tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
BC-700 kilka pytań
Mam zapytanie do użytkowników ładowarki BC-700.
1. Jak długo ładowarka wykonuje "refresh" aku? Rzeźbiła coś ze 3 dni i w końcu już wyjołem, aku to energizery 2500.
2. Czy po pełnym wykonaniu "refesh" automagicznie ładuje aku?
3. Mam nowe enelop-y i jeszcze ciągle używam, ale jak bedę musiał pierwszy raz ładować, to mam rozładowywać czy tylko ładować? Używam najmniejszego prądu ładowania.
4. Jak długo wykonuje ładowarka test powiedzmy takiego aku 2000mAh?
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
tomecki, dużo zależy od prądu ładowania/rozładowania. Jeśli naładowane akumulatory na full najpierw rozładowywałeś prądem 100mA a potem ładowałeś z powrotem prądem 200mA, to trochę może to zająć. Poza tym może już były załadowane po 2 dniach a potem tylko podtrzymywało napięcie? Opcja "test" to może trwać i trwać... Trudno powiedzieć ile, bo zależy od stanu akumulatora - ile cykli rozładowania/ładowania przejdzie.
A dlaczego używasz najmniejszego prądu ładowania?
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
matb napisał/a:
A dlaczego używasz najmniejszego prądu ładowania?

Właśnie po to kupiłem tą ładowarkę żeby korzystać z małego prądu, moje poprzednie ładowarki ładowały po 500mA albo i więcej i nie nadążałem z zakupem aku :mrgreen:
A tak przynajmniej teoretycznie aku 2500mAh takim prądem 200mA powinno się ładować 12,5h, to nastawiam wieczorem a na rano już gotowe, a i żywotność baterii będzie dużo większa.
matb napisał/a:
Poza tym może już były załadowane po 2 dniach a potem tylko podtrzymywało napięcie?

no ale to by chyba wyświetliło full?
 
marcin711  Dołączył: 08 Sty 2007
Moje recyko+ pierwszy raz ładowały się ok. 19h prądem 200mA /z rozładowaniem/

pozdro Marcin.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
tomecki, brat mi testował pojemności moich akku, to trwało to 2,5 dnia.
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Re: BC-700 kilka pytań
tomecki napisał/a:
Mam zapytanie do użytkowników ładowarki BC-700.
1. Jak długo ładowarka wykonuje "refresh" aku? Rzeźbiła coś ze 3 dni i w końcu już wyjąłem, aku to energizery 2500.


Refresh polega na rozladowaniu niskim pradem i ponownym naladowaniu do czasu, gdy nie mozna uzyskac juz poprawy pojemnosci. Koniec zabiegu - to naladowanie akumulatorow na FULL - w zasadzie nowe akumulatory zaraz po zakupie powinno sie tak formowac - dzieki temu akumulatory zyskuja maksymalna swoja pojemnosc. Nowe akumulatorki Sanyo 2500 mAh tak naladowane wystarczyly mi na wykonanie ponad 2000 zdjec na wycieczce bez koniecznosci zmiany. Wiec warto poswiecic czasami i tydzien na takie formowanie akumulatorow. Nie warto przerywac tego procesu.

tomecki napisał/a:
2. Czy po pełnym wykonaniu "refesh" automagicznie ładuje aku?

W efekcie na koniec dostajesz akumulatorki naladowane na FULL przy uzyskaniu najwiekszej pojemnosci z akumulatorka.

tomecki napisał/a:
3. Mam nowe enelop-y i jeszcze ciągle używam, ale jak bedę musiał pierwszy raz ładować, to mam rozładowywać czy tylko ładować? Używam najmniejszego prądu ładowania.


Najlepiej ustawic na refresh - nastapi wielokrotne rozladowanie i ladowanie - ale zostana prawidlowo uformowane i beda mialy swoja maksymalna pojemnosc.

tomecki napisał/a:
4. Jak długo wykonuje ładowarka test powiedzmy takiego aku 2000mAh?

Potrafi i 2-3 dni. Mala pojemnosc - krotko test trwa, duza pojemnosc - dluzej.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
tomecki przepraszam ale RTFM tam jest wszystko napisane.
Z mojej krótkiej praktyki refresh może trawac i tydzień (zwłaszcza w cyklu 100mA/200mA). Ładowarka powtarza cykl rozładu naładuj aż do momentu gdy nie następuje wzrost pojemnosci ogniw.
Co to stosowanego prądu ja zdecydowanie ładownia 200mAh mam czas.
Spotkałem się jednak z przedziwna rzeczą. Moje Sanyo 2500 obecnie maja pojemność od 2900 do 3200 :shock: nie mam pojęcia jak to mozliwe. Miesiąc temu (wcześniej używałem dedykowanej ładowarki sanyo) pierwszy raz trafiły do BC-700 wtedy przerwałem cykl r/c bo sie wkurzyłem pojemnosci były w okolicy 2200 -2400 czyli ok. Potem juz tylko charge bo mi się nie chciało czekać. Tydzień temu wrzyciłem jed o ładowanie i zostawiłem na pełny cykl refresh i gdy na lcd pojawiły się 4 napisy full, postanowiłem sprawdzic pojemność po ładwaniu i szok. Podejrzewam jednak że wynik jest zafałszowany i tylko program test pokaże rzeczywista pojemność ogniw. Szkoda mi jednak na to czasu :D
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Ech, a ja głupi myślałem, że baterie to się trzyma w aparacie robiąc zdjęcia, a nie w ładowarce, testując, formując, pieszcząc i głaszcząc. No odbra, sam lubię się tak czasem pobawić, ale - czy to ma sens? Policzyliście sobie czas, jaki baterie leżą w ładowarce zamiast pracować dla nas, vs czas zyskany na dłuższym działaniu po tych wszystkich zabiegach? Trochę wygląda to na nową zabawę - przez analogię do Pixel-Peeping to będzie... Amper peeping? :-P

Pytanie do ankiety - "ile mAh wyciągasz ze swoich soniaczy"?
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
A co AA szkodzi, jak sobie poleguja w ladowarce zamiast w szafie, a zyskuja na pojemnosci. Ja glupi, na wycieczke zabralem az cztery komplety akumulatorkow - a wyfocilem ok. 15GB fot zaledwie na dwoch kompletach, tylko dlatego, ze dobrze zostaly wczesniej potraktowane :mrgreen:
Wczesniej jak mialem Pentax'a EI200 - ten cyfrak pozeral baterie tak szybko, ze az strach bylo menu aparatu wyswietlic :mrgreen: 15 minut pracy z LCD i padaczka zasilania...

A teraz.....spoko i luz... Energia prawie jak sloneczna... nie ma szans ze zabraknie. Takiego komfortu uzytkowania aparatu nie ma kazdy, a szczegolnie posiadacz dedykowanych litowych akumulatorkow o smiesznej pojemnosci np. 750mAh :-P
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
bEEf MZ nie masz racji. Prawidłwo sformatowane i właściwie uzytkowane akumlatorki działają dłużej. Ja nie mam z tym żadnego problemu jeden komplet cały czas pracuje w apracie a drugi się ładuje. Jeszcze nie miałem takiego problemu, żeby jeden komplet padł, a drugi się jeszcze ładował. Na dniach kupuje komplet enloop i wtedy jeden zawsze będzie w rezerwie. :-D :-P
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
No w sumie to nic nie szkodzi - ale żeby tydzień? Ja prawie wszędzie ze sobą tacham aparat, musiałbym mieć 3 komplety - jedne w aparacie, drugie na zapas i 3-cie w ładowarce :-) Ale zaraz - to jak mam podładować te dwa, jak ładowarkę okupują jakieś leniwe ogniwa? No i klops. Mi się po prostu nie kalkuluje tak wozić z tematem. A aparat na ogniwa słoneczne to jest myśl ;-)

[ Dodano: 2007-04-03, 14:49 ]
Cytat
Prawidłwo sformatowane i właściwie uzytkowane akumlatorki działają dłużej.

Tak, a 90% zyskanego czasu spędzają na ładowaniu po 12 godzin :-P Przy intensywnym korzystaniu z aparatu to się nie kalkujuje po prostu. Nie chce mi się / zarobiony / niecierpliwy jestem / lubię kupować akumulatorki*

*niepotrzebne skreślić, potrzebne dopisać.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
bEEf napisał/a:
A aparat na ogniwa słoneczne to jest myśl ;-)

Szczególnie do zdjęć nocnych :-P
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
oj z tym tydzień to przesada. To jest ekstremum jak formatujesz nowe ogniwa lub takie które były mocno skatowane badź źle sformatowane. Przeczytaj posty powyżej 2-3 dni. Jak osiągniesz pełną pojemnośc ogniw to nawet ładując najniższym proądem 200mAh ładowanie nie zajmie więcej niz 12-15h. Dla mnie nie ma problemu. Pamietaj że mając ogniwa nowej generacji (np enloop) nie martwisz sie problemem samorozładowywania.
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
Dobra dzięki za odpowiedzi, jak mi enelopy padną to wrzucę na refresza najmnieszym prądem i zobaczymy jak długo potrwa, chodzi mi o to żeby uzyskać jak największą żywotność aku, a tamte stare energizery to jeszcze raz wrzucę na refresh i poczekam na napis full.
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
Onanizm akumulatorkowy... tego jeszcze nie było ;).... Ja olewam sprawę - przy wcześniejszych aparatach (zasilanych AA) po prostu miałem 3 komplety naładowane kiedy ruszałem w teren - nigdy nie miałem sytuacji by akumulatory skończyły się wcześniej niż miejsce w pamięci ;). A ładowarkę zawsze kupuję "rapid", ładuje bardzo dużym prądem, więc aku są naładowane w 2,5-3h... A to, że o 20% zmniejszam ich żywotność? Ludzie, bez przesady - przecież akumulatory nie kosztują tyle co nowa nerka ;)
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Kwestia gustu i wygody. Dbam o sprzet więc wiem, że działa i mnie jak na razie nie zawiódł. Wiesz każdy robi jak lubi ;-)
 
szadok  Dołączył: 12 Kwi 2007
tomecki napisał/a:

A tak przynajmniej teoretycznie aku 2500mAh takim prądem 200mA powinno się ładować 12,5h


Ponoć nie do końca. Gdzieś słyszałem, że jeszcze pierwiastek należy wliczyć do czasu ładowania w ramach rekompensacji za straty :mrgreen:

Czyli 2.5Ah/0.2A*1.41=17h37min30sek :lol:

Przy okazji: mój pierwszy post - w takim razie
DZIEŃ DOBRY ;-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Dzień Dobry Szadok. Patrząc na Twój avatar myślę, że dobrze trafiłeś.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
taaak , obwod zamkniety w twoim awatarze pasuje do tego watku o ogniwach i obwodach.
 
szadok  Dołączył: 12 Kwi 2007
Michu napisał/a:
Dzień Dobry Szadok. Patrząc na Twój avatar myślę, że dobrze trafiłeś.


:-P

Ja tam nie wiem, ostatnio gdzie nie stąpnę, to w bagno wdepnę :mrgreen: A potem mnie to wciąąąga :lol:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach