cureforpain  Dołączył: 09 Kwi 2007
AF, a jego brak
Witam wszystkich.

Stoję przed wyborem pierwszego DSLR'a. Jak można się domyśleć, wpadł mi w oko Pentax, a dokładnie K100D. Powód też raczej mało wyszukany - tanie, jasne obiektywy. Z jednej strony stare szkiełka cholernie kuszą, ale z drugiej strony brak auto-focusa napawa mnie sporym sceptycyzmem.

Do tej pory fociłem lustrzanką analogową i/albo kompaktem cyfrowym. W przypadku Zenita były to fotki o raczej przemyślanym kadrze i całej koncepcji, więc i ustawienie ostrości jakoś nie zajmowało mi więcej czasu niż reszta 'czynności przygotowawczych'. Cyfrówką natomiast klepałem po kilka ujęć tego samego motywu nie bojąc się o uciekające klatki. Kompaktu używałem do (jestem początkującym amatorem, ale użyję 'fachowych' określeń, aby zdefiniować rodzaj fotografii, który mnie kręci) fotografii ulicznej i - najczęściej - spontanicznych portretów. W związku z czym AF załatwiał sprawę ostrości i mogłem się skupić na obiektach przyszłego zdjęcia.

Kupując lustro cyfrowe chcę postawić właśnie na niezależność od kliszy i więcej eksperymentów. Lecz obawiam się, że manualne słoiki będą niewygodne w strzelaniu fotek o bardziej reporterskim charakterze.

Jak to jest u Was? Nie narzekacie bardzo na brak auto fokusa? Czy manualne ustawianie ostrości sprawdza się także w dziedzinach fotografii jaką chciałbym się parać?

Zauważyłem, że z obiektywami AF na bagnet K jest w Polsce krucho. W związku z tym rozważam jeszcze możliwość kupna systemu Nikona lub Canona, którzy oferują tanie i jasne (1.8) pięćdziesiątki z auto fokusem, co do którego potrzeby-mienia mam tyle wątpliwości.

Na koniec zaznaczę, że znalazłem na forum wiele wypowiedzi, które były poniekąd satysfakcjonujące. Ale zaznaczę - poniekąd. Chciałbym usłyszeć zdanie jak największej ilości osób.

Bardzo proszę o wypowiedzi.
 

davnes  Dołączył: 18 Lis 2006
uwazam , że do reporterki to kup lepiej canona - ogromny wybór tanich szkieł z af . pentax tez ma szkła z af a i sigma coraz więcej ich tez robi dla pentaxa ale to jeszcze nie to. jesli pasują ci puszki z canona i obiektywy to nie zastanawiaj sie bo do reporterki canon bedzie dobry. rozwaz tez nikona bardzo szybki af lecz droższe :!: niz u canona obiektywy
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
davnes, kolega mówi o street-photo, a nie reporterce sensu stricte (pod którą rozumiem jakieś szybkie akcje w stylu profi). A za cenę kasetki u Canona jest EOS 350D - fajny sprzęcik może, ale... plasticzany taki, brak SR, gorszy wizjer. Dostępność obiektywów oczywiście nieporównywalnie lepsza. Ale tak czy inaczej - jak chcesz, to do pentaxa kupisz co potrzebujesz. Profesjonaliście oczywiście nie poleciłbym - bo on po pierwsze - chce wejść do sklepu i kupić, po drugie, ma na to kasę i nie w głowie mu polowanie na używki. Ale amator z ograniczonymi środkami? Tych wszystki "jasnych stałek z AF" dostępnych od ręki i tak nie kupi...

cureforpain, dwa grosze ode mnie:
1. Pięćdziesiątka, nawet i jasna, do street-photo? To ogniskowa ni przypiął, ni wypiął w tym celu (moim zdaniem). Pamiętaj o cropie, to nie jest żaden standard przy cyfrze, tak się tylko z przyzwyczajenia zwykło mówić. Już raczej to np sigma 28 1.8 (nieco ponad 1k zł) albo 30 1.4 (to już ponad 1.5k). Do innych systemów będzie kosztowała dokładnie tyle samo.

2. Jak masz szkiełko 28, to ustawiasz sobie na hiperfokalną przy przysłonie np. 8 i masz ostrość od 1.5m do nieskończoności. Przy większych dziurach kręcisz tylko, jeśli obiekt jest blisko Ciebie. Wczoraj byłem z rodzinką na spacerze w ogrodzie botanicznym. Tematyka - na przemian - a'la street foto (rodzinka w ruchu) i krajobraz (reszta) ;-) Fociłem tylko manualną 28-ką i również manualnym zoomem 80-200, kit grzecznie leżał w torbie. Zero problemów, na jakieś 80 zdjęć parę zaledwie nietrafionych - tyle samo mam zazwyczaj z AF.

 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
do reporterki canon... nie ma się co czarować :cry:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
do reporterki canon... nie ma się co czarować


Chrzanisz aż miło. Co brakuje K10D z np. sigmą 30/1.4 albo DA12-24/4 do JAKIEJKOLWIEK reporterki ?!?


A beef - o dziwo - ma znowu racje ;-)

 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
cureforpain, jak widzisz, ciężka sprawa. Kup Canona. Jeśli do reporterki, to koniecznie EOS 1d. Na pewno będziesz hepi :-P

Dobra, bo chyba nie dojdziemy do ładu w ten sposób. Napisz, ile masz środków do dyspozycji i ile chcesz wydać na puchę i obiektywy. Bo tak najlepsza rada, to ta, którą dałem powyżej.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
No ale mowa tu o streetfoto... Mysle ze k100D z kitem + manualne stalki Cie zadowoli, no i zamkniesz sie przynajmniej na poczatku w 3tys zl.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
milo napisał/a:
Mysle ze k100D z kitem + manualne stalki


Manual do SF to tylko dla wyjadaczy ;-)

Ale na poczatek kitowy DA bedzie bardziej niz OK :-) I wiem co mowie... ;-)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
cureforpain, właśnie. Dlaczego w ogóle taka alternatywa - AF w jakimś "drogim czymś" vs manual w jakimś "tanim czymś"? Kitem też się da robić zdjęcia. Jak chcesz jaśniej to masz sigmę 18-50 2.8 za rozsądną kasę.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Cytat

Manual do SF to tylko dla wyjadaczy ;-)

Ale na poczatek kitowy DA bedzie bardziej niz OK :-) I wiem co mowie... ;-)


Kurde, ja bym sie nie nazwal 'wyjadaczem'... to kwestia wprawy raczej. A kit w 100% spelni zadanie, tym bardziej ze w SF to za dna sie bawi.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Kurde, ja bym się nie nazwal 'wyjadaczem'... to kwestia wprawy raczej.


no wlasnie o to mi chodzi... na poczatek optowałbym za AF, natomiast jak komu zaczną przeszkadzać jego ułomności, sam przejdzie na MF...

... ja ostatnio, na przykład, z powrotem z MF na AF... ;-)
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Cytat
... ja ostatnio, na przykład, z powrotem z MF na AF... ;-)


Sa plusy i minusy, jak dla mnie to MF i AF sa rownie irytujace ;)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
cureforpain napisał/a:
Lecz obawiam się, że manualne słoiki będą niewygodne w strzelaniu fotek o bardziej reporterskim charakterze.
ktoś na tym forum napisał, że:
1) robienie reportażu
2) Pentaksem
3) z podpiętą stałką
4) ostrzenie manualne!
jest niedorzeczne [głupie, podobne do całowania lwa w d...] *

* nie przytaczam dosłownie :mrgreen: chodzi o zobrazowanie sensu.

Hmm, chyba jestem ... inny? Pentax + stałka MF + reportaż... lubię tak, ale nie polecam, oj nie polecam. Dużo cierpliwości to wymaga, wcześniejszego przemyślenia własnej pozycji zdjęciowej i widzenia kadru przed podniesieniem korpusu do oka.
alkos napisał/a:
Manual do SF to tylko dla wyjadaczy ;-)
autor tego zdania się do nich zalicza, ja może wyjadaczem jestem, ale raczej ryżu w postaci sushi ;-) Ale ciężka sprawa z tym MF w SF.
alkos napisał/a:
Ale na poczatek kitowy DA bedzie bardziej niz OK :-) I wiem co mowie... ;-)
wie co mówi - jak mówi, tak robi! :mrgreen:


cureforpain napisał/a:
Jak to jest u Was? Nie narzekacie bardzo na brak auto fokusa? Czy manualne ustawianie ostrości sprawdza się także w dziedzinach fotografii jaką chciałbym się parać?
stać Cię? Chcesz reportaż i street photo na raz? Kup 5D! Poważnie.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
tref napisał/a:
ja może wyjadaczem jestem, ale raczej ryżu w postaci sushi


Ooo, to ja też. I jeszcze wyrabiaczem! :-)

(...nie ma jak łosoś prosto od rybaka, 5:30am w porcie Skerries... ;-) )
 
cureforpain  Dołączył: 09 Kwi 2007
Przede wszystkim - dzięki wielkie za liczne wypowiedzi! :)

bEEf napisał/a:

1. Pięćdziesiątka, nawet i jasna, do street-photo? To ogniskowa ni przypiął, ni wypiął w tym celu (moim zdaniem).


Fakt, zapomniałem o cropie przy moich założeniach.. Nie mniej jednak 50tka do portretu mi się przyda i rzeczywiście - pozostaje kit.

No to od początku. Na cały wydatek chcę/mogę przeznaczyć nie więcej jak 2500 złotych. Łącznie z akumulatorkami, kartą SD. Z tym, że mam jeszcze zenitowego Heliosa i Jupitera 135mm na M42, więc do eksperymentów z manualnymi szkłami, pewnie wystarcz, a w razie czego sprzedam i stówa będzie na jakieś inne. Więc nie jest tego najwięcej..

Canon kusi dostępnością szkieł i lamp oraz gripem. Pentax wizjerem, tanimi obiektywami, SR, fajnym kitem. Ciężko mi wybrać, jeszcze poczytam opinie, wezme do ręki coś od Canona, zobaczymy.

Mam pytanie - czy jest możliwość dostania lampy błyskowej do K100D z P-TTL'em tak.. do 500 złotych? Wiem, że nie wypada oszczędzać na tym sprzęcie, ale ciekaw jestem jak bardzo można to zrobić, żeby tym samym nie odbiło mi się w przyszłości. Co tanie to drogie..

Raz jeszcze za dziękuję za posty i za częściowe wyprowadzenie mnie z problemu.

Jak to dobrze, że kit nie jest do kitu :)
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
alkos napisał/a:
Cytat
do reporterki canon... nie ma się co czarować


Chrzanisz aż miło. Co brakuje K10D z np. sigmą 30/1.4 albo DA12-24/4 do JAKIEJKOLWIEK reporterki ?!?


A beef - o dziwo - ma znowu racje ;-)


była mowa o K100D, a nie K10D z tego, co zauważyłem na początku wątku, ale jeśli mowa o K10D, to nic nie mówię, bo go nie mam. Mam natomiast K100D i wiem, że do typowej reporterki nadaje się o tyle o ile :-/
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
bEEf napisał/a:
. Pięćdziesiątka, nawet i jasna, do street-photo? To ogniskowa ni przypiął, ni wypiął w tym celu (moim zdaniem). Pamiętaj o cropie, to nie jest żaden standard przy cyfrze, tak się tylko z przyzwyczajenia zwykło mówić. Już raczej to np sigma 28 1.8 (nieco ponad 1k zł) albo 30 1.4 (to już ponad 1.5k). Do innych systemów będzie kosztowała dokładnie tyle samo.


Czy ja wiem... Ladna plastyka, no i mozna stanac kawalek dalej...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
milo napisał/a:
Czy ja wiem... Ladna plastyka, no i mozna stanac kawalek dalej...


W SF:

1. Nie zawsze sie da stanac dalej
2. Chodzi o to, zeby stac kawalek blizej...
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
alkos napisał/a:
2. Chodzi o to, zeby stac kawalek blizej...


JA czasami wole stanac dalej ;) Z roznych wzgledow.
Wiem ze najlepiej miec szeroki kat i stawac komus 50cm przed twarza... ale...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Wiem ze najlepiej miec szeroki kat i stawac komus 50cm przed twarza... ale...


To nie chodzi o pol metra od twarzy, tylko o brak ludzi i innych miejskich przeskadzajek miedzy toba a obiektem, bardziej chwytajaca perspektywe oraz najwazniejsze - mozliwosc zmieszczenia wiecej kontekstu w kompozycji. Tzw. Akcji :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach