Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Crow, tuż po premierze to wiesz, z reguły tylu przeciwników co i zwolenników, obawiam się, że jeśli chcesz mieć w miarę "bezemocjonalne" dane, to trochę dłużej trzeba by poczekać.
 
liku  Dołączył: 15 Sty 2009
Kupiłem ostatnio ten obiektyw, myślę, że mogę polecić. Początkowo zmartwiły mnie spore aberracje (w pierwszym porównaniu takie same jak w kicie /II/), ale dopiero teraz zauważyłem na samplach że "tak jest" (oczekiwałem perfekcji). Na oko widać, że jest ostrzejszy od kitowego obiektywu (II). Na plus jest też jego rozmiar i jakość wykonania.

Przy kupnie sprzedawca przebąkiwał coś o zdrożeniu tych obiektywów (w związku ze zmianą kursu).

Pozdrawiam,
Łukasz.
 

Szumak  Dołączył: 18 Cze 2007
Eldred napisał/a:
Właśnie.. S30/1.4 jak zwykle gorąco polecam

S30 ma potworny spadek ostrości między centrum a brzegiem kadru o czym trzeba stale pamiętać by nie musieć powtarzać ujęć... ale to jedyna wada tego szkła, która mi czasem przeszkadza.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Szumak, pokaż Mi proszę jakiś szablon do testu ostrości, wydrukuję i zrobię zdjęcia bo nikt mi nie wierzy że u mnie brzegi są ok.

[ Dodano: 2009-01-15, 13:58 ]
A jeszcze lepiej jak porównamy bo może ja mam niskie wymagania po prostu. :->
 

Szumak  Dołączył: 18 Cze 2007
Eldred, ja nie twierdzę, że nie wiesz co mówisz :) Piszę za to, że z tym szkłem muszę się bardziej wysilić by nie kasować potem ujęć. Notabene wszystko zależy od kompozycji kadru, wielkości GO, miejsca złapania ostrości. Można unikać ujęć w których na brzegach będą znajdowały się elementy, które powinny być rysowane ostro i na których będzie widoczny spadek tej ostrości.... gdzieś tu kiedyś wklejałem przykładowe fotki tego o czym mówię.
Co do tablic - pamiętam, że chociażby na stronie Sigmy są zamieszczone wykresy ostrości.

O, mam... może to nie jest najlepszy przykład ale nie mam innego na serwerze.
Zdjęcie zrobione na Monciaku w Sopocie, kratownica żurawia w lewym górnym rogu rozmywa się dosyć wyraźnie choć GO w tym zdjęciu powinno być w nieskończoność.

tutaj

Znacznie częściej jednak ten efekt wychodzi mi dużo bardziej wyraźny i zazwyczaj zupełnie nieoczekiwany ;) mimo to obiektyw lubię i niekiedy tylko zmieniam na inny.
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Eldred napisał/a:
Szumak, pokaż Mi proszę jakiś szablon do testu ostrości, wydrukuję i zrobię zdjęcia bo nikt mi nie wierzy że u mnie brzegi są ok.

[ Dodano: 2009-01-15, 13:58 ]
A jeszcze lepiej jak porównamy bo może ja mam niskie wymagania po prostu. :->

Pytanie jeszcze na jakiej puszce, bo z K100ds przy 6Mpx może być niezauważalna różnica, a przy k20d i 14Mpx, może już tak?
Pytanie do wszystkich, nie Eldreda
 

Szumak  Dołączył: 18 Cze 2007
Mam K100 podobnie jak Eldred, co zresztą jest w exifie.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Szumak, No chyba że chodzi Ci o takie ekstremalne rogi, jakoś nie zwracałem na to wcześniej uwagi, sprawdzę. No ale ja używam tego szkła dla jego małej GO przy dośc szerokim jak na cropa kącie, do kadrów tego typu jak pokazałeś gdzie ostrość jest potrzebna na całości używam s10-20 na f8.
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Hej,

odświeżę wątek - mógłby ktoś podesłać mi duże, ładne i ostre sample z da21, najlepiej jakieś krajobrazy... wiele linków podanych w tym wątku już nie działa...

Stoję właśnie przed decyzją wymiany krótkiej i długiej "gwaizdki" na limitedy i chciałbym to poprzeć przed samym sobą jakimiś argumentami natury "fotograficznej" ;-)

--
Pozdrawiam,
Paweł
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Raven napisał/a:
Paffcio, http://www.pixel-peeper.com/lenses/?lens=1038


Pixel-peera to ja znam, ale liczę na to, że zdjęcia zrobione przez Szanownych Forumowiczów będą trochę lepsze jakościowo :-)
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Paffcio, to mało popularne szkło na naszym forum. Myślę, że na palcach jednej ręki możnaby zliczyć użytkowników posiadających DA21. Poszukaj zdjęć Dady, on ma to szkło. Zobacz też na http://www.pbase.com/came...1_32_al_limited
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Pentagram napisał/a:
Paffcio, to mało popularne szkło na naszym forum. Myślę, że na palcach jednej ręki możnaby zliczyć użytkowników posiadających DA21.

Zgadza się. Ja kupiłem swoje już jakiś czas temu z myślą o krajobrazach, ale... zacząłem robić miasto i ludków innymi obiektywami ;-)

Dopiero w tym roku mam zamiar powłóczyć się po górkach i trochę pofocić. Byłem nawet niedawno, ale trafiłem na szare niebo i kiepska aurę, więc zdjęć dużo nie zrobiłem. Tymczasem może cię zainteresuje moje małe porównanie DA 21/3.2 Ltd. z DA* 16-50/2.8, które kiedyś robiłem, aby zdecydować, które szkiełko sobie zostawić :-)

http://www.pbase.com/jedrek777/testy
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
No proszę. To znam już dwie osoby z tym szkłem i jeszcze nie miałem go podpiętego?! ;-)
 
jerzyw  Dołączył: 17 Wrz 2009
Polowalem na 15, ale trafilo mi sie 21. No i dobrze...





 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Pentagram napisał/a:
No proszę. To znam już dwie osoby z tym szkłem i jeszcze nie miałem go podpiętego?! ;-)

Nie ma problema, jak będziesz się wybierał do stolicy, to daj znać ciut wcześniej... :-)
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Cały czas jestem w Wawie. :-> No, może z małymi wyjątkami, kiedy mnie nie ma. :mrgreen:
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Pentagram napisał/a:
To znam już dwie osoby z tym szkłem i jeszcze nie miałem go podpiętego
Przecież Canon by z nim wyglądał idiotycznie :evilsmile:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Do Canona to by wpadł.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
A się przyssaliście do moich Canoników. ;-)

Za to z Olympusem wyglądałby monstrualnie. :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach