dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
Pentax A 135 f/2.8
Witam,
Nabyłem ostatnio szkło PENTAX A 135 f/2.8
Wszystko działa elegancko po za jedną sprawą, nie ostrzy na obiektyw na nieskończoności czyli tak z grubsza sądząc powyżej 50metrów
Brakuje jakby 1mm obrotu pierścieniem ostrości.
Np. z okna celująć na drzewko oddalone tak na oko na ok 30-40m ostrzy i korpus potwierdza.
Ale jak już chcę wyostrzyć za lapmą na znak 5 metró dalej czy blok 20metró dalej, już jest brak powtierdzenia złapania ostrości i w samym wizjerze widać że brakuje tą odrobinę obrotu by stał się znak czy blok na najdalszym planie ostry.

Czy szkiełko miało dzwona i coś mu się obluzowało/zakleszczyło?
Czy można jakoś bez większych problemów to samemu naprawić ?
W sumie pewnie większość fotek będę robił obiektom bliżej jak te 15-20metrów, ale wkurza mnie ta przypadłość.
Porównywałem z inną 135 f/2.8 Chinon bez styków i on ostrzy tam gdzie ja chce czyli na lampę(prawie do oporu pierścień ostrości), później na znak dalszy o te 5metrów i na końcu na nieskończoności na blok (pierścień na fulla odkręcony)

Na Chinonie mam zakres odległości nieskończoność, póżniej 30m, następnie 15m itd.
A w Pentaxie mam nieskończoność i tylko 15m i niżej.

Za chwilę wrzucę na kompa fotki z kilku szkiełna 135mm i porównam jak które i gdzie ostrzy w porónaniu do "felernego" pentaxa 135

Czy to co siędzieje ztym szkłem to norma czy coś jest ewidentnie zepsute?
Jęśli ktoś ma to szkiełko w domu prosiłbym o jakiś szybki test i ypowiedź.

dzięki i pozdrawiam
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
dlugas1982 napisał/a:
coś jest ewidentnie zepsute?
Zdecydowanie tak. Prędzej spotkasz szkła ostrzące "poza nieskończoność" (zwłaszcza z AF), niż przed. Jeśli tak się dzieje, to znaczy, że obiektyw jest co najmniej źle zmontowany, lub co gorsze rozjustowany. Przyczyną może być
dlugas1982 napisał/a:
szkiełko miało dzwona i coś mu się obluzowało
, ale w starszej konstrukcji szkłach (metalowe ślimacznice i prowadnice) to raczej wątpliwe. Prędzej jakiś domorosły optyk -amator grzebał w środku (chciał np. wyczyścić soczewki, lub przysłonę) i źle złożył.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach