folab  Dołączył: 31 Sty 2007
Podobnie można zrobic w K100 ,co prawda af poprawia ustawienie dwukrotnie ale po wstępnym ustawieniu wystarczy zdjąc palec z przycisku OK i natychmiast wyzwolic migawkę spustem.Jest jeden minus tego rozwiązania tak w K100 jak i w K20,otóż aby wyzwolic migawkę trzeba najpierw zdjąc palec z przycisku OK czy AF w K 20,zabiera to więcej czasu niż dociśnięcie spustu po ustawieniu ostrości właśnie nim.
Jednak nie trzeba zdejmowac palca,można wyzwolic migawkę mając wciśnięty przycisk OK :oops:
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
kndr napisał/a:
Normalnie, aparat (K10D, K100D) potwierdza ostrość dwa razy (zarówno w trybie AF.S jak i w trybie AF.C)
To ja dalej nie wiem o co chodzi. :-) W słabym oświetleniu to i kilka razy "poprawia" ostrość. W AF-C to ty decydujesz czy czekać dalej, czy zrobić zdjęcie, a AF-S musisz poczekać. Ot i cała różnica.
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
Ale jak AF wywalisz na inny przycisk to nie tylko nie musisz czekac aż poprawi kilka razy.ale mozesz jeszcze przekadrowac przy AF-C.
Tylko kiepska dokładnaśc przy tym pierwszym doskoku.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Było.
Połączę 2 tematy, coby nie dublować.
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
Cytat
To ja dalej nie wiem o co chodzi.


Spróbuję więc na przykładzie.

Przypadek A)
Ustawiam AF.S i ostrzenie w punkt.
1) celuję w tarczę,
2) naciskam spust,
3) w wizjerze widzę podświetlone pole AF
4) słyszę "piii" potwierdzające ostrość

Mierzę czas pomiędzy 2) i 4). Załóżmy, że jest to 1 sekunda.

Przypadek B)
Ustawiam AF.C i ostrzenie w punkt.
1) celuję w tarczę,
2) naciskam spust,
3) w wizjerze widzę podświetlone pole AF
4) słyszę "piii" potwierdzające ostrość

Mierzę czas pomiędzy 2) i 4). Wychodzi 0,66 sekundy

Wniosek: W k20 ostrzenie AF.C jest szybsze niż AF.S (w tych samych warunkach)

Powtórzenie przypadku A i przypadku B w K10 i K100 da identyczne wyniki = 1 sekundę. No chyba, że się mylę :)

Nie ma to żadnego związku z momentem wyzwolenia migawki. Chodzi o czas pomiędzy naciśnięciem przycisku ostrzenia a usłyszeniem potwierdzenia ostrości.

Cytat
Ale jak AF wywalisz na inny przycisk to nie tylko nie musisz czekac aż poprawi kilka razy.ale mozesz jeszcze przekadrowac przy AF-C.


Dokładnie. Chodzi o to, żeby można było w trybie AF.C zablokować ostrość przy przekadrowywaniu.

[ Dodano: 2008-12-03, 21:22 ]
mygosia napisał/a:
Było.
Połączę 2 tematy, coby nie dublować.


Dzięki, ale trochę będę polemizował ;) Piszesz, że facet robi tak...

Cytat
Więc on nastawia na AF-C - wciska wpust do połowy - i w momencie kiedy jest pierwsze nastawienie ostrości - wciska spust do końca. Nie czeka na lekki podjazd do przodu, do tyłu i nie czeka na zapalenie zielonej lampki.


W k20D nie trzeba tak kombinować. Nie ma żadnego wciskania do połowy i czekania na jakieś podjazdy. Po prostu czas między rozpoczęciem ostrzenia a potwierdzeniem ostrości w AF.C jest mniejszy niż w trybie AF.S. Ja po prostu czekam na piknięcie i wtedy naciskam spust migawki. Poza tym przycisk AF jest w bardziej ergonomicznym miejscu niż guzik OK w K100, tak mi się wydaje.
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Że Pantax jednak poprawił af w K20D? - alleluja! Muszę to sprawdzić dokładnie, choć kilka dni temu sam zauważyłem różnicę szybkości pomiędzy Af.S i AF.C - pomyślałem jednak tylko, że to moje złudzenie .
Szczerze, to wszystkie opisane metody są na pierwszy rzut oka skomplikowane i niezbyt dokładnie je rozumiem...
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
Cytat
Pantax jednak poprawił af w K20D?


Tak. K20D ma ulepszony AF.C :) Na "RiceHigh's Pentax Blog", do którego link podałem wcześniej, autor pyta retorycznie, dlaczego PENTAX nie przyznał się w oficjalnych materiałach do poprawienia swojego systemu AF. Sugeruje, że w K20D powinien mieć nazwę SAFOX VIII E (Enhanced), albo coś w tym stylu, co sugerowałoby nowy produkt.

Cytat
opisane metody są na pierwszy rzut oka skomplikowane


Problem w tym, że AF.C nie daje możliwości blokady ostrości poprzez wciśnięcie spustu migawki do połowy. Stąd pojawił się pomysł aby przenieść ostrzenie na przycisk AF (chyba najmniej znany i wykorzystywany przez użytkowników). W K20D trzeba to zmienić dwoma ustawieniami w menu i można pracować z lepszym autofocusem AF.C, mając jednocześnie funkcję blokady ostrości (tak jak w AF.S), która jest niezbędna przy przekadrowywaniu.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
kndr napisał/a:
Na "RiceHigh's Pentax Blog", do którego link podałem wcześniej, autor pyta retorycznie, dlaczego PENTAX nie przyznał się w oficjalnych materiałach do poprawienia swojego systemu AF. Sugeruje, że w K20D powinien mieć nazwę SAFOX VIII E (Enhanced), albo coś w tym stylu, co sugerowałoby nowy produkt.

Wygląda na to, że to norma u Pentaksa: Pentax Auto Focus Systems. Tak było kiedyś, tak jest i teraz. K100D ma sprawniejszy AF w trudnych warunkach od DSa mimo tego samego oszczędnego silnika, w K10D można zauważyć, że różni się od kasetki nie tylko silniejszym silnikiem. Wygląda na to, że poprawili oprogramowanie w K20, a z pierwszych zachwytów nad K-m można odnieść wrażenie, że układ AF jest sprawniejszy niż w K20D.

Myk z rozdzieleniem spustu migawki i mechanizmu AF znam z jakiegoś artykułu o fotografii ptaków. Przykład był akurat na nikonie ale jak widać można go zaadaptować również do pentaksów bez przycisku AF. Przydaje się w sytuacji gdy odległość do obiektu się nie zmienia, lub wiemy, że i tak się zmieści w GO. Zwalnia to nas z czekania na potwierdzenie ostrości przez korpus, a także zbytecznego przekadrowania jeżeli obiekt jest poza obszarem pracy pól AF. Można oczywiście na czas robienia zdjęcia anulować prace mechanizmu AF, ale dla mnie oddzielny przycisk AF czasem jest wygodniejszy.

Tyle, że ja używałem go jedynie w kombinacji z AF.S (a i tak można było wyzwolić migawkę w dowolnym momencie). Nie zauważyłem jakieś przewagi AF.C w kasetce nad AF.S tak w szybkości jak i tolerancji - ma wręcz identyczny rytm pracy w obu trybach niestety. Pobawię się w konfiguracji z AF.C przy najbliższej okazji. Może da się to do czegoś zastosować. Jest to w pewnym sensie pomysł na ominięcie nurkowania do menu dla przełączenia AF.S/AF.C :-)
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
Cytat
Przydaje się w sytuacji gdy odległość do obiektu się nie zmienia, lub wiemy, że i tak się zmieści w GO.


Cytat
Jest to w pewnym sensie pomysł na ominięcie nurkowania do menu dla przełączenia AF.S/AF.C


No właśnie. Zacząłem od kombinowania, jakby tu przyspieszyć AF w K20D a doszedłem do wniosków, o których napisałeś powyżej :) Można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, jeśli człowiek przyzwyczai się do nowego sposobu ostrzenia.

Jest jeszcze jeden sposób na szybsze ostrzenie w K20D. W menu jest funkcja włączająca pułapkę ostrości, ale działa wyłącznie z obiektywami DA i FA. Z tego co czytałem na forach, włączenie tej funkcji powoduje, że system AF potwierdza ostrość tylko jeden raz, co skutkuje szybszym ostrzeniem. Chyba działa z AF.S jak i AF.C, ale nie sprawdzałem.
 

dejot  Dołączył: 29 Cze 2008
nie rozumiem trochę tego co piszecie... "przy FS.C trzeba oduczyć się wciskania spustu do połowy, nie ma możliwości blokady AF".
Co prawda nie mam K10 lub 20 a tylko DL2 i z tego co testowałem... AF przy ustawieniu na AF.C działa dopiero przy wciśnięciu do połowy i trzymając go po przekadrowaniu zmienia ustawienia AF, lecz: przycisk do połowy- ustawiam ostrość, puszczam, przekadrowuje (AF jest zablokowany), wciskam do końca-robi zdjęcie bez przestawiania ostrości... chyba, że w K10 i 20 działa inaczej :)

Pozdrawiam.
dejot
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
dejot napisał/a:
przycisk do połowy- ustawiam ostrość, puszczam, przekadrowuje (AF jest zablokowany), wciskam do końca-robi zdjęcie bez przestawiania ostrości... chyba, że w K10 i 20 działa inaczej :)

Po prostu AF nie zdążył nawet zabrać się do pracy - "niestety" w kasetce nie zawsze udawało mi się tak szybko wcisnąć spust do końca, by AF nie ruszył obiektywem :-)
 
pancurski  Dołączył: 13 Mar 2008
kndr napisał/a:
Jest jeszcze jeden sposób na szybsze ostrzenie w K20D. W menu jest funkcja włączająca pułapkę ostrości, ale działa wyłącznie z obiektywami DA i FA.

O jaką funkcję chodzi ?
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
Cytat
O jaką funkcję chodzi ?


O tak zwane "Robienie zdjęć w trybie przechwytywania ostrości" str. 112 instrukcji. Nie sprawdzałem, więc nie gwarantuję efektów, ale czytałem, że w tym trybie nie działa podwójne potwierdzenie ostrości.



[ Dodano: 2008-12-04, 16:08 ]
Cytat
wciskam do końca-robi zdjęcie bez przestawiania ostrości... chyba, że w K10 i 20 działa inaczej :)


U mnie, tak jak pisze WuWu84 przy drugim wciśnięciu następuje ponowne ostrzenie. Nie dam rady wyprzedzić AF (pomimo, że podobno jest wolny, hehehe) i blokada ostrości bierze w łeb.
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Popróbowałem trochę i z moich wstępnych testów wynika, że o ile AF w trybie AF.C jest szybszy ( bo daje możliwość wyzwolenia migawki od razu po wyostrzeniu obiektywu na obiekt) to jednak w większości przypadków był niecelny. Wydaje mi się, że te "spowalniające" ruchy obiektywu, mające na celu dokładne ustawienie ostrości są niezbędne...

Cytat
Więc on nastawia na AF-C - wciska wpust do połowy - i w momencie kiedy jest pierwsze nastawienie ostrości - wciska spust do końca. Nie czeka na lekki podjazd do przodu, do tyłu i nie czeka na zapalenie zielonej lampki.

Miał 31 trafień w punkt na 31 prób.


Ojoj...no nie wiem...w moim przypadku jest zdecydowanie gorzej. Może spróbuję jeszcze z innymi szkłami.

Cytat
Więc on nastawia na AF-C - wciska wpust do połowy - i w momencie kiedy jest pierwsze nastawienie ostrości - wciska spust do końca. Nie czeka na lekki podjazd do przodu, do tyłu i nie czeka na zapalenie zielonej lampki.


W k20D nie trzeba tak kombinować. Nie ma żadnego wciskania do połowy i czekania na jakieś podjazdy. Po prostu czas między rozpoczęciem ostrzenia a potwierdzeniem ostrości w AF.C jest mniejszy niż w trybie AF.S. Ja po prostu czekam na piknięcie i wtedy naciskam spust migawki. Poza tym przycisk AF jest w bardziej ergonomicznym miejscu niż guzik OK w K100, tak mi się wydaje.


A jednak - według moich obserwacji tylko sposób podany przez mygosię wyraźnie poprawia AF. Szybkość od "nieostrości do piknięcia" w obu przypadkach jest dla mnie niewielka, ciężko doprawdy ją uchwycić...
 
Michał  Dołączył: 24 Wrz 2006
fajnie, że odświerzyliście ten wątek- w moim przypadku to było niczym jak zbawienie..:)
Robię zdjęcia z meczy koszykówki i przyznam szczerze, że autofocus i szumy na wysokim ISO to dwie rzeczy które motywują mnie do zmiany systemu.
I o ile moje pytanie jak przyśpieszyć AF zostało uprzedzone(sprawdzęto podczas kolejnego meczu) to mam pytanie o szumy:
-na ISO 1600 przy sztucznym świetle jakie powinno być ustawienie odszumiania? Czy neutralne i odszumiać w programie na kompie czy odszumiać w puszc ze na maxa??
Może to nawet zadecyduje że zatrzymam K20D..i nadal będą na mnie gapić się canonierzy jak na niepowiem co..:)
ps. póki co to wychodzi mi to +- tak: www.picasaweb.google.pl/mj.galeria
 

ttb  Dołączył: 26 Lip 2006
Michał napisał/a:
Czy neutralne i odszumiać w programie na kompie czy odszumiać w puszc ze na maxa??


to raczej zalezy czy chce ci sie bawic pozniej w jakims programie. ogolnie uwaza sie, ze jak robisz to w jakims sofcie to jest lepiej i masz wieksza kontrole nad tą czynnoscią.

A co do twoich fotek - zmiana puszki na C50 czy N300 mysle, ze raczej nic nie pomoze. Warunki oswietleniowe w tej hali sa tragiczne i dziwie sie, ze ta hala została dopuszczona do rozgrywek extraklasy i ze tv robi z niej relacje.

Najdluzszy czas by wyszlo cos ciekawego w koszu to minimum 1/640. Ponadto mam wrazenie, ze w twoich fotkach lezy WB nie mowiac, ze sa niedoswietlone. Kadry są za szerokie.

W twoim wypadku chyba jedynym wyjsciem jest kupienie N700 i robienie na iso 6400 - podobno nie jest złe :evil:

A teraz proponuje rob zdjecia chirliderek bo sa fajne - i poproś tez, by sie za duzo nie ruszaly :-P (oczywiscie podczas zdjecia)

ps
a probowales robic zdjecia z lampką? (mi sie fotki sportowe z fleszem nie widza ale jak nie ma wyjscia to moze warto sprobowac)
 
Michał  Dołączył: 24 Wrz 2006
ttb dzięki za uwagi.. co do warunków na hali są rzeczywiście kiepskie-ale tego się nie zmieni. Przydałoby się ISO 3200 użyteczne..:(
Lampą nigdy nie próbowałem(tylko wtedy gdy światło na hali padło)... ale to nie jest wyjście :(
Co do szybkości AF.C próbując w domu na swoim synku widzę sporą różnicę w szybkości..tylko trzeba się jeszcze do tego przyzwyczaić..
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
Cytat
sprawdzę to podczas kolejnego meczu

Jestem bardzo ciekawy efektów. Życzę powodzenia :)

Możesz napisać jak spisuje się AF w czasie tych meczów? Fotki całkiem spoko jak na moje amatorskie oko :)
 
3xs  Dołączył: 20 Kwi 2008
kristofo napisał/a:
So, więc ... :-)
Autor tego postu pisze, że nieco wolny AF w pentakx’ach spowodowany jest tym, że ostrość jest mierzona 2 razy. Tzn., że po ustawieniu jej za pierwszym razem obiektyw dokonuje jeszcze ponownego niewielkiego ostrzenia "w przód" a potem troszeczkę "w tył" (sorki za to karkołomne tłumaczenie, zabrakło mi fachowych określeń). Czynność ta ma na celu sprawdzenie czy pierwszy pomiar był prawidłowy.


Stary wątek ale tak dla wyjaśnienia.
Generalnie stosuje się dwie metody ostrzenia - detekcją fazową i kontrastu. Każda ma swoje wady i zalety. Jedna jest szybsza bo działa z bieżacej pozycji AF a druga jest dokładniejsza ale AF przelatuje zawsze cały zakres. Z tego powodu w lustrznakch dla AF-S stosuje się najczęściej metodę mieszaną ( nie tylko w Pentaxie). Najpierw ostrzy się pierwszą a na samym końcu, tylko w małym zakresie odległości, porpawia się drugą. W AF-C, z uwagi na zasadę działania, rezygnuje sie najczęściej ( i to nie tylko w PENTAXAch) z dokładnego doostrzania druga metodą i dlatego wychodzi szybciej.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Na razie nie krzyczę alleluja, bo muszę dokładnie zdjęcia pooglądać na kompie, ale myk z używaniem AF-C zamiast AF-S chyba faktycznie działa. Moja K20 czasem tylko przy włączonym AF-C robi poprawkę, natomiast przy włączonym AF-S praktycznie każdorazowo. Czyli AF-C faktycznie przyspiesza robienie zdjęć!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach