xylus  Dołączył: 13 Sty 2007
[*istDS] AF w *ist Ds jakoś dziwnie działa...
... i nie chodzi mi bynajmniej o FF/BF, szybkość czy ilość pomyłek. Cgyba będzie najlepiej jeśli opiszę problem i proces robienia zdjęć w punktach.
1. wciskam spust do połowy i ustawiam ostrość na miejsce widoczne pod centralnym punktem AF (innych nie używam)
2. aparat ustawia ostrość i robi "bip - bip" i zapala czerwony kwadracik
3. ciągle trzymając spust wciśnięty do połowy, przekadrowuję ujęcie
4. wciskam spust migawki do końca
... i co się dzieje??
5. aparat ustawia ostrość ponownie na inne miejsce, które znalazło się pod centralnym punktem AF po przekadrowaniu i potwierdza ostrość
6. zaraz potem wyzwala migawkę

Wszystko byłoby w porządku, gdyby aparat zrezygnował z samowolki opisanej pod punktem 5... Jak łatwo się domyślić, ostrość na takim zdjęciu znajduje się w zupełnie innym miejscu niż chciałbym ją widzieć. Poza Pentaxem posiadam 2 Minolty z AF-em, a w przeszłości fotografowałem także Canonami i Nikonami. Żaden z tych aparatów nie wywija mi takich numerów, jak moje deeska! Używam praktycznie tylko trybu Av.
Proszę nie doszukiwać się błędów z mojej strony, bo wiem jak powinno to działać, a jak działa w praktyce. Moje pytanie jest takie, czy coś mam spieprzone, czy Ds tak ma i trzeba zawsze używać dodatkowo AEL, żeby zablokować ostrość, czy może można to gdzieś przełączyć??
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
xylusnie pomne jak jest w DS....ale czy nie masz ustawionego AF-C ? ALbo nie trzymasz wcisnietego do polowy... :shock:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
xylus, mnie to wygląda na AF-C.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
xylus napisał/a:
5. aparat ustawia ostrość ponownie na inne miejsce, które znalazło się pod centralnym punktem AF po przekadrowaniu i potwierdza ostrość


Zobacz czy nie masz ustawionego trybu AF-C (ciągły). W którejś wersji upgrade'u softu dodano tą opcją i możliwe, że jest aktywna.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
A może masz włączony tryb AF-C?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Widzę, że jesteśmy jednomyślni :-)
 

xylus  Dołączył: 13 Sty 2007
Na pewno mam AF-S i na pewno cały czas trzymam spust wciśnięty do połowy... Obawiam się, że coś z tą deeską jest... Właściwie to jest aparat mojej żonki (ja używam Dynaxa 7D) i coś mnie tknęło, żeby sprawdzić czemu 90% jej zdjęć jest nieostrych... Jeśli ja używam jej aparatu, to z reguły zakładam manualnego P-A 2.8/28, więc wcześniej tego problemu nie wykryłem... dopiero dziś, kiedy strzeliłem parę zdjęć z założonym kitem.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
xylus napisał/a:
Na pewno mam AF-S i na pewno cały czas trzymam spust wciśnięty do połowy
jeżeli masz AF-S, to możliwe, ze jednak coś ze spustem jest.
 

xylus  Dołączył: 13 Sty 2007
sam spust raczej jest w porządku, bo wie kiedy jest w połowie i prawidłowo ustawia ostrość. Tyle, że po przekadrowaniu nieproszony ustawia ją jeszcze raz... To chyba raczej sprawa softu niż mechanicznego działania spustu.

[ Dodano: 2007-04-01, 22:42 ]
Mam prośbę. Podrzućcie mi linka do softu do *ista Ds i instrukcji, jak to ustrojstwo wprowadzić do aparatu. Spróbuję w ten sposób, bo podejrzewam, że mechanicznie aparat jest sprawny, tylko coś mu się we łbie popier...
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
xylus napisał/a:
To chyba raczej sprawa softu niż mechanicznego działania spustu.
Wiesz, pierwszy raz spotykam się z tym problemem, by to była sprawa softu. Ale jeżeli tak sądzisz......

[ Dodano: 2007-04-01, 22:43 ]
xylus napisał/a:
Mam prośbę. Podrzućcie mi linka do softu do *ista Ds i instrukcji, jak to ustrojstwo wprowadzić do aparatu.
Proszę bardzo
link
 

sebostek  Dołączył: 19 Kwi 2006
sprawdziłem u siebie z DS-em nic takiego sie nie dzieje wiec coś jest nie tak z Twoim body ciekawe czy zmiana softu pomoże?
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
xylus napisał/a:
Na pewno mam AF-S i na pewno cały czas trzymam spust wciśnięty do połowy...

A może masz tryb zdjęć sportowych który wymsza AF-C?
Zrób reset ustawień do fabrycznych.
Może mu sie coś potentegowało?
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Przyfruneło mi jeszcze na myśl, że może masz w ustawieniach wyłączone blokowanie ostrości przy wciśniętym spuście, bo jeśli dobrze pamiętam jest taka opcja gdzie się to przełącza w Custom Settings (czy jak to się nazywa)
 

bigbunghole  Dołączył: 23 Maj 2006
xylus, bo może masz AF-C włączony:-)))
Ok, nie sugeruj się mrugnięciem czerwonego punktu w wizjerze - to jest tylko informacja o tym który punkt af został użyty do pomiaru. Potwierdzenie ostrości jest na wyświetlaczu pod matówką - taki rombik, jak jest ostro to świeci a nie to mryga. Sam miałem takie hece z moim ds-em, już go nawet pakowałem do pudełka cedząc przez zęby "pójdziesz łachudro do serwisu..." widać w końcu się opamiętał, bo od tamtej pory rzadko tak robi. Jako doraźne rozwiązanie podłączyłem funkcję Cancel AF pod środkowy przycisk krzyżaka i to w zasadzie mi wystarczało.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Mam to samo o czym już pisałem i nie tylko ja widziałem takie cudo już w innych Pentaxach.Bezpieczniej jest w słabym oświetleniu wyłączyć AF i pracować na głębię ostrości.Nic nie da nowy program mam go i robi to samo.Jeszcze w słabych warunkach zastanawia się jak dziewica.Mimo że aparat ma juz ponad 130tyś cykli.Pozdrawiam( taka seria i nie poradzimy może serwis w Niemczech)
 

xylus  Dołączył: 13 Sty 2007
Dzięki za pomoc. Ostatecznie nowego softu nie wrzuciłem, ale wszędzie gdzie się dało zrobiłem "reset", "default" czy jak to jeszcze zwać i (na razie) działa ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach