Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 023
O co chodzi?
Wszystko jest w tym wątku:
http://manufactura.home.p...opic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania, dzielić się wątpliwościami i takie tam.

RAW do ściągnięcia: http://prc.dojarek.com/raw/rc023.pef

Ciągle czekam na kolejne Wasze RAWy.

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 15.04.2007, do północy czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili (wszystko jest wyjaśnione w wątku z początku tego posta).

Jpgi proszę pakować w zipa, i nazywać:
- rc023_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc023_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc023_nick.zip - załączony zip
Maile prosze tytułować podobnie - [rc023]_nick.

Miłej zabawy.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
"Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy:
- cieszyć się bez powodu,
- być ciągle czymś zajętym,
- domagać się ze wszystkich sił tego, czego pragnie"


Duże pliki są tu: http://jarekdabrowski.net/prc/rc023.html

1. Bronek
Zrobiłem z tego akwarelkę, mam nadzieję że komuś się spodoba.


2. Gatto_nero
Oprogramowanie:
- Adobe PS
- IrfanView, lanczos
Wywyływanie:
- Levels czyli obcinanie góry
- Doszedłem do odpowiednich dla mnie kolorów,
- Zminimalizowałem szumy do rozsądnych rozmiarów kosztem kolorów,
PS:
- Wyostrzenie
- Saturacja
- Autolevels


3. Jarek Dabrowski
Lightroom. WB na nodze pluszaka. +2.3EV (to daje ponad ISO3200), Recovery na max (ratujcie firanki!), delikatnie przyciemnione cienie krzywą, zdjęcie niebieskiego z firanek, trochę czerwonego i pomarańczowego (skóra). W sekcji kalibracji standardowo korekcja czerwieni + saturation, - hue. Zapis do tif, delikatne wygładzenie w Neat Image, w PS przeskalowanie i wyostrzenie, osobno dużego, osobno małego obrazka.


4. Mrqs
Plikami bawilem sie najpierw w CR a potem PS.
CR to BW, exposure, shadows - wlasciwie wszystkie suwaczki w pierwszwej zakladce. Potem Luminance Smoothing, zeby choc troche pozbyc sie szumu.
Probowalem tez zabawy z kurvami (pardon). Jeszcze nie do konca kumam co i jak wiec chyba efekt jest co najwyzej mocno sredni.
W PS to Levele, znowu kurvy, color balance i saturation, na koncu gaussian blur i nieco wyostrzenia.
Dla ciekawosci zrobilem potem tego rawa od nowa.... kurcze, wyszedl mi zupelnie inaczej ( mocno fioletowe to cos co malec pije). Zeby nie siac propagandy dykty i spozywania w tak mlodym wieku pozwolilem sobie wyslac pierwsza prace.


5. Nichiren
Lightroom. Na poczatku chcialem wydobyc oczka z cienia na wierzch ;). Brzmi troche masakrycznie, i wygladalo tez masakrycznie wiec odpuscilem i zostalo jak widac ponizej. Glownie zabawa kolorami.


6. Serioza
Podbita ekspozycja, pomiar balansu bieli wg nogi pluszaka, skorygowany czerwienią i żółtym. Podkręcone wszystkie ustawienia tonów. Dodane trochę kontrastu. Potem korekta na kanałach. Na koniec podostrzenie i redukcja szumów. Cała obróbka w Lightroom.


7. Tok'Ra
Eksperymentalnie postanowilem zobaczyc jak dziala Lightroom i tu suwaczki na prawo poszly - najpierw Fill Light i Ekspozycja. Przejscie do Shopa i tam zabawa krzywymi by rozjasnic, odszumienie i zapis.


8. Valdis62
Najpierw mocno przygięta krzywa, potem walka ze światłem. Denerwowała mnie mocna jasna plama nad głową bo odwracała uwagę od dziecka - więc wyciągnąłem wszystko co było w firankach na maksa.


9. Zdano


10. Zorzyk

 

nichiren  Dołączył: 18 Lis 2006
Valdis62 juz chyba ma za soba klopoty z kalibrowaniem monitora, co widac na zdjeciu. Moim zdaniem najlepiej :-B .
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Od razu powiem, że rażą mnie (tam gdzie są) zaniebieszczone firanki. Sporo prac ma też, wg mnie, niekaceptowalną jakość w pełnej rozdzielczości.

Bronek - OK, a jak się robi akwarelki, to podpatruj u Tok'Ry :)
Gatto_nero - za jasno, za płasko
Mrqs - za ciemno, za żółto
Nichiren - OK
Serioza - firanki polane denaturatem, mdło
Tok'Ra - naucz Bronka, jak się maluje akwarelkami :)
Valdis62 - ładnie, imho firanki trochę za ciemne/kontrastowe, odwracają uwagę.
Zdano - za żółto
Zorzyk - niebrzydko, ale jakieś dziwne szumy/artefakty wylazły nawet na małym obrazku...

 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
trudna fotka, i faktycznie nie wiadomo, co zrobić z tą plamą okna/firanki nad dzieckiem. Tak czy owak na moje oko walkę wygrywają: Bronek i Valdis 62. Tok'Ra też zrobił coś niezłego: udowodnił, że zdjęcia z pentaxa mogą wyglądać równie folderkowo jak z kompaktów canona ;-)
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Bronek - mały obrazek wygląda ok, ale duży... chyba osiągnąłeś efekt akwarelki.
Gatto_nero - za jasno, za blado i jakieś dziwne obwódki wyszły wokół prawej rączki dziecka.
Jarek Dabrowski - bardzo ładne firanki; ogólne naświetlenie zdjęcia jest ok, ale zginęły oczy dziecka i troche blado... chyba?
Mrqs - ciemno i żółto, ale firanki są ok :).
Nichiren - chyba najlepiej.
Serioza - troche mdłe kolory, za mocno wyciągniete firanki... znaczy się te recovery całe jest za mocne - widać duży kontrast na granicach przepaleń.
Tok'Ra - ojejku :)
Valdis62 - miniaturka jest ok, ale na dużym obrazku jest bardzo dużo białych kresek - jakby ktoś zdjęcie pokrył watą.
Zdano - za żółto-zielono :)
Zorzyk - duży szum przypominający trochę akwarelkę Bronka.

To zdjęcie było bardzo trudne. Ja też coś próbowałem z tym RAWem zrobić, ale bez korzystania z masek to było dla mnie nierealne.

Przy okazji powiedzcie mi jak wybielacie firanki, nie niszcząc przy tym naturalnego odcienia skóry?
;]
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
PiotruśP napisał/a:
Przy okazji powiedzcie mi jak wybielacie firanki, nie niszcząc przy tym naturalnego odcienia skóry?
Bo chemię AGD to trzeba kupować firmową, a nie jakieś noname ;-)

A na serio, to w Lightroomie sprawę załatwia suwak nasycenia niebieskości. W PS podejrzewam, że podobną robotę zrobi okienko Hue/Saturation - trzeba najpierw wybrać dowolny kanał, później pipetką kliknąć na interesującym nas obszarze, wtedy PS sam dobierze "źródłowy" kanał do zmiany ustawień i wtedy można już ciągnąć Saturation w dół.

Krzywymi też pewnie można, ale ja nie potrafię/nie chce mi sie uczyć, dopóki bardzo szybko potrafię zrobić to w LR.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Ja i tak jestem pod wrażeniem, jak otworzyłem to zdjęcie u siebie na kompie to po 15 minutach dałem sobie spokój z próbami zrobienia czegoś sensownego i zrobiłem jedyną słuszną rzecz: usunąłem z dysku. Gratuluje tym którym udało się osiągnąć przyzwoite efekty z tak kiepskiego materiału wyjściowego. Jestem pod wrażeniem ja nie byłem w stanie.
Gratulacje zwłaszcza dla:
Valdis62 imho najlepszy efekt końcowy
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Valdis oczywiście (choć jak dla mnie ciut mało kontrastu na buzi).

:Konstruktywna Samokrytyka: :evilsmile: na moim zdjęciu:
- artefakty i szum pochodzi z szedousów i hajlajtów użytych w nadmiarze,
- niebieski na firance nie zniwelowany zupełnie,
- trochę za duży kontrast na buzi....

Coś jeszcze ;-) ?

Konkluzja - nie popisałem się tym razem... :oops:
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Jarek Dabrowski napisał/a:
Bo chemię AGD to trzeba kupować firmową, a nie jakieś noname ;-)
No cóż ja nadal uzywam tego samego proszku do prania... siła przyzwyczajeń :roll: .
Ociec prać? :mrgreen:

Co do wybielania zdjęć... to człowiek (ja dokładnie) jednak ułomną istotą jest - używałem kiedyś tej opcji. Dzięki za przypomnienie.
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
cypis napisał/a:
trudna fotka, i faktycznie nie wiadomo, co zrobić z tą plamą okna/firanki nad dzieckiem. Tak czy owak na moje oko walkę wygrywają: Bronek i Valdis 62. Tok'Ra też zrobił coś niezłego: udowodnił, że zdjęcia z pentaxa mogą wyglądać równie folderkowo jak z kompaktów canona ;-)


Powinienes dodac, ze nie zdjęcie, a zrąbane zdjecie z Pentax'a (bo przypadkowy wedrowiec pomysli sobie, ze z Pentax'a to tylko takie dziwne foty wychodza;-) - a tak, ze moze ono wygladac po obrobce calkiem kolorowo :mrgreen: Hmm... Kolejny etap to bylaby wymiana zepsutego tla - czyli i tak wyciac by trzeba calosc okna i firanki by wygladalo to w miare przyzwoicie... i cos fajnego wstawic jako tlo ;-)
A kto strzelal to zdjecie pod okno i to bez lampy? :mrgreen:
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
Tok'Ra napisał/a:
A kto strzelal to zdjecie pod okno i to bez lampy?

ja :oops: zdjęcie zaraz po wyciągnięciu aparatu z torby. nie było czasu otwierać lampy - wolałem mieć złapaną tą minę, niż mieć jakieś zupełnie inne, poprawnie naświetlone zdjęcie. poza tym do rc pasuje jak ulał, było pole do popisu :mrgreen:

rzeczywistość najlepiej oddaje zdjęcie Nichirena. Valdis62 za to najlepiej wyciągnął twarz Gosi. ucierpiały na tym oczywiście firanki, ale przecież nie można mieć wszystkiego ;-)
 
gatto_nero
[Usunięty]
Jutro z chęcią porównam moją pracę z innymi jak wpadnę do kafejki.
 

valdis62  Dołączył: 12 Cze 2006
zorzyk napisał/a:
Valdis oczywiście (choć jak dla mnie ciut mało kontrastu na buzi).


Zmniejszyłem celowo, bo się oczka zupełnie zapadały do środka i wychodził ufoludek :-D
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
dla mnie zwyciezca - Valdis62

biorac pod uwage, ze najwazniejsza jest twarzyczka dziecka - chyba najlepiej wybroniles sie, choc tlo jest nieco jaskrawe. Poza tym - zaskakujaco niebieskie oczy :)
 

starymada  Dołączył: 09 Lis 2006
dla mnie tez Valdis62 zwycieza w tym odcinku
skora najbardziej neutralna, w oczach widac troche bialek (u innych bardzo ciemno)
z firanek i tak nie dalo sie nic zrobic - zobaczcie sobie na highlighty w oknie (R=G=B=0) :-)

pytanko pomocnicze (bo chce dolaczyc do Waszej zabawy) - czy mozna uzywac blending modes? to chyba nie nalezy jeszcze do "sztuczek" ...
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
starymada napisał/a:
czy mozna uzywac blending modes?
Blending mi się z warstwami kojarzy. Dobrze mi się kojarzy?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jestem prawie pewien, ze nie można używać blendingowania :mrgreen:
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
starymada napisał/a:
czy mozna uzywac blending modes?
Blending mi się z warstwami kojarzy. Dobrze mi się kojarzy?


też mi się kojarzy... jeśli chodzi o mnożenie warstw i różne takie inne na warstwach, to chyba nie można :-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Na pewno nie można.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach