pablo  Dołączył: 15 Cze 2007
Dada napisał/a:
Niestety nie. Winieta jest wielka, oczywiście można korzystać z cropa, ale to chyba jest bez sensu. Chciałbym dodać przy okazji, że DA 35 wg mnie też nie kryje FF, choć niektórzy twierdzą, że tak.


Skoro tak jest, to może Voigtlander COLOR-SKOPAR 20mm F3.5 SL II Aspherical? W Fotorimexie 380 zł taniej niż DA21. Co prawda traci się autofokus, ale zyskuje brak winiety. W sumie w fotografii krajobrazowej to nie przeszkadza. Czy możę ktoś używał tego obiektywu?

Pozdrawiam!
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Tak, ale na FF.
 

pablo  Dołączył: 15 Cze 2007
Pentagram napisał/a:
Tak, ale na FF.

:-) Zapomniałem zapytać o wrażenia z użytkowania i zadowolenie z fotek. Czy mógłbyś napisać coś więcej? Z góry dzięki!
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Bardzo przyjemnie się nim fotografuje. Na f/3,5 nie jest tak ostry, jak Zeiss 21 na f/2,8, szczególnie na brzegach widać różnicę. Ale jest 5 razy tańszy, mniejszy i lżejszy, co w terenie jest nie do przecenienia. AF-u mi nie brakuje. Wiadomo, że jeżeli ktoś lubi sobie pstryknąć analogiem, to lepiej kupić Vojtka niż DA21. :->
 
MMM  Dołączył: 19 Cze 2009
fajny ten 21 patrząc po samplach
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Ba! Pewnie, że fajny.

A jak się na niego patrzy, to można się zakochać. ;-)
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=4351 (link z pierwszego wpisu)
 

Kuszelas  Dołączył: 12 Lis 2006
Pablo, specjalnie dla Ciebie ociupunka skopanego Voitka, na K20D
1. ISO 800 F 5


2. ISO 800 F 3,5


3. ISO 250 F 9
 

pablo  Dołączył: 15 Cze 2007
Kuszelas, wielkie dzięki!!!
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Robię tym obiektywem trochę i jakoś nie emocjonuje mnie ani on ani 70 2.4 . Po prostu często inne obiektywy zniechęcają mnie swym gabarytem i masą. Wbrew pozorom 2 limitedy nie są takie też lekkie. Nawet nie wiem co mógłbym o nim napisać więc podlinkuję kilka zdjęć:
http://www.piaskowski.eu/...72/IMGP2951.jpg

http://www.swiatobrazu.pl...ebi6dvh7gm18ypw

http://www.swiatobrazu.pl...6vtgo4ypul5o82b

http://www.piaskowski.eu/...n_secesyjny.jpg

http://www.piaskowski.eu/...875/2264558.jpg

Ale co mogą powiedzieć o szkle małe wyostrzone jpgi? :-?
 

Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
Ja od miesiąca zastanawiam się czy warto sprawić sobie DA 21mm
Z DA35mm i DA70mm mogłyby stworzyć fajną, kompaktową paczkę podróżną w miejsce Sigmy 17-70 ale nie mam przekonania.

DA 70mm podoba mi się - sample z niego są świetne i wiem że do detali, okazyjnych portretów świetnie by się nadał i sama ogniskowa 70mm się też jest użyteczna.
DA 21mm - czasem w strecie brakuje mi szerszego szkła jak fotografuję. Zwykle używam wtedy Sigmy 17-70 ale to spory obiektyw i rzuca się w oczy. DA 21mm jest malutki ale sample mnie nie przekonują do końca - kolory są fajne, kontrast też ale ostrość?? niektóre zdjęcia są przeciętne.
 

berpa  Dołączył: 01 Lis 2010
21mm to dla mnie za wąsko, światło i ostrość też takie sobie ale takie to uroki naleśnika. coś za coś. niestety cena DA 14 na razie skutecznie mnie odstrasza a używek nie lubię ( mimo, że w tym przypadku to połowa ceny ).
 

janpa  Dołączył: 23 Lis 2009
Nie wiem dlaczego, ale 21 LTD z trzech moich limitedów ma najsłabsze recenzje, najgorsze wykresy a mimo to spędza zdecydowanie najwięcej czasu na body... Coś jest w tym obiektywie, że go lubię i już.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Ta ogniskowa na APS-C jest bardzo sympatyczna. Pamiętam, gdy pożyczyłem go od Dady, pasował mi idealnie do każdego zdjęcia. Zawsze miałem w kadrze to, co akurat chciałem.
 

Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
Pentagram napisał/a:
Ta ogniskowa na APS-C jest bardzo sympatyczna. Pamiętam, gdy pożyczyłem go od Dady, pasował mi idealnie do każdego zdjęcia. Zawsze miałem w kadrze to, co akurat chciałem.

Szkoda, że nie mam możliwości wypożyczenia DA21 i DA70mm bo nie było by pytania.
Odkąd mam Pentax A50mm f/1.7 i DA 35mm f2.4 to moje podejście do fotografii się zmieniło o 180 stopni. Te stałki są świetne i mają w sobie coś magicznego...naprawdę. Sigma 17-70 jest udanym obiektywem ale moje stałki mają w sobie coś takiego, że właściwie nie muszę pracować nad uzyskanym kadrem w postprocesie.
DA 70mm też jest super - widziałem RAW-y i zrobiły na mnie wrażenie.
Da 21mm jest dla mnie uniwersalną ogniskową b.użyteczną dla mnie a ale sample mnie nie przekonują.
Z uwagi na rodzaj mojej fotografii 70%street i poręczność zestawu do podróży - pomyślałem nad zamianą Sigmy na komplet trzech stałek (DA 21/35/70)
To nowe doświadczenie bo nigdy nie pracowałem tylko ze stałkami ale widzę w tym postęp.
 

Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
Pentagram napisał/a:
Ja od miesiąca zastanawiam się czy warto sprawić sobie DA 21mm
Z DA35mm i DA70mm mogłyby stworzyć fajną, kompaktową paczkę podróżną

Obrałem dokładnie ten sam kierunek.. ;-)
Początkowo brałem pod uwagę głównie DA 15/4, ale chyba ostatecznie na DA 21 się zdecyduję..
 
galam  Dołączył: 13 Lut 2011
Też dążę do celu 21/40/70. Jak na razie posiadam dwa pierwsze: DA 40 jest na pewno ostrzejszy, używam do jako obiektyw "spacerowo-portretowy" ; DA 21 służy już bardziej jako "spacerowo-widokowy". Jak narazie nie brakuje mi szerokości - przy moim fotografowaniu :)
Sample bez cropowania i obróbki z tego samego miejsca:
DA 21


DA 40
 

SeizeThePicture  Dołączył: 07 Lis 2009
galam, DA40 lepszy, od razu usuwa niepotrzebne linie wysokiego napięcia.
 
galam  Dołączył: 13 Lut 2011
ha ha ha...
Zdjęcia są poglądowe aby ocenić ogniskową w terenie.
A jeśli chodzi o linię to nie jest to żadne wysokie tylko telefon
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
na takiej wysokości to rzeczywiście - telefon, albo niskie napięcie
wysokie napięcie to powinno dać się złapać przy takim kadrze na DA 15, albo nawet DA 14 - na pewno nie na DA 21
 

Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
Mam prośbę czy ktoś mógłby mi podesłać RAW z DA 21mm??
Chcę to wrzucić do LR i porównać z innymi moimi zdjęciami (najlepiej RAWy wykonane K20/K-7).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach