Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
Tani router- który z tych ?
Witam,

Przymierzam się do kupna routeru do mieszkania. Cóż- ma być tani, bo będzie służył dla jednego laptopa i ew. palmtopa.
Na allegro są takie:
1
2
3
4

Czy może zupełnie coś z innej firmy kupić?
Może być używany, może być bez gwarancji, byleby sprawny.

Bardzo proszę "speców" o jakieś rady ;-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
pierwsze 2 nie mają Wi-Fi to chyba raczej odpadają :?:

[ Dodano: 2009-08-30, 11:53 ]
Przemekbelch napisał/a:
Czy może zupełnie coś z innej firmy kupić?
Może być używany, może być bez gwarancji, byleby sprawny.

co byś nie kupił, będzie działać, miałem D-Linków kilka w życiu, teraz śmigam na Netgearze, brat 3 rok na TP-Link (najtańszy z routerów wi-fi z jakim miałem styczność)

wszystkie sprawowały się bez zarzutu

[ Dodano: 2009-08-30, 11:54 ]
P.S. może niech jakiś zielonkawy, sklei ten wątek z jednym z istniejących n.t. routerów :?:
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
opiszon napisał/a:
pierwsze 2 nie mają Wi-Fi to chyba raczej odpadają :?:
opiszon, widzisz- ja jestem tak zielony w tej sprawie, że myślałem, że każdy router to właśnie posiada wifi i do tego też służy :mrgreen:
Tu chodzi po prostu o tani sprzęt- czym taniej tym lepiej. Byleby tylko nie był strasznie powolny (będzie podpięty pod łacze 2mb/s) no i żeby bezpieczny był (chociaż hasło to się na każdym da założyć, prawda? )
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Przemekbelch napisał/a:
Byleby tylko nie był strasznie powolny (będzie podpięty pod łacze 2mb/s) no i żeby bezpieczny był (chociaż hasło to się na każdym da założyć, prawda? )

2mb/s to z palcem w tylnej części ciała obsłuży ci dowolny router :-P

hasło - pełne możliwości zabezpieczania dostępu do samego routera jak i zabezpieczenie podłączania się poprzez Wi-Fi (np WPA) masz w dowolnym modelu dostępnym na rynku

jeżeli potrzebujesz po prostu czegoś do rozdzielenia netu na 2 kompy razem z wi-fi

to bierz najtańszy model na rynku, nie patrz na firmę, bo i tak nie wykorzystasz 20% możliwości dowolnego routera

---
zaraz pojawią się ewangelizatorzy Linksysa, tłumacząc że tylko tam zainstalujesz Tomato i inne Linuxy, ale na prawdę nie będzie ci to potrzebne (a mówię to z doświadczenia jako informatyk oraz znajomy informatyków, z których żaden :!: nie wykorzystuje więcej jak 20% możliwości swojego routera (kilku ma Linksysy na Tomato czy innych Linuxach)
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
opiszon, to ma służyć tylko i wyłacznie w taki sposób, że moje stałe łącze (osiedlówka) chce wpiąć pod router i dalej kablem przeciągnąć pod PC (tak się da, prawda?) no a sygnał z routera ma być wykorzystywany przez laptopa i telefon. Ma to mieć hasło i jakieś tam szyfrowanie może. Tylko tyle ;-)
No i wtyczkę mam rj45.
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
Opiszon prawdę powiada. 90% (albo i lepiej) użytkowników domowych z funkcji oferowanych przez router używa szyfrowania wifi i oczywiście routingu ;)
Mało kto z takich ludzi w ogóle słyszał o rzeczach jak QoS, forwardowanie portów czy inne VPN.

Dlatego też pracując w sklepie komputerowym, mając do wyboru dziesiątki różnych modeli kilkunastu producentów, swoim rodzicom postawiłem w domu najtańszy router z wifi jaki znalazłem, czyli TP-Link TL-WR340G. Do tej pory (ponad pół roku) nie dzwonili, że coś nie działa ;) Pracuje na tym komputer stacjonarny na kablu + dwa laptopy po wifi.
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
Misztu, skoro tak mówisz, to wezmę ten model co piszesz. Mam tylko nadzieję, że jakimś cudem uda mi się go skonfigurować ;-)

Aha, potrzebny mi też będzie kabel UTP i 2x rj45 by wyprowadzić sygnał z routera i podłączyć pod PC, tak?
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
W zestawie zazwyczaj dodają krótki kabel (ok. metr).
W każdym sklepie komputerowym dostaniesz gotowy kabelek (tzw. patchcord), ewentualnie miły pan sprzedawca sam Ci taki kabel zrobi :)

Jeśli masz już wyprowadzony jakiś kabel (źródło internetu), to wpinasz go w wejście WAN.
Komputer podłączasz pod jedno z czterech gniazd oznaczonych LAN.
Bezprzewodowo możesz podłączyć się od razu, jednak nie będzie żadnych zabezpieczeń. Ale nie bój nic - konfiguracja nie jest prosta. Zazwyczaj na płytce CD jest instrukcja w PDF po polsku.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Misztu napisał/a:
TP-Link TL-WR340G

Też taki używam.
 
mdfan  Dołączył: 09 Lis 2008
Ja mam numer 4. Bardzo dobry - jestem zadowolony.
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tylko WRT54-GL albo najprostrze urządzenie, albo dla skomplikowanej sieci wedle życzeń. Działa znakomicie i jest niedrogie.

Nie bierz WRT54-GC. To jest dobry router jak masz tylko kompa do www i nic więcej nie potrzebujesz, gubi się przy trochę bardziej zaawansowanych wymaganiach.

Co do d-linka to nie chce się wypowiadać...
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
papcio napisał/a:
To jest dobry router jak masz tylko kompa do www i nic więcej nie potrzebujesz, gubi się przy trochę bardziej zaawansowanych wymaganiach.


papcio, mógłbyś napisać np. jakich ?

Ja tylko nie chce, by router spowalniał moje łacze- to wszystko.
Gram przez sieć, czasami uploaduje swoje zdjęcia itd. - czy do tego potrzebuje routera za 200zł?
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
W GC jest problem z połączeniami VPN, czasem też nie łączy się z grami sieciowymi.
 
mdfan  Dołączył: 09 Lis 2008
papcio napisał/a:

Nie bierz WRT54-GC. To jest dobry router jak masz tylko kompa do www i nic więcej nie potrzebujesz, gubi się przy trochę bardziej zaawansowanych wymaganiach.


Zdradź mi jakie to są te wymagania, bo jakoś używam kompa nie tylko do www i narzekać nie mogę. No, ale wyrocznią w sprawach sieciowych nie jestem, więc stąd moje pytanie.
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
Również Posiadam TP-Link TL-WR340G używam głównie na WiFi. Działa bez Zarzutu, zasięg i szybkość bardzo dobra !
 

a3756  Dołączył: 02 Paź 2008
ja również posiadam 4 i już 15 miesięcy chodzi bez żadnych problemów. Także polecam
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
Czy naprawdę w TP-Link TL-WR340G jest problem z łaczeniem się z grami sieciowymi?! :shock:
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
Nic na ten temat nie słyszałem. Zazwyczaj problem da się rozwiązać poprzez "otwarcie" lub przekierowanie do komputera portów, z których korzystają dane gry/serwery.
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
D-link DI-524
mam, używam, jestem zadowolony
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
papcio napisał/a:
Tylko WRT54-GL albo najprostrze urządzenie, albo dla skomplikowanej sieci wedle życzeń. Działa znakomicie i jest niedrogie.

Nie bierz WRT54-GC. To jest dobry router jak masz tylko kompa do www i nic więcej nie potrzebujesz, gubi się przy trochę bardziej zaawansowanych wymaganiach.

Prawda. Używam tego GC już ok. rok, ale czasem zdarza mu się, że zrywa połączenie z internetem. Trzeba resetować. Nie jest to częste, ale czasem wkurzające ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach