tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Lustrzanki coraz popularniejsze
Cytat
Czwartek, 5 kwietnia (13:10)

Z najnowszego raportu firmy analitycznej IDC wynika, że cyfrowe lustrzanki fotograficzne zdobywają sobie coraz większą popularność wśród użytkowników, mimo cen przynajmniej kilka razy wyższych od zwykłych "kompaktów".

Świadczą o tym wyniki sprzedaży aparatów w obu wymienionych grupach w minionym roku. W 2006 r. według IDC sprzedanych zostało 5,27 mln. aparatów typu DSLR, co stanowi aż 39-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2005 (wtedy nabywców znalazło 3,8 mln. nowych egzemplarzy lustrzanek).

Liderem sprzedaży cyfrowych lustrzanek pozostaje Canon, którego produkty w minionym roku znalazły uznanie 2,46 mln. klientów. Drugi w tym zestawieniu Nikon może pochwalić się rezultatem 1,74 mln. sprzedanych aparatów, natomiast na trzecim miejscu - i to można traktować jako niespodziankę - znalazła się firma Sony, która jeszcze w 2005 r. nie istniała w segmencie aparatów DSLR (swoją pierwszą cyfrową lustrzankę DSLR-A100 wprowadziła w czerwcu 2006 r.). Jej wynik to 326 tys. sprzedanych modeli.

Czwarte i piąte miejsca zajmują odpowiednio Olympus i Pentax.

W tym samym czasie rynek fotograficznych kompaktów wzrósł o 14 procent (z 88,5 do 100,4 mln. sprzedanych urządzeń). Tu również dominującą pozycje zajmuje Canon, z 17,3 mln. sprzedanych aparatów w 2006 r. (wzrost o 22 proc. w porównaniu z 2005 r.). Mimo przepaści ilościowej dzielącej oba te segmenty widać wyraźnie szybsze tempo rozwoju rynku lustrzanek cyfrowych. Mając to na uwadze, przestaje dziwić wysoka pozycja Sony na liście "top sellers" - japoński moloch trafnie przewidział trendy rynkowe.

Cały rynek cyfrowych aparatów fotograficznych odnotował w 2006 r. wzrost o 15 procent ( z 92,3 do 105,7 mln. sprzedanych urządzeń ). Wygląda więc na to, że użytkownicy coraz wyżej cenią sobie lepszą jakość obrazu uzyskiwaną przez aparaty DSLR oraz większe możliwości lustrzanek, bazujące m.in. na opcji wymiany obiektywów. Czyżby podstawowe zalety cyfrówek dla niezaawansowanych użytkowników, tzn. niska cena, małe gabaryty i prostota używania, przestawały wystarczać?

źródło: zoom



szczególnie podoba mi się stwierdzenie:
Cytat
natomiast na trzecim miejscu - i to można traktować jako niespodziankę - znalazła się firma Sony, która jeszcze w 2005 r. nie istniała w segmencie aparatów DSLR (swoją pierwszą cyfrową lustrzankę DSLR-A100 wprowadziła w czerwcu 2006 r.). Jej wynik to 326 tys. sprzedanych modeli.
wydaje mi się, że autor troszkę sprawę uprościł :roll: Czyżby dorobek Minolty nie istniał?


Niestety nie znalazłem pełnego raportu IDC. Jeśli ktoś nań trafi, to poproszę o wstawienie go tutaj. Ciekaw jestem tych liczb [a szczególnie dotyczących Pentaksa]
 

shumway  Dołączył: 06 Mar 2007
widać nie każdy może mieć pantaxa... jest tylko dla wybranych :)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Wow! Za nami Sigma, Kodak, Leica i Panasonic.
Tref - tu chodzi o sprzedaż DSLRów. I Sony z jedną puszką sprzedało więcej, niż Pentax ze swoimi DSami, DLami, Kasetkami i Kadyszkami.
Przynajmniej ja to tak odczytałem.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Michu, ja też tak to odebrałem, niezbyt jasno jednak wyraziłem swoją myśl, chodziło mi o to, że:
Cytat
natomiast na trzecim miejscu - i to można traktować jako niespodziankę - znalazła się firma Sony, która jeszcze w 2005 r. nie istniała w segmencie aparatów DSLR

no, ale kupiła prawie gotowy produkt wraz z marką, którą schowała do kieszeni :roll:
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
tref napisał/a:
Z najnowszego raportu firmy analitycznej IDC wynika, że cyfrowe lustrzanki fotograficzne zdobywają sobie coraz większą popularność wśród użytkowników, mimo cen przynajmniej kilka razy wyższych od zwykłych "kompaktów".


A co sie tutaj dziwić? Skoro konkurencja spowodowała spadek cen lustrzanek na poziom dawnych kompaktów wyższej klasy (a zarazem szybki zanik oferty w segmencie reprezentowanym dawniej choćby przez Olympusa C-8080).
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Nie ma znaczenia infrastruktura. Liczy się sprzedaż. I jeśli ktoś z jedną puszką zwojował więcej, niż Pentax z pięcioma, to należy pozazdrościć jedynie, zamiast próbować szukać usprawiedliwienia.
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
tref napisał/a:
Niestety nie znalazłem pełnego raportu IDC. Jeśli ktoś nań trafi, to poproszę o wstawienie go tutaj.

raport jest na stronie IDC. niestety, trzeba za niego zapłacić. wydaje mi się, że chodzi o ten raport (taki krótki opis).
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Nie ma znaczenia infrastruktura. Liczy się sprzedaż. I jeśli ktoś z jedną puszką zwojował więcej, niż Pentax z pięcioma, to należy pozazdrościć jedynie, zamiast próbować szukać usprawiedliwienia.

Nie ma co Michu szukac usprawiedliwienia - po prostu Sony to firma 100x wieksza od Pentaxa i tutaj glowna role gra reklama. Nie wiem jak Ty, ale ja na kazdym kroku widzialem w czasopismach, sklepach foto i elektronicznych reklamy Alfy i to wszechobecne logo. A ile reklam Pentaxa i to jego lustrzanek? 0 (slownie: zero), nawet w stolycy niestety :-( Dla wiekszosci ludzi, ktorzy nie zagladaja w takie miejsca jak nasze forum czy strony o fotografii, taka lustrzanka Pentaxa to takie nie wiadomo co, bo nigdy nie widzieli, nigdy nie slyszeli... Bo z tej sprzedanej ilosci lustrzanek Sony, moge sie zalozyc, ze gro bylo kupione przez przypadkowych a nie zapalonych pstrykaczy, wlasnie dzieki szeroko pojetemu marketingowi. Ds i Dl nie liczylbym, mimo swoich zalet to byly aparaty, ktore nie wniosly soba za duzo a mozliwosc uzywania starych, manulanych szkiel nie ma zadnego znaczenia dla przecietnego Kowalskiego, ktory kiedys do kita co najwyzej dokupi sobie jakis tani tele zoom f4-5.6. Poza tym podejrzewam, ze starsze modele cyfranek Pentaxa nie weszly raczej do tego zestawienia, ktore pewnie dotyczylo jakiegos konkretnego okresu, raczej trzebaby tu liczyc K100D i K10D.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Sylwiusz - ależ ja się z Tobą całkowicie zgadzam. I w dodatku to samo nas irytuje. Jeśli zarówno Sony, jak i Pentax zapowiedziały ostrą ekspansję i zdobycie 25% rynku DSLR, to jak na razie Sony wywiązuje się z obietnic. Tutaj nie pomogą reklamy w styu I'm Pentaxian. Po prostu trzeba brutalnie walczyć o nowego klienta, zamiast odwoływać się do emerytowanych niedobitków.
Możecie sobie pisać/mówić co chcecie o wyjątkowym systemie dla wybranych, elitarności i tym podobnych bzdurach. Zwisa mi to. Chciałbym, by Pentax był cholernie popularny, by w każdym sklepie foto leżały szkła do niego wraz z akcesoriami i nie było kłopotu z nabyciem jakiegokolwiek produktu. Ale aby to osiągnąć, musi wzrosnąć sprzedaż. A tego bez marketingu nie osiągnie się, niestety.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ale przynajmniej w takim US i A to sie cos dzieje w ogole, u nas kompletnie nic. Zaloze sie, ze rynki Japonii i US i A sa najlepsze dla Pentaxa, UE pewnie kuleje niestety. Ostatnio cos sie troche pozmienialo, ceny znormalnialy w Europie (w porownaniu do tego co bylo, nie US i A), moze cos z tego wyniknie dobrego jednak?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jesteś pewien, że w US jest dobrze? W jakimś ostatnio zestawieniu sprzedaży cyfrówek w Stanach, Pentaksa w ogóle nie było (a był uwzględniony np. Rocoh).
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Nie jestem tego pewien niestety.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
No fakt. Jeden Jarek nie jest w stanie nadrobić całej sprzedaży...
Osobiście wierzę w to, że jest coraz lepiej. To logiczne, patrząc na to, co się dzieje w takiej pipidówie, jak Polska. To się musi przekładać na analogiczną sprzedaż globalną. Dlatego ciekaw jestem tego typu zestawień w przyszłym roku.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Mozliwe, ze w tym zestawieniu kadyszka ledwie co sie zalapala, bo to bylo za 2006 rok. A niewatpliwie to dosc przelomowy korpus u Pentaxa i stanowi na pewno dobry motor napedowy sprzedazy takze kasetki. Zreszta wystarczy popatrzec na nasze forum i jak ceny na aukcjach z optyka Pentaxa poszly mocno w ostatnich miesiacach w gore (np. moja FA* 85/1.4, ktora kupilem nowa za 3000 zl brutto teraz na aukcjach w UE sprzedaje sie za okolo 1000 Euro...). Jesli dotrzymaja terminow wprowadzenia nowych szkiel z gornej polki (DA*) to dalej powinno nakreac im sprzedaz, nowe korpusy, ktore pojawia sie na poczatku 2008, tez powinny byc ciekawymi propozycjami na rynku.
 

davnes  Dołączył: 18 Lis 2006
pentax i tak lepiej wyglądaimo niż system olka który moim zdaniem tez sie ma coraz lepiej
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Michu napisał/a:
Chciałbym, by Pentax był cholernie popularny, by w każdym sklepie foto leżały szkła do niego wraz z akcesoriami i nie było kłopotu z nabyciem jakiegokolwiek produktu. Ale aby to osiągnąć, musi wzrosnąć sprzedaż. A tego bez marketingu nie osiągnie się, niestety.
AMEN Bracie AMEN

sylwiusz napisał/a:
nowe korpusy, ktore pojawia się na poczatku 2008, tez powinny byc ciekawymi propozycjami na rynku.
Możesz rozwinąć myśl, proszę :-)

davnes napisał/a:
pentax i tak lepiej wyglądaimo niż system olka który moim zdaniem tez się ma coraz lepiej
Patrząc na dostępność oraz ilość reklam w PL i nie tylko to Olympus ma się sporo lepiej od Pentaxa.
 

kivirovi  Dołączył: 25 Kwi 2006
to nie kwestia reklamy tylko ceny. Widzialem u kolegi komputerowca Chip w ktorym byl test wszystkich lustrzanek 10mln. no i wygral pentax k10, ale kosztowal 4,5tys, a pozostale po 3. Ja mowie koledze, platonicznemu milosnikowi Canona, popatrz, pentax wygral testy, on sie pyta na co, a ja: na najdrozsza lustrzanke....
Pomijam fakt, ze stawia sie 400d w jednym rzedzie z k10d, ale na tym min. polega marketing...
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
kivirovi napisał/a:
Pomijam fakt, ze stawia się 400d w jednym rzedzie z k10d, ale na tym min. polega marketing...

400D mozna było wszędzie zobaczyć, a reklamy kadyszki tylko w paru czasopismach foto.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
reklama to jedno, a drugie to fizyczna obecność aparatów w sklepach. Sony jest w każdym fotograficznym i niefotogtaficznym sklepie, klient wchodzi do sklepu i sprzedawca mu poleca to co ma, żeby sprzedać, normalne i logiczne.
Klient, również całkiem słusznie, porównuje aparaty, które może obejrzeć, dotknąć, pobawić się nimi choć przez chwilę.
Gdyby Pentax był obecny na półkach tak jak Sony, przypuszczam, że nie miałby gorszej sprzedaży.
Wina leży tylko i wyłącznie po stronie producenta. Produkcja jest za mała i jest to dla mnie całkowicie niezrozumiałe, bo firmie z taką tradycją i renomą nie powinno być trudno zdobyć środki na produkcję na poziomie konkurentów.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Pentagram napisał/a:
Wina leży tylko i wyłącznie po stronie producenta. Produkcja jest za mała i jest to dla mnie całkowicie niezrozumiałe, bo firmie z taką tradycją i renomą nie powinno być trudno zdobyć środki na produkcję na poziomie konkurentów.


A tak wogole to kto jest wlascicielem marki Pentax?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach