rura  Dołączyła: 03 Kwi 2007
[lampa] Zdjęcia z wbudowaną lampką
Na początku witam wszystkich i zadaje pytanie prosto z grubej rury:
mam problem ze swoim aparacikiem (k100d) w momencie kiedy robię zdjęcia przy pomocy wbudowanej lampy błyskowej oraz starego obiektywu smc-m 50mm - wszystkie zdjęcia nim robione są przepalone - ustawiam kompensację lampy błyskowej na -2 i nadal to samo biało.
O co chodzi?Da się coś z tym zrobić?Czy wszystko jest ok?Co nawaliło?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
rura napisał/a:
Co nawaliło?
Nawaliła umiejętność czytania instrukcji. Ze szkłami bez styków wbudowana lampa wali pełną mocą. Z pozostałymi (A, F, FA) - w P-TTL.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
rura trzeba kombinować zmniejszając przysłonę, skracając (jak się da) czas i walczyć z RAWami. Metoda prób i błędów - przy tego typu szkle inaczej się nie da. :cry:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Nie znalazłem jednak tego w instrukcji - więc wycofuję rzuconą kalumnię. Ale, żeby nie było tak słodko, to problem już był tutaj tłumaczony

[ Dodano: 2007-04-03, 13:01 ]
cypis napisał/a:
trzeba kombinować zmniejszając przysłonę, skracając (jak się da) czas i walczyć z RAWami.
Chusteczka chigieniczna może się przydać (na lampie).
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
cypis napisał/a:
rura trzeba kombinować zmniejszając przysłonę, skracając (jak się da) czas i walczyć z RAWami. Metoda prób i błędów - przy tego typu szkle inaczej się nie da. :cry:

Bez przesady, trzeba wykorzystać po prostu teorię w praktyce. Liczba przewodnia lampy to iloczyn liczby przesłony i odległości. Wiedząc, że dla ISO200 liczba przesłony wynosi 15.4 to nie trzeba nic kombinować tylko po prostu policzyć.
 

seele  Dołączył: 07 Mar 2007
A czy w takim przypadku nie można zmniejszyć mocy błysku wbudowanej lampy?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
przysłona = liczba przewodnia/ odległość lampy od modela

info dodatkowe:
w DS optymalna odległość lampy 0,7-4m
liczba przewodnia:
iso 200 - 15.6
iso 400 - 22
iso 800 - 31
iso 1600 - 44
iso 3200 - 62

zatem: dla iso 200 [lp 15.6] i odległości modela 3m należy zastosować przysłonę:
5.6
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W manualu kompensacja mocy lampy nie działa, kompensujemy tylko przesłoną. czas oczywiście musimy ustawić 1/180s aby zapewnić synchronizację błysku z migawką. Jeśli jest duży udział światła zastanego to niestety trzeba pokombinować.
 
Kaisel  Dołączył: 15 Sty 2007
To może i ja się podepnę pod temat. Czy można w manualu ustawić jakimś sposobem krótszą migawkę niż 1/180 i błyskać wbudowaną lampą? Oczywiście jeśli mam podpięty obiektyw bez styków.
 

GRZESIO  Dołączył: 05 Mar 2007
Niemożna. Czas synchronizacji jest sciśle powiązany z czasem przebiegu migawki.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Kaisel, nawet gdyby się dało, to naświetliła by się tylko część klatki. Specyfika budowy migawki szczelinowej - to musi być taki czas, że pierwsza kurtyna już jest całkowicie otwarta, a druga jeszcze się nie zamyka. I tak dobrze, bo w Zenicie czas synchronizacji to był 1/30 sek. :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
bEEf napisał/a:
I tak dobrze, bo w Zenicie czas synchronizacji to był 1/30 sek. :-)

W moim egzemplarzu Zenita jest dobrze nawet przy 1/60 :-D
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
W moim egzemplarzu Zenita jest dobrze nawet przy 1/60


W takim razie twoja 1/60 nie była 1/60

:-P
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
alkos napisał/a:
Cytat
W moim egzemplarzu Zenita jest dobrze nawet przy 1/60


W takim razie twoja 1/60 nie była 1/60

:-P


Nie wyraziłem się precyzyjnie. W moim Zenicie przy ustawieniu na kółku czasów 1/60 itd. ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
plwk napisał/a:
W moim Zenicie przy ustawieniu na kółku czasów 1/60 itd.


No, rozumiem. U mnie jak ustawialem 1/250 miałem 1/500, a jak ustawialem 1/500 nie mialem nic.... ;-)
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
rura napisał/a:
aparacikiem (k100d)

aparacik? :)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
aparacik? :)


kotti, czy mi sie wydaje, czy tez na tym awatarku w lateksie wystepujesz? :shock: :shock: :shock:
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
Cytat
kotti, czy mi się wydaje, czy tez na tym awatarku w lateksie wystepujesz? :shock: :shock: :shock:


tak, to mój służbowy strój ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
cotti napisał/a:
tak, to mój służbowy strój


łoł.
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
bEEf napisał/a:
w Zenicie czas synchronizacji to był 1/30 sek

Zależy w którym. Ja miałem takiego z 1/125 s.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach