Dabrow  Dołączył: 21 Kwi 2006
uhm - w guglu coś jest o tym (-;
 

zubryn  Dołączył: 19 Kwi 2006
Chłopaki czy ktoś ma i uzywa filtrów systemu cokin kupionych od ibrokers na allegro ? Jaka jest ich jakość :?: bo cena wyglada nieźle i są w twardych pudełkach sprzedawane.
Napisłem do ibrokres pytanie jakiej firmy to filtry, ale odpowiedzaiał że są "no name" i ma je z USA.
I drugie pytanko: czy poza raysfoto można gdzies kupić filtry Hitech (taniej :lol: )
Pozdrawiam
ps. a ponadto uważam, że kubki PENTAXA-klubowe powinny być rozesłane do wszytskich zamawiających, a nie tylko wybranych :mrgreen: :evil: :evil:
 

Dabrow  Dołączył: 21 Kwi 2006
Hitecha w Raysfoto kupujesz po niecałe 100 (rozmiar 85 do cokin'a P) - jeśli kupujesz minimum 3 na raz...
Taniej nie spotkalem w Polsce. Moze jak masz mozliwosc to z UK bedzie taniej sciagnac - bo to angielska firma. Ale nie wiem.
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
pytania mam

1. czy do sigmy 10-20 lekko wykastrowany cokin P (mam zamiar zostawic jedno miejsce na filtr jak gdzieś wyczytałem) wystarczy, zeby nie winietowało??
2. jakiego przejscia potrzebuje do normalnej fotografii krajobrazow i gor?
3. jaka połoweczka dobrze uwidoczni niebo (0.6, 0.8 czy może aż 1.2 dopiero)?
4. Jakiegoś polarka dobrego możecie polecić do cokina?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Gringo napisał/a:
4. Jakiegoś polarka dobrego możecie polecić do cokina?


Do sigmy 10-20? Pamietaj ze ponizej ~17mm bedziesz mial pol nieba jasnoniebieskie, pol czarne.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Gringo napisał/a:
lekko wykastrowany cokin P
jest wersja slim Cokina na jeden filtr. Nazywa się BPW-700 Uchwyt W.A. slim do filtrów P.
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
alkos, sugerujesz nie opłaca sie do takich kątów jak ma sigma ( 102,4 stopnia przy 10mm ) brać polara?

[ Dodano: 2007-07-14, 12:51 ]
argawen, znalazłem za 48 zł, czy tam mozna ew włożyć jeszcze polara ??
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Gringo napisał/a:
zy tam mozna ew włożyć jeszcze polara
Tam jest tylko jedno miejsce na filtr. Taki zwykły Cokina.
 

Kuszelas  Dołączył: 12 Lis 2006
Gringo, całkowicie popieram zdanie Alkosa.
W przypadku tak szerokiego kąta szara połówka w systemie Cokin da znacznie lepsze efekty od polara.
Link do fotki popełnionej z szarą połówką HITECH ND 0,9:



Pozdrówka - Kuszelas
 

sebos17  Dołączył: 27 Sty 2008
Nurtuje mnie jedna sprawa, chcę zakupić filtr połówkowy szary, posiadam obiektyw z gwintem 67mm (nie za duży jednak też nie mały). Bardzo spodobał mi się system Cokin, znam wszystkie jego zalety, również cenowe (u ibrokersa holder adapter filtr i osłona to 92zł – marumi połóweczka najtańsza 104zł…) Na razie nie zapowiada się abym korzystał z innego szkła z tymi filtrami.

Jest tylko jedno ale - oczywiście kieruję te pytanie do użytkowników tego systemu – w momencie gdy np. chcę zmienić szkło na tele, jak radzicie sobie z tym holderem, czy wszystko trzeba demontować? Czy zakładacie dedykowana osłonę i do torby? Oczywiście ma to swoje rozmiary i właśnie nie wyobrażam sobie za bardzo kombinowania z tym. Jak do torby to trzeba kombinować z przegródkami bo holder jest szeroki. Jak demontować to ile czasu to zajmuje i czy przeszkadza to bardzo? Filtrem nakręcanym nie można tak operować jak w systemie Cokin, jednak wydaje mi się, że jest bardziej wygodny w trakcie zmiany szkła. Proszę o opinię użytkowników tego systemu.

Z góry dzięki !
 

piter_76  Dołączył: 23 Kwi 2007
Ja swoj zestaw kilku filterkow nosze w plenerek w kawalkach, zamocowanie holdera na obiektyw to kwestia kilkunastu sekund, nakrecenie pierscienia mocujacego holder trwa tak samo dlugo jak nakrecenie jakiegokolwiek innego filtra na obiektyw wiec nie widze tu problemu, na czas wedrowki w inne miejsce zawsze mozna jednym zgrabnym ruchem odpiac holder z pierscienia, zaladowac aparat do torby po czym w innym miejscu jeszcze zgrabniejszym ruchem ponownie zamontowac holder na obiektywie :-)

Pewnie filtry nakrecane na obiektyw sa wygodniejsze w uzytkowaniu, ale niestet, cos za cos, nie daja mozliwosci wplywu na to jaka czesc kadru ma zostac tym filtrem pokryta a to w moim odczuciu ogranica znacznie, jezeli wrecz nie dyskwalifikuje ich uzytecznosci :-)
 

Kuszelas  Dołączył: 12 Lis 2006
W wielu wypadkach oryginalny dekielek pasuje bez problemów na pierścień Cokina, a zdjęcie holdera przy odrobinie wprawy zajmuje, tak jak pisał Piter_76, ułamki sekund, czyli jeden zgrabny ruch :mrgreen:
Jeżeli nie masz ochoty kombinować z oryginalnym obiektywowym dekielkiem możesz wysupłać parę groszy dodatkowo i kupić coś takieg:
http://allegro.pl/item351...er_cokin_p.html
Uwaźam, że nie jest to złe rozwiązanie, mi się sprawdza.
Pozdrówka - Kuszelas
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Taka ciekawostka - na nakręcone na obiektywy adaptery Cokin P można zakładać zwykłe dekielki ale o rozmiar mniejsze ;-) . Nie trzyma się to może najlepiej (bo adapter jest gładki i "szczęki" dekielka nie mają się o co zahaczyć) ale jako partyzantka może być (np. na obiektyw ze średnicą filtrową 52mm po nakręceniu adaptera pasuje dekielek 49mm - stare oryginalne dekielki Pentaxa niestety nie pasują, bo te "szczęki" mają ukryte głębiej). Jak ktoś często korzysta z Cokina na różnych szkiełkach to lepiej zaopatrzyć się w taki pomysłowy dekielek jak podlinkował Kuszelas. Samo zdejmowanie holdera (nawt z założonymi filtrami) nie sprawia kopotów. Czasem jak nie zmieniam za często szkła to do plecaka wkładam nawet cały zestaw aparat+szkło+nakręcony adapter z holderem+filtr (bez ściągania czegokolwiek). Mieści się to razem i dodatkowo ramka holdera opiera się o ścianki plecaka w taki sposób, że chroni założony filtr - nie ma potrzeby zakładania dekielka.
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Tutaj jest fajna przekrojówka (po angielsku), jakie efekty dają poszczególne filtry w systemie Cokin:
http://www.morco.uk.com/l...%20complete.pdf
 
masterblaster  Dołączył: 04 Cze 2007
Mam połówkę szarą w systemie Cokin firmy Hitech (0.60) od raysfoto. Używam jej czasem razem z polarem. Połówkę można przesuwać góra-dół co naprawdę przydaje się przy landschaftach. Jedyny problem jaki widzę, ale dotyczy on chyba generalnie wszystkich filtrów, to spadek jakości zdjęć, zwłaszcza przy zastosowaniu combo polar+połówka. Mimo wszystko jednak polecam. Połówka 0.60 przydaje się w ciągu dnia, do zachodów słońca i generalnie większych kontrastów wartałoby zaopatrzyć się chyba w coś mocniejszego.
 

davidxxx  Dołączył: 24 Mar 2008
Cześć, mam pytanie dotyczące filtrów Cokin, a mianowicie użycia polara. Na początek zamierzam zaoptrzyć się w zestaw: pierśceń 52mm, holder slim i połówka Hitech 0.6 soft, głównie do krajobrazów. Czy warto inwestować w polarki Cokina? na Allegro są dość drogie ~250zł. Jaka jest ich jakość? Wiem, że za taką cenę można kupić dobry polar Marumi albo B+W. Czy może lepiej zastosować połączenie: obiektyw ( :-P ), polar Marumi, pierścień i holder Cokin wraz z filtrem?

pozdrawiam
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
też mam zamiar się zaopatrzyć w system cokin typu P, z tego co wiem, czytałem, filtry kolorowe, szare, neutralne połówki i owszem, natomiast zdecydowanie jako polaryzacyjne są polecane filtry wkręcane, ze względu na lepszą jakość i sam efekt, osobiście filtry polaryzacyjne mam nakręcane, a w systemie cokin chcę nabyć głównie szare a raczej neutralne bo to różnica, całe i połówkowe z miękkim przejściem

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
davidxxx, adapter dla holdera jest wkręcany w obiektyw w gwint dla filtra co wyklucza taką kolejność użycia gdyż obracając filtrem będziesz obracał również wkręconym w niego adapterem.
 

davidxxx  Dołączył: 24 Mar 2008
A nie można by najpierw ustawić sobie polarka, później dopiero wsadzić holder z filtrem połówką i pstryknąć fotkę? Oczywiście do polarka cały czas byłby dokręcony pierścień Cokina. Jeśli takie rozwiązanie jest złe, to chyba nie ma możliwości sensownego połączenia filtra polaryzayjnego z połówkowym, poza użyciem dwóch filtrów na gwint, co oczywiście niesie ze sobą pewne problemy, szczególnie z użyciem połówki.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Wydaje mi się, że mimo wszystko holder cokina ma ma mniejszy opór przy obracaniu niż polaryzacyjne filtry wkręcane, więc nie demonizowałbym. Powiem też, że mam filtr polaryzacyjny do systemu Cokin P - produkcji prawdopodobnie chińskiej i jestem zadowolony z efektów - niczego lepszego mi nie potrzeba. Mały sampelek:

Filtr umieszczany w holderze ma dodatkową zaletę w przypadku stosowania z obiektywami "kręcącymi pyskiem" - wszystko ustawiamy sobie w holderze (kąt połówki > potem do tego polaryzację > następnie przesuwamy przejście połówki w optymalne miejsce), a później można delikatnie przytrzymać holder przy ostrzeniu i wszystko zostaje na swoim miejscu.

Ciekawostka :idea:
Całkiem przypadkiem spostrzegłem, że w wyżłobienia w holderze do Cokina P idealnie wpasowuje się gwint filtra 82mm i nawet dość sztywno siedzi. Za nim mieszczą się nadal 3 filtry prostokątne.

Może jakiś Adam Słodowy opracuje rozwiązanie wklejenia tam gwintu na stałe ;-) . Byłoby to coś na kształt systemu Lee ale w wersji hiper-nisko-budżetowej. Podobno przepuszczanie przez filtry efektowe światła już spolaryzowanego daje lepszą jakość.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach