radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Henry N. Cobb - Warszawa 1947
Dzisiejszy hit fejsbukowy. Nowa publikacja i zarazem coś zdecydowanie wartego obejrzenia.

PDF do pobrania
 

Ex3  Dołączył: 27 Sie 2009
Niesamowite są te zdjęcia. Jakby zrobione wczoraj.
 

Rudy  Dołączył: 04 Wrz 2011
Nie no, Warszawa troche lepiej wczoraj wyglądała ;-)
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
Niesamowite są te zdjęcia. Jakby zrobione wczoraj.


Rzeczywiście :shock:
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Na youtube jest juz filmik, na ktorym do zdjec podana jest lokalizacja. Jak ktos zna troche Warszawe to masakra, bo to jest samo centrum. A na fotach wyglada jak niewinne wyburzanie pod osiedle na zarosnietych krzakami przedmiesciach.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Czarnobiałe foty w nudnych książkach do historii sprawiają, że wydaje się ona (przynajmniej w moim przypadku tak było) bardziej odległa niż jest w rzeczywistości. Te zdjęcia wstrząsają. Widać też, że nie robił ich byle kto - oprócz walorów dokumentalnych trzymają poziom artystyczny.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
piotrecius napisał/a:
Te zdjęcia wstrząsają.


A czarno biale nie wstrzasaly? Wot, nudne i obojetne obrazki ze zburzonego getta?



piotrecius napisał/a:
oprócz walorów dokumentalnych trzymają poziom artystyczny.


Polemizowalbym.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Nie chodzi o to, że czarno białe zdjęcia nie niosą emocji. Chodzi o to, że kolorowe historyczne zdjęcia powodują, że przyzwyczajeni do bądź co bądź nierealnego bo szarego obrazu, nagle dowiadujemy się, że to był świat dokładnie taki jak nasz. Oczywiście zdajemy sobie z tego sprawę na co dzień, ale co innego wiedzieć, rozumieć a co innego zobaczyć.
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Czego jak czego ale walorow artystycznych rowniez sie tam nie doszukuje.

To jest bardziej okrutna groteska czy cus w tym stylu :-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
nemo napisał/a:
Chodzi o to, że kolorowe historyczne zdjęcia powodują, że przyzwyczajeni do bądź co bądź nierealnego bo szarego obrazu, nagle dowiadujemy się, że to był świat dokładnie taki jak nasz.


Wiem o co chodzi, tez tak mam. Czuje ze kolorowe zdjecia opisuja bardziej "moja" rzeczywistosc, niz "tamta". Ale w tym przypadku wstrzasa mnie fakt zniszczenia sam w sobie, a nie to, co widac na zdjeciach - czy czarno bialych czy kolorowych.

Zdjecia to tylko swiadkowie w tej sprawie.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
alkos napisał/a:
A czarno biale nie wstrzasaly?

Źle to ująłem. chodziło mi o to, że historia na kolorowych zdjęciach ma (przynajmniej dla mnie) mniejszy dystans - rana wydaje się świeższa.
alkos napisał/a:
Wot, nudne i obojetne obrazki ze zburzonego getta?

Nic takiego nie powiedziałem. Epitet "nudne" dotyczył podręczników - gdyby w szkole uczyć się z książek Normana Davisa nigdy bym tak nie powiedział ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ok! :-)
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Podobne zdjęcia Gdańska z 1946:
http://www.danzig-online.pl/color/1946.html
 

SeizeThePicture  Dołączył: 07 Lis 2009
Ex3 napisał/a:
Niesamowite są te zdjęcia. Jakby zrobione wczoraj.

Dokładnie!
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
Podobne zdjęcia Gdańska z 1946








To w ilu % stary Gdańsk to orginał a w ilu rekonstrukcja ?
Tak się zastanawiam co by się stało z tym miastem, gdyby było stolicą Polski:
http://praga.poznaj.info/
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
W Głównym Mieście nie odbudowywane po wojnie są właściwie nieliczne zabytki. Głównie ostały się przedproża kamienic. Np. przy ulicy Świętego Ducha jest cała pierzeja przedproży, a za nimi, na miejscu dawnych budynków, jest park.

http://www.skyscrapercity...02&postcount=87
 

cadar  Dołączył: 20 Lut 2010
M.W napisał/a:
To w ilu % stary Gdańsk to orginał a w ilu rekonstrukcja ?

jeśli chodzi o Gdańsk, to zostały zrekonstruowane fasady kamienic, a ich wnętrza/układ funkcjonalny, to są zupełnie nowe, powojenne formy mające się nijak, do tego co było wcześniej.

a tak generalnie to pod hasłem "cały naród buduje swoją stolicę" kryje się ponury fakt, że budulec na jej odbudowę był zawłaszczany z pomniejszych miejscowości (np. z odzyskanych ziem zachodnich) i wagonami te cegły szły do Wawy. dzięki temu zabiegowi przez długi czas albo wcale nie odbudowano wielu pomniejszych lokalnych ryneczków, kamienic i kościołów...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach