pritchard  Dołączył: 03 Lip 2011
  [obiektyw] SMC Asahi Pentax-M 50mm f/1.4 nie działa
Cześć wszystkim. Stałem się właścicielem dość leciwego sprzętu, a mianowicie Asahi Pentax ME oraz obiektywu jak w temacie. I z tym ostatnim jest problem. Postanowiłem go wyczyścić, bo miał soczewki zawalone grzybem i niestety posunąłem się w tym za daleko :/ Oprócz optyki rozkręciłem również pierścień odpowiadający za nastawianie odległości - ostrości. Wygląda to tak, że srebrny pierścień który ma wewnątrz duży gwint jest wkręcony do czarnej "obudowy" obiektywu. Kręcąc srebrnym pierścieniem nastawia się ostrość. Chodzi mi o to, że ten srebrny pierścień utknął w czarnej obudowie i nie obraca się wogóle. A przez to nie rusza się wewnętrzna sekcja soczewek, która jest wkręcona w tenże srebrny pierścień. Mam nadzieję, ze udało mi sie wyjaśnić na czym polega problem. Jeśli będzie to konieczne to zamieszczę potrzebne zdjęcia. Bardzo proszę o pomoc. Szkoda mi tego obiektywu. Reszta działa dobrze.
 

drawa  Dołączył: 17 Sie 2010
pritchard napisał/a:
Reszta działa dobrze
brawo ciesz się tą resztą :lol:
 
pritchard  Dołączył: 03 Lip 2011
drawa napisał/a:
pritchard napisał/a:
Reszta działa dobrze
brawo ciesz się tą resztą :lol:


Dzięki za "pomoc"... Takimi bezsensownymi postami nabijasz sobie licznik i nie wprowadzasz nic wartościowego do dyskusji.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
pritchard, prześlij jakieś zdjęcia to może się uda coś wywnioskować, obiektywu szkoda bo Mka 1,4 jest jednym z najlepszych szkieł... patrzyłeś ile kosztowałoby czyszczenie i wyszło nieopłacalne czy poszedłeś na żywioł :)
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
pritchard, zdjęcia jak najbardziej możesz zrobić. Wygląda to jakbyś go źle zmontował. Jeżeli dobrze się domyślam to ten "duży gwint" to gwint wielokrotny i z nim bywają duże problemy. Jest tylko jedno prawidłowe ułożenie elementów a możliwości skręcenia jest kilka. Nie raz się z nim męczyłem a zdarzało się przy błędnym ułożeniu że się zaciął (zatarł - aluminium ma skłonności do zacierania się).
 
pritchard  Dołączył: 03 Lip 2011
arQ napisał/a:
pritchard, prześlij jakieś zdjęcia to może się uda coś wywnioskować, obiektywu szkoda bo Mka 1,4 jest jednym z najlepszych szkieł... patrzyłeś ile kosztowałoby czyszczenie i wyszło nieopłacalne czy poszedłeś na żywioł :)


Widzisz, z czyszczeniem nie ma problemu, bo dałem radę i ładnie wyszło. Niestety za bardzo "entuzjastycznie" do tego podszedłem i wyszła mi teraz kupa. Nie wiem ile kosztuje serwis takiego obiektywu, bo póki co, się nie dowiadywałem i chcę samemu spróbować.
Chodzi mi dokładnie o ten pierścień:



Wiecie czym można i w którą stronę odkręcić??

[ Dodano: 2011-07-21, 14:21 ]
Makler napisał/a:
pritchard, zdjęcia jak najbardziej możesz zrobić. Wygląda to jakbyś go źle zmontował. Jeżeli dobrze się domyślam to ten "duży gwint" to gwint wielokrotny i z nim bywają duże problemy. Jest tylko jedno prawidłowe ułożenie elementów a możliwości skręcenia jest kilka. Nie raz się z nim męczyłem a zdarzało się przy błędnym ułożeniu że się zaciął (zatarł - aluminium ma skłonności do zacierania się).


No i właśnie jest w tym szkopuł, że wygląda na zacięty - zatarty gwint :/ Na spokojnie doszedłem do tego jak powinno być to złożone ale niestety tego pierścienia nie mogę odkręcić.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
pritchard napisał/a:
[...] bo dałem radę i ładnie wyszło.

pritchard napisał/a:
[...] i wyszła mi teraz kupa.

Też se ponabijam licznik, a co mi tam.
Wiertarką udarową żeś to rozkręcał?
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
Arti troszkę jak widzę Cie zironizował, ale to na prawdę wygląda jak po potraktowaniu jakim wiertłem albo brzeszczotem ? ;-) czym to odkręcałeś ?
 
pritchard  Dołączył: 03 Lip 2011
arQ napisał/a:
Arti troszkę jak widzę Cie zironizował, ale to na prawdę wygląda jak po potraktowaniu jakim wiertłem albo brzeszczotem ? ;-) czym to odkręcałeś ?


Takimi postami się nie przejmuje. A nabijanie licznika mam w d.... Ale widzę, że dla innych jest to istotne. Wracając do sprawy, wiem że nie wygląda to ładnie, starałem się to odbić śrubokrętem. Aluminium niestety w tym pierścieniu jest cholernie miękkie :/ Starałem się to odkręcić mając całą mechanikę i optykę obiektywu na zewnątrz.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
pritchard napisał/a:
A nabijanie licznika mam w d....

Obiektyw widać też...
+1
 

drawa  Dołączył: 17 Sie 2010
brawa Arti :-B niech i ja coś mam
 
Yoora  Dołączył: 24 Paź 2010
drawa napisał/a:
brawa Arti :-B niech i ja coś mam


A to i ja dołączę :), a co. ;-)
Kurcze, zawsze mi tłukli do głowy: jak się nie znasz to ... idź na piwo a konkret zostaw specom.
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
pritchard, możesz spróbować porządnie go schłodzić po czym ogrzać zewnętrzny pierścień, jak nie masz czym to nawet w rękach podczas odkręcania. Najlepiej bez szkieł bo zaparują całe.
 

kacperAs  Dołączył: 01 Mar 2010
najlepiej potraktowac go z gaśnicy śniegowej!
 
Windman  Dołączył: 25 Maj 2008
Szkoda obiektywu,nie lepiej było oddać do serwisu
 
Promocja111  Dołączył: 04 Lis 2008
Arti napisał/a:
pritchard napisał/a:
A nabijanie licznika mam w d....

Obiektyw widać też...
+1


Jak to powiada przysłowie: darowanemu koniu ....
 

Michał Chrzanowski  Dołączył: 18 Maj 2006
niezly z Ciebie rzeznik.... szkoda fajnego szkła...

ten pierscien to nie jest kontra? jezeli tak, to wydaje mi sie, ze wystarczy dokrecic do konca pierscien ostrosci i go delikatnie ruszyc, wtedy kontra powinna puscic...
aha, stara zasada mechanikow mowi, jezeli cos nie chce sie odkrecic, sprobuj delikatnie to dokrecic i dopiero odkrecac..
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
Czyż nie dobija się koni?
 

Michał Chrzanowski  Dołączył: 18 Maj 2006
grzegorzgr napisał/a:
Czyż nie dobija się koni?


nie! fotograficznie konia to Koni Omega... To byly świetne srednie formaty....
 
pritchard  Dołączył: 03 Lip 2011
Makler napisał/a:
pritchard, możesz spróbować porządnie go schłodzić po czym ogrzać zewnętrzny pierścień, jak nie masz czym to nawet w rękach podczas odkręcania. Najlepiej bez szkieł bo zaparują całe.


Porysowany pierścień nie oznacza końca obiektywu. Wszystko wykonywałem bez szkieł wewnątrz. Na przeszkodzie do złożenia całego obiektywu stoi tylko ten zaklinowany pierścień. Reszta jest w dobrym stanie.

Dzięki wszystkim za konstruktywną pomoc i rzeczowe odpowiedzi. Może jeszcze ktoś ma jakieś sugestie jak sobie poradzić z tym tematem?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach