tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
100 porad fotograficznych
Praktyczne obcowanie z jakąś dziedziną sprawia, że możemy wskazać uwagi porady wynikające z doświadczenia. Ciekawe jakie porady mają Pentaksjanie?

Proszę nie wklejać 10 prawd Stawowego, lecz własne spostrzeżenia!
Każdą poradę numeruj wg kolejności.

__________________________________________________________________________


1. Nie odkładaj zdjęć na potem
Widzisz jakąś sytuację, piękny krajobraz lub motyla siedzącego na liściu i chcesz odłożyć zrobienie zdjęcia na później? - nie rób tego! Złośliwość ma to do siebie, że sytuacja umknie, słońce zajdzie, a motyl odleci. Później znaczy nigdy.

2. Przedwczesna radość
Podgląd (w aparacie) właśnie zrobionego zdjęcia lub podejrzenie wywołanej kliszy spowodowały u Ciebie radość z powodu bycia autorem rewelacyjnej foty? Padłeś ofiarą złudzenia - obejrzyj to na dużym monitorze lub zrób odbitkę, Twoje nieuzasadnione szczęście zostanie zweryfikowane brutalnym: "ależ byłoby piękne gdyby nie...".

3. Ironia losu, złośliwość rzeczywistości
Sesja przygotowana na tip-top, wszystko przemyślane X razy, obsługa doprowadzona do perfekcji, itd. Co z tego, skoro i tak zawsze coś idzie nie tak. Pogoda, awaria, za mało klisz, zdechła bateria, pryszcz wielkości nosa, okres, gradobicie, H5N1 - to tylko kilka mniej wyszukanych przykładów tego, co może Cię spotkać, bo przecież jesteś fotografem-perfekcjonistą, a wszystko miało być pod kontrolą. Przygotuj się na kłopoty lub rozczarowanie.
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
4. Skąpstwo.
Nie żałuj kliszy i nie próbuj wyżulić tych 2 dodatkowych klatek za wszelką cenę, szczególnie gdy nie jesteś mocno obyty z aparatem. Lepiej stracić te 2 klatki przy zakładaniu filmu, niż 36 'naświetlonych' przez jego nienawinięcie.

Wyjdzie nam fotograficzna księga Murphy'ego :evilsmile:
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
5. Patrz w lusterko, rozglądaj się na boki
Patrząc do przodu nie wiesz, jak wiele ciekawego dzieje się za Tobą. Przystań, rozejrzyj się, zejdź z głównej drogi, skręć w boczną uliczkę. Tam też może wiele się wydarzyć, skręć i przekonaj się.
 

peterkki  Dołączył: 08 Lip 2008
6. "Wygrzanie akcji", tak to sobie nazwałem, czyli odpowiednio zmęczona pora dnia, przeważnie poczekać aż akcja dobrze się rozwinie, wszystko się umęczy i odkryje swoje prawdziwe oblicze.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
7. W miarę możliwości sprawdzaj ustawienia światłomierza/aparatu przed zrobieniem zdjęcia. W kieszeni/torbie różne kółka się przypadkowo przekręcają.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
8. Lepszy gorszy ale swój, niż lepszy ale pożyczony.
Jeśli wybierasz się na ważne zdjęcia i zależy Ci na dobrej bezproblemowej robocie zabierz swój sprawdzony sprzęt, nawet jeśli jest nieco słabszy od tego, który może pożyczyć Ci kolega. Zlecenie lub ważny projekt, to nie najlepsza okazja do testowania nowego sprzętu.
 

Artiip  Dołączył: 22 Sty 2010
9. Poznaj swój sprzęt
Kupiłeś nowa "zabawkę" i już lecisz na ważną sesje, metodą "rozpoznanie bojem". To nie sprawdza się nawet na wojnie. Przeczytaj a przynajmniej przejrzyj instrukcję, przejdź się i przetestuj sprzęt w warunkach zbliżonych do tej sesji na którą się wybierasz.
 

sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
10. Opanowanie techniki fotografowania to najłatwieszy etap w stawaniu się fotografem. Jeśli wciąż nie udało Ci się go przejść oznacza to, że włożyłeś za mało wysiłku. Wystarczy się przyłożyć i każdy, powtarzam każdy, może robić poprawne technicznie zdjęcia. Przekroczenie fotograficznego rubikonu to umiejętność przełożenia na obraz, tego, co chce się powiedzieć. Jak widać, musisz przy okazji, mieć też coś do powiedzenia.
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
11. Jaką część kadru obejmuje twój wizjer ? Dwakroć upewnij się, czy nic niechcianego ukradkiem w ujęcie nie wchodzi.
12. Nie jest bzdurną rada, żeby cofnąć się o krok, kiedy wydaje się nam, że mamy idealne zdjęcie portretowe (i nie tylko)- wykadrować znacznie prościej jest, niźli obcięte partie dorysować.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
13.Zawsze, ale to zawsze, sprawdzaj ilość wolnych klatek i przed wyjściem włóż do kieszeni dodatkową rolkę. Filmu zabraknie w najmniej oczekiwanym momencie.

14.Jak już zrobisz zdjęcie, które Cię satysfakcjonuje, nigdy nie sugeruj się opiniami na jego temat z jakiegokolwiek forum fotograficznego. Najlepiej wcale go nie pokazuj :-D
 
tadeuszd2  Dołączył: 06 Gru 2009
15. Obserwuj rzeczywistość i staraj się ją zrozumieć-dopiero wtedy zrób zdjęcie.Zdjęcie jest dodatkiem do świadomości.

16. Masz mnóstwo zdjęć, pełno w głowie pomysłów-po wywołaniu daj sobie czas na przemyślenie i wtedy wybieraj te właściwe.Za tydzień wróć do nich.

17. Nie zapominaj o energii-tej do aparatu i tej do robienia zdjęć.
 

Ex3  Dołączył: 27 Sie 2009
18. - Dowiedz się czym jest forma a czym treść i jakie są (mogą być) zależności między nimi.
 

ulro  Dołączył: 14 Lip 2009
19. Rób odbitki.
Zdjęcie nie istnieje dopóki nie trafi na papier. To, co wygląda średnio na monitorze, na papierze może zyskać nową jakość. I na odwrót.
20. Rób odbitki dobrej jakości.
DVD niedługo przestanie być standardem. Dysk zewnętrzny trafi szlag. Odbitka na papierze barytowym będzie cieszyć oczy przez co najmniej 50 lat.
 

oswald  Dołączył: 02 Gru 2008
21. Miej aparat zawsze przy sobie. Nic tak nie irytuje jak idealna sytuacja zdjęciowa i brak narzędzia do jej uwiecznienia.
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
22. Ein Kamera - Eine Linse - Eine Brennweite
Aparaty są fajne i szczególnie przy filmie przydatne jest mieć ich kilka ale przesadne jaranie się obiektywami skutecznie przesłania fotografowaną rzeczywistość. 'Jeden aparat - Jeden obiektyw - Jedna ogniskowa' to oczywiście sytuacja mało realna w 100% ale podążanie w tym kierunku wychodzi tylko na dobre.
 

edghaar  Dołączył: 10 Lut 2011
23. Nie ufaj przesadnie internetowym poradnikom ;-)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
24. Nie rozpraszaj się
Mimo, że znasz procedurę na pamięć myśl podczas kolejnych kroków. Zastanów się, czy czasomierz jest naszykowany, termometr pod ręką, a chemia tam, gdzie być powinna. Niewiele jest spraw bardziej irytujących niż wlanie wywoływacza i bieganie w poszukiwaniu miernika czasu, temperatury lub nerwowe szukanie utrwalacza.

25. Nie oszczędzaj
Nie jesteś pewien czy chemia jest dobra? Dywagacje nad tym zostaw na później - potestujesz i zbadasz z ciekawości. Do normalnego wołania użyj roztworów, które z pewnością zadziałają poprawnie. Nie opłaca się oszczędność kilkunastu złotych w konfrontacji z możliwością utracenia niepowtarzalnie naświetlonych klisz.
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
26. Jeśli uprawiasz łazienkową partyzantkę ciemniową, zadbaj o bezpieczeństwo- poinformuj o swoich zamiarach wszystkich, którzy mogą włączyć światło, wywieś karteczkę z informacją.
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
27. Czytaj książki, ucz się o ludziach. Albo o temacie, który cię interesuje. Jeśli jedziesz gdzieś, to wiedz gdzie i jaka jest historia tego miejsca. Miej respekt dla otoczenia.

28. Zastanów się, czy zrobienie tego jednego zdjęcia ma sens. Naprawdę się zastanów. Jeśli zajmie ci to za dużo czasu, to znaczy, że nie dosyć szybko się zastanawiałeś. Tak czy inaczej, nie wyszło najgorzej, bo go nie zrobiłeś, co pewnie jest dużym plusem. Niektóre obrazy lepiej i ciekawiej zapamiętać, niż sfotografować...
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
29. Garbage In, Garbage Out, czyli tłumacząc na język fotografii: oglądasz śmieci, produkujesz śmieci.
Oglądanie mnóstwa byle jakich zdjęć przytępia wrażliwość, ogłupia, oducza dobrych nawyków fotograficznych (jeśli się je miało) i człowiek w końcu traci orientację, co jest dobrą, a co złą fotografią. I tak potem fotografuje. Natomiast oglądanie fotografii Mistrzów, najlepiej na papierze, na dużym formacie w galerii, wytwarza dobre wizualne wzorce, uczy kompozycji, uwrażliwia - co pozwala się artystycznie rozwijać, a w konsekwencji robić coraz lepsze zdjęcia.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach