pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Chyba HSS nie można mieszać z manualem . W pixel tigger mam tak że albo decyduję się na pracę w i-TTl i mam wszystkie funkcję i przedbłysk albo na manual . Gdybym jednak lampę ustawił na manual to będzie działać poprzez kanał i-TTl ale wtedy i tak nie będę miał czasów szybszych jak 1/300 . Z metzem 50AF-1 współpracuje dobrze jednak cały czas trzymam korektę -1EV , aby dwie lampy SB900 i Metz blyskały równym światłem . Ciekawie by było pracować na czasie 1/8000sekundy i używać starej lampy i aby to jeszcze grało . To by się dało zrobić ale w migawce centralnej . Nie wiem tylko czy te migawki są tak szybkie w dostępnych aparatach

[ Dodano: 2012-03-27, 22:23 ]
Mam jeszcze slav ale to też przez i-TTL
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
pawel1967 napisał/a:
Chyba HSS nie można mieszać z manualem

ale czemu mieszac?
a jaka roznica jest dla tej lampy studyjnej?
ona widzac blysk ma sie odpalic i to chyba wszystko..

[ Dodano: 2012-03-27, 22:30 ]
ps. pawel - i ja nie mowie o uzywaniu jakis wyzwalaczy radiowych.. ja mowie o wyzwalaniu lampy studyjnej - lampa systemowa zamontowana na body..
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
paradziqs napisał/a:
a taki myk:
na body metz 58 w trybie HSS, body z czasem jaki mi sie tam podoba, a gdzies dalej lampa studyjna (np quantuum 300+ dual power ktor ymoze byc uzywany w plenerze..).
ciekawe jak bardzo czule sa fotocele w takich lampach i czy blysk z metz'a wyzwoli quantuuma..


Tak, kabel przenosi pttl, przecież to głupi kabel który elektrycznie łączy lampę z body wiec czemu miałby nie przenosić.
A ta metoda z przenośnym quantumem, hmmmm, może zadziała, jest szansa jeżeli lampa będzie wycelowana w fotocelę, ale czy takie coś będzie wygodniejsze niż blenda albo systemówka na kablu? Na pewno da trochę więcej możliwości ale wygoda dyskusyjna. No i pamiętaj o obciążeniu statywu bo jakiś silniejszy podmuch może wszystko przewrócić.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
Sebastian, no wlasnie odpadla mi asystentka (zona teraz zajeta wychowaniem synka), wiec potrzebuje sam sobie poradzic w plenerze, bez blendy..kabel wolalbym jednak unikac ze wzgledu wlasnie na ta "smycz"... kolega ma quantuuma ale nie dual power.. chyba wyciagniemy jakis przedluzacz na dwor, i potestujemy w sloneczny dzien czy fotocela jest czula i czy "dojrzy" blysk z metza..
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Jeśli na lampie Metzu ustawisz manual to wszystko zrobisz nawet na 1/8000s warunek jeden błysk właśnie testowałem Nikona d300s w konfiguracji 1/8000s i fotocele metza 50AF-1 dałem na manual . Wszystko wyszło idealnie . Jednak balans bieli przestawiłem na błysk .W Pentaxsie będzie łatwiej ma lepszy balans bieli . Tak wszystko podepniesz . Z Yongung teraz o tej godzinie mój kolega z moim zestawem robi zdjęcia legitymacyjne stosujac dwie lampy systemowe SB900 i dwa Agfatronic starej generacji na dwóch fotocelach . Potem ma jeszcze robić podobne na polu tylko z długiej lufy . Na 100 procent uda mu sie to wyśmienicie . Bez fotoceli w zeszłym roku sam robilem takie cuda z dobrym skutkiem . Wszystko się zawsze udawało
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
pawel1967, szczerze? malo zrozumialem z tego co napisales :P
stosujac wyzwalacze w pentaxie nie da sie zejsc na krocej niz 1/180.. (albo ja o czyms nie wiem....)
moze zeby Ci zobrazowac jak ja to widze posluze sie profesjonalnie wykonanym obrazkiem..
 
mdraht  Dołączył: 08 Lip 2008
paradziqs, nie wiem jak Quantum, ale kiedyś testowałem podobny układ 540'ka na body + Yongnuo 460II. W słoneczny dzień powyżej 2m fotocela w chińczyku nie reagowała…
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
mdraht, wlasnie dostalem informacje od Pana Remika Ś. (http://www.fotomagik.pl/) ze myk z wyzwalaniem quantuuma na jego fotocele to niestety nie przejdzie: "Nie dojrzy to mogę Ci już powiedzieć :) Też próbowałem. Musisz świecić Quantuumem z wysoka, bo inaczej będzie kiszka, a to z kolei powoduje, że fotocela jest za wysoko aby błysk systemówki do niej dotarł. "

a pytanko do znawcow.. te zlacze x-sync w aparacie.. to po co ? ;P
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
paradziqs napisał/a:
[[...]
a pytanko do znawcow.. te zlacze x-sync w aparacie.. to po co ? ;P


Do synchronizacji lamp błyskowych oczywiście :-) ale nie wiem czy idzie tam impuls przy czasach krótszych od x-sync (czyli 1/180s), raczej nie idzie.
Problem leży w inicjowaniu błysku, x-sync jest minimalnym czasem dla którego cała powierzchnia światłoczuła jest jednocześnie dostępna i może być naświetlona błyskiem, czyli w normalnym trybie impuls do lampy jest w chwili gdy pierwsza kurtyna migawki skończyła swój bieg a druga nie zaczęła. HSS działa inaczej, HSS powoduje serię błysków zaczynających się w chwili gdy ruszy pierwsza kurtyna i w miarę jej przesuwania się razem z drugą odpalane są kolejne błyski. Myk z zewnętrzną lampą wyzwalaną przez błysk HSSa działa ze względu na bezwładność palnika lampy studyjnej. Błysk takiej lampy nie jest wcale bardzo krótki, trwa setne części sekundy i w tym czasie migawka zdąży naświetlić całą klatkę.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
W pokoju przeprowadziłem identyczną symulację z fotocelką za kilkanaście złotych z lampą 50tką Metza i to przeszło . Jednak błysku starczy na dwa i pól metra (lampa agfatronic 302) więcej nie dobije . Z większej odległości przy 1/2000s lampy nie wyzwoli (tej drugiej). Nie stwierdziłem ciemnego obszaru jak to sie dzieje przy nawet 1/500 bez wlączonego HSS
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
Sebastian, rozumiem, rozumiem.. wlasnie skonczylem po raz kolejny ogladac http://www.fototv.pl/wide...ync-1-8000.html :)... ciekawe czy do takiej studyjnej lampy mozna zakupic "czulsza" fotocele podlaczana gdzies z boku, tam zeby lepiej ja nakierowac na blysk z lampy systemowej :P -
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Pewnie, że można podłączyć zewnętrzną fotocelę do gniazda wyzwalania lampy studyjnej ale silne światło dzienne i tak mocno osłabi zasięg.
Może trzeba by się pokusić o przerobienie najtańszej lampy z HSS na bezprzewodowy wyzwalacz radiowy :-)

[ Dodano: 2012-03-28, 13:07 ]
pTTL jest chyba pinowo zgodny z iTTL wiec być może taki patent by zadziałał:
kupujesz kostkę taką jak ta: stopka
Podpinasz do sanek lampe z HSS a do gniazdka PC wyzwalacz radiowy, powinno zadziałać jeżeli sygnał wyzwalający błysk HSS idzie po środkowym złączu, jeżeli nie, to d..a.
 

michau.ezg  Dołączył: 03 Mar 2010
Witam
Zadam pytanie tutaj, bo w sumie niejako na temat jest :)
Sytuacja jest następująca: Zakupiłem niedawno zestaw Yongnuo RF-602 z 2 odbiornikami, wszystko dedykowane do Canona. Jestem zadowolony z działania. Zastanawia mnie tylko jedna opcja. Macie jakieś pomysły na rozwiązanie czegoś takiego? :
Chce używać mojego Metza 50 wpiętego w sanki ale jednocześnie wyzwalać też drugą lampę z parasolką stojącą w pomieszczeniu. Dodam, że mój k10d nie posiada gniazda PC. Takie rozwiązanie czasem by mi się przydało. Fotoceli lampy z parasolka która stoi gdzieś obok nie chciałbym wykorzystywać w tym przypadku. Wersja mojego nadajnika nie posiada też gniazda PC jak to miały wcześniejsze wersje. Istnieje jakiś rozgałęźnik gorącej stopki albo jakieś inne rozwiązanie które pozwoliłoby na podpięcie i nadajnika i Metza jednocześnie z jednoczesnym zachowaniem pttla w lampie? Wszelkie rozwiązania i porady mile widziane:) Pozdrawiam
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
michau.ezg, popularny serwis aukcyjny ma rozwiązanie na Twoje problemy:link

;-)

[ Dodano: 2012-03-28, 14:11 ]
A nie, przepraszam, tak jak Ty chcesz to się nie da tym kablem. Może być tylko 1xPTTL albo 2xManual, czyli pozostaje fotocela.

Co daje nam równocześnie częściową odpowiedz na inny problem - w HSSsie na 99% nie idzie sygnał wyzwalający po środkowym pinie.
 

michau.ezg  Dołączył: 03 Mar 2010
fotocela mnie nie zadowala z tej racji, że np będąc na imprezie ktoś mi będzie wyzwalał moja lampę swoim aparatem. Dlatego potrzebuję coś w rodzaju rozgałęźnika stopki.
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
michau.ezg, takiego rozgałęźnika chyba nie znajdziesz bo jeżeli lampa gada z body po PTTLu, to (na to wygląda) środkowy styk nie jest używany przy wyzwalaniu. Ja widzę takie opcje:
1. PTTL na Metzu i lampa dodatkowa w manualu ustawiona na 2 błysk,
2. 2 lampy w manualu, jedna na body a druga wyzwalana przez radio, taki rozgałęźnik znajdziesz,
3. systemowe bezprzewodowe sterowanie błyskiem z lampami Pentaxa, masz 2xFGZ i one za sobą gadają przy pomocy błysków, być może Metz też to ma albo ma jakieś własne rozwiązanie.
 

michau.ezg  Dołączył: 03 Mar 2010
Sebastian Dzięki za odpowiedź. O PTTLu napisałem bo wychodzę z zasady że lepiej coś mieć niż nie mieć. W sumie mając lampę na sankach i tak najczęściej pracuję na manualu, więc się będę musiał obejść. W tej sytuacji podany prze Ciebie wcześniej kabel nadawałby się w sam raz. Muszę o nim pomyśleć. :) Dzięki jeszcze raz. :-B :-B :-B dla Ciebie Pozdrawiam
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
Jasiek Matacz, rf-602
 

Jimmy  Dołączył: 27 Lis 2007
Jasiek Matacz, było już o tym wielokrotnie - nie ma wyzwalaczy pod Pentaxa. Żadnych.
Temat RF-602 też był podejmowany wielokrotnie - on nie przenosi automatyki, a wersja pasująca do nas to canonowska. Dodatkowy pin jest odpowiedzialny za wybudzenie lampy i to Canona nie Pentaxa.
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jasiek Matacz napisał/a:
czy jednak YongNuo?


Możesz jeszcze kupić Aputure (mam i bardzo sobie chwalę), albo PocketWizard. Są lepsze, ale mają jedna wadę: CENA.

A tak poważniej YN-602 jest NAJTAŃSZYM rozwiązaniem z działającego sprzetu.


RF-602 2.4GHz Wireless Remote Flash Trigger for CANON 82,40 zł

RF-602 Wireless Flash Trigger for CANON with 2 Receiver 144,59 zł

RF-602 Wireless Flash Trigger for CANON with 3 Receiver 198,38 zł

RF-602 Wireless Flash Trigger for CANON with 4 Receiver 257,46 zł


Znajdź mi tańsze ;-)
Miałem kiedyś wyzwalacze kupowane w afe, wszysko działało do 2 - 3 metrów. Cena taka sama.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach