piotro  Dołączył: 08 Cze 2009
Obiektywy Nikon F w pentax, przeróbka ?
Witam czy da się podłączyć szkła z bagnetem Nikon-F do Pentaxów body, bez większych przeróbek mocowania ?
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Nie. Istnieją przejściówki, ale tylko z dodatkowym układem optycznym, a wówczas tracisz i to często sporo, na jakości obrazu. Poza tym mogą występować problemy z ostrzeniem na nieskończoność.
 

krzpob  Dołączył: 17 Lis 2009
Ale to chyba w drugą stronę, jest wymagana soczewka.
 
piotro  Dołączył: 08 Cze 2009
Znalazłem kilka źródeł gdzie podłączono od razu do body, bez przeróbek obiektywy z bagnetem Nikon-F, ale nie każde szkło podobno chce poprawnie współpracować i to już jest zagadką bo od czego to zależy. Ogólnie mocowanie jest wizualnie bardzo podobne do Pentax PK
 

drawa  Dołączył: 17 Sie 2010
Re: Obiektywy Nikon F w pentax, przeróbka ?
piotro napisał/a:
Witam czy da się podłączyć szkła z bagnetem Nikon-F do Pentaxów body, bez większych przeróbek mocowania ?
nie. za mała róznica w odcinku roboczym N 46,5 mm. K 45,46 mm

[ Dodano: 2011-07-04, 15:05 ]
piotro napisał/a:
kilka źródeł
pozwól i mam zaczerpnąć z tych zródeł !
 
piotro  Dołączył: 08 Cze 2009
przykładowe, są opisy który obiektyw jak się spisywał, ale brak fotek

http://forums.dpreview.co...19738793&page=1
 

krzpob  Dołączył: 17 Lis 2009
drawa, a jak ze średnicą bagnetu?
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Można podpiąć obiektywy Nikona tzw. Non-AI - i to bez żadnych przejściówek! ;-)

np. ten:



z tego co wiem, to tylko tyle, że się je wkręca "dogórynogami" tzn. skala odległości i pierścień przysłon jest na dole obiektywu :mrgreen:

(nie próbowałem - nie miałem takich obiektywów w rency ;-) )

[ Dodano: 2011-07-04, 16:27 ]


z tego zdjęcia wynika, że jednak napisy nie będą na dole, tylko z boku :-) ale jak widać da się ;-)
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
krzpob, a o ile pamiętam Eldred przypadkiem nie próbował takiego podpinania? ;-)
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
ciekawe czy jest obiektyw, którego nie da podpiąć do Pentaxa... ;)
 

Artiip  Dołączył: 22 Sty 2010
arQ, jest od kamer przemysłowych, odległość rejestrowa jest poniżej 1 centymetra :)
ale to sie zmieni jak Q będzie dostępny :)
 
piotro  Dołączył: 08 Cze 2009
Temat jest ciekawy bo da się dostać nie kiedy w fajnej cenie, jasne dobre stałki, więc myślę warto zaczerpnąc wiedzy, np. ostatnio widziałem Vivitar S1 200/3, super szkło w cenie ok 300zł.
 

krzpob  Dołączył: 17 Lis 2009
arQ, obiektywy z bagnetem M.
Obiektywy na m39 się da aczkolwiek z reguły mamy wtedy obiektyw z pierścieniem macro, ponieważ wiekszość konstrukcji na m39 to obiektywy dla dalmierza, a tam odległość obrazowa jest znacznie mniejsza.
[b]Artiip[b/b] są dwie kwestie: czy się da i czy jest sens?
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
podpinałem Nikkora AF D 50/1.8
Podpinałem Nikkora 70-200/2.8 VR
podpinałem Nikkora AF-S 17-35/2.8
podpinałem właściwie wszystkie szkła które miałem do Nikona

Najlepiej pracują szkła Non-Ai tak jak napisał Fenol
Prawie wszystko na Pentaksie śmiga aż miło ;-)
To taki fajny, uniwersalny system ;-)

Przysłonę na obiektywach D ustawiamy zanim założymy obiektyw na body.
Na obiektywach nowszych niż D, które nie posiadają pierścienia przysłon, niestety działa tylko przysłona 22. Wobec tego trzeba ją czymś otworzyć.
Wsadzamy cokolwiek w dziurkę obok dzyndzla (popychacza przysłony) na bagnecie obiektywu i cieszymy się otwartą dziurą.
Możemy oczywiście włożyć tam patyczek w ten sposób, żeby domknąć przysłonę "na oko" np do wartości f/8 lub po prostu zablokować całkiem na f/2.8.
Wiąże się to z pewnym ryzykiem, no ale kto nie ryzykuje ten nie je.

romeoad napisał/a:
Nie. Istnieją przejściówki, ale tylko z dodatkowym układem optycznym, a wówczas tracisz i to często sporo, na jakości obrazu. Poza tym mogą występować problemy z ostrzeniem na nieskończoność.
drawa napisał/a:
nie. za mała róznica w odcinku roboczym N 46,5 mm. K 45,46 mm


Jak czegoś nie próbowaliście, nie wiecie, nie jesteście pewni lub nie macie o czymś pojęcia, to po co ............ wypowiadacie się w tematach technicznych i wprowadzacie w błąd ?
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
perl, w domu przy rodzinie też się tak odzywasz?
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
perl napisał/a:
po co

Żebyś miał szansę zabłysnąć wiedzą. Przejściówkę z soczewką miałem w rękach, o tym że można niektóre stare obiektywy tylko słyszałem i dlatego nie napisałem. Podobno czasami coś się klinuje, tak jak z Ricohowym K, ale - jak już zaznaczyłem - sam tego nie robiłem (i nie odczuwam potrzeby żeby próbować) więc nie traktowałbym tego nazbyt zobowiązująco.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Fenol napisał/a:
Można podpiąć obiektywy Nikona tzw. Non-AI

perl napisał/a:
Najlepiej pracują szkła Non-Ai

i nagle ceny starych szkieł nikona idą w górę ;-)
 
cezex  Dołączył: 01 Cze 2009
Pracowałem w zeszłym roku w filmie animowanym, który był fotografowany Canonami 5D z obiektywami Zeiss Distagon z mocowaniem Nikona. Mimo, że obiektywy takie dostępne były z mocowaniem Canona, łatwiej było użyć takich, ponieważ bardzo ważna była powtarzalność przysłony, która była w takim przypadku ustawiana ręcznie raz na całe ujęcie i nie było zmartwienia. Zostały przetestowane wszystkie chyba dostępne przejściówki z nikona do canona i każda była inna ale żadna nie trzymała obiektywu perfekcyjnie (był luz). W ujęciach gdzie stosowane było sterowanie ostrości z komputera, trzeba było unieruchomić taki zestaw „sposobem”. Poza tym wszystko było ok, nieskończoność była, a wszytko dlatego, że Nikon ma mocowanie dalej niż inne i przejściówka mogła mieć swoją grubość. Acha, były ujęcia, których animacja trwała kilka dni ale były takie po kilka miesięcy.
Czyli szkła Nikona w innych ok, odwrotnie nie, chyba, że z soczewką, wiadomo, bez sensu.
 
Yura  Dołączył: 03 Kwi 2010
piotro, podłączasz wersje non-AI bez przejściówki i lata aż miło - polega to na tym, że zakręcasz obiektyw do wyczuwalnego oporu, obiektyw nie dokręca się do końca tak jak w Nikonach, ale nie ma szans żeby wypadł. Oczywiście nie masz nieskończoności. Współczesnego Nikkora tak już nie podłączysz. Komfort pracy również zależy od body Pentaksa, np. w k10d pierścień bagnetu (to metalowe ze śrubkami i stykami wokół dziury) jest na tyle szeroki, że ociera bardziej wystający niż bagnet, pierścień zmiany przysłony w obiektywie, skutkiem czego mamy stosunkowo duży opór przy zmianie przysłony, ale da się kręcić, bez wykręcania obiektywu. Natomiast już w k-x ten pierścień wokół bagnetu ma mniejszą zewnętrzną średnicę i obiektyw ładnie leży w bagnecie i można kręcić pierścieniem przysłony normalnie, bez oporów.

Fenol, obcuje dokładnie z tym szkłem, które podałeś jako pierwszy przykład - Nikkor-P 105mm (10,5cm) f/2,5 cudowne szkło - idealna portretówka:
http://dl.dropbox.com/u/9...pl/IMGP9384.jpg
http://dl.dropbox.com/u/9...pl/IMGP9727.jpg
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Yura, te portrety to z pełnej dziury? a jak przymknięty to jak mocno? poluję na coś niedrogiego, ostrego o ogniskowej mniejszej od 135

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach