galo11  Dołączył: 28 Maj 2009
A ja mam dwa polary Cokin A - 160.
Tylko różnią się od siebie :shock:
Jak patrzę na matrycę laptopa i obracam jeden to w pewnym momencie staje się czarny (no i chyba tak powinno być), natomiast drugi w maksymalnym "wyciszeniu" daje ciemnogranatowy obraz...
Ktoś wie może co jest grane?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Tak przy okazji nieco... RaysFoto z Poznania ogłosiło dość sporą wyprzedaż filtrów PPL. Co prawda Cokiny to nie są, ale ceny dość mocno zachęcające, nawet w porównaniu do Allegro.Jak ktoś jest zaintyeresowany to może tu posprawdzać http://www.raysfoto.pl/Articles.aspx?pageId=2/2 . Opłaca sie tylko dla filtrów, dla mocowań już nie bardzo. Chińszczyzna tańsza.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Dada, dzięki.. wpadne w tym tygodniu, może w końcu kupię sobie zestaw filtrów do 645 :->
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Dada, Dzięki za cynk :-B :-B
W cenie jednego korekcyjnego Cokina mógłym kupić kilka rożnych PPL :-) .
A jak się mają te filtry PPL jakościowo do oryginałów Cokina i np. Hitecha?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Mam chyba ze cztery takie. Dużo gorsze nie są. Szarych bym nie polecał, bo mają zafarb, ale tak naprawdę nie mają go tylko Hitechy. O korekcyjnych się nie wypowiem, bo mam tylko jednego PPL-a. I dość miękkie są- podatne na zarysowania, ale w sumie to każdy plastik tak ma. Za to cena jest niezła.
 

korkotrampek  Dołączył: 26 Lut 2008
Dada, bzdura, że Hitechy nie mają zafarbu... też tak swego czasu myślałem, ale większość ND 1.2 które miałem okazję przetestować daje zafarb, a jak połączyć kilka filtrów efekty są jeszcze gorsze. Daleko Hitechom do Heliopanów albo Lee.

Inna rzecz, że wg Raysfoto, to nie wina filtrów a matrycy. Cytat:

"Wprowadzanie efektu magenty jest związane nie z zabarwieniem filtra (ponieważ ten jest neutralny), tylko z zapisem podczerwieni na matrycę, która ma zgubny wpływ na kolorystykę, wprowadzając barwy, fioletowo, czerwono, różowo, bursztynowe, z różną intensywnością, w zależności od wrażliwości matrycy. Przyczyna nie jest filtr, czyli jego zabarwienie tylko wrażliwość matrycy"
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
korkotrampek napisał/a:
bzdura, że Hitechy nie mają zafarbu...
Moje nie mają. :-P
korkotrampek napisał/a:
to nie wina filtrów a matrycy.
To chyba zalezy od matrycy, ale jest to możliwe. Znana przypadłośc fioletowo-brązowej czerni w K100 .
 

korkotrampek  Dołączył: 26 Lut 2008
u mnie na k10 jest fioletowo że aż wytrzymać nie można - ale tylko z filtrami 1.2, przy 0.9 nie ma nic
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
korkotrampek napisał/a:
jest fioletowo że aż wytrzymać nie można
Dziwne, też używam 1,2 i 0,9 podstawowo i nie narzekam.
korkotrampek napisał/a:
z filtrami 1.2
tzn. z iloma filtrami ?
 

korkotrampek  Dołączył: 26 Lut 2008
każdorazowo z jednym tylko, w sumie wyporóbowałem 3 filtry 1.2, każdy miał zafarb. mój ND 0.9 sprawuje isę bez zarzutu. Jeśli podpiąć równocześnie 1.2 i 0.9 efekt był już nieznośny. Nie próbowałem nigdy łączyć mojej 0.9 z innymi niż ND 1.2, planuję to wypróbować wkrótce i dokupić jeszcze jedną 0.9
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Używałem Hitecha 1.2 i nie było zafarbu ale może dlatego, że na kliszy :-P
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Ja też mam hitechy i zafarb jest... (przy kilku naraz całkiem widoczny nawet)

Ale jakby szukać to każde szkło da aberacje itd.
 

baldek  Dołączył: 22 Mar 2009
Mam zagwozdkę, poradźcie.
Posiadam 3 szkła o rożnych średnicach, zakupiłem system cokin i nie wiem jaki polarek zastosować.
Myślę o tym filtrze, jak w praktyce się on sprawdza, wygodnie się nim kręci?
Czy kupić o największej średnicy nakręcany i zastosować redukcje?
Kombinacje polarka z szarą polówka warto mieć, ale czy często się z niej korzysta?
Dumam już jakiś czas a słoneczko nieśmiało wychodzi. :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Możesz kupić polar do cokina.
 

baldek  Dołączył: 22 Mar 2009
a co z tym testem :?: ...olac go
a dlaczego nie ten na przykład i pierścionki jakieś....chyba mniej by winietował ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
O tym nie pomyślałem. Kupić największy i redukcje.
 

baldek  Dołączył: 22 Mar 2009
Cytat
O tym nie pomyślałem.

Aaaa mam Cię ;-) Dzięki :-B
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
baldek napisał/a:
a co z tym testem ...olac go
Olać go!Gdyby polary Cokina nie nadawały się do niczego, to pewnie dawno już by ich nie było. Jeśli chodzi o te testy na Optyczne coś tam, to porównywane były różne filtry w różnych kategoriach i trzeba było uszeregować je w jakiejś kolejności. Nie wiem czy różnica między pozycją pierwszą, a pozycją kilkunastokrotną jest tak duża, aby dyskwalifikować tę ostatnią. Wiem wszakże, że każda redukcja to zło konieczne i lepiej nie redukować zbyt mocno (winietowanie). Inaczej mówiąc, tylko system Cokina daje jakąś tam uniwersalność za rozsądną cenę, a wszystko inne, to już spadek jakości (redukcje), albo koszty, koszty, koszty ... :cry:
 

korkotrampek  Dołączył: 26 Lut 2008
witam,

do tej pory używa(m)łem połówek wyłącznie z przejściem soft - waham się czy kupując następną, nie wziąć hard - najczęściej fotografuję obszary górskie, więc nie wiem czy ten hard nie będzie zbyt hardcore'owy do takich terenów. Czasem jednak - nad morzem - by sie przydał. Na dwa mnie nie stać, więc musze wybrać. Jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie?
 

Farin  Dołączył: 27 Sty 2009
Chciałem do posta przykleić pytanie:

czy można uzyskać efekty na zdjęciu przy użyciu CS3/CS4 takie jak przy użyciu filtrów typu Cokin np. tabaczkowy? Dobrze wiem, jak można przy pomocy warstw czy samego filtru w CS3 uzyskać efekt np. ocieplenia czy koloryzacji, a jeśli tak - to może nie ma sensu inwestować w filtry cokina?

jak wspomniałem - pytam, bo wiem jak to wygląda po CS3 a nie wiem jak po namacalnym filtrze. Ktoś porównywał? (nie mówię tu o polarze - bo tego CS nie potrafi)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach