Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
Czy ktoś tego szkła używał z analogami?
Z DA 40 Limited analogi pracują, ale nie wiem jak z pozostałymi (tytułowym 21 i 70).
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Mirek napisał/a:
Czy ktoś tego szkła używał z analogami?


21 nie kryje pełnej klatki.
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
x4rd napisał/a:
Mirek napisał/a:
Czy ktoś tego szkła używał z analogami?


21 nie kryje pełnej klatki.

Żeby to stwierdzić, trzeba go było do tej pełnej klatki podpiąć. Kilku forumowiczów to zrobiło. Więc używali z analogami.
 
Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
Czyli na nowozakupionym z1-p nie powalczę.
Widzę, że trzeba zacząć rozwiązywać pewien lemat.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
wuzet napisał/a:
Żeby to stwierdzić, trzeba go było do tej pełnej klatki podpiąć. Kilku forumowiczów to zrobiło. Więc używali z analogami.


Niestety, nie mam A7 ani żadnego analoga aby to samemu sprawdzić, aczkolwiek posiłkowałem się linkami:

http://www.dpreview.com/forums/thread/2519121
https://photoch.wordpress.com/2014/02/25/pentax-da-21mm-limited-on-a7-full-frame-handheld-night-shots/
http://www.bdimitrov.de/k...e/DA21f3.2.html
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Jak jeszcze miałem DA21, to sprawdzałem na MZ-30. Na pewno nie kryje. Winieta jest potężna.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Mirek napisał/a:
Czy ktoś tego szkła używał z analogami?
Z DA 40 Limited analogi pracują, ale nie wiem jak z pozostałymi (tytułowym 21 i 70).

To, że można je podpiąć nie znaczy, że pracują :evilsmile: !!! Ile to można tłumaczyć?

Każdy obiektyw rzutuje pole obrazowe o średnicy CO NAJMNIEJ takiej jak przekątna kadru do którego jest przeznaczone. REALNE POLE OBRAZOWE obiektywu jest zaś ZAWSZE większe dlatego by zminimalizować winietowanie i spadek ostrości w rogach (czyli wady pozaosiowe). W różnych szkłach owe realne pole ma różną średnicę.
Szkła DA są przeznaczone na matryce w formacie APS-C !!! - Pomimo tego, że REALNE POLE OBRAZOWE niektórych z nich może obejmować kadr FF to nie są przeznaczone i NIE BĘDĄ prawidłowo pracowały z korpusami kryjącymi taki format.
Oczywiście jak z każdym innym obiektywem - świadomy fotograf ową jakby nie patrzył wadę będzie potrafił wykorzystać.
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
Grzechotnik, nie unoś się. Nie zawsze trzeba wierzyć w to co piszą. Jednemu takiemu napisali na płocie d... i do tej pory drzazgi wyciąga ;-) . Np. DA 40 i 70 kryją pełną klatkę.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Wątek co nieco wiekowy, chyba gdzieś z początków pentax.org.pl... :->
Chciałbym zapytać o sprawność AF w tytułowym szkiełku. Moje doświadczenia z K20d są takie, że Unlimited 35mm przeostrza/poprawia przy najmniejszych przemieszczeniach "celu" i jest bardzo precyzyjny. Na szerokim końcu DA 18-55 ma zaś sporą "strefę nieczułości" i zdarza się, że autofokus ignoruje rozostrzenie, które ja już zauważam przez wizjer. Pomaga wtedy celowe (choćby i ręczne) odjechanie jeszcze dalej, żeby AF się połapał, że coś nie gra i zabrał się do roboty.
O co więc chodzi? Wina "kitowca" jako takiego - czy typowa przypadłość AF z szerokim szkłami? Jak wyciągnę DA21 spod choinki, to chciałbym cud-miód i orzeszki, żeby śmigał jak trzydziestkapiątka :-P Da radę?
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Nie wiem jak śmiga 35 (mam jej przodkinię FA35), ale mogę zapewnić że szkło, podobnie jak inne DA-limitedy jest wystarczająco szybkie. To moje podstawowe szkło na okolicznościowych reportażach.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
jorge, szybkość mnie nie martwi, tylko ewentualne ignorowanie niewielkich zmian ostrości. Teraz mi się przypomniał kolejny czynnik, który może mieć na to wpływ przy szerszych szkłach - legendarne wielkie punkty AF w Pentaksie.
jorge.martinez napisał/a:
To moje podstawowe szkło na okolicznościowych reportażach.
Tak, tak, właśnie o to chodzi! :-D I o sytuacje, gdy trzeba zdecydować się na jeden obiektyw do zabrania na wyjazd. Wtedy nawet 18-55 daje spore gabaryty w połączeniu z K20D a 35mm jednak trochę za wąski. Dla mnie to już niemal portretówka.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Ja zwykle przymykam ten obiektyw do co najmniej 6,7, więc raczej nie miałem problemu z ostrością.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Wiesz, nie martwi mnie ostrość w sensie testowo-tabelkowo-słupkowym. Lubię podejść blisko z szerokim kątem i wtedy GO robi się malutka, warto żeby AF to w miarę ogarniał.
No nic, wychodzi na to, że trzeba kupić i wszystko "wyjdzie w praniu". $ tani nie jest, ale coś chyba poradzimy ;-)
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
DA21Ltd
jorge.martinez napisał/a:
To moje podstawowe szkło
i moje również. To jest niezastąpiony obiektyw. AF ma celny, nie mam z nim żadnych problemów. W przeciwieństwie do jorgego, często robię na małych przysłonach. Jest ostro tam, gdzie trzeba.
Ryszard napisał/a:
Lubię podejść blisko z szerokim kątem i wtedy GO robi się malutka, warto żeby AF to w miarę ogarniał.
Ogarnia bez najmniejszych problemów.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
W takim razie już go polubiłem :-D
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Ryszard, jeśli chodzi o DA35/2.4, to jest to szybki obiektyw. Lekka, plastikowa konstrukcja i mały skok pierścienia (mniej niż 45°) robią swoje. Na k-30 w świetle żarowym ten obiektyw trafia praktycznie bez przeostrzeń. Co innego ltd. Mam 15 i 40 i używałem 21. Z tego co pamiętam, to 21mm działał bardzo podobnie do czterdziestki jeśli chodzi o AF. Na pewno nie jest źle, bo jeśli stosować unltd jako wzorzec, to 40 (i podobny 21) wypadają bardzo dobrze. W świetle żarowym na pewno lepiej od T17-50/2.8 (w sumie chwalonego za szybkość AF, która była porównywalna z S17-50 i P16-50 http://www.pentaxforums.c.../autofocus.html ).

PS
Też się napaliłem na 21/3.2 ;-)
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Ryszard napisał/a:
Lubię podejść blisko z szerokim kątem i wtedy GO robi się malutka, warto żeby AF to w miarę ogarniał.

Przy 21mm i F3,2 głębia nigdy nie robi się malutka nawet z metra będzie to dobre 30 centymetrów więc tolerancja duża.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Grzechotnik, co jest w sumie na plus ;-)

PS
Czy ten obiektyw kryje FF?
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Grzechotnik, bliżej :-P
kojut, DA21 na FujFuj? Zapomnij. Nigdy w życiu :-P
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Ryszard, dlaczego nie? Limitedy 35(?), 40 i 70 kryją 135, z piętnastki, po przycięciu winiety (bo w sumie nie daje czarnych rogów) robi się jakieś 18mm, więc czemu nie spróbować z dwudziestkajedynką?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach