z obiektywem standardowym to już fajna cena za ten gadżecik. Cena wejściowa była pewnym szokiem, ale teraz jest git :-)

Pentagram  Dołączył: 21.09.2006
Niby tak, ale za standard Q 02 (odpowiednik DA 18-55) wołają nie jakieś trzy stówki, tylko 1.150,-

Pentagram napisał/a:
za standard Q 02 (odpowiednik DA 18-55) wołają nie jakieś trzy stówki, tylko 1.150,-

Mnie się podoba komplet ze stałką - mały i jasny. Pozostałe obiektywy to dla mnie nieporozumienie. Tak czy inaczej w obecnej cenie jak ktoś chce mały kompakt z rawami i jasnym szkiełkiem to całkiem fajna propozycja.

tomekkarol  Dołączył: 17.01.2010
W kwestii cen - kombinowałem by kupić Q z 8,5, sprzedać obiektyw i kupić przelotkę na c-mount i Tamrona 4-12mm F1.2 - otrzymujemy całkiem fajny zakres 22-66mm z niezłym światłem w znośnej (~1400zł) cenie. Minusem jest MF.

tomekkarol,

A co wtedy z podstawową (chyba) cechą - kompaktowością zestawu?

tomekkarol  Dołączył: 17.01.2010
bez przesady, to nie jest jakaś krowa, sam obiektyw ma 56mm i średnicę 40mm, przelotka 8mm. Waga - obiektyw 57g, przelotka 23.

cube007  Dołączył: 12.03.2009
Q w Japonii sprzedaje na tyle dobrze, ze mozna sobie teraz kupic... firmowy zegarek z motywem Q10 :mrgreen:
http://www.pentax.jp/japan/news/2012/20121130.html

Skocz do: