bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Ale szczałki z klawiatury chyba zmieniają o 1. (?)

A więc tak: W sterownikach myszki zazwyczaj zaszyty jest gdzieś "skok" kółka i zazwyczaj jest on ustawiony na 3. Np w logitechu (właśnie sprawdziłem) - "szybkość przewijania - 3 wiersze". Zmieniasz na 1 i jest git (miałem ten sam problem w niektórych gierkach, gdy mi się bronie zmieniały 3 razy ;-) )

[ Dodano: 2007-05-14, 20:35 ]
Hej hej, no podoba mi się to, co widzę w tej wersji RawTherapee, no bardzo podoba :shock: Dodają imponujące tempo rozwoju programu, chyba mam zmianę lidera...
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jednostka przekręcenia kółka jest różna, zależnie od sytuacji:
np. WB == 313K, exposure 0.3, fill light 3. Ale juz Vibrance o 6.

Moze faktycznie gdzieś w rejestrze to trzeba zmienić? Ale taki RS albo Bibble każdy parametr robił o 1, a chyba z shiftem (Bibble) o 10, czy WB o 50K.

[ Dodano: 2007-05-14, 20:42 ]
Zmieniłem w parametrach myszki (panel sterowania) z "3 linie" na "1 linie" ale efektów tego w Lightroomie nie zauważyłem.

[ Dodano: 2007-05-14, 20:42 ]
Acha, a szczałki robią tak samo, jak kółko.
 

Polar  Dołączył: 12 Mar 2007
Macie pewnie wiele racji ze nie ma rzeczy doskonalych i potrzeba wiele prob, doswiadczen,
troche "nosa" tylko ze caly proces od momentu zrobienia zdjecia do spojrzenia na gotowa odbitke z labu to droga ktora nie wiadomo gdzie nas moze zaprowadzic.
Smieszy mnie cos takiego jesli ustawiam WB na 5000 i w dwoch programach otrzymuje rozne efekty tego dzialania, rownie dobrze zamiast jednostek mogli by wstawic jakies gwiazdki albo male zabki. To nie jest miarodajne.
No dobra dosyc tego marudzenia jutro ide zrobic odbitki zobaczymy co z tego wyjdzie.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Smieszy mnie cos takiego jesli ustawiam WB na 5000 i w dwoch programach otrzymuje rozne efekty tego dzialania, rownie dobrze zamiast jednostek mogli by wstawic jakies gwiazdki albo male zabki. To nie jest miarodajne.

Wszystko rozbija się o profil kolorów, jaki posiada aplikacja (i jaki potrafi zrobić z niego użytek). Profil ten zależy od matrycy i pewnie od elektroniki aparatu. Cały czas upieram się, że jednak PPL to naturalne (a nie tylko "dobre") kolory.

O dziwo, odpaliłem nową wersję RawTherapee i dostałem... równie naturalne kolory! I to na wejściu. Na razie zestaw testowy mały, więc za wcześnie wyrokować, ale podoba mi się to :-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Beef - a jak z szybkością? Taka sama, jak w wersji 2.0? Chodzi mi o wczytywanie pliku.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Patrz - nie zwróciłbym uwagi. A teraz zwróciłem - i co? I nieporównanie szybciej!! Nawet nie zawracałem sobie głowy odpaleniem starej wersji - pasek postępu śmiga ze 2 razy szybciej na bank :shock:

Zakładam fanklub RAW Therapee.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Szybkość wczytywania jest bardzo OK (pyk-pyk-pyk i juz) ale jak się naustawia ochronę świateł, wyciąganie cieni i temu podobne , do tego po kolorach, wyostrzanie, i nie daj Panie B. odszumianie to.... już zaczyna liczyć....

[ Dodano: 2007-05-14, 22:39 ]
bEEf napisał/a:
Zakładam fanklub RAW Therapee.

.... + Michu i ja - trzech na początke - można by rzec - banda trojga. A, to trzeba Mygosię dokooptować, żeby się płeć zgadzała. :mrgreen:
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Michu??!?
Mam niejasne odczucie Żorż, że chcesz składki ściągnąć.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Składki wyłącznie na przelew :lol:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Mam niejasne odczucie Żorż, że chcesz składki ściągnąć.
Składki, majtki, co za różnica.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Włąśnie odkryłem, że edycja krzywe wystepuje w dwóch miejscach:
- w sekcji Exposure
- w sekcji Luminance

Odnośnie prześwietleń / niedoświetleń: dorównuje Lightroomowi, a pewnie i go przewyższa. Potrzebne potwierdzenie innych testerów.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Z czerwonym nadal dupa.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Michu napisał/a:
Z czerwonym nadal dupa.


Ale w ktora strone, ja sie nie znam ale u mnie chyba ok jest...
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jest prawie ok. Czerwony jest minimalnie zbyt karminowy, a powinien nieco w stronę purpury. W pewnym stopniu można regulowac w sekcji "Channel boost"/ Channel - wybrać "separate" i w kanale "a" oraz "b" niezależnie kręcić, ale wtedy troche po zielonym daje (pojawia sie mniej żółtozielonego, zielony idzie w kierunku cyjanu, nie mówię że to nieładne ;-) ).

Różnice wychodzą prównując obrazek do obrazka obszar-w-obszar.

PPL jako punkt odniesienia kolorystycznego jest niedościgły. Ale RT ma za to inne zalety ;-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Nono, pobawiłem się RT 2.1 i znów spory skok od poprzedniej wersji.
Ładnie pokazuje rawy z K10D (kolory skóry też nienajgorzej - moim skromnym, nieskalibrowanym zdaniem), ale trzeba uważać na domyślne ustawienia - w lewym górnym rogu - ustawienie 'default' robiło mi z bieżącego RC żółtą, jasną sieczkę. Pomogło wyzerowanie wszystkiego - profil 'neutral'.

Brakuje mi skasowania wszystkich zmian jednym klikiem (albo nie znalazłem).
No i domyślne wyostrzanie z promieniem 0.8 to gruba przesada.

Ale podoba się, podoba.

A - jakoś odszumianie mi się bardziej podoba w Lightroomie... albo ja jeszcze nie doszedłem, jakie wartości na tych suwaczkach ustawiać w RT. W 99% przypadków w LR mam +25 w Color Noise Reduction i to wszystko - o nic więcej się nie martwię.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Brakuje mi skasowania wszystkich zmian jednym klikiem (albo nie znalazłem).
No i domyślne wyostrzanie z promieniem 0.8 to gruba przesada.

Yyyy.. znowu wybierasz "default" i już ;-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zrobiłem obrazek, próbując doprowadzić do podobnego wyświetlania kolorów.
Dodatkowo jest masakryczne prześwietlenie, więc widać, jak sobie z tym radzi każdy program

Porównanie RAW Therapee 2.1 / Lightroom 1.0 / PPL 3:


Obrazek RAW Therapee 2.1:


Obrazek Lightroom 1.0:


Obrazek PPL 3:


Być może RT oraz LR można doprowadzić do większego podobieństwa czerwonego do PPL, ale to jest katorżnicza praca...

Dodane 2007-05-15 11:40

Obrazek Silky Pix 3 Free:


Wychodzi na to, że PPL jest klasą sam dla siebie, i nikt mu w czerwonym nie dorówna :mrgreen:

 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
zorzyk, w PPL-u da się lepiej zrobić przepalenia, przynajmniej doprowadzić do braku takich artefaktów. Jeśli możesz przesłać mi tego RAW-a, to spróbuję.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
bEEf, mi się nie udało tych przepałów w PPL-u lepiej zrobić. Poadaj maila - chcesz PEF-a, czy zrobić z tego DNG?

Dołożyłem wyzej jeszcze z Silky Pix 3 Free.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Daj PEF-a. beef [małpiszon] xl [kropa] wp [kropa] pl.

[ Dodano: 2007-05-15, 11:50 ]
Tak czy inaczej zgadzam się, że RawTherapee bardzo dobrze obsługuje przepały.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach